Орсън Скот Кард и хомофобията

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Mar 22, 2012 12:05 am

Roland wrote:Ордо, ако аз си имам виждания, че жените са втора класа хора и мястото им е вкъщи да готвят, то аз имам пълното право да си ги изразявам публично, само че светът ще ми се смее.

Хомофобията е последният публично допустим предразсъдък и това не е ок. Законите за защита на децата няма да спрат тормоза, но ще дадат на училищата средствата да реагират адекватно. Тези закони за защита ВЕЧЕ съществуват в Щатите за религия, цвят на кожата, пол и още един куп други застрашени групи, но на повечето места хомосексуалните и трансджендър деца не са включени в списъка, въпреки че са най-атакувани.

Бракът отдавна не е единствено религиозно събитие и в много държави (и конкретно в Америка, където действа NOM) е свързан с множество предимства в социален план, които правителството ти дава. В момента тези предимства са достъпни за хетеросексуалните двойки, но не и за хомосексуалните. И това е неправомерно. Религии има много и най-разнообразни, но базово правило е, че никоя не бива да определя законите на коя да е държава.

Ясно, че не всички ще са ОК от раз, но в Америка конкретно има културна ВОЙНА между крайно дясната "консервативна" част и либералите. Нещата са много черно-бели и водят до ужасяващо грозни изстъпления. А в крайна сметка мен не ме кефи да ме третират като втора класа гражданин където и да се намирам.
Започнах да чета темата и за сега съм до втора страница, извинявам се, че прекъсвам нещо, но искам да попитам Роланд защо трябва да третират точно него като втора класа гражданин, че не разбрах?
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 22, 2012 2:13 am

Morwen wrote:Нещо не разбирам. Ок, обществото е длъжно да даде равни права за брак. Смяташ ли, че църквите са длъжни да дадат такива?
Остро не. Църквите да правят каквото си искат. Аз говоря за закон, не за религия. Църквите са защитени от конституцията в САЩ, че никой не може да им се бърка на вътрешните дела. Виж, за брака явно греша.
Morwen wrote:Всъщност просто мисля, че не бива да се омаловажава и втората. Наясно съм, че огромната част от случаите е много по-болезнено да ти се подиграват за това, че си гей, отколкото затова че си дебел, примерно. Но и двете всъщност са социална ненавист. А дори когато са обикновена лична агресия, това може да е много опасно и белег на други пукнатини в обществото.
Много ще се радвам, ако един ден се научиш да не дерейлираш теми за проблемите на затлъстяването с "ама тя и радиацията е вредна за здравето!" Не щото твърдението е погрешно, сещаш се...
Morwen wrote:А законите или локалните наредби според които хомосексуалността трябва да се игнорира просто трябва да бъдат забранени. Всъщност не виждам как са минали въобще, при условие, че противоречат на други закони.
Еми там е проблемът, че не противоречат. Щото ги няма на място законите, които да защитават на база на сексуална ориентация. Сексуалната ориентация все още не е дори масово призната от всички за съществуващ феномен за бога!

Което прочее е още един аргумент за жизнената необходимост от анти-дискриминационни закони в училищата. Щото нон-стоп чета за случаи на учители и дори директори, които в прав текст казват на малтретираните деца "ми твой си е проблемът, не си развявай болните щения публично като не искаш да те тормозят". И ако законите са на място, никой не би посмял да го каже това, защото ще си изгуби работата.
Morwen wrote:И случилото се с Тайлър Клементи е ужасно.
То и тва е един въргал... Тая седмица обявиха решението на съда за съквартиранта му. Намерили са го за виновен за горе-долу всичко, което е мега турбо злостно изхвърляне, ама за съжаление ще го направят пример...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Feb 18, 2013 5:27 pm

Ново 20 - ДиСи наели Кард да напише история за Суперман. Историята е предадена и платена, но още не е публикувана.

В CBR forums се вихри мощна полемика по въпроса, редица комикс магазини в САЩ вече заявиха, че няма да поръчат въпросния брой (или броеве), а ДиСи излязоха с оправдание, че за тях било важно дали авторът е добър и не било тяхна работа да коментират възгледите му.

Мхм. Демек ДиСи реално заявяват "Не ни пука". Дават работа на член на управителния съвет на проповядваща омраза групировка, която активно се бори за ограничаване правата на някои хора, щото не я кефи как правят секс, понеже за тях важното е дали Кард е достатъчно известен и може ли да изкарат още малко пари покрай него.

Аз съм от групата, която смята, че е тъжна ирония и пълен абсурд човек като Кард да пише за персонаж като Суперман.

Дискусиите в CBR forums ако някой се вълнува.

http://forums.comicbookresources.com/fo ... 8-Superman

Има редица теми разпръснати на първата и следващите страници.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Feb 18, 2013 5:36 pm

Голяма грешка е да съдим хората за намесата на личните им виждания в професията им - това се нарича дискриминация.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Feb 18, 2013 5:38 pm

Да, това е основната теза на хората, които ще дадат пари за въпросния комикс (комикси). Те реално заявяват "Не ми е проблем да дам пари за произведенията на човек, който активно мрази други хора, защото смята че били "грешници" и ги смята за подчовеци, и с това показвам на издателството, което му е възложило поръчката, че няма проблем да продължи в тоя дух".

Само дето не виждам къде е тук грешката от страна на критично реагиращите. Кард има пълното право да е човекомразещ гъз. Аз имам пълното право да заявя, че е такъв и да бойкотирам продуктите му.

Дискриминация е това, което прави Кард. Него никой не го дискриминира, човекът си развява омразата и невежеството нашир и длъж. Не бъркай критика и евентуален бойкот с дискриминация.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Feb 18, 2013 5:48 pm

Вярата и убежденията на човек не трябва да бъдат предмет на дискриминацията му в професионален план - в противен случай си имаме типичен случай на крадеца вика дръжте крадеца.

Свободната воля на убеждения (независимо, че са погрешни) е право на всеки един човек - иначе имаме цензура и дискриминация.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Feb 18, 2013 5:49 pm

ДиСи е частна фирма и има пълното право да преценява с кого да работи и с кого - не. Никаква дискриминация или цензура няма тук - Кард, повтарям, свободно си изразява убежденията.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Feb 18, 2013 6:20 pm

Аз говоря за тебе - призоваваш писател да не бъде нает не заради професионалните му качества а заради убежденията му.

Може да е най-големия гъз и гад - ако му забраним да пише заради това значи му налагаме цензура.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Feb 18, 2013 6:23 pm

Не, аз казах, че...


Всъщност я по-добре препрочети горните ми постове, че не ми се потретва.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Feb 18, 2013 7:55 pm

РРС, не си наясно с контекста.

Първо, пасъра е абсолютно прав - Кард е свободен да пише и да се себеизразява, никой не може да му отнеме това право. Никой, обаче, не е длъжен да го слуша и да го издава, а какви са причините да не бъде слушан и издаван, е без значение.

DC Comics се пънат последните години да са супер гей-френдли. Опедалчиха си някои от героите и въобще, розовите долари много им се усладиха. Еми това си идва с отговорности. Като искаш парите ми, не можеш да наемаш автор, който знам, че ще изхарчи част от парите ми за борбата да ми отнеме права.

Това не е дискриминация, а свобода на речта и свободния пазар. Той е свободен да пише и говори каквото си иска. DC са свободни да го наемат, ако решат. Аз съм свободен да гласувам НЕ с портфейла си и публично да им го съобщя.


А това с "личните пристрастия на автора не бива да имат значение за творчеството му" е некъв супер изтощен и нефелен аргумент, който никога не е бил особено добре работещ за ЖИВИ автори. Ако ще си говорим за бесния антисемит Вагнер - хубаво. Човекът е мъртъв от бая години и единственото, което е останало от него, е творчеството му и разни доста неприятни факти от живота му. Но Орсън Скот Кард ми вреди лично, директно и В МОМЕНТА. Някакси не е същото.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Feb 18, 2013 7:56 pm

И бтв, Ицо, мерси за линка, ще разцъкам като имам време.


Междувременно, ако има тук други хора на моята позиция, отделете минута и 14 секунди да попълните това:

https://www.allout.org/en/actions/dccomics-osc-taf
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Feb 18, 2013 7:58 pm

Така както го разясни с контекста - моя грешка!

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Feb 18, 2013 9:32 pm

Roland wrote:Първо, пасъра е абсолютно прав - Кард е свободен да пише и да се себеизразява, никой не може да му отнеме това право. Никой, обаче, не е длъжен да го слуша и да го издава, а какви са причините да не бъде слушан и издаван, е без значение.

DC Comics се пънат последните години да са супер гей-френдли. Опедалчиха си някои от героите и въобще, розовите долари много им се усладиха. Еми това си идва с отговорности. Като искаш парите ми, не можеш да наемаш автор, който знам, че ще изхарчи част от парите ми за борбата да ми отнеме права.

Това не е дискриминация, а свобода на речта и свободния пазар. Той е свободен да пише и говори каквото си иска. DC са свободни да го наемат, ако решат. Аз съм свободен да гласувам НЕ с портфейла си и публично да им го съобщя.
Малко по нюансирано е ... и може да има много лоши последствия ако правилно фреймнато от републиканците дело по въпроса стигне сегашния върховен съд. Намесата между работодателите и служителите от публиката заради политическите убеждения на служителите ... е тема в която е по-добре да няма прецедент.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Feb 18, 2013 9:35 pm

Кард не е служител. Той е фрийлансър, който бива нает за конкретна услуга. Или не. DC са в пълното си право да НЕ издадат продукта.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Feb 18, 2013 9:39 pm

Мда, не виждам кой съд може да задължи издателство да издава даден автор, дори вече да му е платило за свършена работа. Причините за неиздаването, официални и неофициални, може да са всякакви.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 81 guests