За избирателното четене и прескачането на гледни точки

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 05, 2010 7:13 pm

Ами и двете са една и съща логика. Да, дал си си парите за продукта на човека, ок. Това не значи, че е ок да му плюеш на труда, пък дори той да не е наоколо, за да се трогне от това.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Aug 05, 2010 7:14 pm

Roland wrote:Kоето не ми бе спряло да ти изтръгна гръбнака, ако решиш, че щото си купил билета за мой концерт, можеш да си лафиш по телефона докато свиря ^_^
Рол - неговоренето по телефона на хипотетичния ти концерт е израз на добро възпитание към останалите присъстващи на които може би преча, а не към изпълнителя. Ако съм те наел за частен концерт и ти плащам хонорара ако си истински професионалист ще свириш дори единствената публика в залата да е моето куче рожденник което се скъсва да лае, докато аз съм на половин планета оттам.

Едит: освен ако труда не е уникален, уви мога спокойно да плюя на него.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 05, 2010 7:18 pm

А, ти че можеш, можеш. Аз пък мога да имам съответното мнение за теб, ако го правиш.

Иначе контрата ти е добра, но аналогията пък не е точна, защото ти не си платил на автора да ти напише индивидуална книга и не си единственият й читател. Не, че това е от съществено значение де.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Thu Aug 05, 2010 7:21 pm

Аз лично винаги си се връщам да си дочета прескочените глави, когато съм го правил, ениуей, но то си нужно едно особено мазохистично състояние на духа да се прочете примерно гледната точно на особено противен и досаден герой.

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Thu Aug 05, 2010 9:38 pm

Замислих се доста точно какво правя, когато чета. Открих, че обикновено подходът ми варира спрямо вида текст. Ако чета нещо, което има уведомителна стойност (примерно пътеводител), нормално пропускам това, което ми се струва излишно. Ако чета биография, мисля, че също го правя често. Твърдо Е гавра с автора за мен, независимо от качеството текст (ся, ако той се е изгаврил прекомерно със самото качество, предполагам и аз съм длъжна на свой ред да го направя, но това са странични случаи).

Като се отнася до художествена литература, никога не пропускам нищо покрай себе си. Което не означава, че ако авторът ми затъпее, не изчитам страницата 'плавайки' по редовете, но след това задължително я изчитам и нормално. Дори нямам идея защо точно го правя, но установих, че е нещо като стандарт при мен. Weird is weird. :neutral:

Ако чета поезия, си правя опити да пропускам. Понякога работи и често ми затвърждава усещането, че в крайна сметка поезията е най-качествения сорт текст, когато е кадърна.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Aug 05, 2010 11:55 pm

Ми аз обикновено чета всичко, може да прескоча/мина по диагонал някоя страница, ако е много скучно описание. Изключение и при мен правят последните томове на колелото, щото трябваше да ги връщам... Но тях ги броя по-скоро като нечетени.

Все пак не мисля по никакъв начин, че прескачането е "плюене" по автора. Ако се върнем на аналогията с концерта, за мен книгата не е концерт, тя е запис на концерт. Ако е плюене да си говориш, докато върви някоя песен, то всички сме плюли на сума ти изпълнители.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Aug 06, 2010 2:14 am

Не е баш плюене, факт, но си е проява на неуважение. И не толкова самият акт, колкото това, че после ще се изтъпаниш в някой форум да даваш авторитетни мнения за книгата, нали.

Иначе, Тони, аз говоря единствено за художествената литература. Ясно, че в много други видове четене си е дори задължително скипването.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Aug 06, 2010 6:53 pm

Roland wrote:И не толкова самият акт, колкото това, че после ще се изтъпаниш в някой форум да даваш авторитетни мнения за книгата, нали.
Това по-скоро е признак на солидна тъпота, а не проява на неуважение.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Aug 06, 2010 7:41 pm

И двете, всъщност, то второто често извира от първото.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Rentless
Scholar
Posts: 149
Joined: Fri Aug 06, 2010 7:44 pm

Post by Rentless » Fri Aug 06, 2010 8:21 pm

Ам... такова... Със срам си признавам, че прескочих няколко природни описания във Властелина. Пейзаж като пейзаж, на мен са ми по-интересни героите. От друга страна, чел съм го преди поне 8 години и все пак това с прескачането още ме гложди.

Както и да е, научих се да чета всичко, макар и на моменти чисто механично.

Иначе пропускам де що има поезия без да ми мигне окото. Не е за мен, съжалявам.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Tue Aug 10, 2010 7:33 pm

Докато четях фентъзи със скорост 9 тетралогии/минута, прескачах бая литературна лой. Постепенно ми мина акнето, спрях да нося фланелки на Blind Guardian на училище (още си ги пазя, де), започнах да чета по-бавно и май нивото на книгите, които чета, взе, че се вдигна.

Сега не пропускам и дума от това, което чета, но за съжаление чета по-малко.

Иначе рутинно пропусках главите на Бран в първите книги. А в последното Колело (на Сандерсън това) Авиенда и Перин много ме изкушаваха да ги игнорна, ама се възпрях от принципност.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests