Нови поредици в България

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
hellside
E'lir
Posts: 174
Joined: Mon May 14, 2007 2:51 pm
Location: Sofia
Contact:

Нови поредици в България

Post by hellside » Wed Jul 06, 2011 4:13 pm

Тъй като се уморих да чакам годишния брой 69 на Шадоуденс, а имам спешна нужда от някакъв меродавен коментар, отварям темата за съвет, кои сравнително нови поредици на българския пазар си заслужават. Колебая се между следните:

Игрите на глада - Сюзън Колинс - от една страна който е чел е по-скоро доволен, но от друга ги подозирам в твърде лесна екшън смилаемост и качества, които се изчерпват с "много четима" или "лесно влиза" или "напрегнато действие, държи те до края, после ти е все едно".

Живият хаос на Патрик Нес - Не пускай ножа , Въпросът и възражението, Чудовищата на войната - горе-долу същите съмнения като за Игрите на глада - че отново имаме някакъв невероятно бърз екшън и някакви морални дилеми и прочие шит, подходящ за изграждане на личности в дадена възраст, но не и за вече оформени такива.

На Артлайн изданията ( и не само ) на абсолютно непознати за мен автори- не са поредица, но много странни ми идват - детски ли са, комиксови адаптации ли са, имат ли някаква оригинална мисъл или следват обичайните заподозрени във "вампир-зомби-феи залюбват хуманоиди" жанра:
- Топли тела - Айзък Мериън
- Ангелски намерения - Теодора Манова
- Скелиг - Дейвид Алмънд
- Фамилиарите - Епщайн и Джейкъбсън
- Грозните и Красивите на Скот Уестърфийлд ( изд Пан )
- Безсмъртна любима на Кейт Тиърнън ( Кръгозор )

Напоследък почти всяко издателство опитва на вкус ърбън - фентъзи - фантастиката, че вече съвсем се обърках кой на какъв принцип решава , че еди кой си съвсем нов автор ще е много вървежен или не...

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Wed Jul 06, 2011 4:41 pm

На Уестърфилд съм чел другата му поредица за алтернативна Първа Световна Война, която е доста забавна, но си е YA, героите са на по 14-15 и тепърва почват да си мятат влюбени погледи. Подозирам че и това за Грозните е в подобен стил.

User avatar
grigorp
Farmer
Posts: 71
Joined: Thu Jan 03, 2008 8:24 pm
Contact:

Post by grigorp » Wed Jul 06, 2011 8:29 pm

При Игрите на глада първата е супер яка, но после пада качеството.
Патрик Нес е много добър и трите са супер яки, а и третата май спечели Карнеги медала тая година.
Скот Уестърфийлд е много приятен, но има леки досадни моменти в средата на всяка от книгите си.
Скелиг е ГОЛЯМАААААААААААААА!!!
Препоръката ми е следната - почваш със Скелиг, после ако имаш сили четеш Игрите на глада, но само първата. После редуваш Патрик Нес и Скот Уестърфелд.
Все пак имай предвид, че всички книжки са YA и всичките са с остри антиутопични елементи.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Wed Jul 06, 2011 10:45 pm

Бе аз все пак ще си ги взема Игрите на глада, защото съм си в тази възраст, а и сетингът ми звучи интересен.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Thu Jul 07, 2011 8:55 am

На мен ми е доста приятна поредицата "Реликвите на смъртните" на Касандра Клеър. Не открива топлата вода, особено в първата книга, но все пак има интригуващи персонажи и в един момент просто се усещаш, че искаш да прочетеш какво ще стане тях и дори да предвиждаш финала (което не е никак трудно в тази поредица), пак нямаш търпение да видиш как героите ще го изживеят. Интересното е как с всяка следваща глава стила на авторката все повече се оформя и подобрява. И макар първата книга да започва трагично, от средата натам вече е доста прилично четиво. От всичките хиляди тийн ърбън-фентъзита това е най-доброто, мисля.
But goddamn,
you got me in love again

hellside
E'lir
Posts: 174
Joined: Mon May 14, 2007 2:51 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by hellside » Thu Jul 07, 2011 12:05 pm

Лошо, пък аз намирам Реликвите за твърде крайно тийн насочена - изчетох я цялата, тъй като имам принцип да не зарязвам поредица ( често след мудна първа, следват чудесни продължения, а пък и аз имам малко по-различно чувство за темпо ) , но просто съм минала възрастта на която би ме развълнувала, затова и не продължих нататък с "творчеството " на Клеър. Ако някоя от поредиците / книгите , от които се интересувам са точно толкова единствено и само вълнуващи за подрастващи, ще си спестя четенето им....

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests