Тема за нова българска литература

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Mon Dec 17, 2012 5:59 pm

И аз не съм фен, ама не е там въпросът.
Така веднъж в една книжарница си говорих с някакъв писател, който уж си представяше последния роман, ама вместо да каже нещо за него, основно беше зает да хвърля кал по всички възможни други имена "от конкуренцията". Много изнервящо беше.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Dec 17, 2012 9:55 pm

Toва казвам и аз. Не е работа на писателите това, а на читателите. Иначе е просто недостойно.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Dec 17, 2012 11:05 pm

Trip wrote:Обективността не е и нужна - нито пък критиката, в смисъла на широкообхватна академичност, която да ги нареди един до/под/зад друг.

Нека са блогъри - нека обаче също така да са адекватни блогъри, пишещи адекватни отзиви. А не като тия в Книголандия, където нещата са много тъжни.
Пичът от Книголандия, между другото, е най-известният и популярен блогър (за книги) в България въобще. Той буквално сформира мнението на стотици (да не кажа и повече) четящи хора у нас. И не се бъзикам или преувеличавам, обаче когато той хареса и почне да рекламира нещо продажбите на дадената книга се вдигат доста. На практика се е превърнал в най-големия авторитет за книги на масовото население у нас. Не хиперболизирам.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Dec 17, 2012 11:18 pm

Dante wrote:Пичът от Книголандия, между другото, е най-известният и популярен блогър (за книги) в България въобще. Той буквално сформира мнението на стотици (да не кажа и повече) четящи хора у нас. И не се бъзикам или преувеличавам, обаче когато той хареса и почне да рекламира нещо продажбите на дадената книга се вдигат доста. На практика се е превърнал в най-големия авторитет за книги на масовото население у нас. Не хиперболизирам.
Нека е така, Емо все пак друго има предвид май. Без да мога да се изкажа за качеството на книголандия като блог за рецензии (просто не съм го чел достатъчно), количеството посещения не е задължително равнозначно с качеството на критиката.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Dec 17, 2012 11:31 pm

Бе и аз чета от време на време на Блажев рецензиите, но бях видял част от някакъв спор между него и професор по философия, публикувана в списание "Идеи", в който спор (произлязъл от ревю на книга на Докинс, естествено) професора му предлага контрааргументи, съвсем разумни и нетеистични, а Блажев го набеждава за фанатик и казва че като атеист щял "да громи религията, когато и където може" и прочее. Та оттогава имам едно наум, като го чета.
Last edited by Claymore on Mon Dec 17, 2012 11:59 pm, edited 2 times in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Dec 17, 2012 11:46 pm

Аз познавам Блажев и при все, че е страшно интелигентен, харизматичен и готин човек не мога да си изкривя душата и да кажа, че харесвам начина му на писане - обикновено яко хайпва, въобще не се аргументира, преразказва със СПОЙЛЪРИ сюжета и е много далече от обективността, абе, общо-взето - пише като 17-годишен и проблемът е, че доста си вярва. Странното е, че и хората много му вярват.
Но от друга страна не мога да му отрека, че наистина много свестен човек и дава всичко от себе, за да популяризира четенето като цяло и непрекъснато прави какво ли не. Просто самите му ревюта са покъртително зле за мен и не разбирам защо хората се кефят чак толкова много и го приемат за ебаси авторитета, едва ли не, че е критик или нещо подобно.
Мнението ми за него е много странно - хем го уважавам, че дава толкова много за литературата и знам, че е голям симпатяга, хем като седна да му чета блога ми иде да го бия с лопата и се чудя на акъла на хилядите, които го възприемат за Мана Небесна.
Last edited by Dante on Mon Dec 17, 2012 11:48 pm, edited 1 time in total.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Dec 17, 2012 11:48 pm

Данте може би пропусна да каже, че и той не се кефи много на Книголандия :)

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Mon Dec 17, 2012 11:51 pm

Dante wrote:... обаче когато той хареса и почне да рекламира нещо продажбите на дадената книга се вдигат доста. На практика се е превърнал в най-големия авторитет за книги на масовото население у нас. Не хиперболизирам.
Това е напълно вярно и тъпото в този случай е, че пичът отдавна изгуби самоконтрол върху рецензиите си, а на практика с играденото си реноме той влияе на стотици, най-вероятно хиляди хора, които вече приемат излиянията му за едва ли не единственото мнение за дадено литературно произведение.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Mon Dec 17, 2012 11:56 pm

Да, именно. Аз затова от една страна много се дразня, защото Блажев говори големи простотии понякога и вече, незнайно как, се е превърнал в такъв авторитет, че налага собственото си мнение и вкусове на МНОГО хора. От друга страна, обаче винаги е отзивчив и добронамерен и на мен, примерно, ми е давал доста книги от различни издателства, за да им правя ревюта. И не само на мен. Затова и просто не ми дава сърце да го нахейтя, защото го познавам и знам, че всичко, което го прави, го прави с добри намерение. Лошото в случая е, че наистина не осъзнава как сформира на база собствените си, напълно субективни вкусове, мнение на хиляди хора, които наистина го възприемат като някакъв стожер на българската литература.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Tue Dec 18, 2012 1:55 am

Еми, хора, ако смятате така, лекът е един - пишете повече, по-добре, стигайте до повече хора :) Тя и блогосферата е малко като гражданското общество, даже не малко... Ще взема и аз да му прочета повече от едно ревю, за да се информирам, но в крайна сметка той има толкова почитатели не без причина, ако ще и причината да е по-скоро в почитателите му, отколкото в неговото писане.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Dec 18, 2012 1:59 am

Не се увличайте излишно.
Повечето читатели имат глави на раменете си и могат да преценят какво и кога да четат. Блажев даже и да вреди според вас, е по добре да го има - хората го харесват, харесват и ревютата му. А ако не харесват на някого - не е нужно да му обръща внимание.
Чета му от време на време нещата, но какво ще прочета от подборката му, си избирам аз. И често не съвпада мнението ми с неговото - и какво от това.
На вкус и на цвет, товарищи нет :mrgreen:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Dec 18, 2012 2:09 am

Да, доста задълбахме. И аз, въпреки че не харесвам Книголандия, смятам, че Блажев е по-скоро нещо хубаво в литературния свят у нас, защото, казано честно, наистина кара много хора да четат разни книги и не рядко - доста хубави книги. Само е малко кофти, че други блогъри леко са в сянката му, независимо то това дали пишат по-качествени текстове, но това е друг въпрос (не слагма и себе си в кюпа, че аз не се приемам за никакъв авторитет, пиша яко неглиже и съм много "зелен" блогър, едва от април и то с 3 месеца прекъсване).
Пичове, аре да се върнем на темата за съвременната българска литература.
Аз лично много съм натрупал и не знам кога ще чета - Възвишение, Кръглата риба (3-те), Project Достоевски, Български психар, Реквием за никого и на Изток от Запад мен чакат, но пък и има още толкова фентъзи и фантастика дето ме блажи :D
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 18, 2012 10:15 am

Данте се опита да хвърли светлина върху един аспект, безкрайно по-важен от това дали някой е съгласен с нечие мнение за книга, или не - и който си струва задълбаването.

Ако си писател, градиш литературна репутация, когато говорят за теб. Каква литературна репутация градиш зависи изцяло от това как говорят за теб. Проблемът ми с Книголандия въобще не е в това на читателите кои книги "им се казва" да харесат и кои - не, а в това, че много читатели попиват едни модели на говорене за литература, които са опростенчески и откровено глупави.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Tue Dec 18, 2012 11:23 am

Трип, не всички са умни или възвишени. Много хора са стигнали до Здрач, Христо Калчев и Хари Потър ... Всяка крачка напред е малка победа, поне според мен.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 18, 2012 11:40 am

Бъркаш малко множествата - "не всички са" предполага, че има много такива (умни и възвишени). Ситуацията е точно обратната. Твърде малко са ревютата, обслужващи малко по-претенциозния читател. Визирам читателите на ревюта, не на книги.

Грешка в категоризирането е ревюто да се смята за някакво съпътстващо книгата явление, някаква бележчица под линия, препоръка от два реда.

Рецензиите са есета на тема. Есеистиката си има модели, стилистика, структура, точно както и художествената литература, има си яки начини да се прави и глупави начини да се прави, независимо от темата. Обектът на една рецензия няма никакво значение за нейното качество. Аз не си деля рецензиите на такива за тъпи книги и на такива за яки книги.

Също така, есето е литературен жанр само по себе си, най-чисто спекулативният от всички. Сиреч, най-пряко отразява мисловните процеси на автора си, много повече от художествената литература - и затова е важно да не изглежда претупано, много важно.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests