Колелото на времето - Джордан VS Сандерсън [SPLIT]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Jan 29, 2013 10:48 pm

Amikae wrote:annorion, трябва да разбереш, че Джордън не е сред най-тачените автори в този форум. И има добри причини това да е така. Той прекалено много разтегли цикъла, сам затлачи историята, продаде много книги и спечели много пари, но в процеса падна в очите на доста хора. Аз не смятам, че това непременно се дължи на факта, че не може да пише, дори напротив. Просто в половината от книгите на Колелото има толкова безсмислен пълнеж, че няма автор на красивата ни планетка, който да ги направи по-смилаеми. Четенето по диагонал често е бъзик, но си беше доста приложимо при Колелото.
Някои сме наясно, че не е тачен,и то от хора които не разбират какво пише. Да, разтегли някои книжки, преди да си замине за оня свят. Това е факт. Може би се е поддал на Хариет и издателството. Това не го извинява, въпреки, че е мъртъв, но сравнениея с такива лологлупендери като Сандерсън са неуместни.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 29, 2013 11:34 pm

Кат казваш лологлупендери, я си кажи ся, гадно ли ти е, че Сандерсън не само има наглостта да завърши серията, ами и изяде един тон хвалебствия? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Jan 29, 2013 11:52 pm

Без подклаждане на страсти, плс! :monkey:
Аз поне си признавам, че ще остана завинаги на относително примитивното ниво "оценка на литературни достойнства". За приноса на Колелото към световното масонско дело съм сляп.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Jan 29, 2013 11:59 pm

coldie wrote:
Amikae wrote:annorion, трябва да разбереш, че Джордън не е сред най-тачените автори в този форум. И има добри причини това да е така. Той прекалено много разтегли цикъла, сам затлачи историята, продаде много книги и спечели много пари, но в процеса падна в очите на доста хора. Аз не смятам, че това непременно се дължи на факта, че не може да пише, дори напротив. Просто в половината от книгите на Колелото има толкова безсмислен пълнеж, че няма автор на красивата ни планетка, който да ги направи по-смилаеми. Четенето по диагонал често е бъзик, но си беше доста приложимо при Колелото.
Някои сме наясно, че не е тачен,и то от хора които не разбират какво пише. Да, разтегли някои книжки, преди да си замине за оня свят. Това е факт. Може би се е поддал на Хариет и издателството. Това не го извинява, въпреки, че е мъртъв, но сравнениея с такива лологлупендери като Сандерсън са неуместни.
И все пак, ако го нямаше Сандерсън, сега историята още щеше да виси. Да не мислиш, че автори са се избивали от желание да завършат Колелото, при това с колко над 2000 страници? Говорим за кадърни такива. Това са години работа, през които се иска от теб да загърбиш личните си проекти и да работиш над чужд такъв. В името на какво, чек с тлъста сума? Не съм убеден, че това е твърде силен мотивиращ фактор за един истински писател. Да не говорим какво ще се случи, ако книгите не се получат добре. Затова поне мъничко евала си заслужава човека, че рискува много и даде част от живота си да ги напише тези книги.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Wed Jan 30, 2013 11:01 am

Някои сме наясно, че не е тачен,и то от хора които не разбират какво пише. Да, разтегли някои книжки, преди да си замине за оня свят. Това е факт. Може би се е поддал на Хариет и издателството. Това не го извинява, въпреки, че е мъртъв, но сравнениея с такива лологлупендери като Сандерсън са неуместни.
А тия "някои" от Вас, наясно ли са, че нищо не постигат и по никакъв начин не може да им се приема мнението на насериозно като лепят обидни личностни квалификации към даден автор. (И не те извинява, в този форум Джордан го осмиват заради писателските му качества, а не заради личните такива).
Това че пък на мен не ми харесва начина по които си градиш постовете и мненията, дава ли ми право и аз да те нарека "лологлупендер"? Може да се критикува колкото се иска стила на писане на Сандеръсн, но малко да се съобразяваме с личностните квалификации, става ли?
Сандеръсн си е придобил стабилна фенска подкрепа за работата си извън Колелото и ще бъде запомнен като добър фентъзи автор, колкото и да уайнваш на умряло. Работата му по КНВ няма да е единствената оценка, затова дали е добър или не.
Аз също приемам Колелото като Библията (виноват :oops: ) и също "разбирам какво Джордан е писал", ама пък нещо ми се губи частта да плюя Сандерсън за свършената работа.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Jan 30, 2013 12:49 pm

На Джордън книгите ги продадох преди години.
На Сандерсън си стоят заедно на рафтчето у дома и чакам продълженията на Пътя на кралете с нетърпение.
Толкова по въпроса от мен. :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 30, 2013 8:04 pm

LightOne wrote:Аз също приемам Колелото като Библията (виноват :oops: ) и също "разбирам какво Джордан е писал", ама пък нещо ми се губи частта да плюя Сандерсън за свършената работа.
Еми истината е, че цялото мрънкявене е код за "Сандерсън не е Джордан, а има наглостта да се докосне до Колелото и аз го мразя заради това!" Рационална причина няма.
And you can't dance with a devil on your back...

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Wed Jan 30, 2013 8:53 pm

Аз не се съм се отказал да ви отговарям, просто още не съм си обмислил добре доводите, та така... :)

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu Jan 31, 2013 2:49 pm

Хе, хе колко са ми умилителни фенбойчетата на Джордан. Не стига, че човека е направил финал от цялата тая бъркотия, ами са нахални и с претенции.
Според мен Сандерсън още в гимназията е задминал Джордан по стил и оригиналност, ама айде.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 31, 2013 7:17 pm

Съгласен съм с всичко, освен с тона ;)

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Feb 01, 2013 9:38 am

Та значи - чел съм преди много много години първите две книги от "Колелото" и дотам - не можах да издържа генеричните описания и действия на героите, сред които как Нинив си подръпвала плитката и Лоиал си мърдал ушите (идваше и във вариант туфите в ушите). Сега, обаче, попаднах на един омачкан лист хартия, където съм си записал непознати думички, които да проверя в речника, когато докопам PC и нет. Може заради превода, а може и заради откачения стил в оригинал, но все още не знам какво означават няколко от тези (явно така и не съм проверил):
"кончови, плисет, ливреи, ширит, гайтан, маншети, гугла, темел, гамаши, бричове, пеан, раван, алабастър, фиал, денк, глеч, еполет, кокарда, шуфа, ханджар, налбант". Сигурно това, че половината са елементи от облекло, говори стабилно ;)))
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Feb 01, 2013 12:50 pm

Аз ще ти ги кажа без да гледам в никакви речници :)
Spoiler: show
Кончови са горната част на ботушите
плисета са гънките на рокли
ливрея е униформа на лакей или слуга
ширит е вид въже, много здраво
гайтан е шнур от въженца
маншети се наричат парчетата зашити към края на ръкавите
гугла е качулка, или калпал - гъбите имат гугли
темел е основта на сградите
гамаши са навоите които се увиват около ботуши.
бричове - тесни панталони за езда.
пеан - жертвена песен
раван - конски ход, другите са галоп и тръс
алабастър - блестящ гипс за мазане на сгради.
фиал е една малка чашка
денк е дисаги или торба
глеч е това което се маже на грънците, преди изпичане
еполет е пагон, слага се на рамото. Висят едни шнурове от него
кокардата е лента която минава от рамото към бедрото на униформи
шуфа е качулката която номадите си увуват на главата
ханджар е вид крив нож
налбант е ковач който подковава само коне
Повечето от тези думи са типично български и не виждам откъде ги е измъкнал преводача, при положение че нямат аналог на английски

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Fri Feb 01, 2013 1:31 pm

Малка поправка към Радо
Spoiler: show
кокарда е емблемката(значката) на военна шапка. В БГ армията е лъвчето.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Feb 01, 2013 1:47 pm

Прав по- скоро е за шапки, като значка, освен за лента.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Feb 01, 2013 11:14 pm

Ей, супер сте! Мерси! :)
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests