Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Tue Oct 30, 2018 10:42 am

Великолепна книга е Океан Море на Барико. Веднага след като я завърших, я започнах отново, и както морето постоянно мени настроенията и променя лика си, така и втория прочит вече бе леко видоизменен, различен. А ще последват и още, защото морето винаги е различно, дори и всеки път да навлизаш в него от едно и също място. Отделните глави се преливат една в друга, допълват се, сблъскват се, досущ играта на вълните.
Изключително красиво и въздействащо произведение, многопластово и дълбоко като самото море.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Moridin » Tue Oct 30, 2018 1:40 pm

penzata wrote:
Tue Oct 30, 2018 10:42 am
Великолепна книга е Океан Море на Барико. Веднага след като я завърших, я започнах отново, и както морето постоянно мени настроенията и променя лика си, така и втория прочит вече бе леко видоизменен, различен. А ще последват и още, защото морето винаги е различно, дори и всеки път да навлизаш в него от едно и също място. Отделните глави се преливат една в друга, допълват се, сблъскват се, досущ играта на вълните.
Изключително красиво и въздействащо произведение, многопластово и дълбоко като самото море.
И аз много я харесвам... особено краят... голяма книга. Все пак предпочитам повече "Коприна", заради невероятната компактност и поезия на наратива. Простичко и в сърцето. Останалите нещо ме е страх да ги чета, да не се разочаровам - ако имаш препоръка? :)
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Tue Oct 30, 2018 6:06 pm

Moridin wrote:
Tue Oct 30, 2018 1:40 pm
И аз много я харесвам... особено краят... голяма книга. Все пак предпочитам повече "Коприна", заради невероятната компактност и поезия на наратива. Простичко и в сърцето. Останалите нещо ме е страх да ги чета, да не се разочаровам - ако имаш препоръка? :)
Краят осмисля и подтиква към последващи четения на романа. :heart: Наистина е огромна книга: разликата стилово и структурно на трите книги (на които е разделена "Океан Море"), цялата поезия в проза, сюрреалистично-фантастичните елементи, последната мета-глава. Огромна книга. :cry: :heart:

Нищо друго не съм чел на Барико - "Океан Море" я отлагах с години, но сега възнамерявам да си купя всички негови книги на български и ще пиша отзиви. :mrgreen: Достатъчно ми е, че е написал произведение като "Океан Море" и, че негов монолог е адаптиран за сценария на "The Legend of 1900" :heart: на Торнаторе, с нечовешкия Тим Рот - просто няма как да ме разочарова, каквото и да напише.

Иначе, дюдът, който отдавна ме ръчкаше да я прочета (и "Коприна", също) е чел "Тази история", която стилово му е приличала на Вонегът, и "Емаус", от която нищо не разбрал. :hihi:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Ghibli » Fri Nov 02, 2018 11:12 am

penzata wrote:
Tue Oct 30, 2018 10:42 am
Великолепна книга е Океан Море на Барико.
Moridin wrote:
Tue Oct 30, 2018 1:40 pm
Все пак предпочитам повече "Коприна", заради невероятната компактност и поезия на наратива.
:heart: :heart: :heart: и за двама ви, обичам този автор. Как бих искала да мога да го прочета в оригинал.
Освен тези двете, съм чела само City. Тя беше за мен малко прекалено - не знам как да го кажа точно - heartbreaking. Но естествено, всичко негово трябва да се чете.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by трубадур » Fri Nov 02, 2018 12:04 pm

До кат не чекнах тая тема напълно изключих за съществуването на пича, но определено е от правилно надценените модерни писатели. Като слушаш за него лесно може да се стигне до заключението, че в книгите му е празнословие на макс, той па взе, че се оказа доста кадърен. Нямам идея какво е превеждано на беге, ама последното, дето пробвах негово е експериментът му с Илиада, който първоначално мислех, че ще е ебаси самовглъбеното чикибойство, а той се оказа добър. Освен това въпреки че го преиздават доста често (поради някаква причина имам 2 издания на коприна, сигурно заради корицата) аз гледам да е с преводачката Ann Goldstein там нивото е доста високо, ама като цяло не знам с него да има такива спадове като с Пратчет например в родината ни. Въобще заслужено внимание получава и го превеждат с уважение.

Интересното е, че е написал детска (айде юношеска) книжка за дон жуан ъф ол пипъл, и сигурно ще се боде скоро време.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Random » Thu Jan 03, 2019 5:02 pm

Прочетох тия дни новия роман на Ким Стенли Робинсън - Red Moon. Досега като че ли най-слабият му за мен текст като роман сам по себе си (от прочетени 7-8), но въпреки това страхотен. Особено към края има супер добри части. Иначе и като трилър не е никак лош. Кой друг ще ти преплете колонизирането на Луната, гонки из Хонконг, квантова физика, изкуствен интелект, маоизъм, политикономия, финанси, революция, фън-шуй, криптовалути и гибони, ако не КСР :heart:
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by coldie » Wed Jan 16, 2019 7:51 pm

Попрочетох няколко фантастики на класици и на нови имена. Класическите автори са просто психопати, изключително ерудирани, с невероятни познания във много сфери на науката да кажем. Особено Лем, тоя е някакъв... не знам. Но някак си са ми по-интересни фантасмагоричните произведения на новите автори.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by coldie » Fri Jan 18, 2019 8:40 pm

Защо спряха Експанзията? Как може 4 годни след излизане на книга 4 да не са превели никоя друга? Направо недоумявам.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Martix » Sat Jan 19, 2019 12:53 pm

@coldie преведоха и 5-тата тоя декември.
https://www.bard.bg/book/?id=2364

Като цяло всички бг издатели са бавни като смъртта, но предвид, че поредицата е доста нова и още излиза, не са чак толкова бавни. А и колкото и да са бавни, аз пак не мога да им смогна да изчитам всичко :mrgreen:
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by coldie » Sat Jan 19, 2019 5:49 pm

Martix wrote:
Sat Jan 19, 2019 12:53 pm
@coldie преведоха и 5-тата тоя декември.
https://www.bard.bg/book/?id=2364

Като цяло всички бг издатели са бавни като смъртта, но предвид, че поредицата е доста нова и още излиза, не са чак толкова бавни. А и колкото и да са бавни, аз пак не мога да им смогна да изчитам всичко :mrgreen:
Аз я намерих онлайн всъщност, на който не му се дават 20 или 10 лева слагам линк .
Spoiler: show
Засега е много повече от сорта на трилър/кримка, и определено сценарият не е много очакван на фона на предходните, но бих казал, че е дори по-интересна от предишните. Разбира се Милър си лиспва.
ЛИНКЪТ Е ПРЕМАХНАТ. В ShadowDance НЕ ПОДКРЕПЯМЕ ПИРАТСТВОТО. Бел. Ян

User avatar
Halinor
Smallfolk
Posts: 21
Joined: Mon Oct 22, 2012 2:47 pm
Location: Sofia, Bulgaria
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Halinor » Tue Jan 22, 2019 8:26 pm

След мазния reading slump успях да се излекувам с If we were villains на M. L. Rio и даже ще успея и да я завърша, ако намеря време да дишам... Ако обичате dark academia aesthetics и Шекспирови препратки на килограм, ще ви допадне, другарчета.
  • do no harm
  • take no shit

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Fri Jan 25, 2019 10:02 am

Прекалено шумна самота на Храбъл е минималистична изповед - с тънко прокрадващ се сюрреализъм, - на "малкия (застанал в периферията на историята) човек", на гротесковия фон на Втората световна. Човек, който тридесет и пет години унищожава планини от книги с неговата малка преса и тридесет и пет години се опитва да спасява по някоя от тях. "Прекалено шумна самота" е неговата (Храбълската) love story.
Великолепна книга. :heart:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Moridin » Fri Jan 25, 2019 10:08 am

Яко :) майка ми я е превеждала
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Fri Jan 25, 2019 10:38 am

(Когато видях името на преводачката, се зачудих дали няма нещо общо с теб. :mrgreen: )

Стахотно! Преводът е чудесен. Лични благодарности!
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by Martix » Fri Feb 08, 2019 9:21 pm

Разцъквам Бъдеще на Дмитрий Глуховски. Ех тая руска душевност. Протагонистът не ходи, той се влачи върху хилядолетната човешка история. Той не страда, той плува в морето на безвременната мъка. И тн, и тн. Прозата не се лее, тя се дави...
Обаче като описва как нашия човек пие, Глуховски се превръща в машина. Не съм чел по-яки описания на пиянство от Никола Крумов насам. :yay:
А и света му е доста готин, малко в стил Transmetropolitan (между другото, защо в SD няма ревю на това бижу, комиксът е култов).
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests