A Dance With Dragons [СПОЙЛЕРИ до 4-та книга вкл.]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Fri May 11, 2012 1:18 pm

Като цяло кърти мифки въпросното съмъри, но в крайна сметка от нискокачествен изходен материал не може да се получи кой знае колко добра преработка ;)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 29, 2012 4:33 pm

Дръпнах си някакъв ПДФ в оригинал, в който книгата е 680 страници, или 650 чисто без телефонния указател на персонажите накрая.

Стигнах докъм примерно 35-а страница - пролога, първата глава на Тирион и първата на Денерис.

СКУКАТА Е УБИЙСТВЕНА И МНОГОСЛОВНА.

Всичко дотук можеше спокойно да се побере в 10-15 страници, а дори и те нямаше да са особено интересни, освен донякъде прологът, и то в не повече от две-три страници.

Тирион
Spoiler: show
успя за една глава да ми стане скоропостижно антипатичен, защото Мартин май е решил да го превърне в комплексирано злобарче-садистче, което третира простолюдието като боклук и иска то да се страхува от него. Джофри 2.0.
Що така, бе Джорджи?!


Денерис
Spoiler: show
май и тя е затъпяла откак стана кралица на Мийрийн. Кралската аудиенция беше БОЛКАТА. "Аз съм малко момиче и не разбирам от военни действия/дипломация/социални отношения/управление като цяло, но смятам, че правилното решение е..., а всички съветници да го духат". Детски капризи плюс лениво чудене дали Пешо или Гошо е по-сгоден за секс.
ВАЖНО.


Две глави, два основни персонажа, две лоботомии на въпросните, много и излишни подробности и за разнообразие тъпи и ненужни вътрешни терзания, хленчене и общи размишления, за които грам не ми пукаше.


Отврат.


Може би е малко рано за такава прогноза, но ми се струва, че ако Мартин смята да продължи в тоя дух да пише шеста и седма книга, ще има още разцепвания. Та дано се стегне или редакторът му да тропне с крак, че е крайно време (и в четвърта имаше нужда от редакторски юмрук по масата - колкото и да ми хареса, не липсваше развлачване), иначе Песента като нищо ще заформи бързата десятка тухли.

А първоначално е била замислена като трилогия...
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Tue May 29, 2012 5:41 pm

Ако съотношението обем/събития беше такова (35 към 15 страници), то с мед да го намажеш. Прочети книгата пък тогава сподели :lol:
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Tue May 29, 2012 6:03 pm

Факт е, че Мартин реално няма абсолютно fuckin никакво валидно оправдание за разделянето на четвърта книга в две части. Безпроблемно Пира и Танца можеха да се съберат в едно томче с големината на третото, примерно, или в най-крайния случай със сто - сто и петдесет страници повече.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue May 29, 2012 7:57 pm

Ице, понеже ще я подпочвам и аз пета и видях, че си чел само малко, та кликнах спойлерите.

Това с Денерис го има дословно и в трета книга :mrgreen: Ама дословно - от ироничните "Аз съм малко момиче и не разбирам, но ще те нахраня, щото трябва да ти покажа кой е шефът", до "Джора или Даарио Нахарис, хмммм" При нея поне това, което си видял, е напълно ин керъктър, а Тирион в края на трета беше толкова изпълнен със (само)омраза и жлъч, че нищо чудно да му държи още. Тъй че не бих си правил изводи от по една глава ;)

А прологът (само него съм чел) ми беше много добър керъктър дивелъпмънт и носеше бая атмосфера.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue May 29, 2012 8:22 pm

Spoiler: show
Поведението на Тирион е съвсем логично, все пак той далеч не е ангел (multiple murderer and all that...), винаги я е имала при нео една доста ясно изразена mean streak, а в този момент е в ужасно настроение по очевидни причини.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 29, 2012 9:05 pm

Прави сте, че не е редно да правя големи заключения по една глава, но като първи впечатления хич не бидох очарован.

Денерис в трета книга все пак показваше малко повече зрялост и адекватност под напрежение, а Тирион е минал през всякакви лайна и насмешки откакто е роден, та това, че е бастисал тейко си за мен не е оправдание да се превръща в заместител на Джофри - промяната в поведението и мислите му спрямо показаното в първите три книги ми идва малко твърде рязко. Убиец по принуда е едно, садист за удоволствие - съвсем друго.

Ама ще попрочета и нататък, ще видя търпят ли някакво смислено развитие. Засега ми е по-скоро регресия.
(Емо, прочети поне първите им глави преди да правиш аналогии с трета книга. :wink: )

Развлачването и пълнежът обаче дразнят от воле. В тия първи 35 страници от 650 не стана почти нищо, а станалото не ми грабна вниманието кой знае колко - много думи за малко неща. Това важи и за пролога, ама знам, че Емо се кефи на стила повече, отколкото на сюжета, та разтягането на локуми надали ще го дразни колкото мен, стига да е в приятна за него опаковка. :P


П.П. Стилът на Мартин ми е приятен и на мен (макар и да предпочитам Пратчетовият, да речем), но това не ми е водещо. Искам да стават неща, и то смислени, и малко по-живичко, ако ще да може!
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue May 29, 2012 9:23 pm

Началото е тегаво, после набира скорост (около главите на Джон), но след средата като се сливат сюжетните линии пак леко забатачва.

Уви Денерис си е така до края :/
тя е най-слабата част от книгата.

Но Давос и Теон компенсират :))
а и следващите пет-шест глави на Тирион са як травелог по Ессос
This is it. Ground zero.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 29, 2012 9:26 pm

Е, ако началото е най-слабата част, това е добра новина. :mrgreen:

Тирион значи се явява колега по екскурзоводство на Бриен, а? Тя в четвърта, той в пета? Ако е интересно, защо не?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue May 29, 2012 9:28 pm

Ми не знам, аз като много прясно прочел 3-та и 4-та, мога да кажа, че 50% от обема на тия книги градят атмосфера с разни истории/бекграунд инфо/просто шляене и тем подобни. Може би след известно време другите 50% взимат превес в спомените на читателя и книгите му остават като сюжетни, но бих казал, че това далеч не е единственият фокус на Мартин, до степен всъщност дори да не е на първо място в повествованието.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Tue May 29, 2012 9:31 pm

Последно, Церсей или Сърсей? Джайм или Джейми?
Аз съм за първото.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 29, 2012 9:32 pm

Възможно е, аз първите три съм ги чел в зората на издаването им у нас, та нищо чудно паметта ми милостиво да ги е изредактирала, ама бая неща си ставаха все пак в тях спрямо четвърта, която ми е по-прясна в съзнанието.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 29, 2012 9:33 pm

Interpreter wrote:Последно, Церсей или Сърсей? Джайм или Джейми?
Аз съм за първото.
Церсей ми е по-благозвучно, както и Джайм.
passer-by wrote:П.П. Всеки път като видя или чуя "Джейми", си спомням това:
http://www.youtube.com/watch?v=KeMMow_Itqw :lol:
Ама песничката е готина (почва от 0:42). :D
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Tue May 29, 2012 9:40 pm

Тирион в началото на пета книга си е обзет от отчаяние и самосъжаление по съвсем разбираеми причини- цяла трета книга потъваше по надълбоко в това настроение и кулминира в убийствата на Шае и баща си. Първата му глава е само дни (или няколко седмици?) след този момент и съвсем естествено продължава от същото място.
Spoiler: show
За нещастие това му безполезно настроение е достатъчно да се опише в една-две глави, а то всъщност си остава напълно непроменено до края на книгата.
Все пак първата част от историята на Тирион е едно от по-добрите неща в книгата. Ако смяташ, че неговата първа глава е твърде провлачена, остатъкът от книгата ще е остро неприятна изненада.

Денерис винаги си е била глуповата и след смъртта на Дрого сюжетната й линия все ми се струва тягостна. В пета книга е особено дразнеща, защото покрива голяма част от обема на книгата без да получи някаква смислено развитие.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 29, 2012 9:44 pm

Ambartanen wrote:Все пак първата част от историята на Тирион е едно от по-добрите неща в книгата. Ако смяташ, че неговата първа глава е твърде провлачена, остатъкът от книгата ще е остро неприятна изненада.
ААААРРГХХХ!!!

Е, поне си понижавам очакванията още повече, дано е достатъчно. :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 77 guests