Проходът - Джъстин Кронин

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Проходът - Джъстин Кронин

Post by Томек » Wed Feb 16, 2011 10:56 am

Привет на всички! Някой успя ли да пребори адския блокбъстър на Кронин, за да обменим мнения? Аз си го поръчах от Амазон и книгата ми излезе почти златна (после видях, че има и други начини), но така или иначе вече щастливо съм превалил средата.

Впечатленията ми до момента:
Сюжетът е стандартен: вирус-вампири(без грим)-край на света-пост-апокалипсис +странно малко момиченце. Първата част на книгата се развива преди/около рухването на цивилизацията. Втората около 100 години след това. Прилича донякъде на "Сблъсък" на Стивън Кинг.
Книгата е приятна и "бърза" за четене. Не всички неща са логически свързани и измислени, но това не се натрапва. Момиченцето е симпатично и си мълчи повечето време. Също така са ни спестени мислите й, което за мен е голям плюс. Напоследък твърде много страници се запълват с безкрайните колебания на някой герой, което на мен ми предизвиква неприятни асоциации със сапунените сериали.
Кронин пише леко, разбираемо и с почит към класиците в жанра. Освен това пише и продаваемо :)

Преводът на български е кофти, затова се хвърлих в дебрите на електронната търговия. Даже много кофти ми се видя от десетината страници изчетени в книжарницата. Това си е мое мнение, все пак не съм филолог, така че може би нещата не са толкова зле. Опитайте. btw вече излезе евтиното издание на английски и го има в София.

Това е общия ми съвет за книгата - не бързайте да бягате от клишетата в сюжета, аз за малко да го направя, но анотацията на "чичко ми Стиви" на гърба на книгата ме разколеба. Сега се радвам, защото книгата е приятна за четене и увличаща. Има чудовища, загадки и куестове, а когато отгърнеш страницата виждаш, че си очаквал събитията там, но това по странен начин ти харесва.

п.с. В някои английски сайтове сравняват Проходът с малката -гигантска книга на Кормак Маккарти "Пътят". Това е от простотия. Няма нищо общо.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

User avatar
Томек
Scholar
Posts: 104
Joined: Tue Feb 15, 2011 6:07 pm
Location: Sofia

Post by Томек » Mon Mar 14, 2011 10:41 am

Съжалявам, че дублирам, но искам да споделя и впечатления след цялостен прочит. Книгата е добра и запомняща се. Има някои недостатъци, които бих се радвал да обсъдим със събратя, прочели книгата, но за мен достойнствата й са повече.
Проходът свършва отворено и ще се чака следващата част.
От едно интервю на автора разбрах, че в момента работата по продължението е доста напреднала и би трябвало да излезе догодина. Последната част от трилогията би трябвало да излезе 2014.
Какво зората? Ние сме Урук-хай — не спираме да се бием ни денем, ни нощем, ни в ясно време, ни в буря. Идем да убиваме под слънце и луна. Какво зората?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests