Новини от литературния фронт

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Новини от литературния фронт

Post by Marfa » Mon Jul 30, 2012 10:18 am

Споделям тук нещо, което ми се струва, че ще бъде интересно за някои форумни участници.

http://www.facebook.com/americaforbulga ... 7873561393
Фондация “Елизабет Костова” и фондация “Америка за България” обявиха конкурс за издаване на съвременен български роман на английски език. Кандидатсващите писатели трябва да имат поне един публикуван роман в България.

Задължителна информация на английски език:
Откъс от издаван на български език роман: минимум 25, максимум 50 стандартни страници (1800 знака с интервалите). Текстът трябва да бъде запазен в Times New Roman, големина на шрифта 12 пункта, разредка 1,5;

Биография (не CV) на кандидатстващия писател (до 300 думи);
Синопсис на текста, с който се кандидатства (до 1500 думи);
Всеки автор може да кандидатства само с една творба. Селекцията се осъществява от международно жури.

Краен срок за кандидатстване: 17.00 ч. на 21 септември (часова зона GMT + 2)

Кандидатурите се изпращат на Симона Илиева, координатор на фондация „Елизабет Костова”, silieva@ekf.bg. Отбележете тема на имейла: „Конкурс за писатели“.
Резултатът ще бъде обявен в края на ноември на уеб страницата на фондацията. Одобреното заглавие ще бъде публикувано в САЩ през 2013 г.

Проектът e годишен и се реализира съвместно с американското издателство „Open Letter”. Досега са подкрепени:
“Захвърлен в природата” на Милен Русков (2011)
“18% сиво” на Захари Карабашлиев (септември, 2012)
“Кратка повест за срама” на Ангел Игов (септември, 2012)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jul 30, 2012 11:10 am

То е всяка година тва, остава само да напишем роман за месец-два :mrgreen:

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Sat Sep 01, 2012 9:30 am

Попадна ми една статия за предстоящ конкурс, ето я:

http://www.knigite.bg/vibration.php?id=506

Малко съм объркана обаче. От една страна е хубаво да се организират такива конкурси, но от този текст излиза, че Азис най-спокойно би могъл да спечели този конкурс с книга, в която се разправя за съкровените въжделения на задните му части, само защото може да извади цял стадион фенове, а може и повече да са, като сметнеш всички цигански гета в страната! Това, да се популяризира млад и неизвестен автор, не трябва ли да е работа на издателството, което се е заело с издаването на книгата му? И не трябва ли качеството на написания текст да е от по-голямо значение, отколкото способностите му да се саморекламира? Може и аз да не съм разбрала правилно, знам ли?
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Sun Sep 02, 2012 9:44 pm

Супер звучи конкурса. Аз не видях някъде да пише, че способноста на автора да промотира текста си е на първо място при оценяването.

п.п. Има ли нужда от расистки коментари тази положителна новина? Имам предвид споменаването на цигански гета, задни части и тн. Който има талант, воля и самочувствие би трябвало да атакува. В края на краищата пишем преди всичко за себе си и заради самото писане.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Mon Sep 03, 2012 1:56 pm

Добре де, посипвам си главата с пепел по отношение на циганите.
:oops:
Обаче не виждам, защо един автор да не може да си стои тихо в ъгълчето. Ами ако заеква, поти се и пребледнява пред публика, а в същото време пише като Бредбъри, примерно? Не е ли по-важно какво и как е написал, а не как изглежда и говори? И как точно от въпросното издателство учат съответните участници да бъдат автори и да се промотират? Като ги пускат да се оправят сами! Не пише да им организират курсове от сорта "как да се държим пред публика", "как да презентираме", "творческо писане" и разни от сорта, които да им помогнат с нещо съществено. Но дори и да организират подобни неща, пак не смятам, че този, който се рекламира, промотира, бута навсякъде, под всички прожектори е и задължително най-достойният да бъде издаден. Имаме достатъчно такива примери в съвременната българска литература и сред издаваните и нашумели български автори. Въпреки, че е възможно и някой такъв да е достоен, то ще е по-скоро изключение. Но тя и литературата напоследък е повече халтура, именно защото издателствата не гледат да подбират това, което издават и да възпитават вкус у читателите си, а гледат само в джобовете им. Кое ще е достатъчно нашумяло, скандално и т.н. за да се продаде. И този конкурс на това ми мирише, съжалявам. Въпреки това, пожелавам успех на участниците. Да издадеш си е борба и голям успех. Моето мнение е, че тази борба трябва да се води по друг начин и то едва ли ще се промени, но един такъв конкурс несъмнено ще научи участниците на много неща, дано едно от тях бъде и това да са автори.

И още нещо, по света има - литературни агенти, литературни критици и издателства, и една от причините да ги има е точно тази - авторът предизвиква едно съвсем оправдано недоверие, когато сам (цитирам от анонса на конкурса) "хвали смело достойнствата на книгите си". Вярно е, че тук професията литературен агент не съществува, но това причина ли е да искаме от автора да бъде и агент и критик, а ние само да печатаме и да му гледаме сеира!?
И след всичко, което изписах не мога да се въздържа да не пусна и този линк, където по много по-интелигентен начин е отразено това, което се опитвам да кажа, но просто нямам съответния капацитет :( да го напиша така добре http://www.bivol.bg/dilovsin.html?pop=1 ... nt&print=1
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Mon Sep 03, 2012 4:46 pm

Bernar wrote:И след всичко, което изписах не мога да се въздържа да не пусна и този линк, където по много по-интелигентен начин е отразено това, което се опитвам да кажа, но просто нямам съответния капацитет :( да го напиша така добре http://www.bivol.bg/dilovsin.html?pop=1 ... nt&print=1
Благодаря за линка. Статията и мнението ти за "Търся издател" конкурса се препокриват с моите, така че ще добавя само още едно нещо. "При конкурс с наименование "Търся издател", да те карат сам да промотираш книгата си и да събираш гласове от хора и чак тогава издателите може и да поискат ръкопис на творбата ти, а не сами да се заемат с отсяването на литературните стойности на дадените произведения, е показателно за самия конкурс.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
ogonommo
Smallfolk
Posts: 16
Joined: Thu Aug 26, 2010 6:28 pm
Location: Пловдив

Post by ogonommo » Mon Sep 03, 2012 6:16 pm

penzata wrote:При конкурс с наименование "Търся издател", да те карат сам да промотираш книгата си и да събираш гласове от хора и чак тогава издателите може и да поискат ръкопис на творбата ти, а не сами да се заемат с отсяването на литературните стойности на дадените произведения, е показателно за самия конкурс.
Плюс факта, че победителят в предното издание на конкурса беше Иван Русланов.

Съвсем отделен показател за неадекватността на подобен тип оценяване беше читателският вот за Любим разказ от десятката на Конкурса за кратък фантастичен разказ на името на Агоп Мелконян 2012, където от значение беше само колко приятели от социални мрежи или форуми (онзи с Ц-то) можеш да агитираш да гласуват за теб. При коментари (в същите тези медии) от типа "още не съм го чел, ама гласувах за него :D".

Дори при бързо прочитане на текста на конкурса си проличава точно колко неграмотно е написан. Произволно редуване на "Ви" и "ви", произволно ползване на кратък и пълен член, липсващи или сложени не на място запетаи и т.н. Да се запита човек кой умеещ да пише писател (хм, там го курдисали "автор", щото нали то е едно и също) би участвал в подобен конкурс.
"Yeah, you point a finger back far enough and some germ gets blamed for splitting in two."

Soul Tigh, Battlestar Galactica

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 04, 2012 8:09 am

Томек wrote:Супер звучи конкурса. Аз не видях някъде да пише, че способноста на автора да промотира текста си е на първо място при оценяването.

п.п. Има ли нужда от расистки коментари тази положителна новина? Имам предвид споменаването на цигански гета, задни части и тн. Който има талант, воля и самочувствие би трябвало да атакува. В края на краищата пишем преди всичко за себе си и заради самото писане.
Проблемът е, че някои пишат заради писането, а други - срещу него. Сори, но аз не мога да си представя как книги като Падналия ангел помагат на писането във фантастичните жанрове в България.

И да, аз не го разбирам момента със self-promotion-а и после издаването от издателство, което е неясно каква част от приходите ще вземе... Какво повече предлага това издателство всъщност от един качествено направен самиздат?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Sep 04, 2012 8:23 am

Е то гачели има издател на фантастика в България, който да разбира бъкел от промотиране... :roll:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 04, 2012 11:40 am

Какво общо има литературната стойност с продажбите които реализира дадено издателство?

Това че даден човек е събрал някаква фенбаза, дава един вид гаранция на издателството че все ще продадат нещо (което им е основната цел независимо какво развиват като теория)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 04, 2012 12:45 pm

Има следното общо: в наши дни да се издадеш през издателство почти гарантира ниско литературно ниво.

Защото, точно както казваш, търсят се продажби, които доброто писане просто няма да направи, понеже то по дефиниция включва поне някакво отстояване на естетически позиции за сметка на popular appeal-а. В България на практика няма писател, с изключение на някои от тия, дето работят със Сиела, може би, който да може да комбинира някакво въобще литературно ниво с продаваемост. Ако трябва да говорим пък за нашите жанрове, по-добре да не говорим за тях... Въпреки че точно за тях би трябвало да е основният въпрос, щото те ни вълнуват най-много, нали.

Това, комбинирано с всъщност неспособността на издателството да свърши работата, която зависи от него - промотирането, - ражда книга, широко огласена насам-натам, но дотам (щото бг-издателите това разбират под промотиране), а в добавка към това и некадърно написана.

Резултат: Немалко хора потенциално чуват за нея, по-малко от чулите я купуват, незнайно колко от тях я прочитат до края и във всички случаи почти всички излизат с по-лошо отпреди мнение за подобен род книги.

От друга страна, viral самиздатът, който пък допреди 20-ина години е бил начинът непретенциозните писатели да издадат, сега става начинът за качествените писатели да го направят, ако се научат да се възползват от инициативи, подобни на kickstarter, и пренесат концепциите за тийзър/трейлър и екстри в правенето на литературен бизнес. В технически план нещата стават все по-лесни да издадеш сам или с помощта на още двама-трима души професионално оформена книга, както и да си създадеш последователи про боно, преди да ги цакаш за романа си/сборника си.

Bernar
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Dec 18, 2011 7:37 am

Post by Bernar » Tue Sep 04, 2012 3:07 pm

Какво общо има литературната стойност с продажбите които реализира дадено издателство?

Това че даден човек е събрал някаква фенбаза, дава един вид гаранция на издателството че все ще продадат нещо (което им е основната цел независимо какво развиват като теория)
Е, струва ми се, че поне на някакво ниво трябва да има общо. Защото да си издателство не е като да си плод и зеленчук, нали? Трябва да ти е ясно, че имаш отговорност някаква. Което се отнася и за медиите в България. После се чудим - ама защо така младите? Е как да са, като ги залива простотията отвсякъде? Ей това е - безотговорност всякаква! А за ангела просто не ми се говори, ако това ни е бестселъра...мъка! Нямам нищо против момчето което го е написало, след време той може да стане и добър писател. Но не е дорасъл и организаторите на този конкурс трябваше да му го кажат. Или да организират поредица за млади таланти, която изрично да набляга на младостта и да не е с претенцията за роман на писател, спечелил литературен конкурс. Защото така всеки ученик ще си каже, я гледай и аз мога да издам книга. Ама нищо, че още имам жълто по устата, нали цялото даскало с все класната ще гласуват за мен. А като имам и фейсбук профил с 1000 човека приятели направо избивам рибата, дръж се бестселър идвам! Само да си пооправя разветия перчем и да си поупражнявам замечтания поглед в огледалото и съм готов.
Както и да е, и други слаби книги са ставали бестселъри, но те все имат по нещо, което да го оправдае. Оригинална идея, клише, но увлекателно изпълнено, скандална тема, съкровена тематика, хумор, а къде тук застава въпросната книга? Тя е ученически напън и нищо повече.
И най-важно, какво е посланието на тоя конкурс - не е важно как пишеш, важно е как се предлагаш. Да, много е важно как се предлагаш, с това съм абсолютно съгласна. 90% от успеха е именно в предлагането, но е страшно важно и какво предлагаш! Иначе си най-обикновен търгаш, а не издателство!
Да! И в долината на мрачната сянка ако ходя,
няма да се уплаша от зло;

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Nov 15, 2012 5:45 pm

Една чудесна новина: ревю от Уелс за книгата на Милен Русков "Захвърлен в природата". Гордо едно такова ми стана, а самото ревю е много хубаво. :)
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Nov 17, 2012 11:36 pm

RRSunknown wrote:Какво общо има литературната стойност с продажбите които реализира дадено издателство?

Това че даден човек е събрал някаква фенбаза, дава един вид гаранция на издателството че все ще продадат нещо (което им е основната цел независимо какво развиват като теория)
Фейсбук промотиране :roll:

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Thu Dec 06, 2012 2:23 pm

Не знам дали това е точната тема, но ето две новини от културната програма на Международния панаир на книгата в НДК:
събота 13:00 - 14:00
„ИнфоДАР”
Среща-разговор „Братя Стругацки и българските им читатели”.
Водещ: Юрий Илков
„На скъпите ми приятели, с които се срещам – по-често или по-рядко – днес и на онези от тях, които може би никога вече няма да видя.“
Борис Стругацки, посвещение в „Търсене на целта”
Издателство „ИнфоДАР” организира среща-разговор в памет на Братя Стругацки на тема „Братя Стругацки и българските им читатели”. Поканени са всички любители на фантастиката и на творчеството на Аркадий и Борис Стругацки.
Мраморно фоайе

а от 14:30 на щанда на Жанет 45 ще има среща с Милен Русков.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests