Тема за нова българска литература

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Devoted of Slaanesh
Paragon

Post by Devoted of Slaanesh » Wed May 28, 2014 9:41 pm

Пробвах Физика на тъгата на Господинов и след 30-тина страници я оставих - не е мой тип автор в момента. Може би ще му дам втори шанс евентуално.

Martix
Aes Sedai

Post by Martix » Tue Jun 10, 2014 2:04 pm

Барабар Петко с мъжете и аз прочетох Физика на Тъгата.

Сега, спор няма, че книгата е много добре написана и пълна със страхотни идеи на чисто езиково ниво, но всъщност доста голяма част от средата ми беше откровено скучна, а и винаги съм притежавал вътрешен драйв да късам и "скачам върху" вякакви нови български книги, занимаващи се с драматиката на прехода.
Краят обаче беше един път.

Оставам с положителни вчепетления, но едва ли пак ще прочета нещо на Господинов, както се изрази колегата от горния пост, не е мой тип автор.
Man has always assumed that he was more intelligent than dolphins because he had achieved so much...the wheel, New York, wars and so on...while all the dolphins had ever done was muck about in the water having a good time. But conversely, the dolphins had always believed that they were far more intelligent than man...for precisely the same reason.

Devoted of Slaanesh
Paragon

Post by Devoted of Slaanesh » Sat Jun 21, 2014 12:11 pm

Препоръчвам горещо сборника с основно есета на спортна тема от Иво Иванов, Кривата на щастието. Стилът му на писане е страховито затрогващ и съпреживяването на историите му е гарантирано. Дава и много материал за мислене, за основни човешки ценности и идеали.

Ето и линк където можете да прочетете някои от тях за да добиете представа за работата му:

http://forum.basketball-bg.com/index.php?showforum=141

:oops: Подобен анонс съм пуснал и на предната страница... Но си струва де. :wink:

comics_ross
Merchant

Post by comics_ross » Sat Jun 21, 2014 2:16 pm

Откакто излезе „Кривата на щастието” съм си купил близо 20 бройки и в момента имам само 1. Останалите подарих на близки и приятели. Отзивите дори надхвърлиха очакванията ми. Чета от години всичко, което Иво публикува. Преди известно време започнахме да си пишем. Никога не сме се виждали, но както Иво казва в една от статиите – „Мога да кажа, че сме приятели“...

Скоро ще има официално представяне на книгата, тъй като Иво е в България за лятото. От издателството обаче все още уточняват къде и кога.

Може да си я поръчате с безплатна доставка до цялата страна. Цената от 16 лв. за 516 странци е просто смешна още повече, че от „Вакон“ не са правили компромиси с качеството на изданието:

http://www.vakon-bg.com/vsichki-knigi/k ... tieto.html

ProxyFantasy
Paragon

Post by ProxyFantasy » Mon Jun 23, 2014 10:10 am

Не знам как са разказите, определено явно трябва да ги разгледам, но за пореден път забелязвам книга на бг автор с ужасна корица, която никога не бих си купил, ако някой не ми я препоръча ужасно много.

Devoted of Slaanesh
Paragon

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Jan 01, 2015 5:53 pm

Вчера завърших Калуна-Каля на Георги Божинов. С две думи - страховит роман, препоръчвам го! И не, не е за Априлското въстаниe основно. :)
Last edited by Devoted of Slaanesh on Thu Jan 01, 2015 10:58 pm, edited 1 time in total.

Claymore
Ascendent

Post by Claymore » Thu Jan 01, 2015 7:54 pm

Не че да се заяждам, но се пише въстание. Just fyi. А горе-долу какъв е сюжета на ниво анотация, можеш ли да кажеш? Щото ми е интересно, ама никъде не пише. И колко струва?
Mouthpiece drawn, got a verbal armory
Stack bodies, not figurines
Move beneath the surface, submarine
I'm half machine, obscene with a light sword
Look inside the brain, it's a riot in the psych ward
What you standing on the side for?
Roar like a lioness, punch like a cyborg

Devoted of Slaanesh
Paragon

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Jan 01, 2015 11:04 pm

Мерси за поправката :mrgreen: , тва уиски от снощи не ми е помогнало.

Трудно е да опиша сюжета, без да ти разваля удоволствието от прочита на книгата. Разказва се за Родопите според мен, преди, по време и малко след Априлското въстание. Сюжета е много добър и необичаен, гледната точка на героите също, езика е красив и многопластов, истинско удоволствие бе за мен. Цената е 15 лева на новото издание, антикварното от 89та може би ще е по-евтино.

Claymore
Ascendent

Post by Claymore » Fri Jan 02, 2015 2:24 am

Благодаря, новото ще е. Не че нямам 24 книги в купчината, но май ще си взема това и Естествен роман януари.

Random
Ascendent

Post by Random » Fri Jan 02, 2015 11:55 am

Ако не си чел Физика на тъгата на Господинов, май по-добре да започнеш с нея.

Аз май ще си взема Една и съща нощ на Христо Карастоянов, сумати народ се изреди да я хвали, взе и награда "Хеликон".
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

Claymore
Ascendent

Post by Claymore » Fri Jan 02, 2015 2:30 pm

Аз я имам от август, ама кой да седне да чете и кое по - напред... :mrgreen:

penzata
Archmage

Post by penzata » Fri Jan 02, 2015 6:46 pm

Random wrote:Ако не си чел Физика на тъгата на Господинов, май по-добре да започнеш с нея.
Физиката съм се опитвал да я чета безброй пъти и до никъде не стигам. За сметка на това, за моя изненада, Естествен роман се оказа доста прилично четиво, което може да препрочета в много далечното бъдеще. Затова се чудя, защо да е по-добре да се започне с Физиката?

Иначе и аз съм искам да прочета "Калуна-Каля" и "Една и съща нощ". Поне за втората, искам да видя, дали целия шум, който се вдигна около нея е оправдан.

Random
Ascendent

Post by Random » Fri Jan 02, 2015 9:58 pm

Моят опит е точно обратен на твоя - Естествен роман не можах да дочета, докато Физика на тъгата ми течеше много естествено и определено беше сред най-силните книги, които четох през 2012-а година. Така че сигурно си е въпрос на възприятия. Аз действително пробвах да чета Естествен роман преди доста време, може би сега ще захапе по-лесно. В последния си роман Господинов ми се стори по-улегнал и знаещ какво иска да постигне писател, затова написах горното, но си прав, за друг може да работи наобратно.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

penzata
Archmage

Post by penzata » Tue Jan 13, 2015 11:32 pm

Прочетох най-накрая Физика на тъгата. За разлика от стотиците ми прехвърляния на страниците му в различни книжарници и прочитането на отделни пасажи, след като си взех книгата и я зачетох вкъщи, самото и прочитане стана относително лесно.
Чете се като Естествен роман: лесно! Структурата на романа ми хареса много. Но дотам. Въпреки лесното прочитане, хубавия есеистичен стил, увлекателната структура, след прочитането на Физика на тъгата той остави у мен празнина. Повечето от сегментите на този мозаичен роман изглеждат и звучат интересно, но в края, след събирането им, целият текст ми стоеше някак празен, безразличен и леко дотягащ. Физиката се явява логичното и смислово продължение на Естествен роман. Като цяло Господинов говори много, но оставя у мен усещането за нищо казано. И докато това не е толкова затормозяващо в Естествен роман, то тук си проличава много, поради почти четворно по-големия обем и невъзможността от дебютно извинение.