Колелото на времето - Джордан VS Сандерсън [SPLIT]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Jan 25, 2013 11:58 pm

RRSunknown wrote:Вече почна да оливаш тотално...
+100
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sat Jan 26, 2013 12:22 am

RRSunknown wrote:Вече почна да оливаш тотално...
Добре, да оставим сравненията, вторият Мъглороден кажи ставаше ли за нещо (ако си го чел). Една бедна Вин, която ходи по свирката на някакво богаташче, да не кажа Г**..
И третият =

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Jan 26, 2013 12:30 am

Чел съм, книгата е перфектна - ти обаче имаш някакви проблеми явно да схващаш литература.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jan 26, 2013 1:38 am

coldie wrote:
RRSunknown wrote:Вече почна да оливаш тотално...
Добре, да оставим сравненията, вторият Мъглороден кажи ставаше ли за нещо (ако си го чел). Една бедна Вин, която ходи по свирката на някакво богаташче, да не кажа Г**..
И третият =
Ако знаеш колко ме дразниш в момента...


А 500 страници са половин Джордан, пък цял Джордан = 75% пълнеж, т.е. Сандерсън в една книга вкарва съдържание, колкото Джордан вкарваше в две.

Човек да има мнение, е хубаво, но ако нямаш нещо по-адекватно като защита на твоето, умната позиция е да си затраеш.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Sat Jan 26, 2013 2:48 am

Остава ми още едно Колело и най-после ще стигна до Сандерсъновите книги. Та в дискусията за тях ще се включа по-късно.

Обаче.
Вторият Мъглороден ми е категорично любим. И трите бяха страхотни, но първият представяше вселената, третият завършваше историята, така че точно във втория имаше място героите да дишат и да общуват. Всичките диалози бяха много силни, особено сцените между Вин и кандрата ми пълнеха душата. Новите герои бяха чудесни – Тундуил, примерно, беше брутално яка – и като backstory и като присъствие в романа. Зейн също беше готин, от онези сбъркани и изгубени създания, които все пак имат някакъв чар и магнетизъм. Имаше си интересна завръзка, лична драма, обществен натиск, сблъсъци на воли, епична касапница в края, въобще нищо не липсваше.
А финалът на книгата е може би любимият ми момент в поредицата:
Spoiler: show
Когато Вин направи грешката да пренебрегне собствените си възможности и преценка. Тя знаеше, че може да поеме и контролира силата от кладенеца, ама всички й казваха, че трябва да е добра, че не трябва да се поддава на изкушение и бла-бла и тя просто се довери на чуждата визия за нейната доброта, послуша авторитетите, мислеше си как трябва да постъпи спрямо желанията на Елънд…И тоя модел на поведение се оказа колосална грешка, която може да разруши света. Беше яко. Много яко.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Jan 26, 2013 9:58 am

Тия неща не съществуват в паралелната реалност на Колди. Той търси "нещо" да става. Какво е това нещо не ставя ясно от обърканите му постове но явно го има при Джордановите книги следователно стигам до извода, че става дума за оправяне на рокли и придърпване на шалове.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Jan 26, 2013 11:01 am

Dr. Horrible wrote:Остава ми още едно Колело и най-после ще стигна до Сандерсъновите книги. Та в дискусията за тях ще се включа по-късно.
И аз съм така, но без препрочитането на предните :mrgreen:
This is it. Ground zero.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Sat Jan 26, 2013 11:32 am

Roland wrote:Вече почна да А 500 страници са половин Джордан, пък цял Джордан = 75% пълнеж, т.е. Сандерсън в една книга вкарва съдържание, колкото Джордан вкарваше в две.
Колега, ти също започна да ставаш дразнещ някак си. Няма нито една книга в Колелото, която да има по-малко съдържание от Мъглороден 2, така че айде малко по-полека с изцепките.

Не ме интересува дали с колди ще си мерите пи*лъоците, но излишните и глупави мнения си ги запазете за себе си ако обичате, ставате дразнещи и двамата.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sat Jan 26, 2013 11:53 am

Десетото колело ли беше това, в което не се случи нищо, освен че заваля по едно време? Отдавна я четох поредицата и почти нищичко не помня, честно казано.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Jan 26, 2013 12:03 pm

Съдържание явно е някаква особено лишена от смисъл и субективна дума. Излишни и глупави също ще да е.

Нямало съдържание в Мъглороден 2 - WTF? Някакви първолаци ли сте какви сте не мога да разбера?

Какво значи да се случи нещо - това не е сценарий за екшън филм, това е литература - съдържанието в нея може да описания или диалози.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6924
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Sat Jan 26, 2013 12:25 pm

annorion wrote:
Roland wrote:Вече почна да А 500 страници са половин Джордан, пък цял Джордан = 75% пълнеж, т.е. Сандерсън в една книга вкарва съдържание, колкото Джордан вкарваше в две.
Колега, ти също започна да ставаш дразнещ някак си. Няма нито една книга в Колелото, която да има по-малко съдържание от Мъглороден 2, така че айде малко по-полека с изцепките.

Не ме интересува дали с колди ще си мерите пи*лъоците, но излишните и глупави мнения си ги запазете за себе си ако обичате, ставате дразнещи и двамата.
Освен да речем the Path of Daggers, в която практически нищо не стана и в момента зверски страдам в опит да я препрочета или пък Winter's Heart, в която имаше 50 смислени страници, пряко сили. Дам, определено няма нито една книга...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Jan 26, 2013 12:26 pm

Колега, ти също започна да ставаш дразнещ някак си. Няма нито една книга в Колелото, която да има по-малко съдържание от Мъглороден 2, така че айде малко по-полека с изцепките.

Не ме интересува дали с колди ще си мерите пи*лъоците, но излишните и глупави мнения си ги запазете за себе си ако обичате, ставате дразнещи и двамата.
Toна. Силно внимавай. И ако държиш въобще на казаното в първия си абзац, говори с конкретика. Или ще стане малко от малко по-осезаемо за какво въобще говорите, или на никого няма да му се занимава да е конкретен, както обикновено, и спорът ще отмре.

Също така постовете на колди - колди, на теб говоря, - влизат доста точно в определението, което сме дали за флъд, отчасти и за тролене. Реакциите на останалите пък са излишни.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Sat Jan 26, 2013 12:33 pm

RRSunknown wrote:Съдържание явно е някаква особено лишена от смисъл и субективна дума. Излишни и глупави също ще да е.

Нямало съдържание в Мъглороден 2 - WTF? Някакви първолаци ли сте какви сте не мога да разбера?

Какво значи да се случи нещо - това не е сценарий за екшън филм, това е литература - съдържанието в нея може да описания или диалози.
Оставям настрана нападките... чувствай се все едно съм ти отвърнал с няколко цинизма.

Сега аз да те попитам какво съдържание имаше в Мългороден 2? Аз си спомням само Вин и хрътката, брата на Елънд, Елънд и учителката му по маниерничене.

1. Вин и хрътката не е литературен пробив, пропит с гений, нито пък е нещо, което да те накара да се развълнуваш чак толкова. В Цар Лъв 2 има подобни мотиви, в детско филмче от към края на миналият век. Просто казвам, нали си говорим за първокласници и т.н.

2. Сега за брата на Елънд... типичният невъзможен любовен триъгълник. Не виждам в кой сапунен сериал не съществува такъв, че да ми е интересен като е описан в книга. Да, и в доста книги съществува също. Та така де... кое му е интересното на това?

3. Елънд и прекрасната всезнаеща учителка... Сериозно? В смисъл... сериозно!? В Колелото също го има това - от 6-та та до 12-та книга си е там. Като ви е толкова интересно да не съм чул повече, че в Колелото има пълнеж. Подсказвам - Ранд и Кацуан. Даже съм доста сигурен Сандерсън от къде е почерпил вдъхновение, но това няма да го изказвам гласно, защото ще вземете да се разревете, че съм ви убил детските мечти и заблуди. На мен Ранд и Кацуан са ми доста интересни, едни от любимите ми моменти в книгата. Елънд и мега-яката-всезнаеща-учителка също не беше зле поставено, хареса ми, но ако от това се прави сюжет на трилогия...

4. Любовната история между Сейзед и Учителката ТМ. Да, отново много интересно, не сме го виждали в хиляди литературни и кино изпълнения.

5. И добре, че го има 5 - краят на книгата. Предполагам е добре, че все пак накрая стана нещо в тази книга, за да има за какво да се хванете.

ИЗВОД: Ако някой сериозно твърди, че Мъглороден 2 е нещо друго освен пълнеж между първа и трета книга, аз сериозно ще се замисля дали да не си изтрия акаунта тук. В смисъл преди половин десетилетие имах един акаунт в Цитаделата, та съм се наслушал на компетентни и неуспорими мнения свързани със световната литература, ако и Shadowdance се е превърнало с място на хейтъри и фен-бойчета, то едно изтриване на акаунта ми ще ме лиши от нерви и досадата да ви отговарям. Вас няма да ви лиши от грешните ви разбирания за литература, уви.

ЕДИТ: Сега като се замисля - ще да е било преди повече от половин десетилетие това с Цитаделата, 6-7 години най-малкото. Не ме връщайте към тези спомени, ако обичате!
Last edited by annorion on Sat Jan 26, 2013 12:45 pm, edited 1 time in total.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Sat Jan 26, 2013 12:44 pm

А сега следва подобен сценарий за "невиждани", "оригинални" и "интересни" идеи и сцени в Колелото.
annorion-е, seriously?
Този начин на сравняване е изопачаващ и работи и за двете посоки.
Аз харесвам и 7,8,9,10 Колела на Джордан и Мъглороден 2 на Сандерсън.
Моето разбиране за литература от коя страна ще да е.... :roll:
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Jan 26, 2013 12:45 pm

annorion:
Второ предупреждение и напомням - "официалното" мнение, изразено в ревютата ни за Сандерсън до момента като цяло е "много entertaining, нищо Велико с главно "В"". Не говори наизуст, колкото да се самонавиваш.

Също не се дръж като дете. Освен това не си избирай на какво да обръщаш внимание и на какво - не. Призовах към сравнение на Сандерсън с Джордан, а не частично резюме на втория Мъглороден с "ми не ми хареса" след всяко събитие.

Локвам темата до следобед, за да не трябва да вдигаме картони.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 75 guests