Page 1 of 1

История на антиутопичната фикция

Posted: Thu Jul 27, 2017 7:57 pm
by Ogami_Itto
Антиутопията определено ми е любим жанр. Попадна ми много яка статия, която споделям с останалите фенове, които съм сигурен че има тук 8-) На английски е :)

The Rise of Dystopian Fiction: From Soviet Dissidents to 70's Paranoia to Murakami

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Fri Jul 28, 2017 11:48 am
by Gilraen
И аз съм сред любителите на жанра:)
За съжаление, при мен линкът дава грешка 404 - We couldn’t find this page.
Щеше да ми е интересно. В една антология с антиутопични разкази имаше много хубав предговор на тема защо харесваме антиутопиите, гледната точка на автора, разбира се, която осъзнах, че споделям. Уви, остана си на стария ми четец, който се прецака безвъзвратно, и сега така и не мога да открия отново Антологията...

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Fri Jul 28, 2017 11:54 am
by Moridin
@Gilraen, линкът беше счупен, пооправих го :)
@Ogami_Itto, мерси много - букмарквам, ще чета като има време :) На @Random, @intery и @Trip може също да им е интересно!

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Fri Jul 28, 2017 12:04 pm
by Gilraen
Благодаря, Moridin. Сега вече е работещ, отмятам си го и аз.

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Fri Jul 28, 2017 12:20 pm
by трубадур
Аз добавям Леонид Андреев и Булгаков, макар да не пишат точно в нормално приетите граници на каквото смятаме за антиутопия и т.н (наложени от запада). Радвам се поне, че "Ний" е споменато в статията. Но както се вика никой не прави bleak по-добре от руснаците. А реално по-мрачно от антиутопята е пост-апокалипсиса. Или напълно погубената човечност в екстремни ситуации (война, чума, природни бедствия и сходните). Но тези трите доста често се припокриват без значение от медията. И разбира се съм мега фен. :mrgreen:

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Fri Jul 28, 2017 3:23 pm
by Ogami_Itto
Благодаря за отправения линк, нещо явно не съм успял да го закача както трябва:) Определено руските писатели са ми сред любимите в жанра . Стругацки мога да ги препрочитам завинаги. Иначе, наистина, в статията има много пропуснати заглавия и в литературата и в киното... Все пак "бащата" са го споменали, както отбеляза Трубадур - "Ние" си е брутална класика.
В статията обаче имаше интересна графика със зависимостта между политическата ситуация и излизането на антиутопични произведения... Оказва се че най много такива са писани преди двете световни войни. Антиутопията определно е диагноза, неприятна за обществото(никой не обича да бъде критикуван особенно за субективни неща като политическа принадлежност и идеологии), но със сигурност точна и наложителна в "битката" срещу самите нас. Все пак си мисля, че ако човек успее да преглътне тежкия стил на жанра, няма начин да остане безразличен. Спомням си чувството, когато прочетох Фермата за пръв път... Все едно някой ме беше шамаросал, ама каааакто си трябва :) Радвам се, че тук има с кой да обсъждаме подобни теми.
Ще съм благодарен да споделите някой от любимите си заглавия, сигурен съм че ще има неща които не съм чел . Филми също са добре дошли.

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Fri Jul 28, 2017 4:40 pm
by Gilraen
Много харесвани от мен са класики като " Ние" на Замятин, "Времето на дъжда", "Обитаемият остров" (няма как без Стругацки :) ), също и "Обреченият град" - възприемам този техен роман като антиутопия. Оруел, разбира се, Олдъс Хъксли и "Прекрасният нов свят", "Едем" и "Завръщане от звездите"на Лем, "Кысь" на Татяна Толстая, "В телата си разпръснати върнете се" На Ф.Х. Фармър, "Покана за екзекуция" на В. Набоков, Р.У.Р. на Чапек. "Малкият брат" на Кори Доктороу."Кучешко сърце" на Булгаков. "Белегът" на Чайна Миевил. "Студени играчки са звездите" на Лукяненко. "Повелителят на мухите" на Голдинг. Има и една трилогия на Лорън Оливър, която се води янг адълт, но първата книга, "Делириум", е доста интересна според мен, после вече нещо се посринаха нещата...
"451 градуса по Фаренхайт" - и филмът, и книгата на Бредбъри са ми сред любимите. " Градът" на Саймък
Набелязала съм си Маргарет Атууд за предстоящ прочит.
Поувлякох се в изброяване, но молбата на Ogami_Itto беше да споделим любими заглавия.
Първата си среща с жанра дължа на Замятин и дълго време не бях на себе си след "Ние".
Не е чудно, че повече такива произведения се появяват в тревожни времена. Но колкото и предупредително и разобличаващо да звучат, май човечеството като цяло не си извлича много поуки...
За границите на жанра, за които споменава трубадур...ами да, в повечето произведения, считани за антиутопии, има преливане и "примеси" , но е за добро, мисля:).

Re: История на антиутопичната фикция

Posted: Sun Jul 30, 2017 11:52 pm
by coldie
Аз понеже си падам доста тъп, и не ми е напълно ясно какво е анти-утопия, се сещам само за трудовете на Айн Ранд.