Пореден спор става ли за четене Колелото а.к.а. Fun Fun Fun

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Dec 02, 2011 3:56 pm

В смисъл, с горното интелектуализиране НЯМА да ме надъхаш да прочета тая книга, не щото не ми пука за "замисъла", а щото 100% няма да го изразиш достатъчно красноречиво и надъхано, за да надъхаш и мен.
Ние го знаем това, но се чудим ти защо влагаш толкова време и усилия да ни докажеш че сме се прецакали, едва ли не като сме я чели.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 02, 2011 4:01 pm

Ако щеш вярвай, не се дразня на аргументи въобще толкова, колкото на отношение. Имаше ТОНОВЕ пренебрежително/враждебно настроение към мен в тая тема. Сори, че не мога да оставя подобни реакции да си висят в нищото (че и да се трупат, както стана точно седмица след като спорът практически беше приключил).

Да не говорим, че Е възможно да убедиш някого да погледне различно на нещо, което ВЕЧЕ е чел, та ДОРИ да си промени така представите за четенето, че да не чете други неща както е чел това първото.

Революционна идея, знам...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Dec 02, 2011 4:20 pm

Едит: не бих искала някой да се чувства обиден от постовете ми, макар че не смятам, че въпросният пост е бил агресивен или излагащ.
Last edited by Morwen on Fri Dec 02, 2011 4:48 pm, edited 2 times in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 02, 2011 4:24 pm

И понеже се познаваме, реши да ми кажеш: "Братче, точно ти да говориш за лошите страни на интелектуализирането..." Ми окей. И сега да ми плеснеш поредния кратък преразказ на поведението ми. Еми не съм съгласен, че съм такъв - сега ми дай примери, че съм.

И междрувпрочем, форумът може да е стар, но ПРЕДЛАГА опцията лично съобщение. Благодаря, че пропусна и този жест.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Fri Dec 02, 2011 5:02 pm

Другата страна ако и да е формално права, нормално е системите на всеки пообръгнал потребител да работят по начина описван от Трип и Рандъм.

Уърлдбилдингът е по същество синтетичен (= копиране, модифициране и залепяне на съществуващи идеи), което не е кой знае колко умна теза, а нормално следствие от синтетичността на творческия процес. Аз поне не се сещам за пример на фундаментално нови идеи при него. По-ранните фентъзита ринат с лопати от митологията и света. По-късните - от същото, но и сдъвкано от по-ранните. Разликата между добрия и лошия уърлдбилдинг е в нивото на убедителност, плътност и последователност. Тия неща, между другото, често са резултат на добър аналитичен подход към проблема (в случая - синтез на нов свят), и на читав функционален дизайн (разбиране на връзки, отношения и органично възникващи необходимости в тоя свят), но това не е толкова важно тук.

Забележете, че тук дори не става дума за интересност, а по-скоро за качество на изпълнение. Интересността е доста субективна и варира силно с опита на потребителя. Интересното за 13-годишен читател е силно вероятно да е пълна скука за 40-годишния. Неслучайно понятието "таргет група" води интензивен живот в креативните индустрии. Въпреки това, донякъде интересността може да е функция на клишираността на елементите, използвани за синтез, доколкото новата (или непопулярната) интерпретация е по-малко вероятно да е позната на голям брой потребители.

Тук е същественият момент. Опитният потребител е много по-трудно да получи каквото и да е предизвикателство, съответно да се предизвика интерес у него. И за него се вдига важността на майсторството на реализацията в рамките на медията/изкуството (той е повече навътре в механиките и тънкостите на тая реализация). Щото уърлдбилдинг има и в литературата, и в киното, и във видеоигрите, и в операта, и в театъра; сигурно и на други места. Има сериозно насищане откъм светове (най-вече сред "опитните" потребители). Идеите и приличните светове с лопата да ги ринеш. Всяко фантазиращо дете може да създаде свят (повече или по-малко успешен). За разлика от майсторски реализации в рамките на медията. Конкретно в литературата стилът е основен момент на въпросната реализация, доколкото обгръща цялото произведение и се явява интерфейс между писателя и читателя.

Колкото по-добър е писателят, и колкото по-опитен е читателят, толкова с по-голяма мощност работи интерфейсът. Щото езикът може да е непосредствена действителност на мисълта (според другарите Хегел и Маркс), но писаната реч, бидейки знакова система от още по-висок ред, работи и на допълнително (пораждащо) ниво при получателя. Т.е., подборът на знаците зависи от майсторството (и интенционалността :Р) на писателя. Но асоциациите на читателя си зависят само от него и от опита му. Това май повтаря Рандъм, ама нейсе.

Има, разбира се, и други елементи на възприемането на произведение като "качествено". Например, изборът на история, която да бъде разказана в конкретния свят, също може да е такъв елемент. Някои истории произтичат органично от сетинга си. Други просто са лепнати отгоре. Но същественото е, че проявлението на майсторство вътре в конкретната медия е това, което в края на краищата въвежда някаква по-съществена диференциация сред производителите от гледна точка на потребителя.

Иначе казано, ако конкретният уърлдбилдър е избрал да представи творението си чрез писане, той, ако обича, нека да е читав писател. В противен случай, да беше го направил композирайки симфония или както там може. По-света има достатъчно добри писатели (ако не и уърлдбилдъри-писатели), че да си губи човек времето с посредствена литература. А светове - дал бог. Ако случайно се появи недостиг (силно невероятно), ще си ги изсънуваме.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Fri Dec 02, 2011 6:37 pm

Чудесно мнение, Скърдж!

Само не знам що се хванахте толкоз за тоя уърлдбилдинг. Фантазия ти трябва за ВСИЧКО - и за сюжета, и за персонажите. Знам, че част от тея неща влизат в уърлдбилдинга, ама все пак може и самостоятелно да ги гледаме. Та някой трябва да седне и да измисли и тях, а то далеч не е проста детска работа. Сега, по същата логика, може да се каже, че сюжети и персонажи дал Господ и че ако нов автор реши да прави такива, ако обича да ги направи добре. Абсолютно съм съгласна с това. Аз бих преглътнала дразнеща неграмотност, само ако прозиращата през нея идея на текста е някаква изключително гениална такава. Са, друг е въпросът що за интелект може да снесе гениални идеи, ама не може да напише две изречения на кръст без грозни грешки в тях. Та ситуацията е силно хипотетична. Ама въпросът е принципен. :lol:

Емо, не говоря за РЕАЛИЗАЦИЯТА там където обяснявах мащаба. Поне не за текстовата реализация. Ти можеш да дадеш някви вълнуващи детайли за света си и хората в него дори и с осрани откъм граматика изречения. Тук става дума за концепцията им на тия неща, за това в каква дълбочина ги е измислил авторът им.

И закво ни размахваш Симеон като байрак в тая тема? Звучи малко като "бе даже Симеон се справя с тея неща, така че кво толкова". :lol:
Ние знаем, че Симеон се справя с тези неща. Какво отношение има това към оценката на даден автор като добър или лош автор?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Dec 02, 2011 6:45 pm

Аз намесих Симеон :oops:
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 02, 2011 6:47 pm

Ти можеш да дадеш някви вълнуващи детайли за света си и хората в него дори и с осрани откъм граматика изречения.
Можеш ли? В смисъл, заслужават ли определението "вълнуващи", ако са представени с осрани изречения? Иначе за другото съм съгласен.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Fri Dec 02, 2011 6:51 pm

Темата стана интересна :) Ако можеше само всички някак да си изясним дефинициите, с които боравим, и да спорим по същество... За мое съжаление, в момента нямам време да напиша нещо смислено, но ще се пробвам днес-утре. Бих се опитал накратко да изложа собствената си гледна точка за това що е измисленият свят, дали има собствена реалност отделна от текста и какво прави един свят добър. Надявам се да не отегча повечето пишещи де, понеже за мен това всъщност е невероятно сложна тема, в чийто детайли, ако някога се навлезе истински, сигурно ще ни трябват няколко нови математики, за да ги опишем правилно (за справка: Neveryon поредицата на Дилейни;)).

Скърдж, много добро мнение!
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 02, 2011 7:09 pm

Сашо, пиши гат можеш!

Хриси, една добавка. Не, със Симеон искам да кажа, че и той е уърлдбилдър, при това добър. Което няма никакво отношение към това какъв писател е, ако въобще можем да го наречем такъв. Дето каза и Скърдж, и дете може да си измисли свят, вероятно ще има и доста оригинални хрумки, щото децата още нямат тоя арсенал от мисловни клишета, дето го сдобиват впоследствие.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Dec 02, 2011 7:45 pm

Мисля че е крайно време името на темата да бъде сменено. Макар да е fun fun fun, от доста време насам в нея става въпрос за неща почти некасаещи Колелото.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 02, 2011 7:51 pm

Във всяка страница по поне два пъти става въпрос за Колелото.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Dec 02, 2011 8:03 pm

Trip wrote:Във всяка страница по поне два пъти става въпрос за Колелото.
Докажи го.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 02, 2011 8:12 pm

Прелисти през темата и си го докажи сам. Това им е хубавото на фактите, издържат на всякакъв verification от всекиго. А съм изписал приблзително 10 пъти повече текст от теб в тия страници, тъй че айде баш към мен да нямаш глуп...странни претенции, м?

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Dec 02, 2011 8:17 pm

Trip wrote:Прелисти през темата и си го докажи сам. Това им е хубавото на фактите, издържат на всякакъв verification от всекиго. А съм изписал приблзително 10 пъти повече текст от теб в тия страници, тъй че айде баш към мен да нямаш глуп...странни претенции, м?
А като си помисля, че ти дадох шанс този път наистина да докажеш безапелационно тезата ти...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests