Memory of Light - SPOLERS are more than the trollocs here

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Oct 09, 2013 6:47 pm

Но ми се иска да ми опишеш как в един въображаем свят, където ти си автор на фентъзи поредица и се прехранваш с това, би имал смелостта да не се съобразиш с феновете.
Image

Сериозно ли ми се аргументираш използвайки субективното ти мнение?
Ами Мъглороден 2. Пълна боза.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Wed Oct 09, 2013 7:47 pm

"В последните книги няма място за такива моменти" е аргумент, който можеше да се използва, ако 14-та книга не беше в голямата си част еднообразно скучно млатене. Стотици страници, СТОТИЦИ, в които тролоци нападат армията на Лан, той удря с меча един тролок, после се обръща и разрязва в последния миг друг тролок. Не е въпрос на място, а на това как се използва. И в случая се използва зле. Проблемът е, че Сандерсън наистина не се постарава достатъчно. И това го казвам като човек, който много силно харесва Сандерсън, уважава го като писател и е виждал колко точно способен е Сандерсън. Включително във втори том на Мъглороден, който според мен е страхотно написан и много добре изпълнява функцията си на втора част в трилогия.

И феновете не мрънкат просто защото Сандерсън не е отделил време на важните според тях герои и сюжетни линии. Мрънкат защото последната книга си има обективни проблеми. Щеше да е по-окей, ако вместо недовършените сюжетни линии и пренебрегнатите герои, имаше качествен текст, не еднообразни битки. Ще дам за пример сюжетната линия на Андрол и Певара. Те са си герои основно на Сандерсън, той ги развива и оформя, той им отделя внимание и се постарава да ни станат симпатични. И реално частите с тяхно участие са страхотни. И хората не се оплакват от тях, макар че можеше вместо тях Сандерсън да отдели повече внимание на вече утвърдените герои. Тази сюжетна линия не е посветена на това да задоволява фенбойски капризи. Но хората я харесват, защото е обективно яка. Обаче други части от книгата - като безбройните битки - не са. И няма как да не се зачудя защо е ТОЛКОВА важно да прочетем за всеки един убит от Лан тролок, че измежду стотиците еднакви страници да не могат да се местят три странички за срещата му с Моарейн.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Oct 10, 2013 9:02 am

annorion wrote:Първо ти предлагам нагласата "сега ще те бия в собствената ти игра и ще бъда по-хаплив от теб" да вземеш да я преосмислиш, тъй као това е игра, която може да бъда играна от повече от един човек, както знаеш.

Второ - предлагам ти да спреш да отговаряш избирателно и на неща, които не съм казал, защото това също е игра за двамаи и при това доста дълга игра. Ако искаш няма проблем да потанцуваме, но тук не спорим за нещо реално измеримо, така че такъв тип дискусия може да продължи дълго, даже кажи-речи вечно. Така че следващият път когато отговаряш на поста ми го карай по същество, да не разваляме и без това наспамената тема с излишен талаш.
Първо, добре си дошъл да играеш с мен. Аз съм с добро самочувствие за тролинг скила си, знаеш.

Второ, къде съм отговарял избирателно? Цитирал съм над 90% от поста ти, ако не и целия. Отговорил съм на всичко, което съм сметнал за нужно. На онова, на което не съм, или съм бил съгласен, или не е имало какво да кажа.
annorion wrote:Сега по същество.
И аз не го знаех това. Тая концепция си е лично твоя и ти си отговорен за нея. Аз никъде не съм дори намеквал, че имам повече право да имам лично мнение от който и да е друг. Дали съм авторитет, или не, вероятно подлежи на спор, но се базира на това колко литература съм изчел, КАК съм я чел и как я обсъждам. Виж, дали КОЛДИ е авторитет, спор няма. Когато човек "дискутира" от позицията на футболно фенче, за което фактите нямат никакво значение, стига да крещи достатъчно силно и да не прави компромис и на йота, той се отказва от всякакви претенции да бъде взиман насериозно. Това, че всеки има право на лично мнение, не значи, че който и да е има правото да бъде имунизиран от присмех за личното си мнение. Неприятен недостатък на свободното слово, кво да правим
Някъде в предишните ти постове беше ползвал аргумента "Аз съм прочел еди-колко си книги, еди какво си съм направил в живота ми,значи моето мнение има повече тежест"

Дори с този ти пост си го ползвал това.

Ще избързам и ще ти кажа следното - това колко книги си прочел няма никакво влияние върху качеството на мнението ти. Книгите по своята същност са хипноза, говорим от чисто научна гледна точка, така че кажи ми - как това, че си бил хипнотизиран поече пъти, от повече хора, те прави по-компетентен в оценката на хипнозата от хората, които вместо 100 пъти, са били хипноТИзирани 50 или 20 пъти примерно?
Ъъъ, не. В смисъл, dafuq? Хипноза? И сериозно ли в момента се опитваш да промотираш тезата, че човек, който е прочел една книга, има също толкова тежко мнение за литература, колкото човек, прочел пет библиотеки? Не правя директно сравнение, просто горният цитат казва ИМЕННО това и ако не е такава идеята ти, имаш нужда от много спешна смяна на изказа и уточняване, понеже въпросното твърдение е фейл с олимпийски пропорции.

Аз не съм тотално главозамаян. В този форум има хора, чиито мнения за литература считам за по-ерудирани и авторитетни от моето. Такива хора са да речем Трип и Рандъм. В общия случай когато те говорят, аз се старая да попивам, дори когато не съм съгласен. В този форум обаче има и хора, чиито мнения считам за пълен боклук и чиято функция е единствено да ме разсмиват. Колди е един такъв човек например. АЗ ЛИЧНО смятам, че моето мнние е пет китоловни траулера по-тежко от неговото. Ти си свободен да не се съгласиш. В своя защита, трябва да отбележа, че постът ми гласи "[потенциалният ми авторитет] се базира на това колко литература съм изчел, КАК съм я чел и как я обсъждам". Болднатите части са много по-важни от количеството, но от определена гледна точка са и резултат от него. Или, за да го структурираме - това, че си чел много, не те прави разбирач, но не можеш да си разбирач без да си чел много.
annorion wrote:Мнението ти би имало по-голяма тежест, ако ти самият си хипнотизирал хора. В случая еквивалента би бил да си написал бестселър. Ако не си - ами много ще ме извиняваш, обаче цялата пиеса с "ама аз съм чел толкова и така нататък" знаеш къде й е мястото.

Мен поне не ме впечатлява, ако минава през разни хора тук и там, това си е за тяхна сметка.
Да, знам. Хората с ниско ниво на литературна ерудиция считат литературната критика за някакъв там жалък паразитизъм, който се опитва да свети с отразената светлина на Истинските Творци. Да, ама не, уви. Лафът с "ако не си правил филм, не можеш да имаш мнение дали един филм е добър, или лош" е логически необоснован. Силвър, лека му пръст, беше един от най-големите капацитети по всякакви ТВ/филмови въпроси и можеше да говори с часове за всеки един аспект от тях, обосновано, с примери и очевидно огромна ерудиция. Без да е заснел и секунда в живота си. И честно казано, ако ти смяташ, че имаш също толкова голям авторитет по филмови теми, колкото него, това ни казва някои много неласкателни неща за теб, включително, че си нямаш и най-бегла идея от това как работят тия изкуства. Щото то не е само до "моите впечатления/твоите впечатления". Има си занаятчийство, и тези, които го разбират и познават, независимо дали го практикуват, или не.
annorion wrote:Както СЪМ КАЗАЛ - авторите не са длъжни да се съобразяват с феновете. Но ми се иска да ми опишеш как в един въображаем свят, където ти си автор на фентъзи поредица и се прехранваш с това, би имал смелостта да не се съобразиш с феновете.

Не казвам, че авторите са длъжни да се съобразяват с феновете, но че със сигурност след едно известно време са длъжни да се съобразяват с факта, ЧЕ ИМАТ ФЕНОВЕ. Това променя нещата. Защото в края на деня, феновете са тези, благодарение на които автора си плаща яденето.

Да не говорим за чисто моралното задължение към феновете, което си споменал.

Никое от тези неща не е задължително, но всяко едно е фактор и това няма как да бъде отречено, нито пренебрегнато.
Съжалявам, че ще ти противореча, но не може хем така, хем инак. Или феновете могат да държат сметка на авторите, или не могат. Тая позиция "обективно не могат, ма всъщност могат" не играе. В днешния дигитален свят е самоубийство да не ебаваш феновете, но това важи основно за комерсиалните автори. Дай да питаме Джеймс Джойс дали го е вълнувало какво ще мислят феновете за Одисей. Разбира се, Сандерсън не е Джойс, но въпросът беше принципен.
annorion wrote:Колкото до консистентността - това, че Сандерсън не е създателят на поредицата и света в нея, не оправдава липсата на консистентност. Както казах - ако е смятал, че няма да може да се справи със всички аспекти на задачата, защо се е захванал на първо място?
Проблемът е, че консистентността е на лице, доколкото е възможно да се очаква от друг автор (кой да е друг автор). Твоите идеи за липса на консистентност се базират на схващания за това как трябва да се развиват конкретни герои, какви сцени трябва да има между тях и т.н. Това не са примери за инконсистентност, това са примери за неща, които ти се е искало да са там, а ги е нямало. Ако имаш конкретни примери за липса на консистентност - ярки, сериозни, очевидни примери - дай ги. И не, не твърдя, че такива няма. Твърдя, че ако човек прясно прясно прочел първите 11 книги, не може да улови някакви масивни инконсистентности моментално, значи масивни инконсистентности няма.
annorion wrote:
Отново - използваш неправилни думи. Какво точно значи "не върви"? Как точно дефинираш "полезност"? Това не са празни въпроси. Запитай се кои са петимата герои, които са най-важни за тази поредица. САМО петима. Обещавам ти, че ще запецнеш след тримата глупаци от село. Всеки читател ще извади различни персонажи, които са най-важни за него. Нещо повече - всеки читател ще има резонни причини да смята така. Сега си представи, че ти си авторът, нает да ЗАВЪРШИ нечий чужд труд. Не да продължи, а да приключи. Имаш ограничено пространство - не като брой страници, а брой томове (все пак всяка книга има структура, човек не може просто да трупа произволни линии и герои и накрая да сложи епилог) - и някакси трябва да приключиш трилион сюжетни линии като същевременно опишеш епичен апокалиптичен конфликт. Да, някои герои ще паднат жертва на необходимостта от стегнатост. Както трябваше да стане преди много книги всъщност. Не е Сандерсън виновен, че Колелото се беше разплуло в девет трилиона посоки, с един милион "важни" герои. Дали се е справил перфектно? Естествено, че не. Но това, че не е писал за този или онзи герой в количеството, което на ТЕБ, Колди, Марфа или мен ни се е искало, просто не е никакъв аргумент за това как се е справил.
Тук не говорим за количество написани страници с даден герой като нещо, определящо качеството на свършената работа. Не и по начина, по който ти го представяш най-малкото.

Главните герои в Колелото на Времето са си едни изявени 6 човека - Ранд, Мат, Перин, Нинив, Егвийн, Елейн. От там нататък да, има много второстепенни герои, на доста от които не им беше мястото да гълтат ненужно много глави в последните книги.

Или пък в Towers of Midnight, където Перин е просто във всеки 3 от 4 глави. Тази книга със същия успех можеше да бъде наречена "The Book in which Sanderson shows us how much he really likes Perrin, so he dedicates a whole book for him, there is enough space in Tome 14 to rush the Black Tower plot line and thus making impossible more chapters with important characters to be writen and placed there".

Да, знам, малко дълго заглавие, но пък би било точно на място.
По собствените ти думи, Перин е един от главните герои в поредицата. Прави ми впечатление, че нямаш проблем с това, че в The Gathering Storm 3 от 4 глави са с участието на Егвийн. Писането на книги не е математика. "Имаме Х важни герои, значи книгата ми ще е равно разделена на Х" не играе. Егвийн имаше да извърви по-дълъг път от Елейн (която си достигна финалното състояние при Джордан) или Нинийв (която на практика почти нямаше нужда от развитие като герой). Перин имаше да извърви по-дълъг път от Мат (чиято финална роля беше функция на сюжет, а не на израстване на героя) и Ранд (който е най-мащабно развитият персонаж в цялата поредица). Съответно тези двама герои имат много повече екранно време, за да могат да се развият. И честно казано това беше първият път, в който глави с Перин всъщност ми доставиха удоволствие. При Джордан тоя герой ми беше по-скучен от Гарет Брин... Отново, не твърдя, че балансът е идеален и не е имало нужда други герои да получат повече време. Опитвам се просто да обясня, че това, че един автор е решил да напише нещо, в общия случай не се дължи на случаен каприз, щото това го е кефело да пише. Фенфикшъните може и да работят на тоя принцип, но истинските писатели не функционират по него.

А, и забелязвам, че не си ми дефинирал "полезност"...
annorion wrote:
И на мен ми се искаше повече с нея, НО... При все, че Моарейн е важна за развитието на този и онзи образ, и любимка на много читатели, от ЛИТЕРАТУРНА гледна точка функцията й в поредицата беше да представи света на героите, които не го познаваха. Тя ВЕЧЕ беше станала напълно безполезен персонаж в четвърта книга и връщането й накрая не е нищо повече от фенсървис. Напълно ненужен фенсървис всъщност.
Тук просто няма да се съглася. В момента не ми хрумна аргумент, който след това да не можеш да използваш за твои цели, така че да кажем, че не си прав.
Whine whine whine. Точно за да не мога да го използвам за "мои цели" (които са супер диаболични, ше знайш!) няма да ми го дадеш тоя аргумент, дето го нямаш. Така че да кажем, че няма да кажем, че не съм прав. Като не съм прав, ще ми кажеш защо не съм прав. Ако не можеш... изводът е ясен.
annorion wrote:Всъщност да те запитам тогава по този начин - ако функцията на Моарейн е била само да покаже света на хората от Две Реки, защо тогава през цялата поредица ставаме свидетели на нейни заместители, в лицето на Кацуан и Нинив, може би дори и Мин до някаква степен. Според мен ролята й не се изчерпва само с това да покаже света на Ранд и другите, а да предлага едно по-зряло мнение и съвет, когато се налага. Нещо, от което Ранд определено има нужда до самия край на историята.

Освен това връщането й не става внезапно и по прищявка. То е планувано още откакто тя изчезва. Така че нейното изчезване и връщане на сцената има основателна причина, която надхвърля задоволяване на феновете. Бих казал моето мнение какво точно се цели с връщането й, но така ще имаш възможност да ми кажеш, че няма как да знам дали съм прав, но същото е вярно и за твоето твърдение на мястото й в историята, както и за моето впрочем.

Така че ти предлагам да избягваш аргумента с "от къде го измисли това, защото е валиден и за твоето твърдение, може би дори в по-голяма степен.
Предложението се отхвърля, понеже това не е аргументът ми.

Що се отнася до Моарейн, Кацуан, Нинийв и Мин не са й "заместители", а просто пример за незрялото конструиране на женски образи от страна на Джордан, което водеше до неприятно уеднаквяване. А това, че завръщането й било планирано, не го прави по-малко фенсървис, и честно казано си забиваш много голям крив пирон в ковчега на позицията със защитата "аз имам аргумент, ма няма да ти го кажа". Моарейн не върши НИЩО важно за сюжета в края на поредицата - не и нещо, което Х на брой други персонажи да не можеха да свършат със същия успех. Ти си свободен да не си съгласен, разбира се, но е по-умно да не спориш, ако нямаш реални аргументи защо смяташ така. Agree to disagree and all that.
annorion wrote:Място за такива моменти няма, защото в предишните два тома не бяха развити някои от второстепенните линии, които можеха да бъдат развити. Така щеше да има място.
Не схващам. Щеше да има повече място за интроспективни моменти насред Последната Битка, ако Сандерсън беше развил ОЩЕ сюжетни линии? О.о Нещо не мога да го дешифрирам това мнение, плс обясни.
annorion wrote:
Ми аз не ги виждам така нещата. Поредицата за какво била, е доста смело изказване, а за останалото - виж горния ми параграф. Няма време за сантименталност, Последната Битка е започнала. Който не е "делови", просто няма да оцелее.
Ти също можеш да прочетеш горните ми параграфи.
А, е ок. Щото аз като им отговарях, не ги четях, нали, та не знам какво гласят... Жалко, че след внимателен препрочит, в тях няма нищо, което да отговаря на горния цитат. Ако има, добре дошъл си да ми го посочиш.
annorion wrote:
Да, щото 10-11 книги героите деволюираха малко по малко до пълна сенилност. Кое е по-убедително - това, че когато апокалипсисът наближава, всички ще се въртят като мухи без глави, ще се карат за дреболии и ще точат нон-стоп лукуми по важни и (най-вече) маловажни теми, или това, че когато апокалипсисът наближава (и еле па когато вече е тук), всеки ще спре да плямпа и ще си изиграе ролята по най-добрия начин в името на оцеляването на човешката раса?
Сериозно ли ми се аргументираш използвайки субективното ти мнение?
Deflection attempt = fail. Доста си личи, че нямаш какво да кажеш по въпроса. Естествено, че използвам субективното си мнение. Спорим за фентъзи литература, не за данъчна декларация. Всичко тук се подкрепя със субективно мнение, въпросът е как човек го защитава. И както РРСа ти изтъкна, не е като и ти да не правиш същото.
annorion wrote:
Що бе, коментирай. Като човек, прясно прочел ВСИЧКИ Джордани и трите тома на Сандерсън в оригинал, ще ми е много интересно да видя твоята подробна позиция по въпроса как той отстъпва на Джордан. С примери.

Въпрос: Възможно ли е трите му книги по Колелото да са по-добри от тези по Мистборн, защото са писани години по-късно и междувременно той е изписал няколко хиляди страници и се е подобрил като автор?
Самоизтъкването е грозно по принцип. Това ти го казвам като съвет. Последните два тома от Мъглороден и аз съм ги чел на английски, колко от Колелото на Времето съм прочел на английски си е моя работа и няма нищо общо с дискусията ни. Нито и това с Мъглороден впрочем, но взе да ми писва да вадиш един и същи Бай-Ганъовски аргумент отново и отново.

Твърдението ти, че може би си е подобрил стила на писане може да е вярно. Може, казвам.
Това не е самоизтъкване, а информация, която е релевантна за спора. Казвам от каква позиция питам. И не, всъщнйост това колко от Колелото си прочел на английски не си е твоя работа и има ВСИЧКО общо с дискусията, ако ще критикуваш стила на Сандерсън. Нищо "бай-ганьовско" няма в аргумента ми (wtf?!), това да правиш някакви епични изказвания върху качеството на писане на автор, като явно не си чел въпросните произведения (Колелото му и това на Джордан) в оригинал, е абсолютна излагация.

Но мерси, че позволяваш на Сандерсън МОЖЕ БИ да си е подобрил стила от първите си книги насам.
annorion wrote:
Да, вторият Мистборн е голяма боза, спор няма. Не знам как това е аргумент, че Сандерсън не се е справил с Колелото обаче.
Тук съм пропуснал да спомена целта на аргумента ми. Постоянно слушам как Сандерсън е написал супер последните три тома на Колелото и те са се върнали към корените на поредицата, докато предишните няколко книги едва ли не не са ставали за нищо. Да, Сандерсън написа хубави три тома по Колелото на Времето, но това не е непременно защото той е супер добрия писател, а защото о 10-11-ти том нещата в историята просто започнаха да набират сила и то просто не остана място поредицата да бъде развлачена.
...10-11 том нещата в историята започват да набират сила и няма място поредицата да бъде развалена?

I don't... I can't even... Няма отговор на това изказване. Само бавно отстъпване назад, без да отместваш поглед...
annorion wrote:Сега ще ми кажеш - как знам, че това не е благодарение на Сандерсън.

Ами Мъглороден 2 - както и ти се съгласи. Пълна боза. Това си е лично негова книга, по негов свят, негова поредица, негово планиране, негово писане. Така че аргумента - Сандерсън пише по-увлекателно, по-динамично - ами не върви. Не и подкрепен с доказателството, че е написал три тома по Колелото, изпълнени с действие. Или че стилът му на писане е по-динамичен. Защото не е.
Логически фейл. Това, че средната му книга от трилогията е била разбозена, не е аргумент за НИЩО, при положение, че първата и третата са шеметни, ДА НЕ ГОВОРИМ за останалото му творчество. Въобще, що за деменция е тоя аргумент? "А, той има ЕЙ ТАЯ лоша книга, значи ВСЪЩНОСТ не е добър автор и не е написал добре Колелото, при все, че ти мислиш, че го е написал добре!" Без думи ме оставяш, честно.
annorion wrote:
Значи, първо, тоя тънко снизходителен тон можеш да си го прибереш, защото аз бях фен на поредицата преди повечето от вас сегашни "фенове" да сте можели да четете.
Сега намесваш възрастта, а май и моята и на някои други хора.

Да разбирам ли, че без аз да знам, се познаваме от деца? Знаеш на колко години съм, какъв е животът ми, колко книги съм прочел, с какво се занимавам, какъв човек съм? Ако е така - браво.

Аз поне не помня да се познаваме.
Вика му се дедукция. Не твърдя, че те познавам, но постовете ти създават портрет на човек на определена възраст. Ако тази възраст не отговаря на истинската ти, значи трябва да преосмислиш стила си на постване. Но ако си мислиш, че анонимността на интернет те прави непознаваем, се лъжеш горчиво.
annorion wrote:Освен това, имайки предвид, че използваш постоянно аргументите с това колко зрял и начетен си, ето си нещо върху което да помислиш. Тези неща нямат значение. В края на едва ли някой ти е дал медал за това колко време си расъл и хубавял, или колко книги си прочел, защото тези неща нямат никакво отношение към това какво знаеш и какво не знаеш в крайна сметка. Нито за себе си, нито за живота, нито за така любимата ти литература.

Сигурен съм, че можеш да ми изсипеш 10 заглавия, които не съм чел. И съм сигурен, че аз мога да направя същото.

Само че казано направо, тези неща не ме впечатляват изобщо. Ако искаш да си мериш пишките с някой, не го прави с мен. Аз съм си доволен от моята, и като си я меря с твоята, нито ще стане по-голяма, нито по-дебела. Както и обратното.

So quit with the pointless arguments, and let's get to the point.
Ето този целият рант например много директно те обрисува във възраст между среден пубертет и ранно студентство. Просто да имаш предвид.

Що се отнася до съдържанието - аз не пиша нищо с цел да те впечатля. Пиша от позицията, на която съм, не ме интересува ти какво смяташ за нея. Това, че ТИ смяташ, че "тези неща нямат значение", не ги прави по-малко (или по-) значими, щото теб не те впечатлявали. Въобще, приказваш ми за мерене на пишки, а тонът на поста ти е "ти пък какво си мислиш, че си голяма работа!" По-сериозно плс.
annorion wrote:
Второ, да - изхождаме от различни места. Аз изхождам от позицията на критичен читател, който е изчел много десетки хиляди страници фентъзи и фантастика (и все различни, нали, не препрочитане на Колелото десет пъти) и е мислил над тях.
Прочети малко по-горе какво мисля по казаното от теб.

Ако ще те накара да се почувстваш по-добре - потупай се по рамото.
Ооооооh, surprisingly catty! Meow!
annorion wrote:
Трето, аз какво съм открил, ти нямаш и най-бегла идея. Добро НАЧАЛО би било да ми прочетеш материала, който писах преди няколко месеца в списанието, но дори и тогава няма да имаш идея за безбройните неща, които съм открил в тая поредица, защото типичният фен на Колелото обикновено не е чел достатъчно ДРУГА литература, че да ги открие (и да, сега АЗ съм снизходителен, ма най-обичам "ти не си достатъчно ТРУ фен" аргумента).


Всеки може да е снизходителен и самохвалко. Или да генерализира.

Позволи ми да ти покажа как се прави.

Въпреки цялото ти "аз съм много начетен, много ерудиран, умел критик" и т.н. на мен цялото ти участие в темата ми звучи като обиден човек, който е обиден, защото смята, че Робърт Джордан е предал очакванията му, които си е изградил, когато е чел поредицата много отдавна( ти сам го каза).

Разбирам че поредицата е била нещо важно за теб, но това, че се чувстваш излъган и предаден не оправдава постоянните ти опити да ни убедиш в нещо, което е в твоята глава. Защото мнението ти в крайна сметка е точно това - нещо, което си е само в твоята глава, има даден стойност само в твоите представи( тук не казвам, че мнението ти няма стойност, а това че каква стойност ти му отдаваш не означава, че то е точно толкова стойностно, или че другите биха му отдали същата стойност).

Мисля, че ме разбра.


Извинявай, къде беше снизхождението? Мигнах и го пропуснах. Ениуей, и от теб би станал добър републиканец. Значи, аз мисля, че Колелото е завършено добре, защото съм обиден на Джордан? Понеже това е единствената причина човек да е разочарован от един автор - защото му е обиден. Мислех, че само колди го раздава футболно фенче в тая тема, ама явно съм сгрешил.
annorion wrote:
[Колди не е. За Колди абсолютно всичко в последните книги е пълен боклук и ако случайно има нещо добро, то идва от митичните записки на Джордан. Този тип празноглав фенбоизъм ли се брои за "благодарност"?
Ти отговаряш на мой пост, не на пост на Coldie.

Следователно нямаш думата дали моето мнение е същото като неговото, Това е нещо, което аз трябва да обявя. Направи услуга и на двама ни, и отговаряй на това, което съм казал, а не на това, на което ти е удобно да отговаряш.
Ми ти говореше в множествено число, явно не само от свое име, но и от това на други хора. Аз просто изтъкнах, че поне един човек в тая тема, от чието име говориш, не е съгласен с теб. Нищо в горния цитат не предполага, че смятам и твоето мнение за същото като неговото. Чети внимателно, преди да се засягаш плс.
annorion wrote:
апетайка обаче. Сравнението ти е абсолютно некоректно. На майстора в сервиза работата му е да поправя чужди телефони. НИКЪДЕ в литературата няма професия "дописвач". Редакторите са най-близо до тая работа, но те не могат да създават, могат само да поправят. По-кадърното сравнение би било със Стийв Джобс и това какви продукти предлагат от Апъл след смъртта му. Някои хора са доволни, други не са. Но НИКОЙ не е виновен за това, че работещите върху новия iPhone не са Стийв Джобс.

Така че тоя категоричен тон с бг-поговорки звучи много категорично и куул, но просто не е на място. Ситуацията с Колелото е уникална и повечето аналогии, които човек може да измисли, за да я опише, просто не са коректни. За пореден път питам - кой друг автор щеше да се справи с материала по-добре? НИКОЙ писател не е такъв фен на коя да е чужда поредица, каквито са читателите. Никой. Защото всеки писател има свои си светове, на които неизбежно ще е по-голям фен. Или не би бил писател изобщо.
Тук не претендирам за точност.

И все пак това, което мисля по въпроса си остава - като ще довършваш чужда работа, или го правиш като хората, или не. Среден вариант няма.
Еми ти смяташ, че Сандерсън не се е справил "като хората". Аз смятам, че се е. Очевидно повече хора смятат, че се е, ако съдим по продажбите на тия книги. В крайна сметка най-доброто мерило за това какво харесват феновете, е това за какво си дават парите, не?

И т.н., и т.н.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Oct 10, 2013 9:36 am

Аз отношение по темата нямам, но анорионе, искам да ти обърна внимание на една логическа верига - логиката впрочем е обективен клон от философията, неподлежащ на лични интерпретации, - която ме остави не с пръст, ами с юмрук в уста, барабар с кокалчетата.

"Четенето е хипноза + Това е чисто научно твърдение." -> "Няма значение колко пъти си бил хипнотизиран" -> "Има значение, ако ти самият си хипнотизатор + Хипнотизатор си, ако си писал книга + Не каква да е, а бестселър."

Позоваваш се на терапевтичен метод от психологията, чийто статут на наука е спорен, но го наричаш чисто научно твърдение. Какво значи това? Когнитивната наука ли намесваш също? Понеже имаме тук един магистър по тия въпроси, Рандъм, ако ти е любопитно наистина, може да обясни това-онова, пък аз ще го отцепя в отделна тема.

Постулираш аксиоматично, че няма значение колко пъти си бил "хипнотизиран"? Откъде накъде се самоподразбира това?

Постулираш аксиоматично, че има значение, само ако си хипнотизирал хора? Откъде накъде се самоподразбира това?

И двете неща откъде следват толкова естествено? Разполагаш ли с конкретни данни от полето на психологията и/или когнитивната наука, с които да подкрепиш безспорността им?

Откъде накъде книгата, която си написал, трябва да е бестселър? Отново повтарям въпроса си от горния абзац + следния: с какви конкретни данни на книгоиздателския маркетинг подплатяваш употребата на думата "бестселър"? Какви граници поставяш?

Съжалявам, но когато ти самият градиш подобни логически вериги, не можеш да си позволиш да ляляш каквото ти дойде наум и да разхвърляш думички като "хипноза", "научно казано" и "бестселър" просто за да излезеш някак отгоре в рандъм спор в интернет. Малко по-отговорно, плс.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Thu Oct 10, 2013 12:00 pm

cba

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Oct 10, 2013 12:04 pm

И после се възмущаваш, като ти обясняват хората, че се държиш като двайсетинагодишен кибритлия. (Да, знам, че си на 23 (ненавършени).)

Бтв, ако беше казал абсолютно същото като в първата си стена от текст, но с тон "мойте 5 стотинки", а не "чай ся да ти обясня за нас, тру феновете...", аз лично нямаше да имам никакъв проблем с написаното от теб :)

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Thu Oct 10, 2013 12:44 pm

Аз принципно никъде не съм тръгнал да обяснявам специално за "тру феновете" и не знам от къде тръгна целия лаф за това.

Това, което се опитвам да ви обясня е, че за повечето фенове, които се възмущават от Сандерсън( да, сега го правя) Колелото на Времето е любима поредица.

Ще бъда щедър и ще предположа, че не повече от 5% от читателите на Колелото са като Roland и четат книги и ги дискутират по специален начин.

Книгите не са: три щипки епика, две щипки драма, пет лъжици битки, 8 чаени лъжици еди какво си, за да се получи хубава супа.

Roland постоянно ми( ни) обяснява, как стоят нещата от гледна точка на писателя. Той няма как да знае това. Той не е нито Брандън Сандерсън, нито някой конкретен писател, защото няма как да бъде. Невъзможно е да е в главата на някой писател и да ни снася как стоят нещата от негова гледна точка. Колкото и да му се иска. Така че колкото и книжки да е прочел, все още няма авторитета да прави такива изказвания.

Колкото до мястото на критиката спрямо изкуството - уважавам критиката, но от позицията на човек, който я използва, за да се избере книга, филм или сериал, с който да се захване.

Според мен това е смисъла на критиката все пак, чисто практическия.

Освен това като фен не ми е нужно някой да ми казва дали и защо нещо трябва да ми хареса. Както и на другите фенове. Както и на хората, които например презират Колелото на Времето не им е необходим човек, да им казва защо да го презират. Или защо не могат да го презират.

Така че не смятам за нужно, още по-малко за продуктивно, да споря с човек, който се опитва да ме убеди в нещо, което смята за важно, но което няма значение за мен, защото той разглежда творбата като нещо, което може да бъде представено чрез литературни термини и похвати, докато аз( а смятам и другите фенове) я разглеждаме като нещо, което ни носи удоволствие, както и други чувства, не задължително само положителни или отрицателни.

Колкото до това с хипнозата - да, книгите, филмите, музиката, телевизията, театъра, въобще всяка форма на изкуство, са по начало хипнози. Т.е. нещо, което влияе на ума.

И както не можеш да кажеш какви елементи трябва да съдържа една песен, за да е въздействаща, така и не можеш да кажеш какви елементи трябва да съдържа една книга, за да е въздействаща.

Така че в заключение, аз нямам нужда да убеждавам който и да е в достойнствата на Колелото на Времето. И определено не намирам смисъл някой да се опитва да ми дефинира какво би било неправилно или правилно да се използва в творбата, за да я направи по-добър, откъм структурна гледна точка.

Знам какво й липсва на творбата, за да я направи по-добра за моите вкусове, които не се различават много от вкусовете на доста голяма част от феновете на поредицата смея да твърдя.

Така че хайде както ние не ви се бъркаме като критикувате нещо, вие да не ни се бъркате като се наслаждаваме на това същото нещо.

Да, това едва ли е възможно, но пък човек може да опита.

ПС: Мисля, че е честно посочвайки годините на някой, да посочиш и своите. Иначе бих го тълкувал като проява на лоши маниери.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Oct 10, 2013 1:21 pm

Еми, ще ги посоча, защо не :)

27 и 9 месеца, от които вече горе-долу 7 са работа като преводач и редактор, а 4 - като студент английска филология. (Така де, професията и образованието ми имат пряка връзка с темите тук. + разни специализации и т.н., но да не навлизаме в подробности в публичното пространство, ако искаш, ще ти пиша на лично, макар че едва ли те вълнува чак дотам.) Роланд е година по-голям от мен и също, допреди да се премести в Щатите, беше професионален преводач и редактор около 7 години (започна на около 17-18, ако не се лъжа).

Бтв, не се правя на негов адвокат, просто знам позицията му по въпроса: и за него книгите не са рецепти. Опитваше се да каже, че твоите думи ги карат да звучат, сякаш са :) Може да не си имал това предвид, но това е разбрал.

Впрочем, и аз уважавам критиката като ориентир в литературната среда и смятам, че има твърде малко такава в Бг. Но и не мисля, че Роланд говори от позиция, по-висока от тази. Неговото е просто внимателно говорене и наблюдение над романите на Сандерсън, нищо общо няма с академичността, уверявам те.

Също така мога да те уверя, че определението ти за "хипноза" е минимум непълно, но мерси, че поне даде такова, де :)

И не, не можеш да кажеш какви елементи трябва да съдържа една книга, за да те кефи, но можеш да кажеш две други неща:

1. Кои са елементите, които вече съдържа и които те кефят теб. Ще се изненадаш колко хора са неспособни да ги отграничат.

2. Кои елементи не трябва да съдържа, за да те изкефи теб.

И за двете много си струва да се говори. Така да се каже, това са двете причини, поради които изобщо има смисъл да се говори за литература в по-практически смисъл. Проблемът настъпва, когато хората започват да приемат предпочитанията на отсрещния за предписания и декрети.

И ще забележиш, че Роланд, в случаите, когато си дал конкретика, е всъщност много неутрален и умерен в тона си и ако има някаква емоция, тя е израз на собствените му харесвания и нехаресвания на особености в текста, а не на подигравка към твоите харесвания и нехаресвания :) Никъде не е говорил кое как трябва да се пише форевър енд евър.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Thu Oct 10, 2013 2:10 pm

Мога спокойно да се съглася с нещата, които си изтъкнал.

Колкото до другите неща - може да се каже, че работим в подобни области, тъй като аз и колегата ми ръководим екип от писатели, преводачи и редактори, но в сферата на онлайн рекламата и маркетинга, така че не е съвсем същото.

Като цяло аз също бих предпочел да не навлизаме в повече подробности свързани с тези неща специално тук в темата.

Колкото до Колелото на Времето - най-важното е, че поредицата вече е завършена. Дали сме доволни или недоволни от начина, по който е направено, факт е, че няма какво да направим по въпроса. :)

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Thu Oct 10, 2013 3:03 pm

Знам какво й липсва на творбата, за да я направи по-добра за моите вкусове, които не се различават много от вкусовете на доста голяма част от феновете на поредицата смея да твърдя.
Аха, смееш да твърдиш неща, които опират до твоето субективно мнение и ги пльосваш в светлината на "аз съм един от многото", без да е ясно каква част са тези "многото". Аз пък смея да твърдя, че вкусовете ти се различават от вкусовете на доста голяма част от феновете на поредицата. Казвам го от позицията на чел КНВ форуми и мнения разни. Кои субективни позиции (а.к.а. пишки) са по-големи в случая?
Това че си намерил братя с разбити от Сандерсън сърца, с които да си го плюете на по чашка ейл, не означава, че си представителната извадка на целия фендъм.

Или вкратце казано негодувам срещу отъждествяването с някакво "мнозинство" от фенове и косвената стрелка, че по дефолт ги прави по-голями фенове от другите, на които сърцата им не са останали разбити.
Никъде не си бил казвал за делението на феновете на? Справка:
Ние сме фенове, които обичаме поредицата поради една или друга причина. Ти си човек, който не може да разбере това, защото не си открил същите неща в поредицата. Това е.
Аз пък считам Роланд за фен и не го деля, въпреки критиките му към РД и че "не обичал" безрезервно КНВ. Да си фен не означава да си сляп и да мълчиш за нещата, които не ти харесват. Роланд също така може да ти изреди нещата, които е харесал в книгата, но няма да тръгне да плюе РД на общо основание колко бил пълен некадърник и как нарочно искал да развали поредицата и да се аргументира нкрая, че имал сходни вкусове с доста голяма част от хейтърите на КНВ.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Oct 10, 2013 10:57 pm

уважавам критиката, от позицията на човек, който я използва, за да се избере книга, филм или сериал, с който да се захване
не ми е нужно някой да ми казва дали и защо нещо трябва да ми хареса
Последно? Някакви хора ти казват дали и защо нещо си струва и ти няма нужда да ти го казват но въпреки това по техния критерий избираш.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Oct 11, 2013 12:30 am

RRSunknown wrote:
уважавам критиката, от позицията на човек, който я използва, за да се избере книга, филм или сериал, с който да се захване
не ми е нужно някой да ми казва дали и защо нещо трябва да ми хареса
Последно? Някакви хора ти казват дали и защо нещо си струва и ти няма нужда да ти го казват но въпреки това по техния критерий избираш.
Не знам дали това минава за чувство за хумор там от където си, но определено мога да ти кажа, че като цяло не си особено интересен.

Въпреки това не се отказвай. Все от някъде се започва.
Last edited by annorion on Fri Oct 11, 2013 12:46 am, edited 1 time in total.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 11, 2013 12:34 am

Аз съм известен във форума с това, че не коментирам с чуство за хумор а питам напълно сериозно неща които не разбирам.

В случая - някакви твои изречения в рамките на 2-3 реда които са написани така, че си противоречат пряко или поне така ги разчитам аз.

И да поясним защото пак не схващам - подиграваш ли ми се с нещо в горния пост нещо или просто така се изразяваш по принцип?

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Oct 11, 2013 12:39 am

Spoiler: show
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/imag ... okJy9dZUXA
Едит: Така по принцип се изразявам, когато сметна, че някой задава глупави въпроси или откровено се заяжда.
Last edited by annorion on Fri Oct 11, 2013 12:41 am, edited 1 time in total.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 11, 2013 12:40 am

ok, прав си 8-)
няма да се заяждам повече.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 49 guests