Избор на E-book reader

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Избор на E-book reader

Post by portugal » Sun Dec 14, 2014 11:58 am

Тъй като не можах да намеря в коя тема да постна настоящата молба, отворих нова.

Искам да направя подарък E-book четец (на цена около 100-150 лв) за човек, който консумира много литература – художествена, учебници (става дума за студент), но никога не е ползвал такъв. Живее по квартири и поради местене и липса на място вариантът е удачен.

Лошото е, че и на мен е-четците са ми мътна Индия. Попрочетох тук-там, но се обърках от проблеми с поддръжка на файлове, подсветки етц.

Много моля да ме посъветвате какъв четец да закупя. Знам че звучи зле, но имайте предвид че човекът ще пиратства откъдето може, поради финансовата невъзможност да закупува редовно учебници, книги и т н. което вероятно означава широка файлова поддръжка.. не знам. Благодаря предварително. :)

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sun Dec 14, 2014 12:08 pm

Конвертирането на файлове е абсолютно елементарно, а и пиратите услужливо предлагат обикновено по няколко версии на всяка книга в различни формати, така че това не би следвало да е най-важния фактор според мен. Но ако човекът държи на много поддържани формати, препоръчвам Pocketbook - отваря почти всякакви формати, а и четците от тази марка са на поносими цени. За подсветката - лично аз нямам опит с такива устройства (като Kindle Paperwhite), но ако не трябва да се чете на тъмно не виждам особен смисъл, но нека хората които са пробвали да кажат. Учебнците май повече като PDF се намират, с тях е по-сложничко и не знам кое устройство се справя най-добре с тях.

Най-важното е да купиш E-Ink екран, а не някакъв TFT. Най-евтините 6-инчови E-Ink четци са малко над бюджета, който си писал, но сигурно ще намериш някоя промоция за към 150 лв някъде.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sun Dec 14, 2014 12:55 pm

Само да кажа.

НЕ ВЗИМАЙТЕ PRESTIGIO!!!
НЕ ВЗИМАЙТЕ PRESTIGIO!!!
НЕ ВЗИМАЙТЕ PRESTIGIO!!!
НЕ ВЗИМАЙТЕ PRESTIGIO!!!

Направите ли тази грешка, ще видите какво означава израза "Пълен боклук" в пълния му смисъл!!!
Ще тръгнете по сервизи - средно, веднъж на два месеца.
Пет пъти съм правил рекламации. За сметка на това китайски нонейми в моите ръце са издържали две години...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Dec 14, 2014 1:26 pm

Най-евтиният киндъл е 90 долара + некви левове доставка от gubko.bg
Няма никакво основание да се взима каквото и да е друго, тъй като и гаранцията му е международна по мои спомени (амазон покриват пощенските разходи, Емо си го прати така и му го смениха)
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Dec 14, 2014 1:30 pm

Пощенските сам си ги платих за жалост, защото българските митници са олигофрени. Амазон го бяха отбелязали като replacement със стойност 0, но нашите не можеха да подминат кинтите -> чаках по митници и си платих, за да ми го освободят от DHL. Трябвало било да подам декларации или нещо такова две седмици предварително.

User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Post by portugal » Sun Dec 14, 2014 5:20 pm

Благодаря!
Доколкото разбирам дотук:
- подсветката не е нужна
- 6 инчов екран поне
- PDF поддръжка
- E-Ink екран
- Pocketbook или евтин Киндъл - да
- Prestigio - не

Някоя препоръка за търговец, освен Амазон? Примерно техномаркетите или Емаг или някой български онлайн търговец?
А може би няма значение.
Питам защото май ще ми се наложи да побързам тези дни.

User avatar
bgspace
Misting
Posts: 336
Joined: Mon Jun 23, 2008 3:41 pm

Post by bgspace » Sun Dec 14, 2014 8:09 pm

Ммммтака...

Техномаркетите, имам много лошо отношение към тях, ако се стигне до рекламация. Търсят под дърво и камък за някаква прашинка, ако ще, в случай на повреда - и все си намират основание да ти я откажат... Това е лично отношение - все пак ми се наложи да се сблъсквам доста време с тях покрай мъките ми с Prestigio.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6921
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sun Dec 14, 2014 9:35 pm

http://tablet.bg/ereaders-pocketbook-Basic_2-white614 - 6 инчов Покетбук. Най-нисък клас модел, но върши работа. 165 лв.

http://www.helikon.bg/electronics/454/- ... #book_info Същото но в Хеликон.

http://tablet.bg/ereaders-amazon-Kindle_Glare-4bl - Kindle Glare 189 лв.

http://myebook.bg/ --- онлайн магазинът им в момента не се отваря, но те по принцип имат доста модели.

И двата са ти малко над бюджета.
Last edited by Yan on Sun Dec 14, 2014 9:41 pm, edited 1 time in total.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Post by portugal » Sun Dec 14, 2014 9:41 pm

Именно :lol: Благодаря!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6921
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sun Dec 14, 2014 9:44 pm

http://tablet.bg/ereaders-pocketbook-Po ... 15_Mini-w4 135 лв. но е 5 инчов (имам предишен техен модел 5 инчов и е малко малък в началото, за PDF не е добре.).

Edit: Това изглежда интересно:
http://tablet.bg/ereaders-wexler-Flex_O ... r_flex_one 159 лв., но си има калъф.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Dec 15, 2014 10:55 pm

Аз не мога да сравнявам с други марки, но откак почнах да чета дигитално, съм карал само на Киндъл, и след като старият ми се счупи, си взех Пейпърлайт преди две години. НЕВЕРОЯТНО доволен съм и подсветката ми върши огромна работа, защото аз съм от тия луди, дето вървят по улицата четейки, което през зимните месеци без светлина не става. Да не говорим за дълги пътувания в кола да речем.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon Dec 15, 2014 11:39 pm

Тотално се присъединявам към маниаците на осветените четци. И аз съм на Пейпъруайт (и на майка ми подарих такъв) и не бих минала на четец без светлина. Но пък, като не е за теб, ти си решаваш.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
portugal
Commoner
Posts: 45
Joined: Thu Jun 18, 2009 5:08 pm

Post by portugal » Tue Dec 16, 2014 10:39 am

Мисля да се насоча към Kindle Glare от линка на Yan, като гледам ще върши работа. Пейпъруайт е по-добре, но... човекът ще си го ъпгрейдне след време. Бяхте много полезни, благодаря пак :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Dec 16, 2014 11:06 am

Много ми се виждат 189 лв за нещо, което струва 60$

http://www.amazon.com/dp/B00I15SB16/ref ... _i=desktop

Но ако за Коледа ще го взимаш, май нямаш избор, щото доставката няма да стигне навреме
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Dec 16, 2014 11:15 am

http://www.emag.bg/ebook-chetec-kindle- ... utosuggest - 180 лв е тук Киндъла.

Според моето лично субективно впечатление базовият Киндъл е по-добър като качество на образа от Pocketbook-a от същия клас.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 27 guests