За избирателното четене и прескачането на гледни точки

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

За избирателното четене и прескачането на гледни точки

Post by Roland » Sat Jul 31, 2010 4:44 pm

Напоследък в един западен форум се разви дискусия по въпроса ок ли е да се прескачат глави с герои, които не те кефят, и това вреди ли на цялостното възприемане на книгата. Почна се от някаква патица, която обяви, че приключвала третия Мартин и МНОГО не й допадал, щото не бил адвенчър. Тя четяла само главите на Аря, Джон и още няколко души, но продължавало да не я кефи въпреки това @_@

Ето го линка към топика, който се разрази оттам (линк към самата патка не мога да дам, щото е в тяхната версия на "четено напоследък" и не ми се рови назад по страниците):

http://www.sffworld.com/forums/showthread.php?t=27794

Та, как четете вие? Аз съм върл противник на всякакво скипване, прескачане, четене по диагонал и т.н., за мен това е тотална подигравка и с автора, и с книгата, и общо взето съм си го позволявал само веднъж-два пъти за МНОГО ужасни книги, които е трябвало да ревюира, т.е. не съм можел да ги отеба просто.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Jul 31, 2010 4:50 pm

Прескачане съм правил само на твърде дълги описания на природни картини или на технически многословия (в романите на Кланси особено).

Ама цели глави не помня да съм прескачал. Дори да са от различни гледни точки като в Песента, неизбежно се губи информация. Ама пък на мен всяка гледна точка там ми беше интересна с нещо.

А оная ако чете Песента за адвенчър, леко се е заблудила. Може би като е чула, че е фентъзи е решила, че е от конвейерното.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Kolender
Farmer
Posts: 72
Joined: Fri Jun 13, 2008 3:57 pm

Post by Kolender » Sat Jul 31, 2010 5:15 pm

Определено съм на позицията на Роланд. Твърдо не прескачам текст - или го чета или спирам ако не ми допада. Смятам, че е неуважително спрямо труда на автора, пък и КЪМ мен самия като читател. Тъй или иначе си подбирам книгите и рядко се случва да не ми харесат - дори да не са точно мой тип има какво да оценя и си ги чета, но по-бавно. Преди време бях по-екстремно настроен и четях ако се случеше и по-посредствени книги докрай (гледах филмите от-до и т.н.), но вече го смятам за мазохизъм и не ми се губи излишно време.
Например последната книга, която започнах и спрях да чета беше "Обитаемият остров" на Стругацки. Прочетох около 30-50 страници, не помня точно, и спрях. Може би след време пак ще опитам, тъй като се води класика и определено не ми се стори посредствена, но просто не ме грабна.
Last edited by Kolender on Sat Jul 31, 2010 5:17 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Jul 31, 2010 5:16 pm

А, и аз не прескачам. Ся, песничките, дето ги пееха хобитите преди да спасят света, да речем, че съм ги скипнала - това от фентъзийните неща де, както и менюто на Елейн ако е на въпрос, но иначе ако си говорим сериозно, избирателно четях, докато не навърших седем. Тогава внезапно установих, че върша глупости и взех да чета нормално и всичко подред.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sat Jul 31, 2010 5:20 pm

Главите с Аря и Джон за мен са сред най-скучните (след тези с Бран, които са върха на скуката). Подборът явно й куца... ;)

И аз не прескачам, щом съм хванал някоя книга, чета всичко. Ако ми стане твърде досадна, зарязвам и толкова. Песента обаче беше сред тези книги, които много ме изкушаваха, просто контрастът между страхотните интриги в главите на повечето герои и безумно скучните ми приключения из Севера или блатата на разни Старки е доста сериозен.

А, всъщност прескачам нещо, сега се сетих. Поезията на Ериксън в началото на главите на Малазана. ;)
Last edited by Demandred on Sat Jul 31, 2010 5:21 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Sat Jul 31, 2010 5:21 pm

Понякога ако някои страници са ми скучни ги прескачам като чета по няколко реда да видя дали има нещо интересно.А за цели глави никога не се е случвало.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sat Jul 31, 2010 5:31 pm

Аз прескачам параграфи като за световно ако са ми скучни, но пък цели глави май не съм освен когато четох единадесетото Колело от компа и главите с Елейн си го взеха. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sat Jul 31, 2010 5:32 pm

Аз лично, като си заделям време за четене, винаги гледам да ми е релаксирано и да не бързам за никъде. И всичко се чете, разбира се. A прескачането на по-досадните глави пак е един вид бързане. Аз смисъл не виждам в това. Книгите предоставят най-качествения сторителинг точно заради неограничените възможности и различните гледни точки. Може някоя сюжетна линия или персонаж, да са ми по-скучни, но това не означава, че същите не допринасят масивно за цялостното усещане на книгата. А и аз, като цяло, съм доста негативно настроен към хора, които скипват. За скипване считам и несериозното отношение по кино салоните, в началото на даден филм. Лиготиите и разговорите, докато началните сцени текат. Трябва да се пази тишина и да се обръща внимание на всеки детайл, ffs.

До сега съм чел по диагонал само най-затлачените части на Колелото, където се обсъждат тотални безумия. А и дори тогава не съм прескачал повече от 1-2 абзаца. А какво остава за цели глави. :shock: Звучи много болно.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Aug 02, 2010 10:43 am

Никога нищо не прескачам.
Като се замисля случвало ми се е при четене на научна литература, когато съм запознат със съответната теория/идея или пък съм силно несъгласен/изнервен, но не и при художествени произведения.
И съм напълно съгласен с Рол, че това е подигравка с автор и какво ли още не. А и как да оцениш нещо, което не си схванал в цялост?
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Aug 02, 2010 10:50 am

Относно споменатата многократно "подигравка с автора", с което изказване съм принципно съгласен - нямате ли понякога усещането, че авторът се подиграва с вас? Било като разтяга части от книгата до безобразие с цел пълнеж, било с други похвати? :wink:
(Още помня живо опита си да прочета седмия Дюн - оня на синчето и Кевин Андерсън, издаден в два тома с безумно малко полезно съдържание. Стигнах докъм една трета от първия том, прочетох финала на втория и запълних пролуката с преразказа от Уикипедията, който се оказа предостатъчен.)

Понеже тогава има известно основание читателят да попрескача или минава на диагонал отделни пасажи, струва ми се. Съгласен съм, че така съществува риск от пропускане на важен момент (някой даде много точен пример с "Клетниците" в същата тема във форплея), но от друга страна читателят си спестява раздразнение, чието изостряне би го довело до това съвсем да захвърли книгата.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Mon Aug 02, 2010 12:30 pm

По принцип съм за четенето в последователност на дадена книга. Конкретно в случая на Колелото - последните 2 книги примерно, и Песента - особено 4та книга, обаче четох избирателно. Самия характер на отделните книги - различни гледни точки без особено много пресичания, както и различни попадения на скалата на кефометъра и досадността на даден персонаж - предразполагат за такъв тип четене.

User avatar
dellusion
Warmage
Posts: 1248
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:36 am
Location: София

Post by dellusion » Mon Aug 02, 2010 1:18 pm

Като бях малък, прескачах параграфи с описания. Вече не го правя, мисля че дори това е подигравка с автора. Може да умра от скука, ама го добутвам до края. Ако пък реша, че автора се подиграва с мен като ми слага пълнеж - преставам да чета книгата, с това нямам никакви проблеми :).
Look at the darkness...
...around me.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Aug 02, 2010 1:37 pm

passer-by wrote:Относно споменатата многократно "подигравка с автора", с което изказване съм принципно съгласен - нямате ли понякога усещането, че авторът се подиграва с вас?
Ако преценя, че авторът се подиграва с мен, без да ми предложи достатъчно в замяна - т.е. история, герои, стил и т.н. - просто ще захвърля книгата му и няма да я отворя повече.
Сега, аз, принципно, като чета, не прескачам нищо. Нито параграфи, нито описания, нито дори части от описания. Затова и ми беше някак странно да разбера от тази тема, че има хора, които прескачат цели глави. На мен, лично, това ми е непонятно. Не съм чел Мартин, де, но дори най-досадните парчета от Колелото съм ги минал. Не че са ми останали в главата, ама...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Aug 02, 2010 1:50 pm

Аз обаче намирам разлика между избирателно четене и нечетене на скучни пасажи. Тоест, понеже доста хора вече цитират Колелото, за мен има разлика между това да прескоча описаното в детайли съдържание на гардероба на Елейн и това да прескоча всички глави, в които главното действащо лице е Елейн, най-малкото щото просто ще се чудя в един момент кой за какво се бори. Говорейки за Юго, там дори глави, в които се описва гардероба на главния герой, е рисковано да бъдат пропуснати, защото са сложени с цел, различна от изкуственото увеличаване на обема на някоя книга, но с Колелото нямам скрупули да пропусна поредната готварска рецепта за печена кокошка или някоя друга подобна простотия.

Или в оня пример на Рольо с кифлата, дето четяла само главите за Джон и Аря от Песента и решила, че книгата не й харесва... Това просто няма нужда да бъде коментирано, очевидно.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Aug 02, 2010 2:11 pm

Аз не прескачам в истинския смисъл на думата. Изчитам всичко. Но супер често когато ми стане скучно, чета напред. После се връщам и си допрочитам. Това ми се случва и когато си търся къде съм стигнал (не ползвам отбелязки) и се зачета в някоя убер куул сцена. Сега, малко е себеспойлещо, ама иначе има опасност да зарежа книгата за твърде дълго, ако не знам, че има убер куул сцени нататък :mrgreen:
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests