Chuck Palahniuk

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Chuck Palahniuk

Post by kalendarа_ska4a » Sat Jun 04, 2011 8:42 pm

Anyone?

Ако имаше автор, с който бих се идентифицирал, то това би било Palahniuk. Просто мислите му са все едно моите. (говоря за ранните му романи)

Може би е най-известен с Fight Club (макар че тук бих предпочел филма на Fincher накуп с Edward Norton, Brad Pitt и Helena Bonham Carter).

Чел съм Fight Club, Choke, Survivor и Invisible Monsters (и гадните Guts lol). Най-добрата му е Survivor, най-любима ми е Invisible Monsters. По Choke има и филм, но е просто подигравка за мен.

Много съм предубеден към новите му неща и надали ще ги прочета. Твърде много взе да си избива комплексите според мен - култи, посветени на него, турнета за разкази от типа на Guts - seriously WTF?

Достатъчно плямпах какво мисля аз, та ще ми е интересно, ако някой друг сподели. Тогава може би бих казал нещо по-съществено от това да изреждам заглавия :wink:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Sat Jun 04, 2011 8:52 pm

Обърни внимание на Lullaby . Много е извратена.

Готин е, но според мен не е чак култов.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Sat Jun 04, 2011 9:02 pm

Lullaby я нямаха, когато последно ходих и за сметка на това взех Diary, но май само половината прочетох. Иначе точно Lullaby и може би The Fugitive ме интересуват от този автор - най-вече Lullaby. Има време.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jun 04, 2011 9:22 pm

На български ми остави впечатлението за повече напън и претенция, отколкото истинско съдържание, но все пак преди да съм го чел в оригинал, си спестявам мнението.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
F242
Sorcerer
Posts: 383
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:34 pm

Post by F242 » Mon Jun 27, 2011 12:35 am

Това е един от писателите, които следя, и чета с удоволствие, когато имам възможност. От всичко написано от него, май не съм чел само цитираната Приспивна песен, проява на разсеяност и/или небрежност от моя страна.
Любима книга ми е Haunted. Това е роман от разкази разредени с поезия в бял стих. :D
Не съм го чел на български - но на английски стилът му много ми допада. Самият Боен клуб на моменти ми напомня рап-музика (аз не съм особен любител на този стил, но с друго не мога да сравня ритъма на прозата му). Това беше усетено и предадено добре в един момент от филма.
"The vulgar think the God by analogy to man and so worship Him in the form of the Gods. The learned think the God by analogy to principles and so worship Him in the form of Love or Truth. But the wise think the God not at all. They know that thought, which is finite, can only do violence to the God, who is infinite. It is enough, they say, that the God thinks them."

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20293
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Jun 27, 2011 9:58 am

Свалих си тамън вчера пакет 12 книжки на английски от Бананаленда :). Зема ги прочета тия дни, че само боен клуб съм чел и то на бг. Пак ми се догледа филма бтв...
:ninja:

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Mon Jun 27, 2011 11:08 am

Прочети Survivor, по-интересна е от Fight Club :wink:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jun 27, 2011 7:10 pm

Чел съм я на бг, нещо не можа да ми влезе.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Селест
Smallfolk
Posts: 12
Joined: Wed Aug 15, 2012 11:39 am
Contact:

Post by Селест » Wed Aug 15, 2012 1:36 pm

Чък ми харесва като автор и като идеи. Дори и да не съм съгласна с повечето от тях, ми харесва начина, по който е изразил гледната точка на героите си. Чела съм го само в оригинал. За мен той е от този тип автори, които най-вече заради стила си, преведени на български звучат ужасно.

От това, което съм прочела, най ми харесват Fight Club и Haunted. Единственият му недостатък е, че ако седнеш да четеш повече от две негови книги една след друга (както се случи с мен една зима), ти прави впечатление, че дори и сюжета на пръв поглед да е различен, всичко започва да се повтаря. Това ми развали удоволствието от Invisible Monsters и Snuff. Макар че, Snuff сама по себе си беше достатъчна за това :D Колкото и да ми харесва предпочитам да го чета през даден период от време.
Nulla è reale, tutto è lecito.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests