Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Moderators: Trip, Random, Roland, Marfa

Ambartanen
Arcanist

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ambartanen » Wed Jan 22, 2020 10:02 am

Аз вероятно ще се включа, макар че след няколко седмици други книги ми поотминава нуждата да ги обсъждам.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Thu Jan 30, 2020 2:02 am

Life update:

Caliban's War не е толкова ударна, колкото първата част, но то няма и как, предвид, че не е НАЧАЛОТО на история, а развитието й. Продължава да ми държи интереса засега и при все, че ще си взема поне месец почивка първо, определено планирам да продължа с поредицата.

Come Tumbling Down е втората най-добра част в Wayward Children. Ако някой се чуди колко точно книги МакГуайър може да поддържа ниво, отговорът е "явно повече от пет" :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

Roland
Site Admin

Post by Roland » Sat Feb 15, 2020 6:42 am

Знам, че никой тук не е чел Gideon the Ninth и съответно не му пука, но намазах Advanced Reading Copy на продължението, Harrow the Ninth и тъкмо го приключих, 5 месеца преди да излезе официално! Това вероятно ще е най-добрата книга, която съм чел тази година, така както предната беше най-добрата за 2019. Жалко, че още сме февруари :mrgreen:
Attachments
EFuhu_cWoAEqRrx.jpg
EFuhu_cWoAEqRrx.jpg (149.05 KiB) Viewed 199 times

aiva
Scholar

Post by aiva » Mon Feb 17, 2020 9:59 am

Е, мн яко. На мен първата все още ми е в reading list-а, чака да стигна до нея..

Roland
Site Admin

Post by Roland » Mon Feb 17, 2020 10:05 am

aiva wrote:
Mon Feb 17, 2020 9:59 am
Е, мн яко. На мен първата все още ми е в reading list-а, чака да стигна до нея..
Не искам да звуча надменно или снизходително, така че плс не го приемай в този контекст., но... Малко е вероятно да има нещо в списъка ти, което да може да се мери с Гидеон.

Martix
Mistborn

Post by Martix » Wed Feb 19, 2020 4:21 pm

Трилогията Проходът - тука малко избързвам с поста, защото съм още на средата на Дванайсетте, но отсега мога да твърдя, че трилогията е сериозно :metal: :metal: :metal:
Боже, защо си толкова несправедлив, дал си на религиозен пропонент като Джъстин Кронин да е толкова добър разказвач, а по света има сума ти автори атеисти, които за нищо не стават. Шегата настрана, Кронин е сериозно талантлив автор от типа, дето се появават веднъж на деситилетие, и е жалко че не е написал много други неща, дано се раздвижи, искам ощеее...
Man has always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much...the wheel, New York, wars and so on...while all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man...for precisely the same reason.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Wed Feb 19, 2020 11:50 pm

Прочетох Docile на К.М. Szpara, която предстои да излезе от Tor на 3 март. Книгата е анти-капиталистическа дистопия, в която хората наследяват дълговете на родителите си и съответно светът се дели практически на трилионери, хората, работещи за тях, и всички останали, които са в различна степен на баснословен дълг. За да "поправи" това, правителството е започнало програма, в която всеки може да продаде дълга си на индивид или корпорация срещу години от живота си или целия си живот. Т.е. робство. Има и наркотик, който те превръща в добродушно зомби, което не задържа спомени, за да "омекоти" този период, но едно от правата, които все още имаш като Docile, е да откажеш наркотика, ако не го искаш.

Anyway, long story short, историята започва като слейвфик, в който един секси пич купува дълга на друг срещу доживотен договор, and there is lots of butt sexing. Но после книгата еволюира в супер интересно разглеждане на идеята за съгласие (тагът е "There can be no consent under capitalism") и контрол, през призмата на двама супер комплексни персонажа. Че накрая има дори courtroom драма!

Книга, писана от транс автор, с множество М/М секс сцени, няма как някога да стигне до бг-пазара, но мисля, че особено @Alexis и @Amelia определено биха я оценили.

Alexis
Forsaken

Post by Alexis » Thu Feb 20, 2020 12:17 am

@Roland Аз изобщо не съм фен на антиутопии, но концепцията изглежда интересна. Като излезе бих я погледнала.

Впрочем, ако се интересуваш от по-алтернативни идеи за voluntary slavery/доброволно робство и си готов да преглътнеш, уви, бая посредствени писателски умения, има цяла поредица писана от жена, член на M/s community-то свързана с доброволното робство и продаването на хора в робство по "частично" техен избор. Светът си е нашият и хората са си най-обикновени в по-голямата си част индивиди. Поредецата е The Marketplace by Laura Antoniou. Аз изчетох някога първите две именно защото имах интерес да се опитам да разбера малко повече за такива хора, но стилът ми беше препятствие и след втора книга се отказах.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Roland
Site Admin

Post by Roland » Thu Feb 20, 2020 1:10 am

Alexis wrote:
Thu Feb 20, 2020 12:17 am
@Roland Аз изобщо не съм фен на антиутопии, но концепцията изглежда интересна. Като излезе бих я погледнала.

Впрочем, ако се интересуваш от по-алтернативни идеи за voluntary slavery/доброволно робство и си готов да преглътнеш, уви, бая посредствени писателски умения, има цяла поредица писана от жена, член на M/s community-то свързана с доброволното робство и продаването на хора в робство по "частично" техен избор. Светът си е нашият и хората са си най-обикновени в по-голямата си част индивиди. Поредецата е The Marketplace by Laura Antoniou. Аз изчетох някога първите две именно защото имах интерес да се опитам да разбера малко повече за такива хора, но стилът ми беше препятствие и след втора книга се отказах.
Мерси. По-скоро не съм, честно казано. Интересното тук ми беше концепцията за притежаване на хора и разглеждането на темата за това възможен ли е романс при такива обстоятелства. Книгата е напълно сериозна, но и супер добре написана.

Иначе, не се подвеждай под думата "дистопия". Дистопичността тук е просто подложка за историята. Книгата не се усеща като 1984 или Фаренхайт. Тя е буквално една-две стъпки напред от света в момента, не някаква измислена драматична алтернативна реалност.