Пореден спор става ли за четене Колелото а.к.а. Fun Fun Fun

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Dec 03, 2011 11:15 pm

И аз мисля, че трябва да се прочете повече от някъв пролог, за да се даде адекватна оценка н атлъста книга от 500+ страници. Която е първа книга в многология. Поне още няколко глави след това? Или целия първи том? Така ще сдобиеш и няква идея за извънлитературните качества на книгата и ще можеш да вземеш информирано решение кво да я правиш.

Аз на аниметата обикновено им давам по 6 серии преди да ги заеба форевър. По-кратките може да минат и с 3. Ма както вече казах някъде - тоя подход не е много здравословен и Емо с неговите методи със сигурност ще ме надживее...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Dec 04, 2011 11:31 am

Мняя твоя мазохизъм е етърнал сестро :))).

Една бърза метафора, че съм се събудил в добро настроение и намерих последното пакетче 3в1. Тая тема е малко като разговор между съседи -единия на втория, а другия на 16 етаж за това какво виждат отсреща + помниш ли какво той каза едикогаси за наша Пенка. Ако не можете или не желате да имате допирни точки след 5 поста, ясно че няма да се подобрят нещата и след 10. Пренасянето на настроението и в други теми, пък съвсем не е редно. Релааакс малко де, харсването на Джордан /МНП му/ все още не е доказано да намаля IQ, докажете го место да развявате плакати пред маститата гранитна статуя във въображенито ви.
:ninja:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Dec 04, 2011 11:40 am

Тва с петте поста е доста добър rule of thumb всъщност - мерси, Ники, ше го имам предвид :)

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Dec 04, 2011 11:42 am

Xellos wrote:Мняя твоя мазохизъм е етърнал сестро :))).

Една бърза метафора, че съм се събудил в добро настроение и намерих последното пакетче 3в1. Тая тема е малко като разговор между съседи -единия на втория, а другия на 16 етаж за това какво виждат отсреща + помниш ли какво той каза едикогаси за наша Пенка. Ако не можете или не желате да имате допирни точки след 5 поста, ясно че няма да се подобрят нещата и след 10. Пренасянето на настроението и в други теми, пък съвсем не е редно. Релааакс малко де, харсването на Джордан /МНП му/ все още не е доказано да намаля IQ, докажете го место да развявате плакати пред маститата гранитна статуя във въображенито ви.
QF Eternal and Holy Truth!!!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Dec 04, 2011 11:55 am

Марфието има си тема за това!!!! ;рррр Отивам да си шия копче на костюма, което иззисква дълбока вътрешен мир, така че со кротце :)
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Dec 05, 2011 10:00 pm

Тъй, аз освен дето осъзнах, че в този форум има СТРЯСКАЩА липса на уважение към писателските ми и уърлдбилдърски достойнства, забелязвам няколко разминавания, които хората, понеже участват активно в спора, като че ли не им правят впечатление.

1. Емо е претенциозна и самовлюбена душичка, но си остава душичка. Съответно бая народ с Морви начело консистентно си позволява повече, отколкото би си позволил в споровете с друг (ако Морвата държеше тоя тон на Амелия, бързият фистинг щеше да уравновеси нещата мигновено). В един момент сърце юнашко не трае и се почват обидени постове. Ненужно и лесно за избягване.


2. Джордан не е "слаб" писател, така както Джийн Улф не е "силен" писател. Когато дадеш Новото слънце на 14-годишен фентъзи фен, ще му изгубиш няколко нощи от живота НАПЪЛНО без смисъл. Той нито ще хване кое му е ценното на тоя цикъл, нито ако му обясниш, ще оцени. Обратното важни за Джордан. Колелото е писано за 14-годишни, и повечето от тия, дето още го бранят, са го започнали около тая възраст. И за тази група поредицата е ДОБРА. Ако продажбите са добър индикатор за каквото и да е, то е, че читателите са предпочели нея пред безбройните други (а другите са били безбройни И когато Джордан е публикувал първия том). Маркетингът не е чак толкова решаващ при скромни пазари като фентъзи литературата - не е като децата да са били облъчвани с реклами по телевизията или билбордове по улиците. И до един момент, когато всичко почна да се срива, Колелото имаше нужните качества да задържи интензивното внимание на тийн-версията ми.

Или за да обобщя дълбоката си мисъл - когато водите този спор, не е въпросът да си изясните дефинициите, щото те не са чак толкова аркейн тия дефиниции. Въпросът е да добавяте след всяко прилагателно по едно "за кого". Уърлдбилдингът е добър за кого? Стилът е слаб за кого? И т.н.


3. Жоро е прав - писателският процес се облекчава колкото повече пишеш и аз почти не се сещам пример за книга, която да не става по-четивна с напредването си, или поредица, която да не става по-добра в книгите след първа (допреди инерцията да се гътне, разбира се, както стана с Джордан). Един добър пример е Малазанът, при който първа и втора-пета книга са все едно писани от различен автор.

THAT SAID, за опитния читател не е трудно да предугади доколко потенциално може да се подобри качеството на СТИЛА. Това историята колко по-добра ще стане, светът колко ще се разрастне и т.н. са неща във въздуха, но боравенето с езика очевидно не може да скочи от Станек до Кроули. Тъй че преждеспоменатият опитен читател МОЖЕ от няколко страници да прецени дали това произведение може въобще да стигне до неговата читателска зона, или не може. На мен ми е ясно, познавайки Емо, че Колелото е малко вероятно да стигне до неговата. Или по-скоро вероятно може, но то ще е защото историята е от тип, който на него му допада, и ще го увлече въпреки омерзението му от стила.


------------------------

И все пак ми се струва, че заслужавам повече уважение като уърлдбилдър :cry:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Dec 05, 2011 10:03 pm

Много добър пост, чак необичайно като за теб :mrgreen: :yay:
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 06, 2011 11:01 am

Симеоне, заслужаваш вселената ти да пребъде в умовете на милиони екзалтирани фенове!!! Заслужаваш героите ти да станат обект на хиляди страници слашфик!!!

И все пак, 14-годишните фентъзи фенове, освен ако не са пребозали вече с фентъзи и сериали тип Пауър Рейнджърс, Новото слънце може да ги грабне, както и качествената фантастика/фентъзи по принцип. Но в нашите условия на литератност по-скоро не биха го схванали, да.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Dec 06, 2011 6:41 pm

И все пак Джордан е як :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 06, 2011 6:49 pm

Не еееееее

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Dec 06, 2011 10:46 pm

Рулира(ше) особено мощно.
В четвърта книга си е направо като кокаин.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 06, 2011 10:54 pm

Всички сте всъщност неосъзнати фенове на Валери Русинов!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Dec 06, 2011 11:22 pm

Мен честно казано четвърта ми беше първата книга, от която не бях в екстаз. Освен онез там яките чаптъри с флашбека...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Dec 06, 2011 11:45 pm

Да де, те...
This is it. Ground zero.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Wed Dec 07, 2011 2:14 am

Trip wrote:Всички сте всъщност неосъзнати фенове на Валери Русинов!
Мдам, разбирам защо в това изречение си употребил думата "неосъзнати" и какво си искал да кажеш с нея :plez: (ObXTopic), но все пак се чудя дали действително си искал да вложиш в нея и допълнителното, прикритото, неизказано твърдение, че на съзнателно ниво ние страним от Валери Русинов, не искаме да бъдем видени в едно полушарие с него и само от мисълта, че бихме могли да му бъдем фенове, скачаме на бой (и понеже е мисъл, скачаме на бой със самите себе си явно... е ми к'во сега, импровизирах, дотолкова съм успял да го измисля!)

Щото аз напълно и тотално се разграничавам от това допълнително, прикрито и неизказано (никога, изобщо, от никого) твърдение, не искам да бъда видян в едно полушарие с него (твърдението де) и само от мисълта, че бих могъл да му бъда фен (на гореспоменаваното до болка твърдение), скачам на тежка мисловна битка до първи умрял неврон със самия себе си (и с твърдението)!

И пак ObXTopic, макар че онзи другият май е малко поумрял от месеци, пак да си кажа, че с преводите на Влад Талтош Валери Русинов стана моят преводачески идол по всички земни кълбета и всичките им полушария :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests