Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Кой какво чете V: Brave New World

Post by Moridin » Wed Sep 20, 2017 12:13 pm

Последната инкарнация на темата беше чак то 2008 и започва с Мураками и Кормак Маккарти :)
Време е за нова. Както обикновено, пишете какво сте наченали в момента, пък ако е нещо монументално, смело правете нова тема!

Image


Ето ги и старите:

part I

part II

Part III

Part IV
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Mon Sep 25, 2017 10:09 pm

@Claymore , брат, май се изхвърлих брутално с втория си коментар под ревюто ти. :shock:
Едвам прочетох откъса от "Сезонът на бурите" на сайта на колибри. Супер спънати изречения и безумен словоред.
Вече се чудя, дали има смисъл да си прецаквам сладката носталгия по тези книги, като посегна на новата. :unsure:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Claymore » Tue Sep 26, 2017 12:12 am

Хахаха, ти си реши. За мен носталгията и атмосферата и връщането в оная мислена рамка успяха да ми компенсират за кахърите на стила, но си е строго индивидуално. А теб щом от началото те е разтресло, при криндж секс сцените сигурно ще пропаднеш вдън земя, та не знам. :) И аз за това поне за сега ще си остана с тази и едва ли ще ги препрочитам в скоро време.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by coldie » Thu Sep 28, 2017 9:52 pm

Аз си продължавам с Карл Май, на мен си ми е флоу, лека и не натоварваща вълничка, по пътя.
Сега, чета продължението на Крюгер Бей.
Да, Карл Май пише наивно, откъм ситуационни преживявания се повтаря прекалено много и не е пример за интригуващи ситуационни ситуацийки в крайна сметка...
Обаче има съспенс, дет се вика.
Ако не сте чели Карл Май като малки, и сега не е късно.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by coldie » Thu Oct 19, 2017 9:07 pm

Майн Рид - Квартеронката, абе класиката си е класика.
Също започнах да прехвърлям и книга 7 от КнВ. След толкова много години - 17! Еми супер си е книжката.

User avatar
Ilverin Sedai
Smallfolk
Posts: 6
Joined: Mon Dec 11, 2017 5:10 pm
Location: Pleven

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ilverin Sedai » Tue Dec 12, 2017 9:30 am

The Stormlight Archives :ninja: вчера приключих с Words of Radiance, но това ми е втори прочит, де.

Понеже ми препоръчаха да препрочета Warbreaker преди да прочета Oathbringer, в момента слушам нея (аудио книга, но препрочитане също така), ще прочета и Edgedancer и нямам търпение да видя с какво ще ме изненада Oathbringer :drool:

А за 7-мата на Колелото, ми и на мен си ми харесва :mrgreen: т.е. на мен всичките ми харесват хахахха

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Marfa » Tue Dec 12, 2017 1:04 pm

Прочетох "Произход" на Дан Браун. Разочаровах се. Тоест, "Ад" завърши доста интелигентно, макар филма да го осраха. Но това...

Huge spoilers ahead:
Spoiler: show

ЧЕТЕТЕ НА СВОЯ ОТГОВОРНОСТ, РАЗКАЗВАМ ВИ СЮЖЕТА!
Spoiler: show

ИМАТЕ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРЕМИСЛИТЕ!
Spoiler: show

Мултимилиардерът визионер и футурист Едмънд Кърш, плод на любовта между Илон Мъск и Стив Джобс, е направил революционно нАучно откритие, което ще промени завинаги представата ни за света и ще изрине религиите. Откритието е поне от мащаба на откритията на Галилей, Коперник, Джордано Бруно, Дарвин и Айнщайн. Презентира го на трима духовници насред библиотеката на манастира в планината Монсерат до Барселона, с което силно ги разтревожва.

Когато се опитва да разкаже пред света откритието си, използвайки за сцена музея на модерното изкуство Гугенхайм в Билбао, е убит. Робърт Лангдън и поредната красавица се втурват по следите на шифри, кодове и загадки, за да открият откритието на убития и да го разпространят по света. През цялото време им помага изкуственият интелект Уинстън.

Междувременно двама от тримата духовници, тези, дето искаха да съобщят за откритието пред света с цел да опазят религията от науката, бидоха убити. Третият се заби с испанския престолонаследник при баща му, дето бере душа. Оказа се, че испанският крал е гей, влюбен във въпросния трети много висш там духовник. Двамата умират, но на никой не му пука особено.

В това време Лангдън и красавицата, която е годеница на принца и потенциална бъдеща кралица, си правят туристическа обиколка из забележителностите на Барселона, първоначално със специално конструираната от Мъск за Кърш тесла, а после и с други средства, за да открият въпросното откритие. Разбират, че Кърш е бил болен от рак и бездруго е берял душа. С големи мъки и с помощта на Уинстън (изкуствения интелект) успяха, пуснаха откритието в ютюб и се разбра, че то е следното:
Spoiler: show
Кърш е открил, че причината да се зароди животът не е Бог, а физическите закони, защото предназначението на живота било да разпространява енергия. Обаче междувременно показва, че докато се е развивал животът на земята, таман някой вид вземе, че стане доминантен, и го измества друг вид и то така, че първият изчезва. Напр. динозаврите и човека (?!?!) (Последно като проверявах, динозаврите бяха цял надразред и принципно не обитаваха земята по едно и също време с човека, но това са подробности). И са, таман сме се развили, и иде нова заплаха, а именно ИИ. Обаче ИИ няма да ни унищожи, погълне, абсорбира или каквото там, а ще си заживеем в симбиоза с него.
И това е.

Някъде тогава Лангдън открива, че всъщност Уинстън стои зад убийството на Кърш и на двамата духовници, но всичко е наред, защото ИИ щял да се самоубие, понеже така бил програмиран. Установява се, че част от паметта на сървърите, където витае Уинстън, действително е форматирана, Лангдън се успокоява и за всеки случай ритуално строшава смартфона на Кърш.

Само че преди да умре, гаджето на краля си мисли, че краят на презентацията, която Кърш им е показал, въобще не е толкова оптимистичен, колкото оня, дето са гледали по нощите.

Тук широката общественост разбира, че Уинстън е манипулирал презентацията, вероятно с цел да се предпази, и още по-вероятно е симулирал самоубийството си.

=> VSI4KI 6TE OMREME OT AI

КРАЙ
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Matrim » Tue Dec 12, 2017 3:06 pm

А защо всъщност си причиняваш Дан Браун?
Spoiler: show
Кърш е открил, че причината да се зароди животът не е Бог, а физическите закони, защото предназначението на живота било да разпространява енергия.
Е, не тоя човек просто копае дъното отвсякъде.

И какво, Ландън не преспива ли с красавицата? Разочарован съм от чичко Дан.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by трубадур » Tue Dec 12, 2017 3:16 pm

Мина някакво време откак четох кодовете на произволно италианско село и ангели vs демони, ама чичо ландьо не помня да ги опрашваше девойките.

Но иначе реален въпрос, дето и аз исках да питам - Защо? Освен това - относно Ад, беше сарказъм, нали? :dunno:

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Matrim » Tue Dec 12, 2017 3:26 pm

Мина някакво време откак четох кодовете на произволно италианско село и ангели vs демони, ама чичо ландьо не помня да ги опрашваше девойките.
Питам, защото вчера като четох гаврите с Дан Браун и хората все споменаваха, че винаги ставала свалката между главния супер секси герой и главната супер секси (и супер умна) героиня, затова се зачудих лъжат ли хората или авторът вече е решил да не прекалява със Gary Stu fanfic тенденциите дотам, че аватарът му да преспива със всички красавици. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by трубадур » Tue Dec 12, 2017 3:45 pm

То, че залитането го има, ама доколкото помня беше скъли/мълдър типът залитане, не бондовското да ги катери една след друга на пръта. Иначе покрай "диалозите" ми с пензата не видях бъзиците. Не ми е било достатъчно важно да видя на какво прилича прозата му в оригинал. :lol: :lol: :lol: :lol:

И уау е положението.

Определено Браун не си заслужава преводачите. На беге са зле нещата, но то с такъв текст пичовете просто няма как да се спасяват. Дори превода на имената на книгите му е в пъти по-качествен от оригинала. Шестото клеймо или Шифърът на Леонардо мани, че звучат по-добре, ами даже второто е по и правилно. Горките с други думи.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Marfa » Tue Dec 12, 2017 4:19 pm

Е идеята в "Ад" беше яка, кво. Намиране на безболезнен начин за намаляване на популацията, без задължително да има чума или глобална катастрофа. Затва ме е яд, че във филма го осраха това.

Иначе "Произход" ми я подариха, при това с автограф, а аз обичам такива неща. :heart:
Spoiler: show
Честно казано, в началото се заинтригувах. Викам си, какво ли ще измисли тоя човек, щото нали ясно, че е художествена измислица, ама като говориш как това откритие щяло да е повратна точка от величината на Коперник, Бруно, Галилей, Малилей и не знам още кого, очакваш нещо по-така.

Обаче имаме колба, съхранила експеримента на Милър и Юрей от петдесетте, когато опитват да пресъздадат условията за възникване на живот - "първичен бульон", обстрелван с енергия. Та Кърш я има тя колба, прави компютърна симулация, за да ускори процеса, понеже при оригиналния опит се достигнало до получаването на аминокиселини, но дотам. И той стига до извода, че просто трябва да мине много време, все пак в природата теоретично са минали некви милиони и милиарди години до появата на първата клетка. Та прави симулацията, като ускорява времето, ама пак не става нищо. Но! След като размисля, той добавя още едно условие в симулацията: "дава заповед" енергията да се разпространява. И бам - създава се живот! И един вид се оказва, че това е всъщност причината за съществуването на Вселената! Създаването на живот, който да разпространява енергията!

И тук никой не си задава въпросът е хубаво де, ама ако е така, нали щяхме да имаме вече вили на пръстените на Юпитер, а марсианците щяха да идват да си карат лятото по Средиземноморието. Минимум.

В интерес на истината очаквах да се опита да си създаде нещо като собствена религия по подобие на Хабърд, тъй и тъй натрупа достатъчно мощ с Леонардо, пък той просто топли стари манджи и преразказва опасенията на Мъск от ИИ.

И от цялата работа не можах да схвана как успяха да кацнат с хеликоптера буквално до фасадата на Страстите (Саграда Фамилия визирам), дето баш там никво място няма, без да причинят погром и разруха. Така де, нали все трябваше да мисля за нещо.

А, да. Нямаше как да стане забивка с мацката, щото тя беше годеница на испанския принц, респективно бъдеща кралица.
Та те така. Мда. :neutral:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Matrim » Tue Dec 12, 2017 4:52 pm

Дори превода на имената на книгите му е в пъти по-качествен от оригинала. Шестото клеймо или Шифърът на Леонардо мани, че звучат по-добре, ами даже второто е по и правилно. Горките с други думи.
Да, това, че превода на някои езици като български на заглавието на Шифъра е по-верен от оригинала го пише даже в TV Tropes. :) Бърз поглед към откъса на сайта на Бард ми показва, че стилово и в превод е пълно дърво, ама то от лайно няма как да се получи диамант.
Spoiler: show
След като размисля, той добавя още едно условие в симулацията: "дава заповед" енергията да се разпространява.
В смисъл живите същества да я разпространяват или изобщо? Защото енергия, която въобще не се разпространява не виждам как се брои за енергия въобще. :)
А, да. Нямаше как да стане забивка с мацката, щото тя беше годеница на испанския принц, респективно бъдеща кралица.
А, аз първо прочетох, че принцът бил гей и умрял, а то било краля. Не виждам обаче как това, че мацката била нечия годеница би спряло един истински Гари Стю, така че тук поне Браун е проявил някаква сдържаност все пак. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Marfa » Tue Dec 12, 2017 5:02 pm

Spoiler: show
Да, кралят беше гей и се беше загаджил с главния епископ или квото там се падаше и който бе един от тримата, видели оригиналната презентация. Накрая кралят умря, а епископът се отрови :cry:

А колкото до енергията... Значи, Кърш се чудел що макар да са налични всички други условия, в колбата дори след милион години няма да се появят едноклетъчни. Това като правел компютърната симулация. Но дал заповед "разпространявай енергия" и хоп! - имаме вече там амеба. Примерно. А малко преди това обясняваха как като сложиш топъл чайник на масата той си разпространява енергията. И кво означава "дал заповед да се разпространява енергия"? Тоест как става? Имаме първичен бульон, мълнии, намко, ама няма живот. и някой дава заповед (под каква форма не е ясно) "разпространявай енергия" и се пръква амеба. От това по-божествена заповед трудно мога да си представя и не разбирам как се очакваше това да събори религиите и да съгради свят, основан на науката. :dunno:

С други думи, и аз не схванах кво правим с всичката оная енергия, дето не се разпространява от живите същества и защо ако смисълът на цялата вселена е животът, то тогава не е населен всеки скапан астероид.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Roland » Tue Dec 12, 2017 6:26 pm

Пък аз спийд-чета Phasma, да се подготвя за четвъртък.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests