World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Yan » Wed Nov 11, 2015 2:28 pm

Новината.

Накратко - тазгодишната световна награда за фентъзи е последната с лика на Лъвкрафт. Понеже е бил расист (за това спор няма) и понеже това е обидно за доста хора. От друга страна защо чак сега?

Любопитно ми е какво ви е мнението и за този случай и за политкоректността като цяло. И въобще не отиваме ли твърде далеч в цензурирането? Трябва ли да смесваме личността на автора с творчеството му?

Вече си имаме политкоректна Пипи, сега си имаме и политкоректна награда...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Claymore » Wed Nov 11, 2015 3:23 pm

Както споменах и във Фейсбук, за мен е леко абсурдно ликът на Лъвкрафт да е върху награда за фентъзи конвенция, като въпросният лик е доста вероятно да е бил избран само защото въпросната конвенция е започнала като местен кон в Провидънс (родното място на Лъвкрафт). Освен това самият кон се стреми да представя по-разнообразни и международни автори, и на този фон расизмът на Лъвкрафт не е нещо което може просто да се игнорира, независимо от приноса му. И преди някой да каже че не е бил повече расист от съвременниците си, трудно ми се вярва че рандъмляк от началото на миналия век би написал поема като тази:

When, long ago, the gods created Earth
In Jove's fair image Man was shaped at birth.
The beasts for lesser parts were next designed;
Yet were they too remote from humankind.
To fill the gap, and join the rest to Man,
Th'Olympian host conceiv'd a clever plan.
A beast they wrought, in semi-human figure,
Filled it with vice, and called the thing a Nigger.

Такива по-агресивни елементи има и в разни разкази, като The Horror at Red Hook.

Разбира се, точно расизмът му прави усещането за ксенофобия и страх от непознатото толкова силно в прозата му, само че нито статусът, нито популярността на Лъвкрафт ще намалеят от факта че е махнат от наградата. Като за мен лично е леко абсурдно колко едностранчив е често разговорът за уиърд и хорър литературата благодарение на широката коленопреклонност пред Лъвкрафт, игнорира се оригиналността на автори като Томас Лиготи, Анджела Картър, Алджърнън Блекуд, Артър Макън и много други. Без да говорим за съвременни автори като Моли Танзър, Кели Линк, Джеф Вандърмиър и други. Все Лъвкрафт, та Лъвкрафт във всяко интервю, дори за автори които грам общо нямат с него като Лиготи, както тук . За който иска да види за какво разнообразие става дума, ето един сайт държан от Джеф и Ан Вандърмиър, който публикува много преводни и англоезични уиърд и ню уиърд автори, без прекален фокус върху Лъвкрафтоподобна литература като в Weird Tales Magazine.

http://weirdfictionreview.com/
Last edited by Claymore on Wed Nov 11, 2015 3:52 pm, edited 2 times in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Demandred » Wed Nov 11, 2015 3:30 pm

Аз съм за, основно обаче не защото е бил расист, а защото го считам за доста надценен автор, а статуетката е бая грозна.

А и все пак никак не е приятно ако си non-WASP автор в жанра да получиш голяма награда и тя да е с лика на някого, който счита всички като теб за нисши същества. Не е като да няма класици на фентъзито, с които няма подобен род проблеми, ако трябва непременно статуетката да е с образа на някой от тях.
Любопитно ми е какво ви е мнението и за този случай и за политкоректността като цяло. И въобще не отиваме ли твърде далеч в цензурирането? Трябва ли да смесваме личността на автора с творчеството му?
Тук не виждам цензуриране. Никой не е призовал да не са четат или да се забранят творбите на Лъвкрафт заради расизма му или да се премахнат от тях най-расистките пасажи.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Matrim » Wed Nov 11, 2015 3:50 pm

Аз предлагам всички банкноти с ликовете на Вашингтон, Джеферсън, Франклин и прочие да се дадат на мене за отговорно пазене, поради расизма, сексизма и другите изми на тези лица. :)

Майтапът настрана, не виждам къв го дири Лъвкрафт като патрон на фентъзи награди даже и да не беше такъв отявлен расист. А що се отнася до расизма - трябва да се съобразяваме с епохата иначе ще заклеймим едва ли всички класици, но щом е бил по-расист и от повечето си съвременници, това не трябва хептен да се игнорира.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Yan » Wed Nov 11, 2015 4:10 pm

Абе бая може да се поспори дали е бил повече расист от съвременниците си :wink:

На мен ми е леко комична цялата идиотия около Nnedi Okorafor, която доста ме радва като писател, но ей това наистина не мога да го повярвам:
A friend of mine wanted to see my World Fantasy Award trophy. When he saw it, he was taken aback. "That's a bust of LOVECRAFT!" Then he showed me this. Um...: въпросната поема
ШОК! УЖАС! Получаваш награда, но не си се поинтересувала каква е?

Иначе каквото каза Мат. Историческият контекст не трябва да се пропуска.

П.П. От 2011 г. насам изборът на победители в категорията за роман вероятно би накарал Лъвкрафт да получи удар :mrgreen:
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Killua » Thu Nov 12, 2015 11:25 am

Доста съгласна с Claymore47_Fen, да не кажа напълно.

И мерси за цитата, тъкмо го ползвах на едно място, където споря по темата :mrgreen:

Просто това е награда, иначе казано символ - ако има много хора, които подобна награда обижда, не виждам нищо лошо тази награда да се замени с друга, по-подходяща. И тук не става дума за заклеймяване на автора или отричане от произведенията му и т.н.

Бтв от всичко най-тъпо ми стана от безумните коментари български под новината в един от сайтовете, където четох. Толкова расизъм и толкова злоба... Един адекватен нямаше...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Ambartanen » Thu Nov 12, 2015 2:20 pm

И това малко като драмата със сменения дизайн на Старбъкс чашите ми прилича на рекурсивен скандал. Първо някой човек е възмутен от малък детайл после малка група реагира на възмущението и след това масата хора реагират на тяхната реакция. Очаквам скоро Тръмп да се включи в дискусията.

Смяната на дизайна не е кой знае какво събитие самa по себе си, така че всичко се върти общо взето около причината. Човек в миналото е бил расист, но това не е било толкова нестандартно за времето му. Сега авторите получаващи наградата не искат тя да е с неговия облик и организаторите ще сменят дизайна на наградата. Малък проблем с просто и лесно решение. Доколкото на някой изобщо следва да му пука как изглежда наградата, организаторите и авторите са тези с право на глас.

До скоро не знаех, че Лъвкрафт е известен като расист, но от каквото съм чел от писанията му далеч не съм изненадан. Лично аз смятам, че той не заслужава да е на тази награда, защото е много слаб писател.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Claymore » Thu Nov 12, 2015 4:11 pm

Еми точно, не е голяма работа. Повечето хора просто шерват новината и това е. Даже във /r/fantasy събредита, където трудно може да се каже че всички са "либерасти", хората казват че е на място промяната, щом е награда за фентъзи и няколко наградени автора не са се накефили много. Целият скандал идва от някакви вопли тип ОСКВЕРНИХА БАЩИЦАТА! които винаги съм асоциирал повече с откачените толкинисти отколкото с други фендъми.

Както каза Килуа, коментарите под разните шервания на статията са трагични.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Yan » Thu Nov 12, 2015 4:43 pm

За мен най-валидния аргумент е, че не е фентъзи автор, а не толкова, че е расист. За качествата му като автор и дали е надценен - разни хора, разни вкусове. Без да харесвам всичко написано от него дори само заради Дагон си заслужава мястото в пантеона на хоръра.
Промяната е факт, любопитно ми е как ще направят новата статуетка (и дали ще има). Отдава им се възможност да я направят стилизирана, като Хюгото и Небюлата.
(Не че на някой вече му пука за Хюготата след резила тая година, пък и всъщност тя е опресивна, защото е под формата на фалически символ :mrgreen:.
Spoiler: show
Image
)

Иначе коментарите са дъното, особено в родния нет.

П.П. Основния дразнител за мен е приближаването към тази ситуация.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Trip » Fri Nov 13, 2015 2:08 pm

Човек в миналото е бил расист, но това не е било толкова нестандартно за времето му.
Впрочем, дори да не е бил повече расист от съвременниците си (което мен лично ме съмнява, защото са го тресяли чудовищни количества неврози и социопатии), позицията по въпроса с расата от онова време като цяло няма място олицетворена в нашето време, независимо кой я олицетворява. В смисъл, за чий му е на някой тъмнокож или азиатски автор Лъвкрафт да му се цъкли от полицата? Все едно наша литературна награда да стои с облика на Георги Димитров. Не, мерси.

Тук дори не е само политически (или политкоректен) въпросът. Чисто художествено, творчеството на Лъвкрафт е подгизнало от политическите и социалните му възгледи, тъй че тук просто няма как да се разделят тия неща.

Бтв, Хюгото сто про е опресивна заради фалическия символ, тва са най-лошите и регресивни тенденции от примитивната 30-арска и 40-арска фантастика. Изобщо цялата концепция за мъжественото човечество, пенетриращо дълбините на Космоса, ма кара да си сипя смути от цвекло и броколи и да си сложа очилата с рогови рамки!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Claymore » Fri Nov 13, 2015 5:42 pm

Верно обаче, на мен лично ми се струва, че са се престарали с ..хмм, размерите на въпросната ракета за Хюгото. :lol:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by coldie » Fri Nov 13, 2015 10:21 pm

Като всеки голям приз, се взема от политкоректни и любимци на някой. Колкото и да недолюбвате Колелото, би трябвало да признаете, че поне една от всички тези книги е заслужавала първото място. Даже май, не е бил номиниран за тази измислена награда, но за сметка на това е бил номиниран за Хюго.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Killua » Mon Oct 31, 2016 2:42 pm

Някой има ли идея как изглеждат новите статуетки, нали само до 2015 щяха да са Лъвкрафтовите?
http://www.shadowdance.info/magazine/ne ... ards-2016/

Търсих аз из нета, но не намерих нови статуетки...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Demandred » Wed Nov 09, 2016 6:22 pm

Killua wrote:Някой има ли идея как изглеждат новите статуетки, нали само до 2015 щяха да са Лъвкрафтовите?
http://www.shadowdance.info/magazine/ne ... ards-2016/

Търсих аз из нета, но не намерих нови статуетки...
Още не е решено как ще изглеждат новите статуетки, в близките седмица-две ще бъде обявено кой е спечелил конкурса за това - http://file770.com/?p=31636.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: World Fantasy Award and H. P. Lovecraft

Post by Killua » Wed Nov 09, 2016 6:40 pm

Аa thanks ^^
На Еврокона в Барселона получих информация почти първа ръка - през познат на един от наградените тази година. Засега им били връчили само сертификати.. убих се да търся снимка за новината, да му се не види :D

Иначе подочух и доста хейт по организацията на въпросните фентъзи награди за миналата година - когато за почетния гост не е била осигурена рампа, по която да стигне до сцената (щото било много скъпо, видиш ли) плюс някакви други такива изцепки.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 79 guests