Магически системи

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Коя магическа система е вашият фаворит

Класическата легендарна магия
5
10%
Единствената сила
16
31%
Митологичната магия
3
6%
Уоръните в Малазан
4
8%
Аломантията на Сандерсън
16
31%
Пеещите магьосници на Бакър
7
13%
Киндените на Чайковски
1
2%
 
Total votes: 52

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 03, 2011 10:24 pm

RRSunknown wrote:Всичко НЕ можеш да правиш - можеш само да манипулираш енергии и да изменяш материя по начин сходен с този от Full metal Alchemyst.
Аха. И кое от тия двете резултира в отваряне на портали и създаване на нови измерения?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 03, 2011 11:01 pm

Нови измерения няма - измеренията си ги има и без това. Да оборваш измеренията вече навлиза в оборване на сетинга на книгата и цялата и идея за шарката а в крайна сметка магическата система се върти около сетинга.
А порталите сгъват тъканта на материята .
Създаване от нищо нещо с единствената сила няма и б.т.в. ако си обърнал внимание никой не може да прилага сила сам върху себе.

Цялата идея на Единствената сила е че тя си съществува и със и без хората - безкраен поток енергия е и ползващите я само извличат и насочават. Освен това е универсална енергиея - това че извличат от нея 5 елемента не значи че самата сила е нацепена на 5. Бялата светлина също е съставена от 7 честоти на цветовете и всеки цвят може да се извлече с призма но това не значи че не е еднородна.
Лично на мен една такава концепция ми звучи много по-смислена от рецитиране на текстове (винаги съм се чудил от какъв зор някакви думи имат сила ??). Самия текст ли има сила и как я има или текста извиква друга сила която е универсална (единствена сила един вид).

Въпрос на светоусещане предполагам но винаги съм си представял магията като някаква енергия която се управлява отвътре било посредство предмети било пряко и никога не съм можел да си представя магия действаща с мърморене на заклинания или писане на текстове.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Jan 03, 2011 11:43 pm

Думите имат смисъл в подходящия мистичен/религиозен контекст. Виж описанието на магията на Бакър или Дънкан, или магически системи, базирани на една или друга форма на "Истински Имена" като при ЛеГуин, Ротфъс, в известна степен Чайковски и една сюрия други. Естествено в Д&Д и Паолини контекст е малоумно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Jan 03, 2011 11:46 pm

Точно при Ле Гуин ми е най-малоумно за съжаление. :? Просто не ми влиза логиката с имената и това е .

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 04, 2011 2:16 am

Основната идея на цялото фентъзи до края на 90-те е, че не всичко там се подчинява на "логика". Де факто все още фентъзитата, където магическата система е стройна, структурирана и подчиняваща се на ясни правила и закони, са безкрайно малко малцинство. И аз нямам никакъв проблем с това, половината кеф във фентъзито е от необяснимото, непонятното, нелогичното.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Jan 04, 2011 9:05 am

Това с имената стъпва много силно върху всякакви мистични традиции от историята на човечеството, не е просто ей така измислено от нищото.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 04, 2011 9:10 am

И е в основата на магията от The Name of the Wind, както и в ЗАГЛАВИЕТО й бтв :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Jan 04, 2011 9:13 am

Това че са традиции не ми пречи да ми е непотятно. Още от Властелина ме озадачаваше концепцията за пеещите елфи но си го обяснявах с някаква мисловна сила и воля.
Преди да продължим да спорим - да разбирам ви тезата, осмислям я но темата е субективна - на кой какво му харесва.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 04, 2011 9:21 am

Еми да не харесваш това е малко равнозначно на отричане на корените и сърцевината на фентъзи жанра като такъв, честно казано. Изключително ограничена част от фентъзито ще ти импонира, и не задължително най-добрата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Tue Jan 04, 2011 4:53 pm

От сечението на изборите в анкетата и книгите, които съм чел, определено аломантията - логична, смислена и с много възможни вариации.
Някой да си спомня за Операция Хаос? Там на моменти имаше доста интересни податки към магическата система, която основно се базираше на митологизма, но например за да превърнеш парче месо от телешко в свинско се искаха сериозни познания по органична химия.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Jan 04, 2011 4:58 pm

Бтв нали писах, че тия в анкетата са само начални избори :) Казвайте и други :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Jan 04, 2011 10:50 pm

Ми тогава магията от "Понеделник започва в събота" :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Zee
Adept
Posts: 212
Joined: Mon May 05, 2008 9:13 pm
Location: Sofia

Post by Zee » Tue Jan 04, 2011 11:18 pm

Не съм чела твърде много фентъзи, но това не ми пречи да гласувам за Единствената сила. Харесва ми изострянето на сетивата, което тя предизвиква, усещането на преливащите, че са по-живи и пълноценни, отколкото без нея. Освен това, по време на задръстване обичам да си представям как движението в София се регулира от ашамани, взривяващи всяка минала на червено кола. :twisted:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jan 04, 2011 11:47 pm

Хаха, аломантията е ТОЛКОВА по-подходяща за точно тая фантазия ;) Предвид, че почива на физическите закони и манипулацията на метали, шофьорите така ше си земат, че не е истина!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 05, 2011 12:47 am

Фетиша към стотинки винаги ми е бил странен още Супер марио :lol:
Аз лично съм по-голям привърженик на Хемалургията :)
Това б.т.в. е система която не е спомената в анкетката - предаване на свойства на нещо чрез предмет - магически по натура, на който предмет магьосника е придал някаква сила предварително.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests