Пореден спор става ли за четене Колелото а.к.а. Fun Fun Fun

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Tue Nov 15, 2011 8:03 pm

coldie wrote:Не коментирам точно това което си пуснал, това е извън коментари WTF и едва ли опира само до Сандерсън.
Така и така, ще чакаме до след "края на света", нека някой друг се заеме, нека Сандерсън си пише неговите истории, където се представя относително добре. Колелото не е лъжица за неговата уста. Той не разбира нищо от смисъла, няма понятие за духа на Колелото. Отчайващ е, не му стигат възможностите за този грандиозен замисъл наречен КНВ.
Съгласен съм. Разлика в стиловете на Джордан и Сандерсън има, и тя не е малка. Заради бележките, които Джордан е оставил, частите, които е написал, Хариет, тийм Джордан и т.н. това различие в стиловете не се усеща толкова много, но все пак се усеща. И тук не казвам, че стиловете им трябва да са еднакви, или сходни, такова животно просто няма. Сандерсън е кадърен в своята сфера, даже си е един от талантите там, но не му се получават толкова добре world building-а и character building-а, колкото тези на Джордан, Мартин или Ериксън например. Така че Сандерсън по своему е идеален за работата, която върши в момента - да довърши един грандиозен проект, поредица с история и традиции, и да сложи край на приказка, чийто край някоя хора чакат от 20 години. Аз не съм от последните, но приказката на Джордан ми е любимата от този жанр, и като книга въобще, така че чакам края на серията живот и здраве, с доста вълнение. Сандерсън не пише последната книга както Джордан би я написал, но това е неизбежно. Никой не може да напише една поредица, както собственият й автор, човекът, който е я измислил. Сандерсън има своите силни страни, като например да пише по-стегнато и действието му да се развива на по-бързи обороти, но Колелото никога не е била поредица, която да разчита на точно тези две качества и именно за това като че ли толкова се усеща разликата. Само да не си помислите че съм недоволен, даже напротив. Брандън може би е най-добрият избор за човек, който да завърши поредицата, но да продължи да пише по този прекалено всеобхватен свят на Колелото си мисля, че няма да е много добро решение. А и лично аз не мога да се сетя за писател, който би оползотворил света на Колелото както на феновете на поредицата би им се искало. А и го има и факта, че макар Джордан да е оставил записки за A Memory of Light, то едва ли е оставил достатъчно записки за едно евентуално продължение на действието след тази книга, което предполага, че крайният продукт ще бъде до голяма степен изсмукан от пръстите на някой знаен или незнаен мераклия да печели слава на чужд гръб. :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Nov 15, 2011 8:14 pm

Какъв World и Charachter билдинг в последната книга ви гони?
тези неща вече ги има, няма нужд тепърва да се правят а има нужда най-сетне да приключи историята.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Tue Nov 15, 2011 8:18 pm

RRSunknown wrote:Какъв World и Charachter билдинг в последната книга ви гони?
тези неща вече ги има, няма нужд тепърва да се правят а има нужда най-сетне да приключи историята.
Ти сега ще ми кажеш, че човек като стане на 25 години и спира да се променя. Или че нещата по света от 2000 години са си все същите. За пълнокръвност говорим все пак.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Nov 15, 2011 8:30 pm

Ще ти кажа че когато говорим за финала на поредица с огромен брой сюжетни линии които трябва да приключат единственото което трябва да се направи е да се приключат , защото аз лично не искам да стана на 50 години докато някой продължава да уорлдбилдва в 20 том .

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Nov 15, 2011 11:00 pm

Да предполагам, че е така, но аз не искам да се конфронтирам, просто ви казвам, че си нямате понятие от дълбокия философски и житейски смисъл в КВН, това е шибаната истина. Незнам защо не можете да го приемете, или да го повярвате, ето аз например - е чел съм т. нар. светила във фентъзито- не претендирам че ги разбирам колкото един техен истински почитател! Имам си някакво мнение за тях, но съвсем не бих излязъл срещу die hard фен, спорейки с него и с неговото усещане. Просто си нямате понятие от мащабността и смисъла в КВН, ВЪПРЕКИ всички, повтарям ВЪПРЕКИ всички подлютени вина, млека с незнам си какво и рокли.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Wed Nov 16, 2011 12:07 am

Що не пробваш да ни обясниш "дълбокия философски и житейски смисъл в КВН", тогава? Като сме непросветени, редно е да ни помогнеш да осъзнаем колко много сме изпуснали. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Wed Nov 16, 2011 12:16 am

Е човекът мисли, че фенщина = разбиране = дълбок смисъл. :D И капс локът трябва да е на РОКЛИ.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Nov 16, 2011 10:15 am

annorion wrote:не му се получават толкова добре world building-а и character building-а, колкото тези на Джордан, Мартин или Ериксън например.
:lol: :lol: :lol:

Джордан и character building, че даже поставяне наравно с Мартин и Ериксън :mrgreen: Не ви знам с coldie какви субстанции друсате, обаче ефектът им е направо поразителен.

Джордан и КНВ са нещо като синоним на "малоумни герои" и единственото, което Робърт Дж. "билдва" за десетките томове е безкрайна мрежа от безсмислени/неправдоподобни/просто глупави персонажи. Жените му са пословични дебили, а мъжете - само косъмче по-добри. Почти във всички случаи, когато някой от основните персонажи търпи промяна, тази промяна е изсмукана от пръстите и нужна единствено за да движи сюжета, а не поради катаклизмични промени във философията на въпросния. Честно, не съм чел фентъзи с по-скапани герои, освен може би картоните на Салваторе.

Колкото до worldbuilding-а, лично според мен той е по-скоро by-product на гигантския размер на поредицата, а не някакво грандиозно майсторство от страна на Джордан. В крайна сметка, за 11 книги + прелюдия средно по 700стр., оставаше и свят да не изгради, баси.

В крайна сметка, КНВ е поредица, която просто е нацелила времето си. И доста хора я имат за нещо повече от това което е, просто заради "доброто старо време", за емоциите, които им е носила в по-крехка възраст и въобще някаква сладка меланхолия. Аз, признавам, също имам сантименти към определени творби от детството си, но когато съм препрочитал някоя от тях в по-късен етап, ми ставя ясно точно колко нищо-особено са (всъщност, престанах с тази практика след няколко разочарования). За щастие, точно с фентъзито ме запознаха Хрониките на Амбър, но си представям ако вместо тях на рафта в библиотеката беше Колелото...
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 16, 2011 10:40 am

+ извънредно много.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 16, 2011 10:43 am

В момента все едно биете паднал старец с тояги - безмислено и долно.

Темата е за Сандерсън да напомня.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 16, 2011 10:51 am

В темата на Сандерсън в момента се говори за дописването на Колелото, а някакви хора го сравняват с Джордан в полза на втория - ако мислиш, че може да се говори по тази тема без да се споменава Джордан, покажи как.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Nov 16, 2011 1:25 pm

Какво е КВН, между другото? Може би КнВ, все пак?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Nov 16, 2011 1:28 pm

Нещо ми хвана окото: "подлютени вина" spiced wines ли е? Така ли е преведено?

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Wed Nov 16, 2011 2:47 pm

Trip wrote:Нещо ми хвана окото: "подлютени вина" spiced wines ли е? Така ли е преведено?
Не е преведено така. Преведено е: греяно вино с чер пипер :P
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Nov 16, 2011 3:04 pm

подправено вино беше преведено тва, доколкото помня
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests