Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Aug 29, 2013 8:34 pm

LightOne wrote:Както те чета coldie, основните ти проблеми са неразплитането на загадките, плюс че не отразяваш как епичната битка на всички епични битки може да бъде побрана в 200 страници БЕЗ да си кажеш "и само това ли беше?"
Сандерсън се представи блестящо защото...изненада...нищо от написаното не противоречи с епилога и останалите предни сцени, които са написани от Джордан. Искаше ли се от него да навърже нещата както ги е замислил Джордан - навърза ги. Това че ти си искал неща от въздуха, като това да четеш абсолютно същия втори Джордан не е проблем на Сандерсън. Просто НЯМА втори Джордан. Така че защо изобщо новия трябва да го отнася щото видиш ли нямал акъла на стария писател? И това защо трябва да се отчете като минус за нещо, което по никакъв начин не може да му се вменява като грях? Той не може да знае всичко което е било в главата на Джордан плюс опита и знанието, нали? Или се очаква точно противоположното?

Относно много неразплетени неща. Еми познай какво - така са замислени да останат неразплетени. И пример за това е Накоми, която никой си няма и няма да има представа коя е включително Хариет и Брандън. На следващо място пък е лулата, която също няма да бъде обяснена, щото пак никой не знае отговора. И след това някак имаш логическия подтик да мрънкаш за липсата на отговори, когато самият Джордан е оставил без обяснение. Това също така му е един и от мотивите в Колелото, като неведнъж е казвал, че няма да получим всички отговори. И изведнъж, О, Светлина, ВСЕ ПАК има изненадани, че как може така да не се разкрие всичко. Трябва да има виновен за тази работа, не е като самият автор да не ни е предупреждавал и в допълнение да не ни е натресъл две нови още по-големи загадки в самия край без грам отговор. Ама изобщо не е такъв случая.
Та мисълта ми е намери друг аргумент за просветление на масите.
Сандеръсън се оказа възможно един от най-лошите избори. Той не познава творбата на Джордан.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 29, 2013 8:46 pm

Пълен некадърник.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Aug 29, 2013 8:53 pm

RRSunknown wrote:Пълен некадърник.
Това ли е новата мода да не се ползва
Ее, аз може да съм некадърник, може да.
Ако говориш за Сандерсън, не е некадърник, но не познава книгатааааааааааа на Джордан !

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Thu Aug 29, 2013 9:20 pm

Нямам нищо против критиката към Сандерсън, ако не беше чак толкова крайна. Заради сухото изгаряш всичко останало. Нима не можеш да му признаеш билд-ъпа на Егвийн, Ранд на върха на Драконовата планина в TGS, или Перин с чука в TOM, които са си основно само на Брандън. Мисля, че посочените от мен сцени показват, че е имал все пак някакво познание как да стане по "джорданов" начин.
Аз не отричам проблемите на Сандерсън по КНВ, не съм в никакъв случай твоята фанатична противоположност. Просто казвам да се даде кредит на човека, когато все пак е свършил работа кадърно на места и да се критикува на местата, където не е.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Aug 29, 2013 9:46 pm

LightOne wrote:Нямам нищо против критиката към Сандерсън, ако не беше чак толкова крайна. Заради сухото изгаряш всичко останало. Нима не можеш да му признаеш билд-ъпа на Егвийн, Ранд на върха на Драконовата планина в TGS, или Перин с чука в TOM, които са си основно само на Брандън. Мисля, че посочените от мен сцени показват, че е имал все пак някакво познание как да стане по "джорданов" начин.
Аз не отричам проблемите на Сандерсън по КНВ, не съм в никакъв случай твоята фанатична противоположност. Просто казвам да се даде кредит на човека, когато все пак е свършил работа кадърно на места и да се критикува на местата, където не е.
Ранд на върха на драконовата планина е писано от Джордан. Обзалагам се, или поне с тлъсти бележки.
Беше достойно поне сега накрая да ни запознаят за какво е оставил бележки или го е написал и за какво не, но мога да се обзаложа, че си личи къде е перото на Джордан и къде на Сандерсън.
С. не може да вникне в характерите на героите, няма ключ.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Aug 29, 2013 10:40 pm

Заключвам темата за ден-два, докато Колди се успокои.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 29, 2013 11:05 pm

Логиката "ако е добро, трябва да е от Джордан" е потресаващо... нелогична. :shock:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Sun Sep 01, 2013 3:48 pm

Тоя coldie е някакъв нов талант явно, та ще го оставя да се развива, без да му преча, и ще карам по темата:

Буквално току-що (тази сутрин демек) завърших последната книга и са ми доста пресни впечатленията. Много леки спойлери ahead, ама за всеки случай:
Spoiler: show
За по-добър завършек нямаше смисъл да се надяваме. Книгата перфектно си свърши работата, която беше да опише една голяма битка на дълго и на широко, да затвори разни странични сюжети и да даде поле за изява на всички герои. Беше предвидима и без особени изненади и ми се струва, че трябваше повечко герои да умрат, coughfailecough, но си имаше всичко необходимо: епичност, the Forsaken (трябваше повечко да се изявят те, ама така е - като си изтребваш най-яките герои систематично, не ти остава достатъчно якост за финала), бой, channelling, етц.
Сандерсън определено вдигна нивото в последните книги. Джордан беше тръгнал или да се изчерпва, или прекалено да се привързва към процеса на писане на поредицата, та като дойде Сандерсън, вдъхна нов живец в историята. Явно е следвал внимателно насоките на Джордан, което ме навежда над мисълта, че просто е имало нужда от малко свежи сили и различна перспектива, за да се излезе от блатото.

Иначе има няколко слаби книги около средата на поредицата, да, но ако си прочел дотам, вероятността да си достатъчно зарибен, че да преглътнеш бълвоча по-нататък, за да стигнеш до края, е доста голяма. Read and find out, е моят съвет.

User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Mon Sep 02, 2013 11:37 am

Стилът на Джордън определено ми харесва повече от този на Сандерсън и теоритично може би Джордън би я довършил по-добре.
За жалост обаче практиката е нещо различно и след ужасните последни книги на Джордън не виждам как щеше да го направи. Просто беше минал границата на доброто писане и беше навлязъл в доста неприятни води.
Лека му пръст.

Последната книга е добра, като изключим това че битките и военните действия през цялото време ми дойдоха малко в повече. Натоварих се излишно. Сандерсън не е балансирал добре нещата и е наблегнал на битки, някои от които можеше да бъдат спестени като се обърне повече внимание на персонажите и отношенията между тях.
Spoiler: show
Но не мога да му простя безличната Моарейн.
Джордън върна любимия ми персонаж от отвъдното, а Сандерсън грам не знаеше какво да я прави. Това не беше така любимия ми персонаж от преди 15 години и това ще ме човърка завинаги. Както беше споменал доктор Хорибъл, никой като че ли не се трогна да види Моарейн обратно, Сюан и другите нямаха реакция...
Другото - силната Нинив ( споменаваше се, че има сила равна на някои от отстъпниците) беше забравена в последните няколко книги, което е много жалко.
Изобщо персонажи с як build-up през цялата поредица не получиха удовлетворителен завършек.
Повечето смъртни понякога престават да вярват на разни части от себе си. С изключение на Круппе, разбира се, чиято заслужена самоувереност е абсолютна.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Sep 02, 2013 11:45 am

Без да съм чел спойлера ти, че съм на средата на книгата, ама кви отношения между героите в ЧЕТИРИНАДЕСЕТА книга? Времето му е за екшън и поне за момента ме кефи устремно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Mon Sep 02, 2013 11:57 am

Roland wrote:Без да съм чел спойлера ти, че съм на средата на книгата, ама кви отношения между героите в ЧЕТИРИНАДЕСЕТА книга? Времето му е за екшън и поне за момента ме кефи устремно.
Натрупва се. Всяко прекалено нещо е вредно. Години наред чакаме книга пълна с екшън, но когато на 95% е само това ти идва в повече, особено ако я прочетеш за 3 дена, както аз направих. Това е все едно да гледаш филм пълен с екшън и ефекти за сметка на сюжет.
Има ръшнати яко сюжетни линии, ще го усетиш накрая. Писал съм в спойлера за някои от тях, но по-добре не го чети.
И после чакаме ревю за финалната трилогия да напишеш :)

ПП: (малко да те хайпна) Последната сцена, за която се твърдеше, че е писана от Джордан и винаги е знаел каква ще бъде е точно толкова добра колкото съм си представял през годините.
Евала за това :)
Повечето смъртни понякога престават да вярват на разни части от себе си. С изключение на Круппе, разбира се, чиято заслужена самоувереност е абсолютна.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Sep 03, 2013 10:40 pm

Roland wrote:Без да съм чел спойлера ти, че съм на средата на книгата, ама кви отношения между героите в ЧЕТИРИНАДЕСЕТА книга? Времето му е за екшън и поне за момента ме кефи устремно.
-

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Sep 03, 2013 10:41 pm

Mother wrote:Стилът на Джордън определено ми харесва повече от този на Сандерсън и теоритично може би Джордън би я довършил по-добре.
За жалост обаче практиката е нещо различно и след ужасните последни книги на Джордън не виждам как щеше да го направи. Просто беше минал границата на доброто писане и беше навлязъл в доста неприятни води.
Лека му пръст.

Последната книга е добра, като изключим това че битките и военните действия през цялото време ми дойдоха малко в повече. Натоварих се излишно. Сандерсън не е балансирал добре нещата и е наблегнал на битки, някои от които можеше да бъдат спестени като се обърне повече внимание на персонажите и отношенията между тях.
Spoiler: show
Но не мога да му простя безличната Моарейн.
Джордън върна любимия ми персонаж от отвъдното, а Сандерсън грам не знаеше какво да я прави. Това не беше така любимия ми персонаж от преди 15 години и това ще ме човърка завинаги. Както беше споменал доктор Хорибъл, никой като че ли не се трогна да види Моарейн обратно, Сюан и другите нямаха реакция...
Другото - силната Нинив ( споменаваше се, че има сила равна на някои от отстъпниците) беше забравена в последните няколко книги, което е много жалко.
Изобщо персонажи с як build-up през цялата поредица не получиха удовлетворителен завършек.
Какав стил на С. Изчерпва се с нелогични диалози и отегчение.

User avatar
sauron
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 14, 2004 8:50 pm
Location: Middle Earth

Post by sauron » Sun Oct 13, 2013 10:09 am

Няма да критикуваш Сандерсън- тука има доста фенове и ще те изядат с дрехите направо. :mrgreen:
Where I was
I had wings that couldn't fly
Where I was
I had tears I couldn't cry

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Sun Oct 13, 2013 4:24 pm

Мисля, че водите една и съща дискусия за Сандърсън и Джордън в 3та или 4та поредна тема. Не виждам смисъла. Мисля, че всеки е казал, каквото мисли и това да си повтаряте споровете....е тъпо.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests