Магически системи

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Коя магическа система е вашият фаворит

Класическата легендарна магия
5
10%
Единствената сила
16
31%
Митологичната магия
3
6%
Уоръните в Малазан
4
8%
Аломантията на Сандерсън
16
31%
Пеещите магьосници на Бакър
7
13%
Киндените на Чайковски
1
2%
 
Total votes: 52

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 12, 2011 6:14 pm

Аз не споря - просто му казвам че аргументацията която прилага е леко безмислена.

Символиката с познанието я осъзнавам но това не пречи да не ми харесва.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jan 12, 2011 6:15 pm

Zee wrote:Все пак в първа книга Ранд използва Окото на света - все едно дете да те застреля с Калашников. Пак си мъртъв, независимо, че детето не знае какво прави. А и Ранд е единственият, роден на "Съдбоносния връх по време на Великата война, докато навън е плющяла Бурята на века". Останалите преливащи се раждат по най-обикновен и непредсказан в пророчества начин и минават през различни форми на обучение.
Различните форми на обучение общо взето нямат отношение (или поне не е показано такова в книгата) към силата на преливащите. Както самите Айез Седай изтъкват около милион пъти - всяка от тях си има по някое собствено трикче със Силата, но общо взето цялата им йерархия е основана на pure power, с която се раждаш. Или си могъщ, или не си, пък ако ще цял живот да плетеш сплитове.

Разбира се, това си има собствена логика, в крайна сметка и ние се раждаме красиви или не толкова, и хората ни съдят по неща, които не зависят от нас, но мен не ме кефи някаква гигантска мощ да е дадена някой защото *insert random epic fantasy shit*.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jan 12, 2011 6:20 pm

Това няма нищо общо със магическите системи обаче а е въпрос на сетинг и концепция на книгата.
В Аломантията също има сила и далеч не всеки сульо и пульо се ражда с пълния набор сили и мощ.

В живота също не всеки кандидат музикант става Моцарт а всеки хванал топката Майкъл Джордан.
както е казал още Аристотел - хората по природа са неравни.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jan 12, 2011 6:32 pm

Ок, ок, прав си.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Ro#|#
Adept
Posts: 213
Joined: Mon Feb 21, 2005 1:53 pm
Location: Where Angels Dwell

Post by Ro#|# » Wed Feb 23, 2011 7:40 pm

А какво мислите за комбинацията от първична магия и технология, каквато се среща при темплиерите в Хелгейт Лондон? Или за магическия изкуствен интелект на класическите големи?

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Thu Feb 24, 2011 8:54 pm

А за Теория на струните - кеф ти 11, кеф ти 26 измерения, както ти дойде настроението :roll:
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Nov 03, 2012 2:29 pm

Темата отдавна е замряла, но ето едно по-добро разделение на типовете магия с примери отдолу:
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... ionalMagic
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Sat Nov 03, 2012 8:38 pm

Лично най ми харесва магическата система в трилогията "Първият закон" на Абъркромби. Имаш големите правила и това ти дава голямо поле за фантазия. + това магията изисква да дадеш нещо от себе си и невероятни знания за това, което правиш.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests