Тери Гудкайнд - мнения

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Rand al Thor
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Tue Apr 11, 2017 12:02 am

Тери Гудкайнд - мнения

Post by Rand al Thor » Tue Apr 11, 2017 12:09 am

Здравейте,

След като в последните 6 години съм прочел всяко интересно фентъзи, за което научих, успях най-накрая да намеря този сайт и форум - страхотни са.

Днес се регистрирах, за да попитам всеки, който е чел Тери Гудкайнд(Мечът на истината):

Какви са ви отзивите от него? До коя книга стигнахте? Бихте ли ми го препоръчали и ако да защо?

Ще се радвам на всякакъв feedback. Моля без спойлери.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by Moridin » Tue Apr 11, 2017 9:01 am

Еха! Добре дошъл :)
Във форума от баяяяя време липсват подобни теми, а навремето беше пълно с тях.

Четях Гудкайнд горе-долу когато тръгна Шадоуденс и от тази достолепна дистанция си признавам, че не помня много :)
Мисля, че последната книга, която съм чел, беше Вярата на прокудения, за която даже съм писал едно от първите си ревюта за сайта (и което даже е качено на новия дизайн: http://www.shadowdance.info/magazine/bo ... he-fallen/). По тоя текст съдя, че ми е харесала, нищо че не помня грам :mrgreen:

Забавното е, че точно тази книга обикновено отказва повечето хора от Гудкайнд, защото е пълна със сравнително прозрачна, ако и добре поднесена, пропаганда. Без да съм я възприемал особено адекватно в политически смисъл, аз спрях на нея просто по стечение на обстоятелствата и така и не сдобих интерес към следващите :mrgreen:

Гудкайнд беше едно от първите големи многотомни фентъзита, които се появиха в България - горе долу заедно с Колелото, и манията по него си беше доста голяма навремето. Естествено, 16 години по-късно сме други хора... и в общи линии аз май съм в лагера, който смята Гудкайнд за posterchild на всичко лошо във фентъзито, най-вече заради излишно дългата му поредица, повторяемостта и затлачването на основната сюжетна линия, без дори да броим пропагандата.
This is it. Ground zero.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by aiva » Tue Apr 11, 2017 8:45 pm

Мен супер много ме издразни на времето как във абсолютно всяка книга имаме Големия Завършен Край.. и следващата почва с "абе, това не беше всъщност така", супер изсмукано ми се беше видяло, все едно в началото е била планувана само една книга.
Но май все пак е от по-добрите не особено добри фентъзита на пазара, плюс това няма елфи и джуджета. Пробвай първата, ако не ти хареса, историята е завършена и можеш да спреш там. Ако не, има още към 10 :))

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by Roland » Tue Apr 11, 2017 9:37 pm

Доста е зле, а авторът е урод, който използва книгите си за либертарианска пропаганда
And you can't dance with a devil on your back...

vivka
Smallfolk
Posts: 10
Joined: Sat Apr 08, 2017 12:25 pm

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by vivka » Tue Apr 11, 2017 9:53 pm

Точно с пропаганда не я свързвам тая книга, ама съм я чела преди много години. Споменът ми за нея е най-вече за всякаквите психически и физически издевателства, които си спретваха героите.
Освен това, Мечът ми беше първият многотомник, а след него четох Колелото. Да кажем, че имаше много взаимствания и до ден днешен ми се сливат сюжетите на двете.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by трубадур » Tue Apr 11, 2017 10:11 pm

Аз почнах втората, не знаех, че е втора част навремето, пък и почнах щото имаше поощрение от Пратчет на задната корица - спомените са, че или гудкайнд, или преводачът/чката имаха фуут фетиш, сещам се и за сцена в замък след касапница, дето някви бяха срали по чаршафите. Може и да не е било втората книга, де. Се тая. Ма започна с 50 страници как някакъв демон напада някакви и го замразиха във фонтан. 50 страници бе!11!!!

Години по-късно хванах и първата, дето беше упражнение по търпение. Глупостите и клишетата следваха едно след друго, ама за страх. Средна земя, пичка по рокля се гони из шубраците, главният е некъв феноменален дъб, добрият магьосник обича да си похапва, докато главният уош се е кръстил даркен, и тва го чета с надеждата поне някой да се наебе или да изпадне женско дупе някъде, щото помня как втората книга имаше прилична перверзия, курец бате.

Rand al Thor
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Tue Apr 11, 2017 12:02 am

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by Rand al Thor » Wed Apr 12, 2017 11:50 pm

Благодаря на всички за отзивите.

Впечатлението ми от първата книга е , че е пълна с клишета, главните герои са големи дърводелци и само си представям колко теглене на локуми ще падне при следващите книги. За момента не съм попаднал на пропагандата, но май и няма да стигна до нея.

П.С. За съжаление Тери гудкайнд ми беше една от последните надежди, за добре написано многотомово фентъзи, което не съм чел :(.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by Moridin » Thu Apr 13, 2017 6:22 am

Rand al Thor wrote:
Wed Apr 12, 2017 11:50 pm
П.С. За съжаление Тери гудкайнд ми беше една от последните надежди, за добре написано многотомово фентъзи, което не съм чел :(.
Пускай нова тема за предложения ;)
This is it. Ground zero.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Тери Гудкайнд - мнения

Post by AlDim » Thu Apr 13, 2017 12:00 pm

Мечът на истината го четох много отдавна, преди 15 години да речем, но имам ярък спомен за загубеното време.
Ако Колелото на времето е Адам Сендлър, то Мечът на истината е Роб Шнайдер. Плагиатства от посредствен оригинал, но някак успява да е още по-зле и бързо губи инерция. И все пак има повече хардкор секс сцени.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests