"Хюго" 2015 + Драма

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Вашта леля » Mon May 30, 2016 7:34 pm

В моята културна общност разделителната линия се начертава между елити и управлявани/интерпелирани. Либерално-консервативния рубеж не ми пасва много на конкретната ситуация с Хюго-то. Но може и да е защото съм далеч от американските дебати и ми липсва контекст.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Amelia » Mon May 30, 2016 8:04 pm

Е що? Той дебатът е много сходен и в България. Имаме от една страна мулти-култи толерастите, а от другата PATREODETE NA KLETA MAJKA BALGARIQ. Толерастите искат да толерират всякакви ужасно вредни неща като например това мъже да причакват малки момченца пред училище и да ги изнасилват на улицата (т.е. правата на хомосексуалните индивиди, както ги виждат PATREODETE). Те са SJW-тата в уравнението. От другата страна стоят ISTENSKETE BALGARSKI MAGE I GENI, които не желаят да бъдат насилвани да се съобразяват с нагли малцинства (и жени), дето им живеят на гърба. Те са аналогът на Кученцата.

Начи, единствената по-голяма разлика със САЩ е, че в единия случай консервите са луди на тема Джизъс и искат оръжие, за да опазят жените си едновременно от травеститите в тоалетната, федералното правителство и мюсюлманските орди (т.е. това са феновете на Кученцата в съответния Хюго казус). А в другия имаме св. Левски, св. Ботев и св. Вазов, а освен това и св. Кирил и св. Методий, които са двама български братя, които са създали кирилица ЗА ЦЕЛИЯ СВЯТ.

Сори, това последното за Кирил и Методий няма общо с Хюго, но ми е прясно, след някакъв Фейсбук скандал, в който след като се троснах на някакъв много вдъхновен и горд от кирилицата българин, че кирилицата не е създадена от Кирил и Методий и че Кирил и Методий най-вероятно са били с гръцки произход, бидех обвинена от няква истерична женичка, че съм Бай Ганьо и да съм си сменяла името с Greek. С много удивителни, за повече убедителност!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Подозирам, че въпросната PATREODKA, с англоезична фамилия, обърка Паисий с Алеко, ама то е проста работа да ги обърка човек - ей ги на колко са еднакви).

Та, мисълта ми беше, че разделението между елити/управлявани не е водещо в случая. И у нас, и в САЩ, т.нар. управленски елит е доста консервативен по принцип и това си пасва на консервативния електорат. Наистина се води няква културна война, дето избива в скандали по интернет какви трябва да са, например, литературата и видеоигрите в този момент. У нас, понеже сме 50 години назад, все още не сме се разбрали дали жените, гейовете, турците и чернокожите са хора. Но то си идва от същото място - страх от новото и недоволство от това, че човек трябва да се съобразява с нови изисквания към себе си.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Вашта леля
Scholar
Posts: 128
Joined: Thu Dec 03, 2015 10:29 pm

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Вашта леля » Tue May 31, 2016 10:18 am

Имам предвид, че елитите не са само управленски или икономически. Производството на качествена литература също се прави от един вид естествено позиционирал се културен елит, който в случая е много удобно да бъде набеждаван във всички стари и така обичани от Маркс грехове - че е сляп за интересите и предпочитанията на "обикновените хора", че е затворен за претенденти идващи от други кръгове (разбирай - "отдолу"), че произвежда изкуствено, стерилно изкуство, което обслужва другите видове елити, вместо да отдава предпочитания на автентичното, живо и нескъсало връзката си с "простолюдието" си изкуство на кръгове като Кученцата. Тази гледна точка също е идеологическа, но не е нито консервативна, нито либерална - ако не се лъжа, мисля че я класифицират като авторитарна, защото се реализира най-масово в (пост)комунистическите и (про)фашистките общества.
Ениуей, вярвам ти, че хората, които са в кучешките кръгове доста плътно се покриват с профила на типичния избирател на Тръмп (и с профила на защитниците на KLETA MAIKA BALGARIQ). Видях, че вчера са връчили Небюла-та - някой има ли наблюдения там?

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Claymore » Tue May 31, 2016 10:59 am

При Небюлата няма проблеми, щото Небюлата не се води предимно сай-фай награди и mouthbreahter-ите по-експерименталните видове фентъзи, уиърд или хорър не ги ебат изобщо. Поради което като гледам май ще остане по-добрата награда в бъдеще, ако и само щото го няма целия цирк около нея.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Demandred » Tue May 31, 2016 11:06 am

По-скоро при Небюлата не може да гласува всеки малоумник, готов да плати 50 долара, а само членовете на SFWA. Не че и там няма малоумници, ама са доста малък процент. 8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Claymore » Tue May 31, 2016 11:13 am

Demandred wrote:По-скоро при Небюлата не може да гласува всеки малоумник, готов да плати 50 долара, а само членовете на SFWA. Не че и там няма малоумници, ама са доста малък процент. 8-)
Тва също, ама гласуването е резултат първо от недоволство и критики в писмен вид, на каквито не съм попадал. И да има, едва ли са толкова разпалени колкото на кученцата.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Demandred » Tue May 31, 2016 2:00 pm

И там си има политика и публични скандали. Примерно преди две години всичките награди Небюла в fiction категориите бяха спечелени от жени, и имаше бая оплаквания от същите кръгове като при Хюгото, че това било политически мотивирано, PC culture gone mad, и т.н.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: "Хюго" 2015 + Драма

Post by Ordo Malleus » Tue May 31, 2016 3:45 pm

С "Хюго" и наградите от този тип проблеми несъмнено има и аз почти всичките ги намирам в този дълъг коментар на Ерик Флинт (който и Дем е посочил в статията си):
http://www.ericflint.net/index.php/2015 ... sf-awards/

Накратко, тези награди са нишови. И докато фантастика/фентъзи/хорър до едно време са били относително нишова литература, ситуацията е била горе-долу ок, не перфектна, просто ок. Когато "нашите" жанрове изведнъж излизат от шкафа и завладяват света на киното, на видеоигрите и т.н., а количеството творящи в тях в се увеличава буквално стотици пъти, "Хюго", "Небюла" и т.н. се превръщат в реликви, които с всяка изминала година бягат (или, по-скоро, са изтикани) все по-далеч от реалността.

Лошото е, че тия сблъсъци между кученца, войни на социалната справедливост и каквито там още лагери има, от самото начало са съсредоточени на галактики разстояние от истински болното място и избиха на религиозни, класови, расови, полови и не-знам-още-какви войни. Супер отвратен съм и от двете страни, защото, обичайно, най-тоталните дементи са завзели дискусията.

Че тъжните и бесните puppy-та говорят 90% глупости е ясно, че самодоволната и елитарна групичка, на която й се изпикаха върху пясъчника, отговори по възможно най-малоумния начин - също е ясно.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests