Игрите на глада

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Eck
Merchant
Posts: 76
Joined: Wed Feb 20, 2008 2:46 pm
Contact:

Игрите на глада

Post by Eck » Thu Dec 29, 2011 6:24 pm

Можеш ли да оцелееш сам в пустошта,
когато всички други са твърдо решени да не дочакаш утрото?

  1. Image
В руините на някогашната Северна Америка се намира държавата Панем с блестящата си столица Капитол и дванайсетте й окръга. Капитолът е безмилостен и държи окръзите в подчинение, като ги принуждава да изпращат по едно момче и едно момиче на възраст между дванайсет и осемнайсет за ежегодните Игри на глада - реалити шоу, предавано на живо по телевизията.

Катнис Евърдийн знае, че подписва смъртната си присъда, когато доброволно заема мястото на по-малката си сестра в Игрите. Катнис неведнъж е била близо до смъртта - и оцеляването се е превърнало в нейна втора природа. Но ако иска да победи, ще се наложи да избира между оцеляването и човечността, между живота и любовта.

Сюзан Колинс поднася равни части съспенс и философия, приключения и любов в този изпепеляващ роман, чието действие се развива в едно бъдеще, обезпокоително напомнящо нашето настояще.


Чели ли сте тази книга? Какво е мнението ви за нея?
Земята ни е твърде плитка,
сякаш на небето издълбана
и трепери като водна капка,
Кралят Гарван когато минава.


Моят блог

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Dec 29, 2011 6:42 pm

Точно тази не, темата е доста експлоатирана все пак. На прима виста ми идват на ум Бягащия човек и Дългата разходка на Кинг, истински книги и не, няма в тях изпепеляваща любов ... :wink:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Thu Dec 29, 2011 11:16 pm

Devoted не бъди предубеден, доста са добри книгите. Иначе си имат и тема де...
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Eck
Merchant
Posts: 76
Joined: Wed Feb 20, 2008 2:46 pm
Contact:

Post by Eck » Fri Dec 30, 2011 6:03 pm

Аз търсих с търсачката на форума и не можах да открия темата. :oops: Може ли линк? :oops:
Земята ни е твърде плитка,
сякаш на небето издълбана
и трепери като водна капка,
Кралят Гарван когато минава.


Моят блог

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Dec 30, 2011 6:04 pm

Тя е на английски щото. viewtopic.php?t=5244
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Jan 03, 2012 9:45 am

Devoted of Slaanesh wrote:Точно тази не, темата е доста експлоатирана все пак. На прима виста ми идват на ум Бягащия човек и Дългата разходка на Кинг, истински книги и не, няма в тях изпепеляваща любов ... :wink:
Всъщност, има любов и в двете книги.. и то каква :)

Иначе съм поръчал трилогията и ще сядам да ги чета тоя месец.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Mar 15, 2012 5:57 am

Зачетох я и аз. Уф...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Thu Mar 15, 2012 10:57 am

Да спойля или да не спойля, това е въпросът :twisted:

Първата книга ми се видя като поамериканчена и олекотена версия на Battle Royale, със съответния социоисторически пълнеж, който да оправдае мелето. Приятно четивна, но нищо кой знае колко впечатляващо, а
Spoiler: show
финалът ми се видя твърде захаросан,
така че подходих към втората с резерви. За щастие втората се оказа доста по-интересна, и бях много приятно изненадан от това, как главната героиня влияе на мащабните събития
Spoiler: show
тоест основно косвено - бунтът започва да се случва около нея, въпреки волята и, и тя не става от раз Смелата Велика Водачка на Въстанието ТМ... а когато най-накрая се включва, е основно фигурантка в чужд театър
така че подходих към третата с повишени очаквания. Които, колкото и да е невероятно, взеха, че се оправдаха. Развитието на героите в 3-тата книга ми хареса много. Това, в което се првръщат основните герои е добре обосновано и не съвсем очаквано (макар че е загатнатор донякъде във втората книга), а за някои от героите наистина не бих предположил, че ще си вземат толкова лошо.

Трилогията определено си струва, и е доста по-сериозна, отколкото предполага първата книга. Няма да сбъркаш с нея.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Mar 19, 2012 6:24 am

Първата бива, макар да не ме остави във възторг и да не ме развълнува особено. Умерено интересно ми е как ще продължи историята, пък и термита щом казва, че нещата стават по-зрели...
And you can't dance with a devil on your back...

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Tue Mar 20, 2012 12:19 pm

С риск отново да дропя поредната си мега глупост в нета, ще кажа, че е до ей тука (челото) от захаросани псевдо антиутопии като В Като Вендета, Игрите на Глада и тн. Все си мисля, че за да направиш успешна антиупотия, която наистина да има сериозен импакт то наратива ти трябва задължително да има ако не негативен финал (1984, Портокала), то поне компромисен такъв - тоест героя не постига нищо в борбата си, но има лъч светлина (12 Маймуни, Камера Потъмняла, Фаренхайт, Бразил). Не, че съм толкоз тъп, че да критикувам Вендетата ама филма поставя един напълно невъзможен финал, в една сериозна антиутопия протагониста ще постигне точно 0 успех и най-много 5 идиота с маски на анонимни да идат пред парламента.
Изкефи ме, че филма създаде анонимните (нищо, че маската на анонимният всъщност е под авторското право на Фокс :lol: ) и толкоз. В сми в този филм поне имаше нещо, докато в игрите на глада лично според мен няма да има нищо (което да не сме видяли - следене, игри за забавление на елита, единна авторитарна единица (корпорация, правителство и тн.)):lol: Абе изобщо, дядя ви Филип Дик има мноого хляб да ядът докато го стигнат.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Mar 20, 2012 2:46 pm

Портокалът няма негативен финал...

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Tue Mar 20, 2012 4:34 pm

Trip wrote:Портокалът няма негативен финал...
Добре, фейлнах, тъй като съм гледал камо филма на Кубрик (където накрая политиците си избърсаха гъза с него)

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Tue Mar 20, 2012 6:26 pm

Razaelski wrote:С риск отново да дропя поредната си мега глупост в нета, ще кажа, че е до ей тука (челото) от захаросани псевдо антиутопии като В Като Вендета, Игрите на Глада и тн. Все си мисля, че за да направиш успешна антиупотия, която наистина да има сериозен импакт то наратива ти трябва задължително да има ако не негативен финал (1984, Портокала), то поне компромисен такъв - тоест героя не постига нищо в борбата си, но има лъч светлина (12 Маймуни, Камера Потъмняла, Фаренхайт, Бразил). Не, че съм толкоз тъп, че да критикувам Вендетата ама филма поставя един напълно невъзможен финал, в една сериозна антиутопия протагониста ще постигне точно 0 успех и най-много 5 идиота с маски на анонимни да идат пред парламента.
Изкефи ме, че филма създаде анонимните (нищо, че маската на анонимният всъщност е под авторското право на Фокс :lol: ) и толкоз. В сми в този филм поне имаше нещо, докато в игрите на глада лично според мен няма да има нищо (което да не сме видяли - следене, игри за забавление на елита, единна авторитарна единица (корпорация, правителство и тн.)):lol: Абе изобщо, дядя ви Филип Дик има мноого хляб да ядът докато го стигнат.
Финалът на Игрите не е чак толкова мрачен колкото на 1984, но се приближава изненадващо близо и на мен много ми хареса. Краят на първата книга си е прост и захаросан на пръв поглед, но още в началото на втора част се разкрива каква пълна илюзия е това. Изобщо първата книга има няколко яки момента, но по-голямата част не е особено запомняща се. Втората има повечко яки моменти, научаваме разни неща за света и се развиват повече герои- изобщо историята става по-разчупена и не чак толкова предвидима. Третата книга има най-сериозните проблеми но развива изненадващо добре някои идеи за диктатурите и войната,а финалът на трилогия е много далеч от захаросан.

Най-големият проблем на книгата според мен е стилът, който варира между приличен и доста слаб. Четенето в първо лице ми беше много странно в началото, но се оказва добър избор за екшън сцените. За нещастие в някои (но не всички) много важни и силно емоционални моменти писането е претупано и неубедително.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Mar 21, 2012 2:10 am

Антиутопията (модерно е "дистопия" впрочем) се определя от атмосферата и сетинга си, не от финала.

V е много повече история за силата на идеите, отколкото дистопия.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Mar 21, 2012 2:15 am

Roland wrote:V е много повече история за силата на идеите, отколкото дистопия.
И в комикса-първоизточник въпросната история е още по-добре развита барабар с главния герой, който не вярва - да го издири по торенти. :wink:
И финалът му беше отворен като в Watchmen (пак комикса, не филма).

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests