Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ambartanen » Thu Jan 09, 2020 9:56 am

Аз току що завърших (пре)прочитане на повечето книги от поредицата за Майлс Воркосиган на Бюджолд. За мен това си е еталона за спейс опера и по принцип горещо ги препоръчвам, но са доста различни от книгите за Културата. Реално поредицата е по-скоро Star Wars done right с разнообразните космически империи и рицари и разнообразни планетки в глухи "улици" с малки населения.

Нещото, което ми направи най-силно впечатление при това препрочитане е, че поредицата всъщност е много успешна фантастика в социалните си теми. Колкото повечето инженерна технология е оставена на сравнително заден фон, толкова във всяка книга има зачекната поне една социална тема, която е много релевантна в днешно време. Reproductive rights и маточните репликатори, различни социални ориентации и транс хора, процеса на интегрирането на традиционен и доста предубеден свят в технологично напредналата галактика и т.н.

Сега факт е, че ком конзолите в ранните книги от днешна гледна точка ми изглеждат толкова адекватни, колкото перфокартите на Азимов 90те години, но просто трябва да се приеме, че инженерната технология прилича доста повече на 90те години отколкото на нещо след хиляда години.

П.П. Има ли "официално" име за тая поредица? Само 10 от 16те книги са за Майлс. Виждал съм ги като Воркосиган Сага, което е по-точно понеже само две книги не са доста близко свързани с тях, но пък по някаква причина самата Бюджолд не ги нарича така.

П.П.П. Доста по-близко до "чувството" на The Culture са може би книгите от The Expanse, която също е много добра поредица и на ръба да бъде завършена.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Xellos » Thu Jan 09, 2020 10:15 am

Ambartanen wrote:
Thu Jan 09, 2020 9:56 am
Аз току що завърших (пре)прочитане на повечето книги от поредицата за Майлс Воркосиган на Бюджолд. За мен това си е еталона за спейс опера и по принцип горещо ги препоръчвам, но са доста различни от книгите за Културата. Реално поредицата е по-скоро Star Wars done right с разнообразните космически империи и рицари и разнообразни планетки в глухи "улици" с малки населения.
Мисля, че си е Vorkosigan Saga. Велики са, особено тия с Майлс.

Някъде бях чел, че цялата работа е почнала от едни фенфици по Стар трек, уж Арал е бил клингонец в началото... ама въпреки, че Бюджолд е фен на Стартрека не било вярно... такива ми ти работи. Та по-скоро повече от там отколкото от старуорса има неща.
Последните няколко книги от Криожега насам залиняха малко, с изключение на тази за Ivan you idiot!, ама пак си ги харесвам. :yay:
:ninja:

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ambartanen » Thu Jan 09, 2020 10:21 am

Ами аз тъкмо вчера завърших Gentleman Jole and The Red Queen, която наистина е доста бавна и малко меланхолична, но това си е нарочно търсен ефект. Мисля, че ще оценя книгата много повече ако я препрочета пак след 20 години. Основната идея на историята е започването на нов живот в средна възраст, след като си си изпълнил целите в първата кариера и си си отгледал децата достатъчно, за да станат независими хора, които вече не се нуждаят от теб.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by aiva » Thu Jan 09, 2020 12:47 pm

И аз да подкрепя мнението за книгите с Майлс (както аз си ги знам :P ). По отношение на последните, мисля, че по едно време интересът на авторката се измества към един по-различен тип книги (споделеният нож или каквато там беше другата й поредица) и май го е вкарала това и в тази поредица, затова са едни такива... Но основните по-стари книжки са един път и наистина разглеждат много интерсни социални теми.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Matrim » Thu Jan 09, 2020 3:42 pm

Чел съм Воркосиган и Експанса, то по-известни от тях кажи-речи няма в жанра. На Раяниеми четох първата преди години, не беше лоша, но нещо ми умря желанието да продължавам тогава. Не съм чак такъв фен на "тоя свят истински ли е или виртуален" тематиката. Но ако не открия друго може да пробвам продължението, само че не помня какво ставаше в първата част. :) Но трябва да си препрочета и Воркосиган в цялост и в оригинал, някои части съм чел много пъти, други само веднъж. Reread anyone? :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Alexis » Thu Jan 09, 2020 3:46 pm

За Воркосиган препрочитане винаги съм готова, защото и без това ги препрочитам редовно. Не че имам много време, но за Майлс и родата му винаги ще отделя. Пък и без това сега пак ще препрочитам The Vor Game по необходимост.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Fri Jan 10, 2020 12:23 am

Matrim wrote:
Thu Jan 09, 2020 3:42 pm
Чел съм Воркосиган и Експанса, то по-известни от тях кажи-речи няма в жанра. На Раяниеми четох първата преди години, не беше лоша, но нещо ми умря желанието да продължавам тогава. Не съм чак такъв фен на "тоя свят истински ли е или виртуален" тематиката. Но ако не открия друго може да пробвам продължението, само че не помня какво ставаше в първата част. :) Но трябва да си препрочета и Воркосиган в цялост и в оригинал, някои части съм чел много пъти, други само веднъж. Reread anyone? :)
Аз миналата година прочетох Shards of Honor, щото карам по вътрешна хронология. Остро планирам да продължа с цялата поредица, щото има и книги в нея, които не съм чел. Имаше едно добро предложение за най-оптималния ред (в което като влезе Майлс в средна възраст, е добро място за почивка и четене на Falling Free).

Иначе при Раяниеми няма съмнение кое е истински свят и кое не е, просто има много светове и физическият рядко е най-важният. Втората книга е много повече арабски мотиви и е супер различна от първата, а третата е тотално спейс меджик опера.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ambartanen » Fri Jan 10, 2020 9:18 am

Falling Free реално трябва да се прочете преди Diplomatic Immunity ако ще се чете изобщо. Иначе аз при това препрочитане я пропуснах заедно с двете ранни книги за родителите на Майлс, защото едно време не ми бяха направили кой знае какво впечатление.

Всъщност се вдъхнових да препрочета книгите за Воркосиган, защото минах Star Kingdom поредицата на Линдзи Бурокър. Тя е най-компетентния автор пишещ за Kindle Unlimited, който съм открил досега, не че това е кой знае какъв комплимент. Стилът й си е откровено занаятчийски (жената издава книжка на месец-два), но поне на мен ми дойде доста приятен и много ми напомня на нещо уидънско- има голям и растящ каст от герои, всички първо имат една-две веднага отличаващи ги черти и постепенно се изграждат с нови емоционални или морални казуси/проблеми, същевременно постоянно се подмятат шегички и наистина сериозните сцени са рядкост, което пък ги отличава. Книгите са доста кратки и поне за мен минаха страшно бързо, повечето май са малко над лимита на новела като дължина или поне аз така ги усетих.

Като й гледах профила, пише в шокиращо голямо разнообразие от жанрове. То не е фентъзи, стиймпънк, ърбън фентъзи, спейс опера и има отделен pen name за някакви романс поредици.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by aiva » Fri Jan 10, 2020 10:11 am

Аз пък едно време почвах точно от книгите за родителите на Майлс. В последствие това се оказа далеч не лоша идея, понеже разни неща в началото на първата книга за мен се случиха на вече отвърдени от две книги герои и ме удари по-силно. Но ако ще се прави препрочитане, и аз може да се навия :P

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Fri Jan 10, 2020 10:48 am

Еми само да му се отвори една темичка. Аз почвам Бараяр края на месеца сигурно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Nameless_onee
Scholar
Posts: 133
Joined: Fri Oct 14, 2011 6:18 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Nameless_onee » Fri Jan 10, 2020 6:47 pm

Прочетох Рома Етерна на Силвърбърг. Интересна конценция, но някак си кратка излезе и края беше не до там развит, загатваш разни неща, но неудовлетворителен. Очаквах да има истории и от годините на нашето съвремие или дори от бъдещи години, но уви.

Сега дочитам Чингис Хан на Василий Ян. Доста странно ми е как фокуса и гледните точки са от страна на всички други освен от монголците. Човека е историк и доста се е ровил за да предаде възможно най-достоверно живота на чингис, но в преследване на достоверността доста едностранчиво е представил монголците. До някъде това е обосновано от факта, че повечето писмени източници в онези времена идват основно от враговете на чингис и все пак очаквах по-различно четиво. Сагата за монголите на Кон Игълтън бе доста по-пищна, по-романтична и по-вдъхновяваща. При Василий това отсъстваше. Все пак ще прочета и втората част за Баку хан, но трудно нещо ще надмине Кон Игълтън
Фанатизма е другата страна на ограничението

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Tue Jan 21, 2020 6:05 pm

@Alexis @Ambartanen @aiva @Matrim @Xellos

Имате ли интерес към една тема за препрочитане на Воркосиган сагата? Ако поне трима кажат да, ще отворя тема и ще се разберем откъде да почнем.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Xellos » Tue Jan 21, 2020 6:59 pm

точно препрочитам моменти от A Civil Campaign. ок съм аз
:ninja:

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Alexis » Tue Jan 21, 2020 11:13 pm

Определено имам, но сега съм в сесия и имам бая други неща за четене. След 13.02 съм ОК.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by aiva » Wed Jan 22, 2020 9:04 am

И аз съм за, както съм писала по-горе.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 19 guests