Западните комикси - какво намират хората в тях?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Западните комикси - какво намират хората в тях?

Post by ProxyFantasy » Wed Oct 03, 2012 7:04 pm

Какво ви кара да четете комикси на Марвел и ДС, когато те са небета под японските, както по арт, така и по сюжет и история? Интересно ми е да видя, как вие гледате на тези неща.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Wed Oct 03, 2012 7:12 pm

Сори, но съм твърде незапознат с темата, за да се включа. Но това, че били по-зле във всяко отношение ми се вижда прибързано изказване. Различни може би, но по-слаби?
Все пак ще ти дропна една книжка, която е много интересна.
http://it.scribd.com/doc/39956535/Under ... tt-Mccloud
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Wed Oct 03, 2012 7:38 pm

Тъй като се занимавам с "комикси", но с азиатският тип съм доста наясно с тези идеи и представяне на обстоятелствата. Въпросът е принципен. От към картина, от към идея, от към реални персонажи.

Нека направя малка съпоставка

Това е оцветена версия на една страница от най-четена японска манга.
Spoiler: show
Image
Това е страница от Батман.
Spoiler: show
Image

Разликата е доста налице. Сюжетът също. Супергероите никога не са ми правили впечатление, друго е да има реална цел, реални герои с реални проблеми и така нататък.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Oct 03, 2012 7:46 pm

По едно и също време ли са рисувани тези двете? Едни и същи цели ли имат? Каква точно разлика виждаш. Не е доста очевидна.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Wed Oct 03, 2012 7:46 pm

Ти, бате, и книгите-игри не харесваш! Ще хванеш някой местен нърд на ръба на нервна криза и ще ти прати мъже. Най-малкото ще успее да си позволи някой in the style of покойния Марин Розата.

Иначе тези издателства са избълвали толкова десетки хиляди комикси, че не може да се слага всичко под общ знаменател. Със сигурност има интересни поредици, има и пълни боклуци. Зависи и кога са рисувани и за каква аудитория са предвидени, защото има както детски работи, така и по-зрели неща. Не че аз съм чел нещо Марвелско дето някога да ми е харесало, но познавам толкова микронна частичка от цялото, че не смея и да коментирам в частност.

Иначе на мен най- ми допадат съвременните европейски комикси в нео-класически стил, които имат страхотен арт и много разнообразна и богата тематика. Французите правят страхотни неща.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Wed Oct 03, 2012 7:55 pm

Ам главната идея на темата е някой да ми изтъкне плюсовете на западните комикси. Не съм достатъчно ерудиран в тази сфера за да мога да съм обективен. Виж за манга, няма да имам проблем с малки изчисления да извадя страници на Ода от десет години насам, но на Марвел ще ми е малко трудно.
Та тъй като не съм запознат, моля някой да ме запознае!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Wed Oct 03, 2012 8:04 pm

Е, да се каже, че са "небета под японските, както по арт, така и по сюжет и история" е толкова субективно и самоуверено, че направо граничи с леко глупаво.
Аз никога не съм можел да чета манга, просто не ми допада, но това си е мое виждане. Никога не бих казал, че са небета под марвелските комикси...
Отделно, че от арт до арт и от история до история има разлика и въобще всичките различни поредици за супергерои не могат да бъдат поставени под общ знаменател. Понякога дори една и съща поредица за един и същ герой варира по качество между различните автори от земята до небето.

А аз ги чета, защото обожавам супер-геройския жанр, защото от тинейджър съм привързан към тези герои и ми пука какво се случва с тях, защото ми е интересно да виждам едни и същи персонажи в различни интерпретации, любопитно ми е какво ще развие някой автор, кои елементи на героя ще запази и на какво ще наблегне по-специално. Обичам безумно якия диалог с one-liner-и тип "Forget your dental practice, Mr. Trask. You future lies in genocide", или "You know what I hate most about men, skunk? I’ve never met a real one.", или "You can't just throw people at all your problems, dear.”. Обичам епиката, обичам големите битки със супер сили, обичам чувството за грандиозност. В Марвел вселената невероятно много обичам разнообразието и начина по който тотално различни стилове са свързват в един свят. Обичам социалните идеи в Х-мен, мистиката и магиите в Тор, технологичните революции в Айрън мен, наивния патриотизъм в Капитана. Обичам чувството за... общност, което има в Марвел комиксите. И много обичам драматизма на всичкото това. Обичам как най-първият брой на Мат Фракшън на Айрън мен започва с картини от някакво градче в Африка, с едно момиче, което се радва на първия си мобилен телефон евър и в следващия миг бива взривено... "Welcome to tomorrow, Amidu. I'm sorry you didn't survive to see a little more of it."
Въобще много неща обичам :D

Освен това арта на повечето Марвелски комикси е безкрайно красив, дори когато историята куца.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6454
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Wed Oct 03, 2012 8:12 pm

ProxyFantasy wrote:
Това е оцветена версия на една страница от най-четена японска манга.


Това е страница от Батман.
Ъъъ, второто е много по-добре нарисувано, само дето не е толкова съвременно откъм оцветяване. Не знам кое от кога е, ама...
Просто да споделя.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Wed Oct 03, 2012 8:16 pm

Точно такива мнения исках да прочета! Бих се зарадвал на още подобни.

Ами аз съм супер субективен, защото съм зарибен, а и съм на 20... Тоест съм бая пристрастен и трудно давам обективно мнение. :Д

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Oct 03, 2012 8:21 pm

В горния пример Батман оунва тотално като стил над карикатурите надраскани в one piece страницата. Особено физиономията на Джокера накрая :twisted:

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Wed Oct 03, 2012 8:34 pm

Ето една страничка от шести брой на Avengers vs. X-men
Spoiler: show
Image
Ето и нещо на Тим Сейл от Catoman When in Rome
Spoiler: show
Image
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Oct 03, 2012 8:59 pm

Наистина и аз не разбирам какво толкова харесват хората супергеройските комикси, но чак пък КАК МОЖЕ ДА ГО ХАРЕСВАТЕ...
Друго че ПроксиФентъзи даде за пример манга, която макар и да е яка, има маса недоклатен арт, най-малкото защото излиза всяка седмица, за разлика от цветен комикс, който излиза всеки месец. Не съм чел западни комикси, но май нещата на DC биха ми харесали повече, изглеждат по - мрачни... Но като цяло идеята за супергероите не ми харесва. Иначе от западните комикси бих чел The Sandman и други такива (ако изобщо има). И Уочмен бих прочел, ама то е жанрова деконструкция.

Ето по - добри примери за арт.
http://www.mangareader.net/1358-44793-2 ... er-10.html
http://www.mangareader.net/485-29350-2/ ... er-39.html
http://www.mangareader.net/96-1154-14/b ... r-298.html
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Oct 03, 2012 9:26 pm

Такива "артове" си драскахме в седми клас в тетрадките докато скучаехме в час.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Oct 03, 2012 9:40 pm

Съмнявам се... :roll:
Другото че сега на прима виста не мога да се сетя за по - красиви части от определени глави.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Wed Oct 03, 2012 9:52 pm

Дадох за пример ОП, защото се сетих за хубава страница. Иначе да Мангите, които са за 18+ са с невероятно красиви артове.

Това е и другата причина, да си харесвам повече мангите. Героите са много реално и като персонажи и като стремежи.

Страницата от Анвенджърс вс Хмен ми хареса.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests