Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Gallean
Scholar
Posts: 128
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:45 am

Post by Gallean » Wed Aug 10, 2011 2:13 pm

Метро 2033 е силна книга, с много добро начало, но с времето (някъде към половината съдържание) спада като качество. Автора признава, че я е удължил в последствие. Има добри попадения и заслужава да се прочете.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9053
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Aug 10, 2011 2:19 pm

hakama wrote: Търся книга на тема: Световен срив в дигиталните технологии или всичката електроника, комуникации и по този начин човечеството е принудено да се върне към занятите, работната ръка, уменията, знанията, като оцеляват само знаещите и можещите, а разни там професийки и човешки приумици, забавления на съвремието - отиват в историята :lol:
Първия прикуел на чунг куо. Но за жалост е субпрайм така да се каже :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
hakama
Farmer
Posts: 51
Joined: Sat Feb 19, 2011 7:05 pm

Роботите и Фондацията - кратка версия?

Post by hakama » Sat Dec 03, 2016 5:50 pm

Има ли съкратен вариант на поредицата за Роботите и Фондацията? Тогава бих им отделил време. Интересен ми е Азимов, с неговата визионерска мисъл, но цялата поредица ми се струва много времеемка, като знам още колко ме чакат.
Някъде, четох , че продълженията на Фондациите са писани едва ли не на сила?! :roll:
----------------
Непобедимият на Лем, имам спомен, че четох сходство с тези два романа:
Облакът - Рей Хамънд; Черният облак - Фред Хойл
Кой е по-добрия (и с повече научни вметки)? Вече и Облакът е дигитализиран.
====================================
Devoted of Slaanesh wrote:Аз бих ти препоръчал трилогията за Марс на Ким Стенли Робинсън, както и Сол на Адам Робъртс.
Това мисля да започна.
JaimeLannister wrote:"Планетата в края на времето"
Това доста ми хареса - особено как еволюира човечеството след хилядолетията престой в космоса при изкуствена гравитация.
Gallean wrote:Практически ефект на Дейвид Брине е кратичка и интересна книжка. Чете се много бързо, така, че няма да загубиш в никакъв случай ако й обърнеш вниамние. И определено има над какво да се замислиш след това :)
Отговаря на идеи: 2, 3 и 4.
Първо това подхванах навремето, но имаше фентъзи елемент, което не ми се понрави много много :lol:
Gallean wrote:Метро 2033 е силна книга, с много добро начало, но с времето (някъде към половината съдържание) спада като качество. Автора признава, че я е удължил в последствие. Има добри попадения и заслужава да се прочете.
2034 и 35 верно ли са слаби?

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by coldie » Wed Dec 14, 2016 11:43 pm

Лунна дъга, както е казал Strelok, обаче аз повече се впечатлих от Трите заповеди на Създателя.
Тази бих ти препоръчал.

User avatar
vegetosayajin
Smallfolk
Posts: 2
Joined: Sat Apr 08, 2017 5:11 pm
Location: Анкх-Морпорк
Contact:

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by vegetosayajin » Sun Apr 09, 2017 2:27 am

Критериите ти обхващат страшно голям диапазон и в повечето научна фантастика присъства в едно или друго качество, останалото е различен жанр/поджанр.That said от пояснението ти на втора страница бих препоръчал "Битие" от Дейвид Брин.

hakama wrote:
Sat Dec 03, 2016 5:50 pm
Devoted of Slaanesh wrote:Аз бих ти препоръчал трилогията за Марс на Ким Стенли Робинсън.
Това мисля да започна.
В никакъв случай! Това е най-сухата и безидейна поредица, с която човек може да си загуби времето.По-добре гледай някой треторазряден екшън от 80-те.

Видях датата сега, дано не е късно. =D
Image

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by Roland » Sat Dec 16, 2017 10:27 am

Тъй. Търси се твърда научна фантастика, базирана изцяло на математика, вместо на физика. За предпочитане от признати автори, а не разни апокрифни.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by Ambartanen » Sat Dec 16, 2017 11:08 am

Не съм сигурен какво точно значи базирана изцяло на математика, но His Master's Voice на Лем е страхотна книга разказана през гледната точка на математик. Дискутира някои области на приложната математика като криптология, signal analysis, теория на вероятностите, но и по-далечни неща като философия на математиката, еволюционна биология, научна етика, епистемология и теология.

Division By Zero на Тед Чианг пасва идеално, макар че според мен разказа би трябвало да е също толкова добър дори да не разбираш математическата дилема. Целия сборник Story of Your Life and Others не мога да го препоръчам по-горещо на всеки заинтересуван от (наистина) научната фантастика, но само този разказ е базиран конкретно на математиката. Другите са на лингвистика, биология, невронауки/фармацевтика, научно публикуване и буквално интерпретиране на библейски и други митологични истории.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by Roland » Sat Dec 16, 2017 4:29 pm

Мерси. То не е за мен, аз твърда фантастика трудно търпя.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by Random » Sat Dec 16, 2017 4:55 pm

На Greg Egan са доста добри нещата, примерно Diaspora изисква солидно количество математическо мислене (и колкото повече знаеш, вероятно ще те накефи повече), за да успееш да си представиш различните светове, измерения и пр.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by Demandred » Sat Dec 16, 2017 5:22 pm

При Еган обикновено има и бая физика обаче...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by Roland » Sat Dec 16, 2017 5:53 pm

Мерси, ще тествам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
hakama
Farmer
Posts: 51
Joined: Sat Feb 19, 2011 7:05 pm

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by hakama » Sun Oct 13, 2019 4:55 pm

Заглавията от последните постове - предполагам ги няма на БГ? :(
Изобщо, (ще се ) издава ли се в последно време твърда научна фантастика? Автори като Greg Egan...
Предполагам има и други автори, които заслужават внимание? Знам че не върви в БГ много този жанр и за това рядко излиза нещо :cry:
Освен Сиела, БАРД, Изток запад - кой още издава фантастика?
signal analysis, теория на вероятностите, но и по-далечни неща като философия на математиката, еволюционна биология, научна етика, епистемология и теология.

mailsteg
Smallfolk
Posts: 15
Joined: Fri Aug 02, 2019 11:51 am

Re: Твърда научна фантастика: учени; идеи; изследователски мисии

Post by mailsteg » Fri Nov 08, 2019 3:36 pm

Певците на времето - Изненадващо приятна.
Смъртта на Аякс - покрива голяма част от критериите :)

Малко встрани
Поредицата HALO - като изключим изключително ниското ниво на книгите там има идеи които са .. хм нови.
Войната на старците - интересни теории вплетени в книгата игнорирай самия сюжет ...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests