Джо Аберкромби

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Tue Aug 16, 2011 12:02 pm

Spoiler: show
Шенкт го няма в трилогията.
Той е бил eater-чирака на Баяз преди Yoru Sulfur
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Aug 16, 2011 12:21 pm

Ясно. 8-)

User avatar
scion_of_storm
Merchant
Posts: 78
Joined: Tue Jun 14, 2005 7:02 pm
Location: Cairhien

Post by scion_of_storm » Sun Aug 21, 2011 2:50 am

(чак) сега засякох, че и третата е излязла в български вариант, трябва да се закупи скоро време. :)

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Sun Oct 16, 2011 2:54 am

Прочетох трилогията и въпреки, че въобще не е лоша ми се стори остро надценена и доста по-зле от други "различни" фентъзита като на Мартин, Линч и Ричард Морган.

Героите. Аберкромби измисля добри концепции, но не успява да ги покаже и развие по интересен и убедителен начин. Всички главни герои имат по една-две характеристики, които авторът повтаря и напомня непрекъснато, но никога не излиза или задълбочава по тях. Най-много ме издразни Феро, не само защото е най-праволинейна, но и ми омръзна trope-a "нахакана, ама само защото са я насилвали в миналото," което важи и за Арди.
Spoiler: show
Сериозно, Аберкромбри има някакъв проблем с жените. Начинът, по който показва кралица Терез е ужасен. Една ли не се очаква от читателя да се радва, че я изнасилват накрая.
Някои второстепенни герои са не просто плоски, ами пълни карикатури като двамата генерала, Султ и Маровия, или Терез. Такива опити да се предизвика директно реакция от читателя са ужасно досадни.
Северната дружинка са скучни взаимозаменяеми Корави Пичове. На един му се пикае непрекъснато, друг не говори много, трети е уж много лош, but not really.
Единственият, който ми хареса и ме изненада до някаква степен беше Баяз и е може би най-големият плюс на поредицата.

Светът. Ясно ми е, че идеята е да не е водещ елемент и дори да се подиграе с някои прекалени опити в тази насока. Но това не е оправдание, че е като енциклопедия на най-големите фентъзи клишета. Северът, където мъжете са от стомана и явно ги ражда калта, тъй като нито една жена не е спомената (освен онази вещица). Злата ориенталска империя на изток. И Европа по средата. Разбирам, че Аберкромби е искал да направи някаква деконструкция на тези идеи, но ми се струва, че по някое време е забравил за това и просто ги е ползвал директно. ОK, ама после защо трябва да ми пука, че Generic Kingdom 1 се сбива с Generic Kingdom 2?

Стилът е зле. Описанията са с много обобщения, а сетивните детайли най-често се появяват, за подчертаят нещо, за което си мислят героите. От типа - "Съюзът беше жестоко място за живеене. И тогава гладен, мръсен сирак мина покрай него." Сериозно, има цяла война в Севера, а единственото, което се знае за него са камънаци, сняг, дървета и един град.

И ето кое е основният проблем. Книгата наистина променя и се гаври с някои от най-дразнещите клишета на жанра. Няма положителни герои, изкуплението не става лесно и най-често е невъзможно, светът е жесток и хората трябва да правят ужасни неща, за да оцелеят. Но тези идеи са показани по директен, очевиден и банален начин. Лошите ритат кучето, за да покажат, че са лоши. Добрите се дърпат, но накрая и те му правят един ритник.

Нормално за first draft на нов писател и след сериозно пренаписване книгите наистина биха могли да си отговорят на хайпа. Но така са просто nice try.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

raylight
Sorcerer
Posts: 377
Joined: Sat Aug 28, 2010 8:21 pm
Location: Sofia
Contact:

Post by raylight » Mon Oct 31, 2011 11:01 pm

N читателя, m - различни мнения, познайте отношението N/m :D
В традициите вграждаме себе си – ценностите си, светогледа си, паметта си, мъдростта си, себе си жертваме, за да предадем своите познания, но и страхове на бъдещите поколения през хилядолетията.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Tue Nov 01, 2011 9:45 am

Като стана на въпрос, някой има ли представа кога гадовете от Бард смятат да издадат "Герои"?

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Nov 08, 2011 11:09 am

И аз смятам Абъркромби за надценен. В никакъв случай не е лоша трилогията (другите му книги не съм ги чел), но и в никакъв случай не е изключителна. Човекът сякаш е прочел статия на тема "клишета във фентъзито" и съзнателно и демонстративно ги е избягвал. Което от една страна не е зле, но от друга - не е достатъчно за да бъдат книгите му наистина добри.

Worldbuilding-ът му е в.г.з., атмосферично също не ми подейства. Някои от героите му са симпатични в своето преувеличение, останалите не толкова, но общо взето взаимоотношенията им са най-интересното в Първият закон. Другото е някаква интрига, която а) става ясно твърде рано и б) не е особено вдъхновяваща. Честно, не ми пукаше кой ще го отнесе накрая, нито коя от страните в конфликта ще надделее. Целият сюжет е просто незабележима линия, която прекарва от лаф А към лаф Б и дава възможност на Глокта да блесне с експлозивното си, саркастично самосъжаление.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sun Mar 18, 2012 11:35 pm

Mindcrime wrote:Като стана на въпрос, някой има ли представа кога гадовете от Бард смятат да издадат "Герои"?
Kato chowek, koito sega zapochwa poredicata i mrazi nedowyrsheni ili nedoizdadeni poredici - tozi wypros MNOGO me interesuwa.

p.p
Izwinqwam se za latinecata, no ot nqkolko chasa se mycha da instaliram kirilica na laptopa...
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Mar 18, 2012 11:59 pm

Какво значи недовършени - трилогията си е отделна история, Монза също няма нищо общо - Героите също са си самостоятелна история.

Единствената връзка е общия свят в който се развива действието и някои тук там вмъкнати спойлери от предходните хронологично книги.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Mar 19, 2012 5:19 pm

Ако от Бард до месец не издадат The Heroes ще си го купя с твърди корици от буукдепозитори.
Едит: ОМГ, твърдите корици са по - евтини от пейпърбека. :lol:
http://www.bookdepository.co.uk/Heroes- ... 0575083837
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Mon Mar 19, 2012 6:12 pm

Claymore47_Fen wrote: ще си го купя с твърди корици от буукдепозитори
От Amazon Marketplace излиза доста по-евтино при все 4-те паунда доставка.
Има бройки на почти половин цена от тази на BD. Изобщо след последните вдигания на цени в BD съм минал изцяло на Marketplace - постоянно изпадат страхотни сделки. Последната ми беше China Mieville - Embassytown, чисто нова с твърди корици, за под 10 лева с доставката (която е 9 и нещо...).

Виж, за pre-order на новата книга на Abercrombie може и да се бръкна повечко, но има време до тогава.
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Mar 19, 2012 6:47 pm

Ми да, ма още не съм пробвал с Амазон и съм малко индианец... :)
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Mar 20, 2012 1:53 pm

Преполових "Гласът на острието" и за сега...хммм, не се случи абсолютно нищо.
И въпреки това ме кефи на макс, защото от прочетените рецензии и коментари знам, че в другите книги действието се развива, а този том е по-скоро запознаване с героите и света. Доста увлекателно, при все липсата на действие.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Mar 20, 2012 2:32 pm

Dante wrote:Преполових "Гласът на острието" и за сега...хммм, не се случи абсолютно нищо.
И въпреки това ме кефи на макс, защото от прочетените рецензии и коментари знам, че в другите книги действието се развива, а този том е по-скоро запознаване с героите и света. Доста увлекателно, при все липсата на действие.
Спокойно, и нататък нищо особено няма да се случи.

:twisted:
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Tue Mar 20, 2012 8:37 pm

Хммм, а аз съм чувал друго. :roll:
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests