Memory of Light - SPOLERS are more than the trollocs here

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Locked
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Fri Jun 21, 2013 1:26 pm

Дочетох я и аз. Доста неща ми хареса, други не чак толкова. Супер много битки, това беше досадно. Но като цяло много добър завършек на историята, повечето главни герои получаха заслужено качествен финал и въобще като край беше страхотна.

Това, което очаквах и от което бях ужасно много се ядосах, беше липсата на интеракция между някои главни герои.
Spoiler: show
Защо нямаше НИТО ЕДНА сцена със Сюан и Моарейн... Това беше супер фейл. Те двете са толкова значими една за друга и тяхната връзка, техния съюз, дава тласък на цялата история. Заедно започнаха всичко преди 20 години, ужасно редно беше да имат поне една обща сцена преди края. Не само това, ами нито една от двете не споменава другата дори във вътрешния си монолог. Сюан въобще не реагира на това че най-близката й приятелката и едва ли не сродна душа се е върнала от мъртвите. В предишните книги имаше страници и страници, в които Сюан си спомняше как двете са започнали всичко... огромен фейл.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Jun 27, 2013 2:44 pm

JaimeLannister wrote:Абе само на мен ли ми се струва или медальонът на Мат спираше преливане само на женската част на единствената сила?
Някой? Или наистина ми се привиждат неща дето всъщност ги няма :roll:
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Jun 27, 2013 3:04 pm

Медальонът спира и сайдин, и сайдар. В шести том Халима/Аран'гар пробва да прелива към Мат, обаче не успява заради медальона. Сигурно се заблуждаваш, защото Мат го уби светкавица, направена от Рахвин, в пети том. Обаче според обяснението на Джордан причината е, че светкавицата е специален случай.
"Mat's amulet blocks both saidin and saidar. Jordan answered this one straight-out when asked. He pointed out that the amulet only blocks actual weavings of the One Power, not the physical effects that could be caused by a weaving. For example, Elayne was able to use the One Power to hurl a rock at Mat. Rahvin was able to create a bolt of lightning which struck Mat. (Jordan noted that Mat's death by lightning and subsequent undoing of his death when Rand balefired Rahvin, fulfills a prophecy about living, dying, and then living again.)"
БТВ, преди няколко дни излезна антологията, в която е разказа на Сандерсън за Демандред "River of Souls" - "Unfettered".
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Jun 27, 2013 4:04 pm

Мерси много! Сега схванах как съм се заблудил.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Mon Aug 19, 2013 5:36 pm

Ако някой го интересува - ето го текстът на разказа River of Souls за Демандред. На мен ми хареса.
http://wot-bg.blogspot.com/2013/08/river-of-souls.html
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sat Aug 24, 2013 4:13 pm

Dr. Horrible wrote:Дочетох я и аз. Доста неща ми хареса, други не чак толкова. Супер много битки, това беше досадно. Но като цяло много добър завършек на историята, повечето главни герои получаха заслужено качествен финал и въобще като край беше страхотна.

Това, което очаквах и от което бях ужасно много се ядосах, беше липсата на интеракция между някои главни герои.
Spoiler: show
Защо нямаше НИТО ЕДНА сцена със Сюан и Моарейн... Това беше супер фейл. Те двете са толкова значими една за друга и тяхната връзка, техния съюз, дава тласък на цялата история. Заедно започнаха всичко преди 20 години, ужасно редно беше да имат поне една обща сцена преди края. Не само това, ами нито една от двете не споменава другата дори във вътрешния си монолог. Сюан въобще не реагира на това че най-близката й приятелката и едва ли не сродна душа се е върнала от мъртвите. В предишните книги имаше страници и страници, в които Сюан си спомняше как двете са започнали всичко... огромен фейл.
Малко неща са написани от Джордан, повечето само с бележки. То си личи.
В голямата част я няма плътността на героите. За битките да-явно толкова може Сандерсън. Сигурно си е представял Последната Битка, като описване на битки.
Още след първата стана явно, че това не е човекът. Напълно не разбира характера на героите изградени от Джордан, усета му е нула.
Не може да те трогне с някой момент, да те накара нещо вътре в теб да трепне.
Пряката му реч е трагедия.
Дори да не е лош писател в собствените си книги, тук е пълен провал.
Или не разбира нищо от книгата или го е направил нарочно.
И като цяло от писаниците му си личи, че е комплексар, това което влага в героите от книгата го издава.
А дори не е проявил и грам въображение.
Джордан остави много неизяснени неща.
Разкритията на Херид Фел, върху които работеше Мин, би трябвало да са нещо важно за завършека. За тях не стана нито дума. Явно Джордан не е оставил бележки по този въпрос.
Като цяло всеки фен с усет и машинописка, щеше да се справи по-добре.
Като една хубава, и удобна недовършена дреха на майстор шивач, която бива съшита от нескопосан уличен търгаш за да може все пак да бъде продадена.
Качествена ръчно изработена дреха, довършена в някой шивашки цех в Китай за разпространение на Капалъ Чарши.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Sun Sep 01, 2013 3:56 pm

Това го пействам от една друга тема, защото осъзнах, че тук е по-подходящото място за моите размишления:

Някои малки забележки относно последната книга:
Spoiler: show
  • Моментът със Сеанчан не се развърза, както трябва. Не ни показаха реакцията на Тюон след срещата с Artur Hawkwing, нито разбрахме как точно бе предотвратено видението на Авиенда, в което сеанчанците заробват целия свят - с решението на Ранд да даде на Айел статуса на международна полиция? Не стана ясно. Освен това Егвийн беше най-гръмогласният критик на сеанчанската практика да се държат дамане, но умря, преди да направи нещо по въпроса. Няма никакъв знак, че сеанчанците възнамеряват да променят нещо или че откритието, че сулдамките също могат да преливат, ги е сдухало по какъвто и да било начин - а беше загатнато по-рано в поредицата, че това едва ли не ще им срине цивилизацията.
  • Плюс това Егвийн умря и без да предаде на някого знанието за weave-a, който противодейства на balefire. Създаде някакво велико изобретение (или направи откритие?), използва го веднъж и умря - баси фейла. Тоест, явно това нещо е прекалено мощно, за да се използва в книгите, защото иначе щеше да прецака една камара plot points, но все пак трябваше да има малко контекст. В Легендарния век или както там беше преведено знаели ли са го?
  • Шара втф.
  • Рокадата с Ранд и Моридин на края - какво по дяволите? Защо? Явно това е бил планът на Ранд с Каландор, но някак си беше много тъпо.
  • Щеше да е толкова по-добре, ако не бяхме разбрали кой е убил Ашмодеан и дали наистина е мъртъв. Просто... да беше подмината безмълвно темата, което щеше да налее масло в огъня на фенската мания за още години напред.
  • Интердименционалните лисици и гущери трябваше по някакъв начин да са намесени в тази книга, дори само за малко. Иначе присъствието им в серията се свежда до morally ambiguous deus ex machina, който троли други dei ex machina, което е монументална гавра.
  • Битката между Ранд и Тъмния беше доста underwhelming. Подозирам, че трябваше да ѝ се отдели повече пространство, да си разменят двамата повече виденийца, да се разтегне меренето на пишки на края, където Ранд най-накрая започна да прелива и тн., вместо да се замерват с някакви изтъркани клишета. Или поне Моридин и другите Отстъпници да бяха дали повече отпор. Ама така е - като си избиваш най-яките герои няколко книги, преди да ти потрябват, за Последната битка не ти остава достатъчно якост. Само някаква сгърчена Грендал, един Моридин, който по някаква причина нищо не прави, един изперкал Демандред и една Ланфеар, която вместо да сее хаос и разруха, си гука с Перин като отегчена сервитьорка, обработваща най-близката нацепена батка. И една дегизирана Могедиен, която - пак - нищо не прави...?! Споко. Освен това беше супер тъпо, че те всички работеха поотделно. Човек би си помислил, че Тъмния поне за най-важната битка в хилядолетната история на култа си ще им натири задниците и ще им каже да сформират една стабилна командна структура като нормални възрастни хора, вместо по най-неефективния начин всеки да плете различна микроинтрига в различен пясъчник.
  • Хареса ми обаче как умря Демандред - при него идват трима challengers, всеки по-силен от предишния, и само последният успява да го победи. Супер шаблонно, но от вида шаблони, които жанрът е заимствал от северните митологии, така че дават малък nerdy thrill, като се появят.
  • И с Менетерен какво стана?
И за това се сещам в момента.

Сега е ред на Мартин да си завърши поредицата... /смях

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Sep 01, 2013 6:48 pm

Благодаря за това мнение. Откога чакам някой да го прочете, за да мога спокойно да изрека всичко това и да ми олекне на душата.
Spoiler: show
Хиляда страници и една ръшната история, това видях. Прекомерно съсредоточаване върху излишни детайли в стил намерихме козе мляко за Елейн и прочее, но пълна липса на обяснение за главните неща. И това с аийлците е само едното. Сеанчан: вземи тая велика сила, която си заеба целия континент, за да попилее другия и какво въобще следва след това?

Оф, и други работи имаше освен гореизброените, но се боя, че просто не си ги спомням. Впечатлението ми беше все едно четях одеяло, съшито от множество кръпки. Парченце оттук, парче оттам, парченце от не знам къде... Започва нещо и свършва в нищото. От нищото внезапно се появява нещо, което въобще не е започвало. Пълна деградация на билдвани от петнайсет години ключови персонажи. Добре де, ключов персонаж. Нинив например. Мое ли да завреш най-могъщата си чавка след Аливия, дето по мощ съперничи на Могедиен, в неква пещера, където практически да я забиеш да не върши нищо?

Или онова с Мургейз. Дето предположих, че на средата на книгата Сандерсън внезапно се е сетил, че съществува и такъв персонаж, който в продължение на шейсе тома го билдвахме, за да се появи под формата на доктор Куин в рамките на едно изречение, а после се оказа, че предположението ми всъщност е вярно. На ония цигани Ила и Рен беше отделил повече екранно време.

Да не говорим за пълните абсурди като появилата се от ръкава на Демандред шаранска армия с все тролоците. Поне малко обяснение да имаше? Или бълването на белфир в продължение на некви часове срещу Армията на Светлината (Боже! >.<), без Добрите да бъдат безвъзвратно попилени. Милиарди да бяха, все щяха да свършат по някое време.

И сума ти други такива.
А бе, аз лично не съм особено доволна, сега като тегля чертата.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Sep 01, 2013 9:40 pm

Как нищо - с нейната сила удържаха тъмния, моарейн беше само за скил. Винаги съм си мислел, че това ще и е ролята в последната битка и така се оказа.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Sep 01, 2013 11:07 pm

Ми да си беше взел Аливия с нейната още по-голяма сила. Хем оная работа с помагането да умре щеше да бъде далеч по-достоверна.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Sep 01, 2013 11:17 pm

Така е по-яко с Нинив.

Явно много хора са очаквали финала да е написан така като са си представяли и когато са получили това което автора си е представял се дразнят :roll:

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Sun Sep 01, 2013 11:44 pm

RRSunknown wrote:Така е по-яко с Нинив.

Явно много хора са очаквали финала да е написан така като са си представяли и когато са получили това което автора си е представял се дразнят :roll:
Демек цяла книга да не прави нищо. Яко е да, за хейтърите на Коллото :)
Финала е добър той, ама до преди него е злее.
Не мога да се начудя, защо тука си представят Последната Битка, като цяла книга описание на буквална битка.
Има само няколко златни момента, без съмнение написани, не само нахвърлени от Джордан и всичко друго е тотална боза.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Sun Sep 01, 2013 11:57 pm

RRSunknown wrote:Така е по-яко с Нинив.

Явно много хора са очаквали финала да е написан така като са си представяли и когато са получили това което автора си е представял се дразнят :roll:
Ми не, аз лично просто очаквах да прочета неща, които са обещавани и загатвани от години. Когато пишеш последната книга в една поредица, би трябвало не само да я направиш завършен текст сама по себе си, ами и с нея да сложиш точка на цялата история.

Когато от седем-осем книги се знае, че Лан ще умре с Нинив, например, се очаква те наистина да умрат. Когато е посветена цяла книга на старата кралица на Андор, тя трябва да играе някаква роля в кулминацията на серията, иначе стотиците страници, изписани за нея, стават напълно безпредметни. Когато се говори как хората от Две реки възвръщат славата на Менетерен, се очаква в Последната битка да има такава армия. И пр.

Иначе ми хареса книгата. Бързо се чете, върши си работата. Просто можеше да бъде доста по-добра.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Sep 02, 2013 12:15 am

Какво значи знае се - нищо такова не съм чел.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Sep 02, 2013 1:12 am

Оф, едно от скапаните пророчества, споменати в предишните книги, мързи ме да го търся в момента... Беше вметнато някъде съвсем между другото.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests