Кой какво чете V: Brave New World

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Moridin
Global Moderator

Кой какво чете V: Brave New World

Post by Moridin » Wed Sep 20, 2017 12:13 pm

Последната инкарнация на темата беше чак то 2008 и започва с Мураками и Кормак Маккарти :)
Време е за нова. Както обикновено, пишете какво сте наченали в момента, пък ако е нещо монументално, смело правете нова тема!

Image

Ето ги и старите:

part I

part II

Part III

Part IV
This is it. Ground zero.

penzata
Archmage

Re: Кой какво чете V: Brave New World

Post by penzata » Mon Sep 25, 2017 10:09 pm

@Claymore , брат, май се изхвърлих брутално с втория си коментар под ревюто ти. :shock:
Едвам прочетох откъса от "Сезонът на бурите" на сайта на колибри. Супер спънати изречения и безумен словоред.
Вече се чудя, дали има смисъл да си прецаквам сладката носталгия по тези книги, като посегна на новата. :unsure:

Claymore
Ascendent

Post by Claymore » Tue Sep 26, 2017 12:12 am

Хахаха, ти си реши. За мен носталгията и атмосферата и връщането в оная мислена рамка успяха да ми компенсират за кахърите на стила, но си е строго индивидуално. А теб щом от началото те е разтресло, при криндж секс сцените сигурно ще пропаднеш вдън земя, та не знам. :) И аз за това поне за сега ще си остана с тази и едва ли ще ги препрочитам в скоро време.
Mouthpiece drawn, got a verbal armory
Stack bodies, not figurines
Move beneath the surface, submarine
I'm half machine, obscene with a light sword
Look inside the brain, it's a riot in the psych ward
What you standing on the side for?
Roar like a lioness, punch like a cyborg

coldie
Archmage

Post by coldie » Thu Sep 28, 2017 9:52 pm

Аз си продължавам с Карл Май, на мен си ми е флоу, лека и не натоварваща вълничка, по пътя.
Сега, чета продължението на Крюгер Бей.
Да, Карл Май пише наивно, откъм ситуационни преживявания се повтаря прекалено много и не е пример за интригуващи ситуационни ситуацийки в крайна сметка...
Обаче има съспенс, дет се вика.
Ако не сте чели Карл Май като малки, и сега не е късно.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.
94.34 Out of the limits.
When defenders follow Lionel Messi on FB, he move to Twitter, when they follow Leo in Twitter, he flow to Instagram.

coldie
Archmage

Post by coldie » Thu Oct 19, 2017 9:07 pm

Майн Рид - Квартеронката, абе класиката си е класика.
Също започнах да прехвърлям и книга 7 от КнВ. След толкова много години - 17! Еми супер си е книжката.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.
94.34 Out of the limits.
When defenders follow Lionel Messi on FB, he move to Twitter, when they follow Leo in Twitter, he flow to Instagram.

Ilverin Sedai
Smallfolk

Post by Ilverin Sedai » Tue Dec 12, 2017 9:30 am

The Stormlight Archives :ninja: вчера приключих с Words of Radiance, но това ми е втори прочит, де.

Понеже ми препоръчаха да препрочета Warbreaker преди да прочета Oathbringer, в момента слушам нея (аудио книга, но препрочитане също така), ще прочета и Edgedancer и нямам търпение да видя с какво ще ме изненада Oathbringer :drool:

А за 7-мата на Колелото, ми и на мен си ми харесва :mrgreen: т.е. на мен всичките ми харесват хахахха

Marfa
Moderator

Post by Marfa » Tue Dec 12, 2017 1:04 pm

Прочетох "Произход" на Дан Браун. Разочаровах се. Тоест, "Ад" завърши доста интелигентно, макар филма да го осраха. Но това...

Huge spoilers ahead:
Spoiler: show

ЧЕТЕТЕ НА СВОЯ ОТГОВОРНОСТ, РАЗКАЗВАМ ВИ СЮЖЕТА!

ИМАТЕ ВЪЗМОЖНОСТ ДА ПРЕМИСЛИТЕ!

Мултимилиардерът визионер и футурист Едмънд Кърш, плод на любовта между Илон Мъск и Стив Джобс, е направил революционно нАучно откритие, което ще промени завинаги представата ни за света и ще изрине религиите. Откритието е поне от мащаба на откритията на Галилей, Коперник, Джордано Бруно, Дарвин и Айнщайн. Презентира го на трима духовници насред библиотеката на манастира в планината Монсерат до Барселона, с което силно ги разтревожва.

Когато се опитва да разкаже пред света откритието си, използвайки за сцена музея на модерното изкуство Гугенхайм в Билбао, е убит. Робърт Лангдън и поредната красавица се втурват по следите на шифри, кодове и загадки, за да открият откритието на убития и да го разпространят по света. През цялото време им помага изкуственият интелект Уинстън.

Междувременно двама от тримата духовници, тези, дето искаха да съобщят за откритието пред света с цел да опазят религията от науката, бидоха убити. Третият се заби с испанския престолонаследник при баща му, дето бере душа. Оказа се, че испанският крал е гей, влюбен във въпросния трети много висш там духовник. Двамата умират, но на никой не му пука особено.

В това време Лангдън и красавицата, която е годеница на принца и потенциална бъдеща кралица, си правят туристическа обиколка из забележителностите на Барселона, първоначално със специално конструираната от Мъск за Кърш тесла, а после и с други средства, за да открият въпросното откритие. Разбират, че Кърш е бил болен от рак и бездруго е берял душа. С големи мъки и с помощта на Уинстън (изкуствения интелект) успяха, пуснаха откритието в ютюб и се разбра, че то е следното:
Кърш е открил, че причината да се зароди животът не е Бог, а физическите закони, защото предназначението на живота било да разпространява енергия. Обаче междувременно показва, че докато се е развивал животът на земята, таман някой вид вземе, че стане доминантен, и го измества друг вид и то така, че първият изчезва. Напр. динозаврите и човека (?!?!) (Последно като проверявах, динозаврите бяха цял надразред и принципно не обитаваха земята по едно и също време с човека, но това са подробности). И са, таман сме се развили, и иде нова заплаха, а именно ИИ. Обаче ИИ няма да ни унищожи, погълне, абсорбира или каквото там, а ще си заживеем в симбиоза с него.
И това е.

Някъде тогава Лангдън открива, че всъщност Уинстън стои зад убийството на Кърш и на двамата духовници, но всичко е наред, защото ИИ щял да се самоубие, понеже така бил програмиран. Установява се, че част от паметта на сървърите, където витае Уинстън, действително е форматирана, Лангдън се успокоява и за всеки случай ритуално строшава смартфона на Кърш.

Само че преди да умре, гаджето на краля си мисли, че краят на презентацията, която Кърш им е показал, въобще не е толкова оптимистичен, колкото оня, дето са гледали по нощите.

Тук широката общественост разбира, че Уинстън е манипулирал презентацията, вероятно с цел да се предпази, и още по-вероятно е симулирал самоубийството си.

=> VSI4KI 6TE OMREME OT AI

КРАЙ
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Matrim
Moderator

Post by Matrim » Tue Dec 12, 2017 3:06 pm

А защо всъщност си причиняваш Дан Браун?
Кърш е открил, че причината да се зароди животът не е Бог, а физическите закони, защото предназначението на живота било да разпространява енергия.
Е, не тоя човек просто копае дъното отвсякъде.

И какво, Ландън не преспива ли с красавицата? Разочарован съм от чичко Дан.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

трубадур
Ascendent

Post by трубадур » Tue Dec 12, 2017 3:16 pm

Мина някакво време откак четох кодовете на произволно италианско село и ангели vs демони, ама чичо ландьо не помня да ги опрашваше девойките.

Но иначе реален въпрос, дето и аз исках да питам - Защо? Освен това - относно Ад, беше сарказъм, нали? :dunno:

Matrim
Moderator

Post by Matrim » Tue Dec 12, 2017 3:26 pm

Мина някакво време откак четох кодовете на произволно италианско село и ангели vs демони, ама чичо ландьо не помня да ги опрашваше девойките.
Питам, защото вчера като четох гаврите с Дан Браун и хората все споменаваха, че винаги ставала свалката между главния супер секси герой и главната супер секси (и супер умна) героиня, затова се зачудих лъжат ли хората или авторът вече е решил да не прекалява със Gary Stu fanfic тенденциите дотам, че аватарът му да преспива със всички красавици. :)

трубадур
Ascendent

Post by трубадур » Tue Dec 12, 2017 3:45 pm

То, че залитането го има, ама доколкото помня беше скъли/мълдър типът залитане, не бондовското да ги катери една след друга на пръта. Иначе покрай "диалозите" ми с пензата не видях бъзиците. Не ми е било достатъчно важно да видя на какво прилича прозата му в оригинал. :lol: :lol: :lol: :lol:

И уау е положението.

Определено Браун не си заслужава преводачите. На беге са зле нещата, но то с такъв текст пичовете просто няма как да се спасяват. Дори превода на имената на книгите му е в пъти по-качествен от оригинала. Шестото клеймо или Шифърът на Леонардо мани, че звучат по-добре, ами даже второто е по и правилно. Горките с други думи.

Marfa
Moderator

Post by Marfa » Tue Dec 12, 2017 4:19 pm

Е идеята в "Ад" беше яка, кво. Намиране на безболезнен начин за намаляване на популацията, без задължително да има чума или глобална катастрофа. Затва ме е яд, че във филма го осраха това.

Иначе "Произход" ми я подариха, при това с автограф, а аз обичам такива неща. :heart:
Честно казано, в началото се заинтригувах. Викам си, какво ли ще измисли тоя човек, щото нали ясно, че е художествена измислица, ама като говориш как това откритие щяло да е повратна точка от величината на Коперник, Бруно, Галилей, Малилей и не знам още кого, очакваш нещо по-така.

Обаче имаме колба, съхранила експеримента на Милър и Юрей от петдесетте, когато опитват да пресъздадат условията за възникване на живот - "първичен бульон", обстрелван с енергия. Та Кърш я има тя колба, прави компютърна симулация, за да ускори процеса, понеже при оригиналния опит се достигнало до получаването на аминокиселини, но дотам. И той стига до извода, че просто трябва да мине много време, все пак в природата теоретично са минали некви милиони и милиарди години до появата на първата клетка. Та прави симулацията, като ускорява времето, ама пак не става нищо. Но! След като размисля, той добавя още едно условие в симулацията: "дава заповед" енергията да се разпространява. И бам - създава се живот! И един вид се оказва, че това е всъщност причината за съществуването на Вселената! Създаването на живот, който да разпространява енергията!

И тук никой не си задава въпросът е хубаво де, ама ако е така, нали щяхме да имаме вече вили на пръстените на Юпитер, а марсианците щяха да идват да си карат лятото по Средиземноморието. Минимум.

В интерес на истината очаквах да се опита да си създаде нещо като собствена религия по подобие на Хабърд, тъй и тъй натрупа достатъчно мощ с Леонардо, пък той просто топли стари манджи и преразказва опасенията на Мъск от ИИ.

И от цялата работа не можах да схвана как успяха да кацнат с хеликоптера буквално до фасадата на Страстите (Саграда Фамилия визирам), дето баш там никво място няма, без да причинят погром и разруха. Така де, нали все трябваше да мисля за нещо.

А, да. Нямаше как да стане забивка с мацката, щото тя беше годеница на испанския принц, респективно бъдеща кралица.
Та те така. Мда. :neutral:

Уук.

Matrim
Moderator

Post by Matrim » Tue Dec 12, 2017 4:52 pm

Дори превода на имената на книгите му е в пъти по-качествен от оригинала. Шестото клеймо или Шифърът на Леонардо мани, че звучат по-добре, ами даже второто е по и правилно. Горките с други думи.
Да, това, че превода на някои езици като български на заглавието на Шифъра е по-верен от оригинала го пише даже в TV Tropes. :) Бърз поглед към откъса на сайта на Бард ми показва, че стилово и в превод е пълно дърво, ама то от лайно няма как да се получи диамант.
След като размисля, той добавя още едно условие в симулацията: "дава заповед" енергията да се разпространява.
В смисъл живите същества да я разпространяват или изобщо? Защото енергия, която въобще не се разпространява не виждам как се брои за енергия въобще. :)
А, да. Нямаше как да стане забивка с мацката, щото тя беше годеница на испанския принц, респективно бъдеща кралица.
А, аз първо прочетох, че принцът бил гей и умрял, а то било краля. Не виждам обаче как това, че мацката била нечия годеница би спряло един истински Гари Стю, така че тук поне Браун е проявил някаква сдържаност все пак. :P

Marfa
Moderator

Post by Marfa » Tue Dec 12, 2017 5:02 pm

Да, кралят беше гей и се беше загаджил с главния епископ или квото там се падаше и който бе един от тримата, видели оригиналната презентация. Накрая кралят умря, а епископът се отрови :cry:

А колкото до енергията... Значи, Кърш се чудел що макар да са налични всички други условия, в колбата дори след милион години няма да се появят едноклетъчни. Това като правел компютърната симулация. Но дал заповед "разпространявай енергия" и хоп! - имаме вече там амеба. Примерно. А малко преди това обясняваха как като сложиш топъл чайник на масата той си разпространява енергията. И кво означава "дал заповед да се разпространява енергия"? Тоест как става? Имаме първичен бульон, мълнии, намко, ама няма живот. и някой дава заповед (под каква форма не е ясно) "разпространявай енергия" и се пръква амеба. От това по-божествена заповед трудно мога да си представя и не разбирам как се очакваше това да събори религиите и да съгради свят, основан на науката. :dunno:

С други думи, и аз не схванах кво правим с всичката оная енергия, дето не се разпространява от живите същества и защо ако смисълът на цялата вселена е животът, то тогава не е населен всеки скапан астероид.

Уук.

Roland
Site Admin

Post by Roland » Tue Dec 12, 2017 6:26 pm

Пък аз спийд-чета Phasma, да се подготвя за четвъртък.
And you can't dance with a devil on your back...