Западните комикси - какво намират хората в тях?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Sat Oct 06, 2012 9:53 am

Това е най-явният пример, че има детайлност, както и лицето не е "стандартното изражение". В него има толкова много неща, които могат да се разберат от жестовете му.
Spoiler: show
Image
Това вече е типичното "жестикулиране" на нормален човек.
Spoiler: show
Image
Както казах по-горе в мангата има всичко, стига да го потърсиш. Даже има всичко по-много. Не казвам, че в западните комикси го няма това нещо. Цялата идея на темата беше да разбера какво ви харесва в тях. Защото както казаха горе, някой се кефят на заучени фрази, други на по заплетени сюжети и така нататък.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Sat Oct 06, 2012 10:52 am

Matrim wrote: Окей, но аз питах повече за творби в стил Агата Кристи, не за такива, в които детективът сам раздава правосъдие и има бая екшън. Защото в Япония такива мистерии са доволно популярни, примерно Detective Conan. Дали стават за нещо, идея си нямам, защото аз предпочитам романизирани мистерии, но това е друг въпрос.
Ами честно казано аз не съм попадал на нещо стил Агата Кристи, но това не значи, че няма.
Но се сещам за една поредица - Chew, в която се разкриват престъпления по атрактивен начин, но и тя е доста извратена, тъй като главния герой получава някакви проблясъци като яде от труповете на жертвите...

А всъщност като говорим за жанрово разнообразие се сещам за Fables, което е уникална поредица по много причини и една от тях е богатството на жанрове вътре в самото заглавие. Там различните томове често са в супер различен жанр. И всъщност първия том е точно класически детективски - с мистериозен пушещ детектив, разглеждане на мястото на убийството, разпитване на свидетелите, теории и хипотези докато не се стига до триумфалното обявяване на истината пред всички на танцова забава :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Oct 06, 2012 3:14 pm

Dr. Horrible wrote: Но се сещам за една поредица - Chew, в която се разкриват престъпления по атрактивен начин, но и тя е доста извратена, тъй като главния герой получава някакви проблясъци като яде от труповете на жертвите...
Това звучи интересно... Но друг технически проблем който имам с комиксите, е факта че ги няма качени за четене в интернет като мангите, а ми е доста неудобно да чета чрез програма за гледане на картинки и ли пдф.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
comics_ross
Merchant
Posts: 91
Joined: Sat Jul 10, 2010 10:55 am

Post by comics_ross » Sat Oct 06, 2012 5:48 pm

Dr. Horrible wrote:
Matrim wrote: Окей, но аз питах повече за творби в стил Агата Кристи, не за такива, в които детективът сам раздава правосъдие и има бая екшън. Защото в Япония такива мистерии са доволно популярни, примерно Detective Conan. Дали стават за нещо, идея си нямам, защото аз предпочитам романизирани мистерии, но това е друг въпрос.
Ами честно казано аз не съм попадал на нещо стил Агата Кристи, но това не значи, че няма.
Но се сещам за една поредица - Chew, в която се разкриват престъпления по атрактивен начин, но и тя е доста извратена, тъй като главния герой получава някакви проблясъци като яде от труповете на жертвите...

А всъщност като говорим за жанрово разнообразие се сещам за Fables, което е уникална поредица по много причини и една от тях е богатството на жанрове вътре в самото заглавие. Там различните томове често са в супер различен жанр. И всъщност първия том е точно класически детективски - с мистериозен пушещ детектив, разглеждане на мястото на убийството, разпитване на свидетелите, теории и хипотези докато не се стига до триумфалното обявяване на истината пред всички на танцова забава :D
Спорът е абсурден и това ниво се налага още от първият пост, който просто не мога да повярвам, че е написан от човек на 20 години. Аз съм на 30, но ако трябваше да гадая за неговата възраст бих предположил някъде около 15. Това го казвам без да целя обида.

Относно детективски комикси. Първият и най-удачен пример, който ми хрумва е Dick Tracy. Началото му е още през 30-те години, като комикс стрип и по-късно започва да излиза като регулярен комикс. По времето на ЕС comics, които са една от основните причини за налагането на комикс кода има безброй поредици, които са изцяло на детективска и полицейска тематика - Crime does not pay, Crime patrol, Crime suspense stories...
От по-съвременните Criminal, Sleeper, Sin City, Powers (въпреки супергеройският елемент) и т.н.
Дори и Батман да вземем - The Long Halloween все едно, че е написана от Агата Кристи. Има доста добра поредица Gotham Central, в която Батман всъщност далеч не е основен персонаж.
От дълги години колекционирам комикси и се интересувам от история на комикса. Имам към 5000 и наистина смятам, че това хоби е уникално и мога да твърдя, че жанровото разнообразие е безкрайно и стига да се интересува човек може да намери много качествени четива. Мангата не ми допада, което само по себе си не означава нищо. Навремето се запалих покрай "Дъга" и може би това предопредели предпочитанията ми.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sat Oct 06, 2012 6:13 pm

Ех да, благодарим от сърце на хората правили Дъга, малък цветен лъч по времето на соца. Аз от него, Чуден свят и Пиф се запалих. Макар че скоро ги препрочетох на ПДФ и останах изумен колко много пропаганда има там, качествените неща са доста малко. Все пак Доброми беше супер, наивничка история останала без край за съжаление.
Години след това, научих френски и имам малка колекцийка от френско-белгийски комикси, които редовно препрочитам с голям кеф. Историите са много добри, рисунките също.
Мангата и супергероите не са много по моята част :)

User avatar
comics_ross
Merchant
Posts: 91
Joined: Sat Jul 10, 2010 10:55 am

Post by comics_ross » Sat Oct 06, 2012 6:27 pm

Devoted of Slaanesh wrote:Ех да, благодарим от сърце на хората правили Дъга, малък цветен лъч по времето на соца. Аз от него, Чуден свят и Пиф се запалих. Макар че скоро ги препрочетох на ПДФ и останах изумен колко много пропаганда има там, качествените неща са доста малко. Все пак Доброми беше супер, наивничка история останала без край за съжаление.
Години след това, научих френски и имам малка колекцийка от френско-белгийски комикси, които редовно препрочитам с голям кеф. Историите са много добри, рисунките също.
Мангата и супергероите не са много по моята част :)
Малко оф топик, но далеч не съм съгласен, че историите в Дъга са слаби и че е имало толкова много пропаганда в тях. Имам късмета да се започная с част от художниците и те са ми казвали, че никой не им е налагал какво да бъде съдържанието на списанието. Имали са почти невероятна за времето си свобода. "Пропагандните" истории в повечето случаи са били изцяло според виждането на авторите, за което не може да ги обвиняваме. Все пак такова е било времето. Един от най-качествените комикси "Войната на босоногите" на Стоян Шиндаров също влиза в тази категория. Имах възможност да видя и оригиналите и мога да кажа, че по нищо не отстъпва на най-добрите образци на европейските комикси, които са му съвременници.

Колкото до "Добромир", Евгений Йорданов каза, че до края така и не е разбрал за какво точно се разказва в него, въпреки че е рисувал всичките броеве :wink: На мен ми е много любим и има надежда да нарисуват продължението му. Има сценарии за няколко броя, които така и не са нарисувани, а и Асен Кожухаров наскоро участва в изложба посветена на комиксите във Варна, така че се надявам в бъдеще да видим нови истории :D

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sat Oct 06, 2012 7:17 pm

Да, може и така да е било. Това искренно ме радва, както и новината, че Добромир би могъл да излезе отделно и да има някакъв край.
Факт е също, че Дъга нямаше аналог и за моие огромно съжаление не оцеля. а тия партизанските истории почти не ги бях отразил като по малък, средновековните неща ме занимаваха повече (Кръстоносци на Сенкевич), сега повече внимание им обърнах.
Помня доста добре и до днес Елемаг, Чоко и Боко и адаптацията на Власетлина на пръстените.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Sat Oct 06, 2012 8:06 pm

Не знам за продължение на Добромир, но съвсем скоро ще има сериозно раздвижване, свързано с "Дъга" - говоря в рамките на идните месец-два.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
comics_ross
Merchant
Posts: 91
Joined: Sat Jul 10, 2010 10:55 am

Post by comics_ross » Sat Oct 06, 2012 8:51 pm

Да, доколкото чух беше предвидено за този месец. Не знам защо пазят естеството му в тайна при положение, че е нещо супер положително, но все пак тяхно решение, с което трябва да се съобразим...

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Oct 06, 2012 10:20 pm

Добре де, никой ли не е чел Empowered ?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests