Магически системи

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Коя магическа система е вашият фаворит

Класическата легендарна магия
5
10%
Единствената сила
16
31%
Митологичната магия
3
6%
Уоръните в Малазан
4
8%
Аломантията на Сандерсън
16
31%
Пеещите магьосници на Бакър
7
13%
Киндените на Чайковски
1
2%
 
Total votes: 52

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 05, 2011 12:49 am

Хемалургията е паразитна система, която де факто няма своя идентичност извън аломантичните или ферохимични способности, които дава.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 05, 2011 1:08 am

Може да няма идентичност но системата с предметите си е отделна.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Jan 10, 2011 9:14 pm

Добре де не може ли по две да гласуваме?Още съм на вълна Сенките на Умелите след като току-що завърших втора книга но и аломантията е яка.Голям мързел ме е налегнал на Бакър не мога да я почна като хората тая книга просто не мога да чета книги на компа.То киндените не са магия де ама whatevs.И моля без още спойлери за хемалургия защото има хора които си чакат българският превод все пак. :mrgreen: А във Землемория много ми харесва магията просто защото това е едно от първите истински фентъзита които съм чел.Дотогава само Уоркрафт и Диабло. :lol:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 10, 2011 9:37 pm

За Хемалургията ти стига да знаеш че я има и ще ти я обяснят в трета книга - друго не ти трябва а и това не е спойлер.

AVAR
Smallfolk
Posts: 14
Joined: Sat Oct 08, 2005 9:25 pm
Location: bg-plovdiv

Post by AVAR » Tue Jan 11, 2011 8:51 pm

Не знам дали ще се съгласите с мен но използуването на Силата в света на междузвездни войни си е чиста магия макар да минава за SF и описаният свят е високо технологичен връзката мидихлорини енергия разум(дух) е достатъчно мистична дори за такива нива на технологиите. По този начин прилича донякъде на единствената сила

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 12, 2011 6:25 am

Е то отдавна сме го признали SW за фентъзи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Wed Jan 12, 2011 1:47 pm

Лично за мен най-убедителна е магията в Землемория и като цяло разбиранията на Урсула Легуин. Струват ми се философски и културно най-добре обосновани, а пък и личното ми очакване към фентъзитата е да не търся рационално или технологично обяснение на нещата, като наличие на "сила", "енергия" или друг вид материално налична субстанция...
В "Землемория" магията е основана на "истинските имена", което ще рече истинските думи за нещата, т. е. магията е език. Езикът е чиста абстракция и същевременно е начин, по който се съотнасяме към околния свят и към другите, езикът е, който позволява изобщо да мислим себе си и света като същности, като понятия и отношения, в същото време е и универсалното средство за общуване, за връзка.
Със сигурност не е най-оригиналната концепция, но за мен е най-смислената.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 12, 2011 1:58 pm

Как може да е смислено да говориш нещо и то да се случва.
Представи си какво става ако кажеш на древния език : "Ей, сега си *** майката".
Това трябва да е много ограничен език в който всичко се тълкува буквално за да не се получават двусмислици.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Wed Jan 12, 2011 2:27 pm

RRS, с последното си изречение сам даваш отговор на въпроса от първото :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 12, 2011 2:34 pm

Именно че е или едното или другото.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jan 12, 2011 4:30 pm

Аломантията, определено. Може би не чисто като "система", а това, че човек всъщност се учи да е добър аломант, а не Единствената сила да го прасне в главата `щото се родил на Съдбоносния връх по време на Великата война, докато навън е плющяла Бурята на века. Което, впрочем, се отнася за почти всички фентъзита.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 12, 2011 4:33 pm

Единствената сила също се изучава и не случайно двете най-големи институция в сетинга на книгата са учебни заведения.
Доста нелеп аргумент при положение че точно Мъглороден Вин точно толква надарена свише колко Ранд в Колелото.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jan 12, 2011 5:08 pm

RRSunknown wrote:Единствената сила също се изучава и не случайно двете най-големи институция в сетинга на книгата са учебни заведения.
Доста нелеп аргумент при положение че точно Мъглороден Вин точно толква надарена свише колко Ранд в Колелото.
Вин е Мъглороден, която е обучавана много дълго от най-добрият такъв в Лутадел и растежът и развитието на силите й са много добре демонстрирани в книгата.
Ранд е келеш, който завличат на майната си, когото никой не може да обучи (поне до Ашмодеан ли беше, к`ъв беше) и който още в книга първа почва да пречуква Отстъпници - могъщи Айез Седай, които са имали векове да осъвършенстват силите си, а и не са много по-слаби от него в Силата.
К, к?
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Wed Jan 12, 2011 5:19 pm

Все пак в първа книга Ранд използва Окото на света - все едно дете да те застреля с Калашников. Пак си мъртъв, независимо, че детето не знае какво прави. А и Ранд е единственият, роден на "Съдбоносния връх по време на Великата война, докато навън е плющяла Бурята на века". Останалите преливащи се раждат по най-обикновен и непредсказан в пророчества начин и минават през различни форми на обучение.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 12, 2011 6:10 pm

Много ми е смешно как спорите разпалено за неща, писани от автори с тотално различни цели, светоглед и естетическа насоченост.

РРС, не се засягай, друже, но ако не схващаш смисъла в концепцията, че познаването на истинското име на нещо - на същността му - ти дава власт над него, и символиката зад нея, то просто не си дорасъл за нея.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests