Проблем със запазване на голямо количество книги

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Проблем със запазване на голямо количество книги

Post by Muad_Dib » Wed Apr 20, 2011 3:44 pm

Пиша тук, понеже не съм много за темата "Търся", а и все пак проблемът е книжен. И така: имам огромно количество книги (разбирайте около и по-скоро над 300 в различни формати и корици), които не желая да дарявам, нито да давам на читалище/дом (поне на този етап), но искам да запазя. Уви мястото в апартамента ми свършва скорострелно, при което си отделих по-хубавите четива, но уви остана огромна бройка. Имам голямо мазе (около 20тина квадрата), но ми трябва акъл как да ги опаковам, за да ги предпазя от влага и мухъл във въпросното. Предполагам, че просто да ги наредя по рафтове едва ли ще е достатъчно или пък найлонови пликове.

Благодаря на всички предварително за съветите.

Ако имате някакви други оригинални идеи какво да ги правя - смело пишете.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Apr 20, 2011 3:54 pm

Мазето сухо ли е?(Може би най важния въпрос)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Nicksson
Farmer
Posts: 51
Joined: Fri Apr 23, 2010 5:08 pm

Post by Nicksson » Wed Apr 20, 2011 4:37 pm

Преди няколко месеца имах същия проблем. Купих си найлонови чували, сложих книгите вътре и ги запечатох с тиксо - станаха на купчинки. После ги наредих в кашони и право в мазето.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Apr 20, 2011 5:14 pm

Задължително в найлони - иначе гризачите и насекомите стават голяма опасност.
Слагай кашоните на масичка иначе на земята е кофти.
Кашоните да са от здрав картон да не попиват влага.
Така може да издържат и 100 години.

User avatar
comics_ross
Merchant
Posts: 91
Joined: Sat Jul 10, 2010 10:55 am

Post by comics_ross » Wed Apr 20, 2011 7:41 pm

Аз процедирам по същият начин - найлонови чували поставени в кашони. Купих си едни стелажи от "Практикер" и по този начин изглеждат доста спретнато.

Важното е да не е много влажно и задължително да ги проветряваш на няколко месеца - вадиш ги от чувала и ги оставяш да "подишат" за няколко часа. След което ги поставяш в нов чувал. Технологията е същата, като при комиксите в пликчета :wink:

User avatar
Mementa
Commoner
Posts: 38
Joined: Mon Feb 15, 2010 5:04 pm
Location: Sofia

Re: Проблем със запазване на голямо количество книги

Post by Mementa » Thu Apr 28, 2011 11:42 pm

Аз "неактивните" ми за момента книги ги държа на рафтове високо над ламперията в един вътрешен коридор. И четирите стени с по два рафта, дори над вратите на стаите. Да са ми наблизо. Някакси чак в мазето, че и в чували и кашони... ми се струва несправедливо. Макар че пък като няма друга възможност, все пак е разрешение някакво.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Fri May 13, 2011 10:36 pm

Ако си ги изчел и ако наистина смяташ, че няма да ги прелистиш повече, и ако наистина нямаш място за тях..подари ги. :)
Помисли от различен ъгъл, може да поставиш началото на нещо интересно..? за някой друг.
На мен ми се е случвало. Макар и да не става въпрос точно за подаряване. Но това са книгите, това са идеи които могат да поникнат в нечия глава, помисли си, после може да останеш доволен от себе си :)

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Sat May 14, 2011 5:40 pm

И двата кашона книги, които навремето прибрах в мазето опаковани, се вмирисаха на мазе, и от миризмата просто спасение няма. За щастие не бяха особено ценни екземпляри (повечето), така че излишното отиде при търговци втора ръка, а другото, преопаковано, отиде в остъклената тераса.

Сега с майка ми правим чертежи за библиотека по поръчка, монтирана около, под и над прозорците в хола. Междувременно книгите стоят прибрани в кашони, облепени с вестници, и качени върху секцията. :roll:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests