Neuropath by R.Scott Bakker

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
Bhaal
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:09 pm

Neuropath by R.Scott Bakker

Post by Bhaal » Mon Jul 04, 2011 8:46 pm

Страхотна книга. И страховита също :wink:
Прочетох я за една вечер. После два дена не можех да си я изкарам от главата.

За какво става дума? Бейкър (така го произнася самият той, макар че преди да го чуя си мислех, че е Бакър) е написал хардкор изживяване, което да засегне читателя и да го накара да се замисли. Дълбоко. По кофти въпроса за свободната воля и дали я има всъщност. Верен точно на мисията си да спори с читателите си и да ги накара да размишляват, той постига точно това според мен с Неуропат. Историята е яка, макар и през погледа на откровено слабия като характер Томас Байбъл, всичко се движеше с приятна скорост, аз лично се кефех както на сцените с обясненията за последните открития на невронауката, така и на останалите - тоест, книгата си струва да се прочете не само заради обяснението на някои интересни научни факти, а заради качественето писане и яките персонажи. Специално обратният съсед на Томас, Миа, беше изключително освежаващ и забавен персонаж.

Аргументът на Томас и Нийл, чийто основи са поставени в началото на книгата и се развива постоянно, се оказва събирателният център на цялото действие и достига своята кулминация в края на книгата, в бруталната среща между Томас и Нийл. Хепи ендингът не е опция тук. Аз нямах проблем с това, но имах проблем с недостатъчното описание на състоянието на това как възприема света един Невронавт. Просто очаквах повечко описания, но Бейкър явно е решил да поспести от него за финала си. Така или иначе, финалът ме остави с едно издразнено чувство, че искам още от една страна, от друга беше "задоволително" и хм... изискващо обмисляне преживяване.

Книгата е велика, обаче мисля че не е за всеки. Някои читатели не могат да я понасят и се отказват от нея, други я четат само веднъж и повече не искат да я поглеждат, трети пък я обичат - но всички са единодушни, че е хардкор изживяване. Ебаси, само ако се правеха повече такива книги...

Който е чел книгата да скача да коментира. Само без спойлери по други книги на Бейкър, че точно съм почнал Мракът, който идва преди, първата от Принцът на Нищото и се кефя.

Послепис: Само аз ли съм си събрал в уърд файлче сцените с видеотата на Океански глас, щото са прекалено кефещи за да е истина?
Last edited by Bhaal on Mon Jul 04, 2011 11:45 pm, edited 1 time in total.

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Mon Jul 04, 2011 9:59 pm

Оттова, което прочетох в интернет, ми стана много интересно. Ама дали ще е така, като я прочета. Тя е много нова, 2010, само в bookstore я намирам, а там цените са солени. Къде я намери в България? (естествено, ако не си я поръчал)

Bhaal
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:09 pm

Post by Bhaal » Mon Jul 04, 2011 10:39 pm

О, щом ти е станало много интересно, очакванията ти ще се оправдаят и надскочат. А книгата е от 2008. Не съм си я поръчвал, нямам я на хартия - четох я на компютъра, на английски. Бейкър все още няма нищо преведено в нас.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Mon Jul 04, 2011 11:11 pm

kalendarut_ska4a wrote:Оттова, което прочетох в интернет, ми стана много интересно. Ама дали ще е така, като я прочета. Тя е много нова, 2010, само в bookstore я намирам, а там цените са солени. Къде я намери в България? (естествено, ако не си я поръчал)
Bookdepository.com is your friend - там цената е под 5 евро, с безплатна доставка.
http://www.bookdepository.com/Neuropath ... 0765361578
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Mon Jul 04, 2011 11:30 pm

Много ти благодаря, Demandred! :) За пръв път се сблъсквам с този сайт. Жалкото е, че нямам и 5 евро в банковата си сметка :mrgreen: Ще трябва да вкарам 10-15 лева или ще помоля някой приятел.

Много ти благодаря пак за сайта!

Bhaal, явно наистина ти е било много интересно, че да се мъчиш на монитора. Може и аз това да направя, ако другите планове пропаднат ;)

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Jul 04, 2011 11:33 pm

И докато сме на тема Bakker, The Darkness That Comes Before за 3 евро...

http://www.bookdepository.com/Darkness- ... 1841494081
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

Bhaal
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:09 pm

Post by Bhaal » Mon Jul 04, 2011 11:34 pm

Ами виж сега, аз книгите дето ги искам да ги чета, не мога да си ги позволя всичките, така че ми е станало навик да чета на монитора.

Колко ще ослепея е друг въпрос :shock: 8-)

А Неуропат още като му бях прочел кратката анотация си казах, че това е книгата (!). Има прекалено много неща, които и мен ме интересуват, че точно да не откликне нещо в мен като срещнах заглавието. Но то пък идеите на самия Бейкър като цяло ми действат по подобен начин.

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Mon Jul 04, 2011 11:45 pm

Bhaal, разбирам те. :wink: Много често ми се е налагало да чета учебници пред монитора и 1-2 книги съм прочел така. Просто сега малко имам кинти и тази книга за 5 евро ще се опитам да се сдобия с нея в хартиен вариант.

Bhaal
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:09 pm

Post by Bhaal » Mon Jul 04, 2011 11:48 pm

Ако не ти е чак такъв проблем да четеш на монитор можеш да си спестиш 5те евро и да си я прочетеш на компютъра.

Аз лично харесвам и предпочитам хартиените варианти, но просто нямам парите да си го позволя за всяка книга, която харесам.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Jul 05, 2011 3:52 pm

Яко, за пръв път някой я хвали тая книга :) оттук май само Трип и Рол я имат, но не са я чели..
This is it. Ground zero.

Bhaal
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:09 pm

Post by Bhaal » Wed Jul 06, 2011 8:39 pm

То да не излезе, че само аз съм я чел тая книга? Баси късмета :D

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Mon Jul 25, 2011 12:28 am

Прочетох я току-що

Оправда очакванията. Definitely a keeper! :mrgreen:
Аз нямах проблем с това, но имах проблем с недостатъчното описание на състоянието на това как възприема света един Невронавт.
Е, не мисля, че Бакър би искал да измисля глупости. Представи си самата идея :wink: Мисля, че това е невъжможно да се представи без да отидем в Дисни уърлд.
Spoiler: show
Мен по-скоро ме издразни, че тая патка Нора се появи в КРАЯ. Самият край ми хареса от една страна, ма не я щях нея там. И исках още като че ли. Важното е, че Гудбук си разбра Аргумента поне.
Предполагам, че ще е страховита за хора, които не разглеждат себе си като експеримент. Мхм, да да... Но бих я препоръчал на някои приятели да станат малко по-self-aware.

Иначе стилът е незатормозващ и се чете доста леко и приятно. Щеще ми се да имаше малко повече science references (съвсеееем МАЛКО де - примерно, покрай любовта можеше да спомене поне за oxytocine, но пък от друга страна е fiction... хм) :mrgreen: Имаше неща, за които не се бях замислял, та останах доста доволен :) Въобще, Bhaal, благодаря ти много, че пусна тая тема, та се докопах до тази прекрасна книга! :)

Хубаво е просто да си я stash-не човек тази книга някъде за специални случаи. :)

ПС: Е нещо такова исках от Dollhouse от Whedon. Поне го намерих в Neuropath[/spoiler]

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests