Не учете децата си да крадат

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Не учете децата си да крадат

Post by kalein » Wed Nov 26, 2014 10:14 am

Тоя призив ми е наистина важен и искам да стигне до колкото се може повече читатели. Умни, мислещи хора. За да не изпусна по-забързаните сред вас, ще започна със сбит преразказ:

Купувайте книги от:

- авторите
- издателите
- или книжарници, за които сте сигурни, че ценят труда на хората, които създават книгите.

Не купувайте книги от книжарници, които крадат от труда на останалите.

Подробната версия и списък с некоректни книжарници ви чакат в сайта на Човешката библиотека. Чакам ви да споделите и вашите впечатления.

А ако искате да подкрепите добрите книжарници: до 10 декември може да гласувате в конкурса „Моята любима книжарница“.

П.П. Горното е една от причините да не ходя на събития в „Гринуич“... колкото и да харесвам темите на Random. :(

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed Nov 26, 2014 10:34 am

Да, положението явно е доста зле, чувал съм ги същите неща и от други. Лошото е, че за момента като че ли няма много други начини на неактивно интересуващ се от книги човек да му бъде грабнато вниманието. Не че книжарниците в България са кой знае колко добре уредени и впечатляващи, всъщност като изключим "Гринуич", според мен са си направо трагедия. Но въпреки това осигуряват някаква публичност за по-широк кръг от хора, постоянно, на видимо място, за разлика от разните панаири и фестивали. Включая литературните клубове, които "Гринуич" организират, и всякакви подобни инициативи.

Да си принуден да оставиш близо половината от стойността на книгата при търговеца си е ужасно, както и да го погледнеш. Интересно ми е как стоят нещата в чужбина в цифри. Не само на запад, в съседните страни също. И как се оправя това - чрез законодателство, конкуренция? Изобщо, ако има как да се изготви един подробен чаршаф с точна информация (кой търговец колко взима, при какви условия и т.н.), ще е много полезно и интересно за доста хора.

Аз самият доста рядко си купувам книги от български книжарници напоследък, последно също трябваше да използвам един такъв ваучър. Когато ми се налага, вероятно ще имам предвид този пост и ще търся първо при малките книжари. Между другото, в градинката на Кристал има една доста приятна малка, но богата книжарница, не й помня името.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Wed Nov 26, 2014 10:45 am

Random wrote: Изобщо, ако има как да се изготви един подробен чаршаф с точна информация (кой търговец колко взима, при какви условия и т.н.), ще е много полезно и интересно за доста хора.
Нещо такова?

(Информацията е отпреди 5 години. Някои от тези книжарници вече не съществуват, други мисля, че си вдигнаха процентите.)
Между другото, в градинката на Кристал има една доста приятна малка, но богата книжарница, не й помня името.
Български книжици“, ура. :)

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Wed Nov 26, 2014 11:01 am

Да, нещо такова.

Аха, ясно, аз видях "Аксаков" в линка, който беше пуснал в Човешката, и не се усетих, че всъщност е тя. Там има много хубави неща наистина :)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Nov 26, 2014 1:33 pm

На мен при прочитането на дългата версия ми хрумна такъв въпрос: вие в изброените случаи потърсихте ли си правата по съдебен път въз основа на сключените договори и какви бяха резултатите?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Wed Nov 26, 2014 1:49 pm

Не сме, след сравнение колко (пари + време) би ни струвала съдебната пътека.

Впрочем: Ако имате контакти в големите издателства, ще ми е интересно дали те са успели да си възстановят пари от „Пингвините“ или „Буквите“.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Nov 26, 2014 3:00 pm

Фирмата в която работех на времето олекна съответно 7 и 10 хиляди от тези две вериги. Не знам дали са ги съдили впоследствие.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Nov 26, 2014 3:27 pm

Аха, значи затова Пингвините в Плевен затвориха 2012, доста се чудех. А иначе ми е гадно за Гринуич, защото е доста добре направена и заредена, но въпроса ми е друг - ако купувам книги на английски от тези книжарници понякога, при все че пак им пълня джоба, също толкова ли е безотговорно колкото ако купувам преводи или български книги?
Но все пак, благодаря за информацията, въпреки че аз главно книги на английски купувам и то от Книгомания, Сиела и Elephant (там поне няма как да са крадени, поне не от тук :lol: ) и понякога от Буктрейдинг. А в Хеликон и не влизам, защото каквото съм търсил на български и английски често е нямало, но ще преосмисля за купуването от Гринуич, освен ако няма нещо което никъде не мога да намеря. Благодаря и за инфото за това как се върти търговията, винаги съм се чудел как става, кой колко процента взима, но не съм мислел че някъде има свободна информация и не съм питал.
А за Бард, при все че съм само втори курс, от познати чиито познати са работили там на една длъжност или друга, съм чувал доста лоши неща. Ако не друго, човек може да види резултата от некомпетентността им и ръчкането в кратки срокове във повечето им преводи. Какъвто и да е преводача, ако има повече време ще бъде и по - свестен превода. Да оставим факта, за който се замислих онзи ден, че НИТО ЕДНО друго голямо издателство, поне доколкото аз знам, не си печатат книгите на толкова калпава хартия. Имам книги на Жанет, Колибри, Фама, Ентусиаст... всички са добре напечатани.
А това в Букпойнт буквално крадени книги ли са?
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Wed Nov 26, 2014 5:30 pm

Интересно четиво, мерси. Можете ли да препоръчате във Варна добри варианти, освен малките разпространители зад часовника? Към верига Orange някакви наблюдения, от моя (клиентски) край си ги харесвам.
А мистерията е Пингвините и за мен чак сега се разгада, чудех се къде се дянаха... Жалко, когато бях малък, и откриха в града Пингвини, бяха първата наистина голяма книжарница, в която ме вкараха родителите... При всяко излизане задължително се минаваше през щандовете зад часовника, и после през тези Пингвини, от там си купихме втора ръка и Хрониките на Амбър, които все още са ми от любимите книги...
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Nov 26, 2014 5:43 pm

И аз съм си напълнил половината библиотека на български от там, после минах на една друга плевенска книжарница, после на английски от чужбина.
И да, и на мен ми е интересно за Ориндж.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Nov 27, 2014 9:12 am

Ориндж книжарницата май е подразделение или на Сиела, или на Буктрейдинг, не си спомням точно. Иначе аз Хеликон го ползвам главно за чай и шоколад :mrgreen: Честно казано ми е трудно да преценя проблема като морален, тъй като е бизнес проблем. Докато има достатъчно автори, които се съгласяват на това, то ще се случва. Проблемът е, че книжарниците си правят парите главно от преводните книги и бг авторите нямат особено голям leverage.

Тъй като на хартия така и така купувам главно български книги, ще имам предвид да взимам от Български книжици и подобните им :)
This is it. Ground zero.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2014 4:13 pm

Моралната страна на проблема (и това отговаря на питането на Claymore за „Гринуич“) е: Искаш ли парите ти да отиват при хора, които навремето са завлекли издателствата? (Като бившите собственици на „Пингвините“.)

-

Да, в „Букпойнт“ (и „Новите книги“) са буквално крадени книги... ако ги продават. (А не са им останали просто като записи в базата данни.)

-

Книжарниците на Orange някога бяха обединение между „Пингвините“ и „Книгомания“. Сега не зная чии са и нямам впечатления от тях.

За Варна – някой варненец с преки наблюдения? Ние имахме добър опит с книжарница „Жар-птица“ там. Има ли я още?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Nov 27, 2014 5:53 pm

Там си е книжарницата, да. Онази на "Шипка" дето е, предполагам за нея говориш. Но там се продават предимно детски книжки и дори организират четения за деца.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 27, 2014 7:04 pm

Мерси, Марфе! Точно тя е.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Nov 27, 2014 7:45 pm

Имат си и страница във Фейсбук и постоянно публикуват за различни събития, които са ставали при тях. https://www.facebook.com/groups/1257425 ... 0/?fref=ts
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests