Десет книги, които всеки трябва да прочете (кои са?)

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Nov 19, 2011 10:51 am

За да съм по заглавието на темата:

Библията

Одисея

Илиада

Енеида

Събрани съчинения на Платон

Събрани съчинения на Аристотел

Събрани пиеси на Есхил

Събрани пиеси на Софокъл

Събрани пиеси на Еврипид

Древногръцките митове на Робърт Грейвс

Беоулф

Събрани творби на Шекспир

Лирически балади

Събрани поеми на Кийтс

Събрани разкази на Чехов

Събрани пиеси на Ибсен

Одисей - Джойс

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Nov 20, 2011 8:54 pm

За мен принципно нещо, което човек "трябва да прочете", е нещо, което ми е променило/надградило светогледа в някаква степен (за разлика от Емо, според когото дефиницията е "ще му обогати класическата култура :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ). В този контекст нямам много книги за изброяване, но да речем (без ред):

Достоевски - Престъпление и наказание
Оруел - 1984, Animal Farm
Джон Брънър - Stand on Zanzibar
Дан Симънс - Хиперион (и преди някой да се удиви и възмути, да обясня - все още не съм попадал на книга, която дори бегло да може да се мери като мащаб на вдъхновение и въображение с уърлдбилдинга на тая поредица. Съответно тя винаги ми е била страхотен двигател за моето въображение)


От друга страна аз от известно време съм пълен илитерат...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Sun Nov 20, 2011 9:40 pm

Не е класация, а изброяване:

Фентъзи:
1. "Властелинът на пръстените" - труест ъф дъ тру
2. "Часът на дракона" - Робърт Хауърд - Конан е символ
3. "Талисманът" - С.Кинг и П.Строб - шедьовър, който никой от двамата съавтори не е надминал (според мен)
4. "Многоръкият бог на далайна" - Святослав Логинов - историята е нестандартна и много мъдра.
5. Хрониките на Амбър - Р.Зелазни
6. "Фантастична светлина" - Т. Пратчет
7. "Приказка без край" - М.Енде - супер приказнa и безкрайнa
8. "Господарят на войната" - Б. Корнуел - повече историческа, отколкото фентъзи, много мъжка книга
9. "Приказка за Стоедин" - Никола Русев - заслуженото българско присъствие в личния ми евъргийн лист, страхотна книга
10. "Песен за огън и лед" - най-добрия многотомник, ако мога така да се изразя

Фантастика:
1. "Пикник край пътя"- Стругацки
2. "Хиперион" - Дан Симънс
3. "Сънуват ли андроидите електрически овце" (а.к.а. Беглец по острието) - Филип.К.Дик
4. "Гейтуей" - Фредерик Пол
5. "Пътеводител на галактическия стопаджия"
6. "Звездна вълна се надига" - Д.Брин
7. "Аз, роботът" - А.Азимов
8. "Невромантик" - У.Гибсън
9. "Звездите са моята посока" - (а.к.а. Тигър, Тигър) - Алфред Бестър
10. "Аз съм легенда" - Р.Матисън

Вероятно в гореизброените ще се включи Джин Улф, с когото в момента се запознавам обстойно.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sun Nov 20, 2011 10:40 pm

1984 - защото наистина ме накара да се замисля колко близко сме били до такова бъдеще и колко глупави и контролируеми са хората
Ферма за животни - горе долу като горното, бонус точки за зловещата финална сцена
На западният фронт нищо ново - защото съм чел мрачни книги но само тази и Пътя ме смазаха така
Разказите на Карел Чапек и Р.У.Р. - изключителна сатира донякъде сходна с подхода си към редица човешки явления с този на Вонегът
Кланица 5 - защото говори за смърт, война, живот, любов и всичко друго със еднакъв тон и защото обхваща гореспоменатите неща в една фраза "така е то"
Боен клуб - мрачна, с анархистично - нихилистичен възглед за света, главен герой шизофреник, трябва ли друго?
Спасителят в ръжта - обхваща прекрасно настроенията ми и на доста тийнейджъри през една част от времето, а и навремето е била революционна, а и предлага до някаква степен социален коментар за времето
На дъното в Париж и Лондон - накара ме да се замисля сериозно какво е да си беден, както и че дори така живота си продължава. Плюс няколко безценни хумористични моменти.
Хамлет - една от малкото класики от училище която ми хареса толкова. Класическа трагедия и история за отмъщение, плюс яки сексуални шегички.
Пътят - само заради бруталната атмосфера която ме смаза психически до степен два дена след като я четох да продължавам да сменям апатия с гняв.
Полет над кукувичето гнездо - класически роман за бунта срещу системата, свободата и несломимия човешки дух.

Това са за мен книги които обективно всеки нормален интелектуално индивид от мъжки пол трябва да прочете.

Сега любимите!

Фентъзи
Мъглороден - брутална магическа система, битки зрелищни като в аниме, една от малкото свестни фентъзи главни героини, бясно темпо и обрати и яки раси. Classic fantasy done right!
Песен за огън и лед - изключително пълнокръвни герои, дори и женските, як уърлдбилдинг и страхотни обрати. Пък и Кутрето, Тирион и Аря! Epic fantasy done right!
Хари Потър - защото с тези книги се научих да чета и съм израснал. В първи клас кака ми ми четеше първата, след това се научих да чета наум преди всички други в класа. И защото съм препрочитал всяка книга поне 3 пъти.
Трилогия за Бартимеус - YA фентъзи което правилно използва, а не краде всевъзможни духове от различни митологии, джинът е забавен идиот, а финала беше heartwarming.
Вещерът - при все че финалът беше боза, разказите и 2,4,5 книга са бетон. Пък и е първото по - сериозно фентъзи което съм чел.
Сказание за Сарамир - по - различен сетинг от повечето фентъзита, предимно женски каст, убийствени (буквално) туистове, интересна ако и недоразвита магическа система.
Силмарилион - без ебавка. Истинска митология и очевидно интересна за разлика от някои реални митологии, след като съм й се изкефил в 5 клас.
Тъмните му материи - осмива лошите страни на църквата и монотеизма като цяло, има оригинален сетинг и успява да предаде епичност без мащабни битки и магии. Плюс... обрати. :lol:
Хрониките на Амбър - Коруин е като подобрена версия на Конан, има интересен свят и спирам тук за да не скверня маестро Зелазни.
Трилогия за близнаците и Войната на душите/Първият закон -Първото заради сантиментална стойност като първото по - свестно фентъзи тип спиноф което съм чел, пък и Рейстлин е култов.
Първият закон заради преобръщането на клишетата и Глокта, както и финала. [/b]

Подгласници:
Сянката на умелите - гилти плежър с насекомоподбни хора, технологии и магия.
Патрулите - каквото е казал Данте. В подгласници е просто защото не съм чел последната.



Сай - фай
Машината на времето - заради тематика си, както научна така и социална
Призрачните бригади - ненатрапчива философия, добре изпипана научна част, малко хумор, доста битки и мъничко секс.
Сфера - бясно темпо, психотрилър атмосфера и интересна идея за въображението.
Звездни дневници - сеирозно смесено със забавно, изключителна ерудиция на автора, философия и як хумор
Пътеводител на галактическия стопаджия - изключително абсурдният хумор, насмешливят възглед на автора към живота иииии... МАРВИИИИИН!
Дълбината - по - реалистичен и хуманистичен киберпънк с типичните за Лукяненко плюсове и минуси
Невромантик - киберпънк с главно К. яка научна част, ноар атмосфера и една - две доста яки екшън сцени.
Мъртвата зона - брутален финал, адекватен социален коментар върху САЩ по това време плюс четивността на Кинг
Отровата на алкория - дистопия с човекоядни растения и секс
Недокоснат от човешки ръце - във всеки разказ - брутална идея и финал.

Знам, оаках се. :neutral:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Damnation
Farmer
Posts: 50
Joined: Tue Jan 03, 2012 4:45 pm
Location: Sofia

Post by Damnation » Tue Jan 10, 2012 11:16 am

Хъм... за задължителни книги не мога да се сетя, но ако говорим за такива които с удоволствие бих препоръчал, има такива :)
Моите 50 стинки по темата :

Нещо от света на диска - Тери Пратчет.
Хрониките на амбър - Роджър Зелазни
Зеления път - Стивън Кинг
Хиперион - Дан Симънс
Рама - Артър Кларк ( или каквото и да е от ранния му период )
Пътеводител на галактическия стопаджия - Дъглас Адамс
Контакт - Карл Сейгън ( по възможност на английски, в бг превода се губи адски много )
Корпорация "Безсмъртие" - Робърт Шекли
Градът - Клифърд Саймък

Одисеята - Омир
Библията - .... автор неизвестен, да речем :)

Портретът на Дориан Грей - Оскар Уайлд
Клетниците - Виктор Юго
Двадесет хиляди левги под водата - Жул Верн

На изток от рая - Стайнбек
По избор нещо на Лъвкрафт
Карлсон който живее на покрива - Астрид Линдгрен
Десет малки негърчета - Агата Кристи
Още нещо от света на диска...

* За малко да забравя - Безотечественик - Кърт Вонегът. Повечето хора сигурно биха препоръчали Кланницата или Закуска за шампиони, обаче на мен това ми е любимото му произведение.
:D
Ego te provoco

User avatar
Feather
Smallfolk
Posts: 5
Joined: Fri Jan 27, 2012 8:31 pm

Post by Feather » Fri Jan 27, 2012 8:37 pm

Ето го и моя списък от книги, въпреки че не съм сигурен, дали мога да ги подредя по важност или значение за световната литература. Реших просто да ги изброя:
Спасителят в ръжта - Селинджър
Старецът и морето - Хемингуей
За кого бие камбаната - Хемингуей
На изток от рая - Стайнбек
Метаморфозата - Кафка
Кланица 5 - Кърт Вонегът
Майстора и Маргарита - Булгаков
Престъпление и наказание - Достоевски
Поща - Буковски
По Пътя - Джек Керуак

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Sun Jan 29, 2012 12:59 pm

Интересна тема, щото изглежда някак си неангажираяща. И все пак да посоча, че дори и книги които просто обогатяват културата ни пак може недиректно да те развият като човек. Все пак това е основната цел на изкуството. Значи:

Братя Карамазови - Достоевски
Идиот - Достоевски (най-вече заради забавата да я чета)
За кого бие камбаната - Хемингуей
Параграф-22
Лолита - Набаков (на английски!)
Великият Гатсби (на английски!)
На западния фронт нищо ново - Ремарк (феноменален автор)
За мишките и хората - Стайнбек
1984 - Оруел
Чумата - Камю

Фантастика и Фентъзи

1. Властелинът на пръстените
2. 2001
3. Фондацията
4. Краят на вечността
5. Stranger in a Strange Land
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Sun Jan 29, 2012 7:47 pm

Ох, нещо не мога да се пригодя към тази класация. Но като четох първия пост, някакси направих асоциация с тема от едновремешен форум, "Нарисувай се с песен" и ми стана интересно как мога да се нарисувам в книги... оттам изникнаха и няколко "рисунки", обаче много различни за различните ми възрасти, така да се каже :)

Някъде между 1 клас и 10-12 години, си спомням следните любими книги:
"Следите остават" - Павел Вежинов
"Ане Франк"
"Приключенията на Лиско"
"Приключенията на Алиса" - Кир Буличов
"Воля" - Димитър Горчивкин, но не съм сигурна :?
"Тимур и неговата команда" - Аркадий Гайдар
"Билбо Бегинс, дотам и обратно" - Толкон
"Роня, дъщерята на разбойника" - А. Линдгрен
"Пипи Дългото чорапче" – Линдгрен
Ерих Кестнер – където каквото намеря :)

От горните поне 2 съм ги заобичала още от списание Дъга, ако някой си го спомня, а после ходих да ги дебна в библиотеката за сериозен прочит :)

После, докъм 14-15 години изгълтах толкоз много уестърни, че половината са ми изтекли като спомен. Все пак, по онова време вече бях минала на Автори (разбирай, като подхвана даден автор, и го изчитах до дупка :))
За това време картинката беше горе долу следната:

Карл Май (много ревах за смъртта на Винету)
После Майн Рид - Оцеола, Белият вожд, Конникът без глава...
Емилио Салгари - всичко, до което успеех да се докопам в библиотеката
Александър Дюма - всичко
Етел Л. Войнич - Стършел (също сериозно ме разплака)
Зинаида Шишова - Джек Сламката (още ми е любим :))
Робърт Л. Стивънсън - Черната стрела, Островът на съкровищата, Д-р Джекил и м-р Хайд...
Хенрик Сенкевич - Стас и Нели
Теа Бекман - Кръстоносен пход по джинси
Марк Твен – Том Сойер, Хъкълбеи Фин, Принцът и Просякът, Един янки в двора на крал Артур...

Заедно с горните минаха и всички книжки на Арлекин, тогава вече сменях манталитета и сигурно и хормоните са си казали думата... :)

След това имаше много продължителен и сериозен фантастичен период, който май и досега не е минал, но да кажем, че някъде докъм отиването в университета, ако някой ме беше питал щях да подредя следната класация:

1. Айзък Азимов - всичко ми беше любимо, но поредицата за Фондацията - най-любима
2. Хайнлайн - и там всичко любимо, нооо, мен още от по-крехка възраст ме беше пленила "Звездният звяр" и досега ми е сред любимите четива :)
3. Павел Вежинов - честно казано, той ми грабна сърцето като автор още в 1ви клас, със "Следите остават", но около 10-11и клас вече бях изчела и всичките му криминалета, социалните повести, фантастиките, въобще - всичко, и вече класирах сборника "Сините пеперуди" по-високо от "Следите остават" :)
4. Антон Дончев - "Сказание за хан Аспарух, княз Слав и жреца Терес"
5. Вера Мутафчиева - Предречено от Пагане
6. Фани Попова-Мутафова - четирилогията за асеновци
7. Жул Верн - всичко, което намерих и изчетох, Тайнственият остров ми е особена слабост
8. Джек Лондон - вече го бях открила случайно с "Белю Пушилката" и... така :)
9. Богомил Райнов - по това време някъде изчетох всичко от кримките му
10. Андрей Гуляшки - малко трудно беше, но успях доста от историите за Авакум Захов да изчета. Спомням си, че много дебнах в библиотеката "Последното приключение на Авакум Захов"


След това вече се почна и работа, и учене, и времето за четене намаля... така че за периоди вече нямаше как да се говори, просто всичко се сля в множество книги, вмъкнати между работата и ученето, и така :)

От сегашна гледна точка въобще не мога да си събера предпочитанията в някакви си 10на книжки. Виж, в топ 100 по ще мога да се вместя... сега вече имам и по-критичен поглед върху нещата, и като се каже "топ 10 на книгите, които трябва да бъдат прочетени" вече не ползвам за мерилка удоволствието, което една или друга книга ми е донесла (както е по-горе), а по-скоро социалото, морално и етично послание, което носят, и което считам за повече или по-малко важно, и степента, в която книгата ме е накарала да размисля и да си променя светогеда за едно или друго нещо. Тъй че, сега бих направила горе долу следните класации:

Топ 10 на фантастика и фентъзи (без Пратчет и Хайнлайн, че ще ми отидат всички позиции за него :lol: ):


1. Павел Вежинов - Сините пеперуди
2. Айзък Азимов - 200годишният човек
3. Павел Вежинов - Белият гущер
4. Лари Нивън - Прашинка в божието око
5. Сакьо Комацу - Потъването на Япония (не знам дали алтернативната история я броим тук?)
6. Фредерик Пол - World of the end of time (не съм сигурна за превода)
7. Филип Хосе Фармър - В телата си разпръснати върнете се
8. Стивън Кинг - Сблъсък
9. Теа Бекман - Кръстоносен поход по джинси
10. Франк Хърбърт - Кошерът на Хелстрьом

Топ 10 на други (тук вече е по-трудно, много жанрове влизат...)

1. Павел Вежинов – Нощем с белите коне
2. Виктор Пелевин – Поколение П
3. Свобода Бъчварова – Земя за прицел
4. Антон Дончев – Време разделно
5. Именник на българските ханове и царе
6. Ерих Мария-Ремарк – Черният обелиск
7. Морис Дрюон – Железните крале
8. Стивин Кинг – Изкуплението Шоушенк
9. Джордж Оруел – 1984
10. Александра Потър – Внимавай какво си пожелаваш (любовен роман, за който не се е сетил, но много важен :))

Сигурно съм много офтопик, но вдъхновението даде газ и не можах да се въздържа - постингът си е по-скоро за мен, отколкото да информирам другите за нещо :)
Освен това, като прочетох какво съм писала по-горе, забелязах че някои книги и досега си ги препрочитам редовно и все още са ми любими, та съм си ги оцветила за прегледност :)

Dreamwalker
Smallfolk
Posts: 4
Joined: Mon Jun 18, 2012 6:37 pm

Post by Dreamwalker » Mon Jun 18, 2012 7:01 pm

1. Властелинът на пръстените (Дж.Р.Р. Толкин) - класика във жанра.

2. Децата на Просперо (Джан Сийгъл) - уникално по рода си "лирично" фентъзи, което ме остави без дъх. На места трудно за четене и изискващо по-голяма концентрация (поне за мен).

3. Хари Потър (Дж.К. Роулинг) - няма как да не спомена тази поредица. Моят прекрасен фентъзи свят!

4. Песен за огън и лед (Дж.Р.Р. Мартин) - завладяващи "тухли".

5. Амос Дарагон (Брайън Перо) - тази поредица е малко по-различна, но ми хареса свежия полъх на скандинавската митология.

6. Приключенията на Шерлок Холмс (Артър Конан Дойл)

7. Империя на вечността (Антъни О'Нийл)

8. Хроники на древния мрак (Мишел Пейвър)

9. Лили / Мъже без мустаци / Задача с много неизвестни (Братя Мормареви)

10. Хрониките на Спайдъруик (Холи Блек и Тони ДиТерлизи) - лека и приятна за четене поредица. Любимата ми (и най-напрегнатата) книга е предпоследната - "Желязното дърво".

11. Хрониките на Нарния (Клайв С. Луис) - и това няма как да не го спомена. За пръв път четох тази поредица, когато бях на 9-10 години. След няколко години я препрочетох и установих, че не е толкова епична колкото ми се е струвала преди, но си струва да се прочете.

12. Тъмните му материи (Филип Пулман)

13. Престъпление и наказание (Ф. Достоевски)

14. Пипи дългото чорапче (Астрид Линдгрен) - *поклон*

15. Хобит (Дж.Р.Р. Толкин)

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Mon Jun 18, 2012 10:32 pm

1. "The Communist Manifesto," by Karl Marx.
2. "Book of Psalms," King James Version Bible.
3. "The Origin of Species," by Charles Darwin.
4 . "Les Miserables," by Victor Hugo.
5. "The Prince," by Niccolo Machiavelli.
6. "The Art of War," by Sun-Tzu.
7. "The Wealth of Nations," by Adam Smith.
8. "Siddhartha," by Herman Hesse.
9. "Ideas & Opinions," by Albert Einstein.

а да, и да не забравяме

10. "The Second World War," by Winston Churchill.

както и

11. "Lord of the Rings ="

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Sep 12, 2012 5:48 pm

И аз се олях, ма кво да се прави :lol:

Фантастика и фентъзи

1. Джордж Р. Р. Мартин – Пътешествията на Тъф; Песен за огън и лед 1-3
2. Толкин – Билбо Бегинс
3. Клифърд Саймък – Резерватът на таласъмите
4. Братя Стругацки – Трудно е да бъдеш бог; Обитаемият остров
5. Сапковски – Вещерът
6. Алистър Рейнолдс – Казъм сити и останалите от серията
7. Орсън скот Кард - Играта на Ендър
8. Адъм Робъртс – Сол
9. Робърт Хайнлайн - Звездни рейнджъри; Луната е наставница сурова
10. Ричард Морган - Суперкомандос
11. Тимоти Зан - Кобра
12. Серж Брюсоло – Кървав сън; Железен карнавал
13. Сам Лундвал – Не е време за герои
14. Пиер Барбе – Какво сънуват псиборгите?
15. Робърт Силвърбърг – Замъкът на лорд Валънтайн и серията за Маджипур
16. Филип Хосе Фармър – серията Речен свят
17. Стивън Кинг – То; Голямата разходка; Сблъсък; Тъмната кула и т.н.т
18. Айзък Азимов – Сериите за роботите и Фондацията
19. Урсула Ле Гуин – Магьосникът от Землемория
20. Гай Гавриел Кай – Сарантийска мозайка
21. Нийл Геймън – Американски богове;
22. Джо Аберкомби
23. Лоис Макмастър Бюджолд - Вор

Художествена литература

1. Артуро Перес-Реверте – Учителят по фехтовка; Морската карта
2. Уилям Голдмън – Златният храм; Маратонецът
3. Джек Лондон – Белю Пушилката; Сърцата на тримата; Разказите му
4. Хенрик Сенкевич – Кръстоносци
5. Ъруин Шоу – Нощна работа; Хляб по водите
6. Уилям Голдинг – Повелителят на мухите
7. Глендън Суортаут – Благослови животните и децата
8. Александър Жарден – Фанфан или вълноломът на страстта
9. Артър Конан Дойл - Шерлок Холмс; Изгубеният свят
10. Харуки Мураками – Норвежка гора
11. Жул Верн – Капитан Немо; Тайнственият остров
12. Алесандро Барико – Коприна
13. Джон Кейс – Убийството като шедьовър
14. Робърт Луис Стивънсън – Черната стрела; Островът на съкровищата
15. Дж. М. Кутси – Позор
16. Албер Санчес Пиньол – Хладна кожа; Пандора в Конго
17. Роса Монтеро – Указания за спасяването на света
18. Бернхард Шлинк – Бягства от любов
19. Джеймс Клавел – Шогун; Цар плъх
20. Арто Паасилина – Годината на дивия заек
21. Анна Старобинец – Пубертет
22. Петер Хьог – Госпожица Смила и нейното усещане за сняг
23. Антонио Табуки - Твърди Перейра

User avatar
gal.eon
Adept
Posts: 220
Joined: Thu Jul 31, 2008 2:10 pm
Contact:

Post by gal.eon » Wed Sep 19, 2012 12:59 pm

Гробищен свят - Клифърд Саймък
Играта - Петър Кърджлов
Сезонът на мъглите / Дългията изгрев на Ена - Евгений Гуляковски
Недокоснат от човешки ръце - Робърт Шекли
Разказите на Рей Бредбъри
Пътеводител на галактическия стопаджия - Дъглас Адамс
Донеси ми главата на принца - Шекли & Зелазни
Хониките на Амбър / Господарят на светлината - Роджър Зелазни
Малки богове - Тери Пратчет
Хиперион / Ендимион - Дан Симънс
Никога, никъде, никой / Момчетата на Aнанси - Нийл Геймън

Гаргантюа и Пантагрюел - Франсоа Рабле
Пътешествията на Гъливер - Джонатан Суифт
Посмъртните записки на клуба Пикуик- Чарлз Дикенс
Братя Карамазови - Фьодор Достоевски
Разказите на Хорхе Луис Борхес
1984 - Джордж Оруел / Прекрасният нов свт - Олдъс Хъксли / 451 по Фаренхайт - Рей Бредбъри (които спокойно попадат и в горния списък)
Сто години самота - Габриел Гарсия Маркес
Лотарията - Хулио Кортасар
Вино от глухарчета - Рей Бредбъри (според мен е добре да се изучава в училище)
Юлиан / Сътворението / Месия - Гор Видал
Галапагос / Котешка люлка / Закуска за шампиони - Кърт Вонегът (за горния списък?)
Ако пътник в зимна нощ - Итало Калвино
Островът от предишния ден - Умберто Еко
Сянката на вятъра / Играта на ангела - Карлос Руис Сафон

+
Приказки по телефона - Джани Родари
Пипи дългото чорапче / Карлсон, който живее на покрива / Емил от Льонеберя - Астрид Линдгрен
Чудното пътуване на Нилс Холгерсон през Швеция - Селма Лагерльоф
В края на краищата няма жив човек, който да може да разбере другия, защото всеки от нас гастролира пред отделни хора с отделни, избрани измислици от собствения си аз!

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Tue Sep 25, 2012 11:13 pm

1. Библията
2. Колелото на Времето от Р.Дж.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Sep 26, 2012 9:38 am

Е, темата е за 10-те книги, трябва да кажеш и кои номера от Колелото...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Sep 27, 2012 8:17 pm

2. Wheel of Time 1
3. Wheel of Time 2
4. Wheel of Time 3
5. Wheel of Time 4
6. Wheel of Time 5
7. Wheel of Time 6
8. Wheel of Time 7
9. Wheel of Time 8
10. Wheel of Time 9
...Oops... ran out of top 10 numbers... >_<

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests