История на антиутопичната фикция

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Ogami_Itto
Smallfolk
Posts: 6
Joined: Thu Jul 27, 2017 4:54 pm
Location: 3C 75

История на антиутопичната фикция

Post by Ogami_Itto » Thu Jul 27, 2017 7:57 pm

Антиутопията определено ми е любим жанр. Попадна ми много яка статия, която споделям с останалите фенове, които съм сигурен че има тук 8-) На английски е :)

The Rise of Dystopian Fiction: From Soviet Dissidents to 70's Paranoia to Murakami
Рожба на черна дупка

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: История на антиутопичната фикция

Post by Gilraen » Fri Jul 28, 2017 11:48 am

И аз съм сред любителите на жанра:)
За съжаление, при мен линкът дава грешка 404 - We couldn’t find this page.
Щеше да ми е интересно. В една антология с антиутопични разкази имаше много хубав предговор на тема защо харесваме антиутопиите, гледната точка на автора, разбира се, която осъзнах, че споделям. Уви, остана си на стария ми четец, който се прецака безвъзвратно, и сега така и не мога да открия отново Антологията...
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: История на антиутопичната фикция

Post by Moridin » Fri Jul 28, 2017 11:54 am

@Gilraen, линкът беше счупен, пооправих го :)
@Ogami_Itto, мерси много - букмарквам, ще чета като има време :) На @Random, @intery и @Trip може също да им е интересно!
This is it. Ground zero.

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: История на антиутопичната фикция

Post by Gilraen » Fri Jul 28, 2017 12:04 pm

Благодаря, Moridin. Сега вече е работещ, отмятам си го и аз.
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: История на антиутопичната фикция

Post by трубадур » Fri Jul 28, 2017 12:20 pm

Аз добавям Леонид Андреев и Булгаков, макар да не пишат точно в нормално приетите граници на каквото смятаме за антиутопия и т.н (наложени от запада). Радвам се поне, че "Ний" е споменато в статията. Но както се вика никой не прави bleak по-добре от руснаците. А реално по-мрачно от антиутопята е пост-апокалипсиса. Или напълно погубената човечност в екстремни ситуации (война, чума, природни бедствия и сходните). Но тези трите доста често се припокриват без значение от медията. И разбира се съм мега фен. :mrgreen:

User avatar
Ogami_Itto
Smallfolk
Posts: 6
Joined: Thu Jul 27, 2017 4:54 pm
Location: 3C 75

Re: История на антиутопичната фикция

Post by Ogami_Itto » Fri Jul 28, 2017 3:23 pm

Благодаря за отправения линк, нещо явно не съм успял да го закача както трябва:) Определено руските писатели са ми сред любимите в жанра . Стругацки мога да ги препрочитам завинаги. Иначе, наистина, в статията има много пропуснати заглавия и в литературата и в киното... Все пак "бащата" са го споменали, както отбеляза Трубадур - "Ние" си е брутална класика.
В статията обаче имаше интересна графика със зависимостта между политическата ситуация и излизането на антиутопични произведения... Оказва се че най много такива са писани преди двете световни войни. Антиутопията определно е диагноза, неприятна за обществото(никой не обича да бъде критикуван особенно за субективни неща като политическа принадлежност и идеологии), но със сигурност точна и наложителна в "битката" срещу самите нас. Все пак си мисля, че ако човек успее да преглътне тежкия стил на жанра, няма начин да остане безразличен. Спомням си чувството, когато прочетох Фермата за пръв път... Все едно някой ме беше шамаросал, ама каааакто си трябва :) Радвам се, че тук има с кой да обсъждаме подобни теми.
Ще съм благодарен да споделите някой от любимите си заглавия, сигурен съм че ще има неща които не съм чел . Филми също са добре дошли.
Рожба на черна дупка

User avatar
Gilraen
Scholar
Posts: 108
Joined: Thu Feb 07, 2008 12:32 pm

Re: История на антиутопичната фикция

Post by Gilraen » Fri Jul 28, 2017 4:40 pm

Много харесвани от мен са класики като " Ние" на Замятин, "Времето на дъжда", "Обитаемият остров" (няма как без Стругацки :) ), също и "Обреченият град" - възприемам този техен роман като антиутопия. Оруел, разбира се, Олдъс Хъксли и "Прекрасният нов свят", "Едем" и "Завръщане от звездите"на Лем, "Кысь" на Татяна Толстая, "В телата си разпръснати върнете се" На Ф.Х. Фармър, "Покана за екзекуция" на В. Набоков, Р.У.Р. на Чапек. "Малкият брат" на Кори Доктороу."Кучешко сърце" на Булгаков. "Белегът" на Чайна Миевил. "Студени играчки са звездите" на Лукяненко. "Повелителят на мухите" на Голдинг. Има и една трилогия на Лорън Оливър, която се води янг адълт, но първата книга, "Делириум", е доста интересна според мен, после вече нещо се посринаха нещата...
"451 градуса по Фаренхайт" - и филмът, и книгата на Бредбъри са ми сред любимите. " Градът" на Саймък
Набелязала съм си Маргарет Атууд за предстоящ прочит.
Поувлякох се в изброяване, но молбата на Ogami_Itto беше да споделим любими заглавия.
Първата си среща с жанра дължа на Замятин и дълго време не бях на себе си след "Ние".
Не е чудно, че повече такива произведения се появяват в тревожни времена. Но колкото и предупредително и разобличаващо да звучат, май човечеството като цяло не си извлича много поуки...
За границите на жанра, за които споменава трубадур...ами да, в повечето произведения, считани за антиутопии, има преливане и "примеси" , но е за добро, мисля:).
"... there's a hell of a good universe next door: let's go".
e. e. cummings

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: История на антиутопичната фикция

Post by coldie » Sun Jul 30, 2017 11:52 pm

Аз понеже си падам доста тъп, и не ми е напълно ясно какво е анти-утопия, се сещам само за трудовете на Айн Ранд.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests