Орсън Скот Кард и хомофобията

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Орсън Скот Кард и хомофобията

Post by Roland » Thu Mar 15, 2012 5:56 am

[преместено от "Кой какво ще чете"]


Абе да мре в агония Кард -_-
Last edited by Roland on Wed Mar 21, 2012 2:03 am, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Mar 15, 2012 8:52 am

Хааха, е са до тук не съм видял в книгата нищо фрапиращо от личните му пристрастия :rofl:
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 15, 2012 7:32 pm

Да бе, то в ранните му няма. Ма мен пак ме е гнус, като знам къде отиват парите от продажбите му...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Mar 15, 2012 8:50 pm

Roland wrote:Да бе, то в ранните му няма. Ма мен пак ме е гнус, като знам къде отиват парите от продажбите му...
Я кажи къде отиват, че ми стана интересно?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Mar 19, 2012 6:22 am

And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Mar 19, 2012 8:20 pm

Мене ми стана особено смешно (и едновременно едно такова доооста неловко и кофти), като прочетох, че Кард бил написал версия на Хамлет, в която цялата прецаквация в кралството идвала от това, че Хамлет бил гей и кралят го малтретирал като малък (та затова Хамлет станал гей, видиш ли, щото как може да има друг начин...) :mrgreen: :roll: :roll: И малкото му други изказвания по темата, които съм чел, са напълно безумни. От неговите книги съм чел само първата за Алвин преди много време, тъй че така или иначе не си ги купувам. Но все пак е доста тъпо, понеже тоя човек се смята за един от сравнително големите живи писатели на фантастика. А щом имаш такива изкривени и неинформирани разбирания за биология/общество/морал и щом ги защитаваш с пяна на устата, това няма как да не рефлектира като идеология и в книгите ти. Което е хем тъжно, хем плашещо, защото Кард е адски популярен сред по-младите читатели, доколкото имам впечатление.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Mar 19, 2012 9:55 pm

Явно и той е изкукал по пътя негде ...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Mar 19, 2012 10:26 pm

Отдавате прекалено голямо значение на това какви са му възгледите - всички класици от западна европа сигурно са имали същите но са едва ли някой ще ги отрече като творец.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Mar 19, 2012 10:45 pm

С разликата, че те са творили в съвсем различно време. Не се сещам за известен съвременен автор, който се изявява като открит расист в това, което пише, да речем. Сигурно и такива има, де, но то и случаят с Кард е такъв.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 19, 2012 11:16 pm

Кард все пак има книгите за Ендър, които са малко или много гениални. Това, че после са му избили чивиите, си е друг въпрос :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Tue Mar 20, 2012 12:08 am

Което само иде да покаже колко силно нещо е индоктринацията :) За Лъвкрафт знам, че е бил доста явен расист, примерно, но въпреки това още се тачи много името му. При Кард мене най ме фрапира това, че си е набутал идеологията по такъв малоумно реакционерски начин в книга, и то адаптация на най-известната трагедия евър. Предполагам, че в ранните му книги не си личи. Трябва да го прочета тоя Еднър все някога...
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Mar 20, 2012 5:53 am

Въпросът е морален. Нещата не са на кантар. Книгите за Ендър може да са гениални, но аз не мога да подкрепям нито финансово, нито с фенщина човек, който има подобни възгледи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Mar 20, 2012 11:10 am

RRSunknown wrote:Отдавате прекалено голямо значение на това какви са му възгледите - всички класици от западна европа сигурно са имали същите но са едва ли някой ще ги отрече като творец.
RRS, може да си сигурен, че ако в коя да е класика имаше големи количества отявлен расизъм, примерно, нямаше да остане класика до наши дни ;)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Mar 20, 2012 12:10 pm

Да де, въпросът е, че и в читавите книги на Кард няма.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Mar 20, 2012 3:32 pm

Само че в днешно време книгите не са единственото място, където можеш да научиш какво мисли един автор. Авторите сега са също толкова публични фигури колкото всеки друг известен човек. И съответно какво правиш с парите си и какви възгледи споделяш със света, е от решаващо значение.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests