Препоръчайте ми книга

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Zmeio
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed May 26, 2010 11:57 am

Препоръчайте ми книга

Post by Zmeio » Thu Mar 17, 2016 4:33 pm

Здравейте,
Може би е малко егоистично и дано не е против правилата, но...
Имам непосилната задача да си харесвам книги, а знам че съществуват някъде там. Обикалям разни сайтове, зачитам по няколкостотин страници от тук - от там, за да разбера че нещо не ми харесва. Бях забравил какво е да си имаш хубава книга за четене, докато скоро попаднах на "Аз, Клавдий", т.е. оказа се че харесвам политически и военни истории, по достоверно написаното, може и да няма любовни истории но не ги изключвам. Ще изброя и други които харесвам и ще се надявам на някой да му хрумне нещо. А именно, харесвам:
Шогун (и другите на автора), Аз Клавдий, Чингиз (Кон Игълдън, но без Цезар на същия), Игра на тронове (повече политиковоенната отколкото фентъзи частта), безкомпромисния стил на Мартин (дори самотния му рицар от Вестерос), дори поредицата Троя (Дейвид Гемел), смятам Нийл Геймън за най-добрия разказвач, но историите му са ми скучни, не издържах повече от том на Хрониките на Амбър. Чел съм също историите на Влад Талтош (горе-долу). Одобрих едната трилогия на Аберкромби, но Монца ми дойде в повече... Май е това.
Благодаря.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препоръчайте ми книга

Post by Matrim » Thu Mar 17, 2016 5:26 pm

Не е против правилата, даже се радваме като има раздвижване във форум "книги". :)

Аз също обичам исторически романи и фентъзи, което набляга на създаване на чувство за (псевдо) историческа достоверност. Споменаваш "Аз, Клавдий". Чел ли си "Велизарий" от същия автор? Също така силно препоръчвам книгите на Гор Видал - "Сътворението", "Юлиан" и т. н. Последно четох „Хилядите есени на Якоб де Зут” на Дейвид Мичъл – страхотна книга за Япония по времето на шогуните и европейските търговци там.

За фентъзи препоръчвам всичко на Гай Гавриел Кай (доста, от което не е превеждано обаче), Робин Хоб ("Придворният убиец") и "Малазанската книга на умрелите" (авторът е по професия антрополог и много на ти си историята, преводът обаче е малко кофти, а и самата поредица изисква доста голямо усилия заради обема си).
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Zmeio
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed May 26, 2010 11:57 am

Re: Препоръчайте ми книга

Post by Zmeio » Thu Mar 17, 2016 6:39 pm

Здравей и благодаря,
Сега съм в началото на Велизарий, дано се пооправи, защото ми изглежда малко като светото писание, постоянно се говори за бог, апостолите, църквата и всички действия се обясняват библейски... Ще прегледам Видал и другите които си ми препоръчал. Малазанското нещо май съм го започвал и ако не се лъжа ме отказа заради постоянните скокове във времето, без обяснение, с по няколко хиляди години, но може и да бъркам...
Към японските исторически забравих да добавя "Тайко", който също е право в десетката за мен.
Ще се радвам на още препоръки, за да не ми остане едната уикипедия като четиво!

Zmeio
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed May 26, 2010 11:57 am

Re: Препоръчайте ми книга

Post by Zmeio » Thu Jun 16, 2016 1:54 am

Другарчета, помагайте, книгите свършиха. Велизарий беше велик, Сътворението съкс... откзах се 5-6 глави преди края, просто е ужасно муден :/

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: Препоръчайте ми книга

Post by Вашта леля » Thu Jun 16, 2016 7:17 am

Аз нямам много време да чета напоследък (телефонния гейминг ми изяжда свободните минути :shock: :dunno: :-? ), но ако търсиш историческа книга с доста интриги, грабвай поредицата на Хилари Мантел за двора на Хенри VIII (на български в момента са излезли "Вълци" и "Доведете труповете"). Интриги има колкото щеш, екзекуции също, обаче няма военни действия, просто историческият период е такъв.

Иначе, като заобиколен път към целта, можеш да идеш на читанка, филтрираш историческите книги и:
- четеш коментарите на читателите към самите книги
- отиваш на форумите на читанка и търсиш мнения за книгата, която евентуално искаш да прочетеш или просто четеш кой какво препоръчва

User avatar
hakama
Farmer
Posts: 51
Joined: Sat Feb 19, 2011 7:05 pm

Re: Препоръчайте ми книга

Post by hakama » Sun Aug 28, 2016 12:24 pm

Споделете още заглавия като "Кръгът" (току що е излязла), но от ревютата изглежда обещаваща.
http://knigomania.bg/kr-g-t-dejv-eg-rs-zhanet-45.html
http://egoist.bg/#!/articles/jivotut-ti ... r-v-krugut

Прогностични/визионерски романи, които се въртят около все по-навлизащите в живота ни информационни и компютърни технологии (и не само) - са ми интересни. Ако се сещате други - споделете.
Четох за "Purity", че е такъв жанр, но е от 2015 и не е издадена у нас.[/quote]
Сериала Black mirror е чудесен пример за това, предполагам и Кръгът.

2. За апокалипсис, описан със зараждането му и продължаващ с постпокалиптика.
Колапс, бунт, анархия...

ПП: Може и кибърпънк.

Zmeio
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed May 26, 2010 11:57 am

Re: Препоръчайте ми книга

Post by Zmeio » Tue Sep 13, 2016 4:03 pm

Открих много мой тип писател - Бърнард Коруел, за сега само поредицата за Артур. Отлична!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Препоръчайте ми книга

Post by tigermaster » Tue Sep 13, 2016 6:29 pm

Прекрасна е, наистина.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Препоръчайте ми книга

Post by coldie » Tue Sep 13, 2016 8:17 pm

Защо не "Седемте живота на Венсеслао Периля". Чета я за втори път след няколко години.
Чел съм няколко книги на южноамерикански автори, и ги намирам за увлекателни по свой собствен начин.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Re: Препоръчайте ми книга

Post by termit » Wed Sep 14, 2016 10:32 am

По историческата част силно препоръчвам Хенрик Сенкевич, по-специално "Кръстоносци" и "С огън и меч".
"Спартак" на Рафаело Джованьоли също не е лоша, макар и малко поукрасена.
Виж също дали можеш да си намериш поредицата "Прокълнатите крале" на Морис Дрюон, имаше издание по комунистическо, но не знам дали са ги преиздавали.

@hakama
Една трилогия, много приятна комбинация от постапокалипсис и киберпънк, която препоръчвам с 2 ръце - Legends of the Duskwalker (Three, Morningside Fall, Dawnbreaker). Единственият проблем е че не са преведени, ще трябва да си ги четеш в оригинал.
Иначе за постапокалипсис и разпад на обществото - The Road на Cormac McCarthy. И първите 2 тома на Сблъсък на Стивън Кинг.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препоръчайте ми книга

Post by трубадур » Wed Sep 14, 2016 11:57 am

За историческите, квото тврмит вика. Сенкевич е огромен, особено като си хване полското средновекове. Най-популярният му роман обаче е Кво Вадис, който според мен е по-слаб от Кръстоносци и С Огън и Меч.

Другият стабилен поляк е Белослав Прус и неговия Фараон (в общи линии каквото си мислим, че знаем за древен Египет в западния свят идва от тази трилогия).

Саламбо на Флобер също е мега здрава книга. Става дума за Картаген и е само гигантски битки и незачитане на човешки живот. Мега е. Още държи позиции като една от по-касапските класики.

Мостът на Дрина е по-нашенски тип книги, все пак сърбо-хърватски автор Иво Андрич - проследява историята на едно населено място около мост, чиито живот трае около 400 години. Демек от малко преди падането на Сърбия до Първата световна.

А ако искаш здрав екшън, яко пирати (ма от оня благородния тип, а не реално диви изнасилвачи, убийци и кретени), и мега бързо действие Черният корсар на Емилио Салгари покрива всички изисквания.

Zmeio
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Wed May 26, 2010 11:57 am

Re: Препоръчайте ми книга

Post by Zmeio » Wed Sep 14, 2016 9:41 pm

Благодаря много за предложенията. Реално, чел съм Салгариевите неща като дете, и смятам че трябва да си останат там. :)
Мисля че се пробвах с Кво Вадис и май беше смотана за моя вкус, но мога да пробвам другите му...
Междувременно прочетох Синухе Египтянина и смятам да дам още шанс на Мика Валтари, все пак не стигна до мудноста на Гор Видаловото Сътворение!

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 17 guests