Какво става когато прочетеш книга след десет години повторно

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20292
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Fri Sep 03, 2010 10:39 am

Ако книга ми е харесала като съм бил на друг акъл ще продължавам да я ценя дори само като част от израстването ми, дори да ми се вижда вече слабичка и да не я пипна - Винету примерно. Хубавите книги не омаляват като дрехите :). Препрочитането не е акт на елементарно преповтаряне Жоре. Спиралата нагоре таковата. Тъй като човек така и така не може да прочете и наебе всичко въпроса е да си достави максимум удоволствие с подръчни средства. :P
Last edited by Xellos on Fri Sep 03, 2010 10:59 am, edited 1 time in total.
:ninja:

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Fri Sep 03, 2010 10:49 am

Xellos wrote:Ако книга ми е харесала като съм бил на друг акъл ще продължавам да я ценя дори само като част от израстването ми, дори да ми се вижда вече слабичка и да не я пипна - Винету примерно. Хубавите книги не омаляват като дрехите :). Препрочитането не е акт на елементарно преповтаряне Жоре. Спиралата нагоре таковата. Тъй като човек така и така не може да прочете и наебе всичко въпроса е да си достави максимум удоволствие с подры§ни средства. :P
:beer: ++ :beer:
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Sep 03, 2010 1:23 pm

Не бе, така е, ма за мен принципът е колкото повече, толкова повече. Предпочитам да прочета колкото се може повече различни неща (доколкот изобщо чета вече), нежели да преповтарям едно и също с мътното желание нещо ново да ми фане сърцето там. При това признавам, че има книги, при които шансът да стане, е голям (споменатия Спасител в ръжта примерно), но има и много, с които е нулев (уви дори пратчетките влзиат там)
This is it. Ground zero.

User avatar
ashandarey
Smallfolk
Posts: 9
Joined: Fri Sep 03, 2010 11:40 am

Post by ashandarey » Fri Sep 03, 2010 2:34 pm

Здравейте, от доста време чета форума, най сетне реших и аз да се включа в някоя и друга дискусия :)

Има една книга, която според мен всеки трябва да прочита на всеки 5-10 години. За момента съм я чел три пъти и всеки път я усещам по различен начин. Става дума за Малкия принц. Няколко книги/поредици съм препрочитал, но това е книгата, която всеки път все едно я чета за първи.
"Duty is heavy as a mountain, death is light as a feather."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6455
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Fri Sep 03, 2010 3:15 pm

Подхванах отново "Хрониките на Амбър", малко повече от десет години след първия път, когато ги четох.
Все същия кеф са си.
Честно казано, мисля, че в голяма степен зависи от книгата. Как да го обясня? Има и стриктно детски книги, които човек би чел с удоволствие и пораснал, но повечето... А и не е само това, на дванайсет иска екшън, приключения, магия, екшън, фантастика и екшън. Или поне аз бях така... Като поотрасне, вече иска и герои, диалог, стил и т.н. Не че ценя екшъна по-малко, де, в това отношение надали ще се променя. Въпросът е, че с израстването си читателят започва да прави разлика между екшън и зле описани битки, примерно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Sep 03, 2010 3:45 pm

Много е як Амбърът да :)
This is it. Ground zero.

User avatar
ashandarey
Smallfolk
Posts: 9
Joined: Fri Sep 03, 2010 11:40 am

Post by ashandarey » Tue Sep 07, 2010 10:15 am

tigermaster wrote:Подхванах отново "Хрониките на Амбър", малко повече от десет години след първия път, когато ги четох.
Все същия кеф са си.
Честно казано, мисля, че в голяма степен зависи от книгата. Как да го обясня? Има и стриктно детски книги, които човек би чел с удоволствие и пораснал, но повечето... А и не е само това, на дванайсет иска екшън, приключения, магия, екшън, фантастика и екшън. Или поне аз бях така... Като поотрасне, вече иска и герои, диалог, стил и т.н. Не че ценя екшъна по-малко, де, в това отношение надали ще се променя. Въпросът е, че с израстването си читателят започва да прави разлика между екшън и зле описани битки, примерно.
Амбър и аз го препрочетох наскоро ...14 години след първия път ....Мислех че си спомням нещо, но се оказа че 80% от нещата ми бяха мъгла .... Иначе пак си умрях от кеф. Особено като завърши петата книга, последната с Коруин, все едно се разделих с най - добрия си приятел ...
"Duty is heavy as a mountain, death is light as a feather."

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 07, 2010 12:09 pm

б.т.в. Амбър ми е една от поредиците които помня че ми бяха екстремно скучни навремето и ще ми е интересно как ли ще ги възприема сега.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests