Книгоиздаването и книгоразпространението в България

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Книгоиздаването и книгоразпространението в България

Post by Devoted of Slaanesh » Sun Oct 28, 2012 8:21 pm

От известно време се наблюдава сериозно нарастване на цените на книгите.Оправданията на издателите са ни до болка познати. Но цени от по 25-30 лева вече не са изключение и книгите въобще не са с твърди корици, страхотно оформление или рисунки, нито са на луксозна хартия.

Самият аз професионално съм се сблъсквал с част от големите играчи в този бизнес, докато работех в България. Впечатленията ми в повечето случаи не са никак добри. Никаква бизнес етика или дори нормални отношения. Най-зле бяха наричащия сам себе си баш тариката Йордан Табаков от несъществуващата вече верига книжарници Буквите, както и другарите от веригата Пингвините.

След изчезването им от пазара ни, си мислех, че са останали само по читавитe играчи, като коректните Сиела например.

Попаднах на една статия в Биволъ и направо занемях - тa те просто са се маскирали като чисто нови вериги.
Хората завлечени и ощетени от тях ще ги познаят и ще се опазят от повторната грешка да работят с тях, но не е изключено да бъдат подведени отново...

Ето линк със статията:

http://bivol.bg/patevoditel-iz-knizhars ... sti-1.html

След прочита и, ми станаха ясни доста неща, които са ме озадачавали.

Не се чудя вече и къде са ни будителите. и да ги е имало, отдавна са удавени от мръсната вълна наречена книжен бизнес в България ...
Last edited by Devoted of Slaanesh on Mon Oct 29, 2012 11:22 am, edited 1 time in total.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Oct 29, 2012 10:28 am

Имам един познат, който е собственик на издателство и ми беше разказвал какъв мутрафон е шефът на Буквите. Тогава си мислех, че преувечлиава...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Mon Oct 29, 2012 1:27 pm

Според мен голям проблем идва от това, че преди време Тройната Коалиция (или може би, още по времето на царо) се въведе един страшно нелеп "Данък Книга". Т.Е. наложиха данъци върху книгата. Първанката дори и не наложи вето (въпреки, че се говореше, че може би ще го направи) и от тогава до ден днешен този данък така си и остана и май не беше никак малък, нещо от рода на 20 % процента данък на парче се зачисляваше за културата (освен ако не се бъркам нещо).

Отделно, че разпространителите са си "мафия" и бачкат само с най-големите издатели. :lol: Иначе, лично аз съвсем не смятам, че издателите ни са сто процента скапаняци и некадърници както ги изкарва Дантето в блога си и фейсбук коментарите си. На пазара има от Пиле Мляко. Ето го, даже и Станек ви го издадоха. Не виждам поводи за недоволство.


П.П. Прочетох статията. Нищо ново под слънцето. Същата е схемата и с телевизионните и кино продуценти у нас :lol:

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Tue Nov 06, 2012 12:05 pm

Понеже гледам, че няма особен интерес, ще задам един леко провокационен въпрос.
Каква полезна функция изпълняват у нас "общите" книжарници, т.е. тези, които не са на конкретен издател?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Nov 06, 2012 12:32 pm

Ми като супермаркетите. Отиваш и намираш там всичко, а не само нещата на конкретно издателство. Впрочем, не съм сред почитателите на Райна Маркова.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Nov 06, 2012 5:36 pm

Има нова книжарница на Бард на графа - където беше първият буктрейдинг (май) навремето - почти до Славейков :)

Иначе какво искаш да кажеш с това подчертано "у нас", бсб? Каква друга по-висша роля изпълняват общите книжарници в чужбина?
This is it. Ground zero.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Tue Nov 20, 2012 5:34 pm


User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Nov 20, 2012 5:54 pm

Цените не са мръднали за толкова време ? :shock:

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 8 guests