Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Tue Feb 15, 2022 4:14 pm

Най-добрата книга, която съм чел в жанра за последната петилетка :metal:

Мийнуайл, най-сетне прочетох Ring Shout на П. Джели Кларк. Ужасно трудно нещо за четене заради диалекта, но историята всъщност е супер. Мега як митос за 100 страници повест.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by трубадур » Tue Feb 15, 2022 4:16 pm

Те, за роланд и дъщеря ми е писана гидеонката

аз па почнах да препрочитам малазана, ама ще е в темата като доде време... но не е хубаво, но то и след колелото на времето баш да скачам на още един туч, сигурно моя грешка в случая, а не се дължи негативното усещане на некадърност :mrgreen:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Matrim » Tue Feb 15, 2022 4:31 pm

Всички реват, че имало някакви съвременни мемета и жаргон в Gideon the Ninth, аз явно съм единственият, който въобще не е забелязал такива неща, камо ли да са му пречели. :P

По темата - прочетох първите два тома на Фионавар (Г. Г. Кай). Личи си, че още е търсил собствения си стил, има много добри моменти, има и някакви пълни нелепици. Артур, Гуиневир и Ланселот са толкова не на място, че няма накъде повече, целият свят е наглед с размерите на Пловдивска област, а уж е най-ключовата планета от всички в мултивселената. Спасяването на света чрез секс дава точки за оригиналност, но е тотален криндж.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Martix » Wed Feb 16, 2022 12:42 am

След няколкогодишна пауза си дочетох последните няколко книги от Хрониките на Амбър (остана ми само да издиря отнякъде кратките разкази). При цялото ми уважение към Зелазни, не усетих гения му точно в тази поредица.
Действието е детайлно замислено като многопластов пъзел, изграден от хилядолетия натрупвани семейни дрязги и гръджове между амбаритите, но цялото това нещо е написано с най-първолашкия стил изпълнен с постоянни клифхенгъри и активно криене на информация от читателя, за да изглеждат нещата по мистериозни, отколкото са.
Героите са прастари, мъдри и по-големи от света, преживяли са практически всичко и общуват на цели нива над нас, обикновените смъртни, но едновременно с това разсъждават като литературни герои тийнейджъри, като винаги вземат очевидно грешното решение, пропускат очевидни капани и лъжи, правят сценки тип няма да му кажа едното изречение, което лесно би изчистило недоразуменията между нас, за да стане съответното недоразумение, и изобщо показват един наивитет, който се среща само по книгите, но пък е толкова удобен за да придвижва сюжета напред.
Въобръжението, с което е измислен света на сенките, е неоспоримо, но действието почти през цялото време се въртеше около едни и същи няколко локации. Да не говорим че повечето светове бяха описани толкова sparcely, че се чувстваха по скоро като сцени от пиеса - свят който се състои само от един замък и поляната пред него, свят който е просто една долина, и тн.
Стилът на писане е по-скоро функционален. Първото лице не дразни, а и отвреме навреме героите пускаха по някой доста готин лаф, но нищо което ще помня дълго време. Описанията на пътуването между сенките бяха едничката идея на автора, която ми хареса безусловно. Странната обсесия на всички герои с нашата Земя обаче ме подразни, такова директно вкарване на авторовия глас в произведението по-скоро говори за немощ на въображението (особено като се контрастира с описанията на всички други сенки, всяка една от които, дори Амбър, са толкова невеществени в сравнение със Земята, че чак не е смешно).
Lore-а и сюжета са интересни на пръв поглед, но колкото повече се заглеждам в детайлите, толкова повече противоречия и shortcut-и намирам. Цялото съществуване на втората 5-тология е по-скоро необосновано (и активно ретконва някои неща от първата такава, за да си разшири митологията). И добре че поредицата не е станала още по-дълга, защото още след 6-та книга си личи как на автора е почнало да не му се занимава и ги е писал на автопилот.
Оценявам на 7/10 цялата поредица, иначе всичките книжки са доста четивни и няма резки вариации в качеството (освен не помня коя книга беше, 7-ма ли, в която героя ходи по релси през цялото време, е тва беше доста интересно решение). :blabla:
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Wed Feb 16, 2022 4:32 pm

И аз препрочитам Малазана тая година, по книга на месец, но чакам Трубадура да се изложи в темата, за да му скоча :mrgreen:

Иначе искам горещо да препоръчам White Trash Warlock на Дейвид Слейтън. Бейсикли Хари Дрезден, ако вместо кошмарен сексист, е гей, а вместо от Чикаго-менте, е от трейлър парк в Оклахома, едва свързва двата края, брат му го е затворил в лудница на 16, и сега на 20 му иска помощта, щото жена му е обсебена от нещо свръхестествено. Страшно добре написано, супер динамично и не чака пет книги, за да започне Мистериите От Миналото На Главния Герой.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by трубадур » Wed Feb 16, 2022 6:26 pm

Roland wrote:
Wed Feb 16, 2022 4:32 pm
И аз препрочитам Малазана тая година, по книга на месец, но чакам Трубадура да се изложи в темата, за да му скоча :mrgreen:
Но тва меко сиренье, режи и еж.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Litz » Mon Feb 21, 2022 1:00 pm

Аз ся мъча Tintenherz или Inkheart на Корнелия Функе и прозата е разкошна, толко прекрасен немски дееба освен непрекъснатото "zuckte die Achseln", което ми лази по нервите и че върви бая бавно. На една трета съм и едва ся почва нещо да се случва. Но уоу.

Иначе покрай DisneyWar и Bad Blood се зарибих по non fiction. Тъкмо приключих All The President's Men, която си беше трилър на места, трябва да гледам филма.

Ся почнах One Minute to midnight на Майкъл Добс.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Mon Feb 21, 2022 4:38 pm

В момента чета the most Tor Nightfire book ever written, а.к.а. Manhunt на Гретчен Фелкър-Мартин. Постапокалиптичен хорър, в който някакъв вирус е превърнал всички мъже в Америка (континента) в първосигнални освирепели примати и две транс момичета бродят из TERF-изираната пустош, ловуват мъже и им ядат тестисите, за да се опазят от вируса :mrgreen:

Корицата е ЕПИЧНА, но цъкате на свой риск:
Spoiler: show
Image
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Delegat » Tue Feb 22, 2022 11:05 am

Ти освен за гейове и трансджендъри друго не можеш ли да четеш??? :D

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Tue Feb 22, 2022 4:17 pm

Delegat wrote:
Tue Feb 22, 2022 11:05 am
Ти освен за гейове и трансджендъри друго не можеш ли да четеш??? :D
Не. Само гейове и "трансджендъри" за мен.

Други тъпи въпроси имаш ли? 8-)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Martix » Tue Feb 22, 2022 10:12 pm

Ей, не съм писал тука като прочетох Градът на Сънуващите Книги на Walter Moers. Начи, веднага да бягате да я четете. Тази книжка е великанска и липсата на ревю в списанието само говори колко много SD е сянка на славното си минало :lol: . По-модерните читатели може би ще бъдат отблъснати от старовремския приказен стил на писателя, но под тоновете пикареска се крие здраво фентъзи, а под него се крие wit и владеене на езика, не виждани от Пратчет насам.
Малко за плота - главния герой е интелигентен динозавър, от расата на динозаврите поети, който отива в града на сънуващите книги(представете си цял фентъзи свят, изграден само от елементите на книго-издателския бизнес) за да търси автора на мистериозно есе, което е нищо по-малко от най-великия piece of writing, който някой някога е виждал. Всеки който прочете това есе изпада в ситуация близка по описание на онази сцена от матрицата със приятелката на меровингия и парченцето торта. Динозавърът стига в града и следват няколко стотин страници възхвала на литературата и четенето на книги, прикрити като подземни приключения в пещерите под града. По-интересна е, отколкото звучи.
9.5/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Nikireads
Smallfolk
Posts: 19
Joined: Fri Oct 09, 2020 2:51 pm
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Nikireads » Wed Feb 23, 2022 5:28 pm

Вдъхнових се да си подновя и без това скромното участие във форума, та здравейте :)

Захванах да чета "Тъмна гора" на Луи Цъсин (втора книга след "Трите тела") и се чувствам емоционално и физически изморена от началото на тази книга.. :D От една страна аз съм си виновна - започнах втората книга на английски, след като прочетох първата на български (подсказаха ми, че английският превод бил по-добър, а на мен и без това малко ми трябва, че да обърна гръб на родните преводи). Та в резултат е малко трудно да се ориентирам в имената на героите - на английски имам чувството, че имат по 3 допълнителни букви и иди разбери как точно се произнасят..
От друга страна обаче, толкова много нови персонажи във втора част на поредица, досега не бях виждала... То е все едно четеш чисто нова книга и трябва хем да запомниш кой кой е, хем да се ориентираш какво се случва през диалозите на героите за бъдещето на Земята. За 60 страници буквално видях 2ма познати герои, единият от които за няма и 2 странички. Всички други са чисто нови и се върнах пак в изходна позиция да запомня различните китайски имена и да ги разгранича едно от друго (само аз ли имам този проблем?).
Но..има надежда - на 12% съм и започва да просветват нещата, но определено не очаквах да видя зор баш с втора книга.

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Mushu » Sat Feb 26, 2022 9:50 am

Martix wrote:
Tue Feb 22, 2022 10:12 pm
Ей, не съм писал тука като прочетох Градът на Сънуващите Книги на Walter Moers. Начи, веднага да бягате да я четете. Тази книжка е великанска и липсата на ревю в списанието само говори колко много SD е сянка на славното си минало :lol: . По-модерните читатели може би ще бъдат отблъснати от старовремския приказен стил на писателя, но под тоновете пикареска се крие здраво фентъзи, а под него се крие wit и владеене на езика, не виждани от Пратчет насам.
Малко за плота - главния герой е интелигентен динозавър, от расата на динозаврите поети, който отива в града на сънуващите книги(представете си цял фентъзи свят, изграден само от елементите на книго-издателския бизнес) за да търси автора на мистериозно есе, което е нищо по-малко от най-великия piece of writing, който някой някога е виждал. Всеки който прочете това есе изпада в ситуация близка по описание на онази сцена от матрицата със приятелката на меровингия и парченцето торта. Динозавърът стига в града и следват няколко стотин страници възхвала на литературата и четенето на книги, прикрити като подземни приключения в пещерите под града. По-интересна е, отколкото звучи.
9.5/10
Еххх, знаех си, че трябва да си я взема още преди време! Сега никъде я няма!

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Martix » Mon Feb 28, 2022 12:34 am

Да, в този бизнес правилото е най-бързият печели. Аз затова съм такъв hoarder на книги и имам запас от нечетени книги за буквално години напред, в БГ тиражите са толкова малки, че за по-неизвестните автори 2-3 години след излизането на дадена книга вече е трудно да се намери на място различно от панаира на книгата, или от прекупвачите, които пускат книгите на тройни цени :(
В тоя ред на мисли и аз съм така с Румо, другата преведена книга от серията Замония. И тя има някакви супер високите оценки...
Но пък сигурно до няколко години ще излезе в читанката, така че няма да сме капо.

Anyway, докато си правя почивка от Елантрис прецапах няколко YA книги с променлив успех.

Дочетох си трилогията Leviathan на Скот Уестърфилд. Слабичка е, язък за хайпа за лавиатани c/у мека роботи комбат, най-доброто нещо от цялата трилогия си остава бруталната илюстрация от първа книга.
Spoiler: show
Image
Има разни интересни събития от истинската история, умело вплетени в сюжета, като борбата за влияние над и индустриализация на отоманската империя от книга 2, или приключенията с Панчо Виля от книга 3, но като цяло си остава стандартен формулаичен YA драг с основен фокус романса, но написан така, все едно авторът е отдаден християнин, или просто не разбира много добре как разсъждават тинейджърите.
4/10

Cytonic (и много по-доброто заглавие на български - Към Никъде) - се оказа поредната стъпка надолу в серията. Нещата не са чаак толкова зле, колкото ги представи Роланд в ревюто, но пак са доста зле. Просто всички събития и разкрития, които присъстваха в тази книга не трябваше да ги има и вместо нея трябваше да има съвсем различна трета книга. Иначе чисто технически няма сюжетни дупки и всички обяснения са логични, но това не ги прави интересни или желани. Нуждата на Сандо да тъпче на едно място с формулата си и всеки път да обръща какъвто там конфликт има, на турнир по куидич с изстребители и трениране на нов тийм, който да трябва да се сработи с протагонистката пък е съвсем необяснима за мен. Може би има лоши съветници и фокус групи ли, ддз, ама наистина почва да изпуска нишката на всичките си поредици, след всичките години хайп май си е повярвал че може да пише по 10 книги наведнъж и да запази качество, еми не става така.
5/10

La Belle Sauvage (книга на праха #1) на Пулман за сметка на това ми хареса доста - напомни ми за една друга доста приятна YA книга - Nation на Пратчет. Най-вероятно ще разочарова хората, които са си я взели с очакване на продължение на епиката от трилогията Тъмните му Материи. Чисто технически книгата изпълнява тази роля, демони щъкат навсякъде из страниците, сюжетът е директен прикуъл на Златния Компас и множество важни герои от другата поредица се появяват и тук за камео или дори с големи роли, но не там е фокусът на книгата. Разкрития за същността на света, митологията на мултивселената или дори развитие на основния конфликт почти липсват, вместо това книгата се фокусира, back to basics style, върху coming of age перипетиите на протагониста си, Малкълм, неговите малки лични драми, и трудности в живота. И е много по-добра за това. Просто Пулман за разлика от много други YA автори, знае да пише и знае как се изграждат убедителни образи. Помага и това, че героят му Малкълм е перфектно нацелен като настройки. Притежава детската си наивност и неопитност, но е и доста самостоятелен и умел (както са били децата в миналото), но без да е overpowered. На моменти изглежда прекалено умен, но както казах само на моменти, като цяло е много приятен за четене образ, много далече от кахърните вечно грешащи и влачени от сюжета герои, с които е изпълнен жанра.
8/10

И като стана въпрос за кахърни образи, ще завърша поста с Children of Virtue and Vengeance, продължението на Деца от кръв и кост, което май трябваше да се казва Деца от рев и сополи, щото всичко е яко депресия човеек. Стила на авторката е претърпял видимо подобрение спрямо първата книга - явно е взимала уроци (при себе си, щото е професор по творческо писане все пак). Вече ги няма преповтарянията на едно и също събитие, главите са кратки и сюжетът се движи напред без спирка. Но освен динамиката, подобрение има и в образността на прозата. Общо взето по всеки показател Томи Адейеми показва еволюция в писането, дори, смея ли да го кажа, на места е писала вдъхновено. :yay: Друг голям плюс на втората част е, че има много повече добре написана магия и фентъзи екшън (ако и магията да е една идея по DnD-ска отколкото ми се искаше след заявките за африканско фентъзи - пак се опира до missile type магически атаки, bending магия тип Avatar TLA, и изричане на заклинания). Но не всичко е цветя и рози. Сюжетът и decision making-а на героите все още са nonsensical. Драмите и караниците между партито са все така насилени от авторката и от тип, ако седнем и си изговорим нещата, всичко ще се реши за 10 страници, но айде вместо това да се цупим и да не си говорим и даже да взема тайно да избягам през нощта и да предам всичките ни тайни на врага или нещо също толкова дебилно. Във важната част - coming of age-ването, романса, и развитието на героите, авторката никаква я няма. И накрая завърши с ужасно тъп клифхенгър, който едновременно нямаше никаква логика да се случва, обезмисли всичко, което се случи в книгата, не вдигна stakes-овете по никакъв начин, и по никакъв начин не хайпна за третата книга :yay: просто уау.
6/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by трубадур » Mon Feb 28, 2022 12:04 pm

@Martix една от тия дивотии, дето си прецапал няма да хвана и пак зобам с интерес кво драскаш, чувес, много ме кефи как пишеш за книги, чети още повече :heart:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests