Колко често корицата влияе на решението ви да купите книга?

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Колко често корицата влияе на решението ви да си купите книга?

Често
13
23%
Понякога
17
30%
Рядко
27
47%
 
Total votes: 57

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Колко често корицата влияе на решението ви да купите книга?

Post by Roland » Sun Mar 07, 2010 5:56 am

Нещо ми е скучно, та рекох да пусна безсмислена тема с малки шансове за завързване на интересен разговор в нея :) Мернах в книжарницата днес една книга, която е продължение на нещо, което имам, но не съм чел, и си дадох сметка внезапно, че и замислянето дали да не си я купя, и покупката на предната всъщност са основно провокирани от разкошните им корици (става дума за The Silent War и сега Gardens of the Sun на Paul McAuley, изданията на Pyr). Което ме накара да се замисля колко често всъщност корицата реално влияе на закупуването на дадена книга. На мен определено ми влияе от време на време. Факт е, че не е ТВЪРДЕ вероятно да си купя нещо от непознат автор, което не ми вдъхва доверие поне на ниво синопсис, независимо от кавър арта, а често и чета ревюта в Амазон (по правило - най-ниските оценки) преди да реша. Но примерно Mistborn на Брандън Сандерсън беше нещо, което дълго време обмислях дали да не си взема, и това, което наклони везните, беше новото издание с нова корица, която отвяваше.

Та, ето ви за по-шаренко и анкета. Знам, че конкретно в Бг е тежко това с кориците, предвид, че и двете основни издателства за фентъзи и фантастика са... слаби в тях, но все пак потенциално има какво да се каже по въпроса :)К
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 07, 2010 6:36 am

Корицата при всяко положение ми привлича вниманието, когато е добре направена. Мисля, че това е основната й цел - погледът на потенциалния купувач да се прикове именно върху ТАЗИ книга, а не върху някоя от другите състезаващи се за парите му.

Оттам нататък, когато авторът ми е непознат, голямо значение има резюмето на гърба на книгата (или където другаде е сложено). Добрите резюмета също са майсторлък - като добрите корици.


Та всъщност трудно мога да гласувам в анкетата, защото корицата основно ми привлича вниманието, но не ми влияе на ниво покупка. Дали ще купя книгата се определя по-скоро от резюмето (ако авторът ми е непознат, както казах). Така се запалих по Лукяненко и Ричард Морган например. Съответно с Нощна Стража и Суперкомандос - и двете ме навиха още с резюмето.
Ако се колебая след прочит на резюме, но все пак съм се заинтригувал, попрочитам началото на книгата да видя как върви авторовата мисъл.

Без да забравяме фактора "продавач" - ако си разбира от работата и горе-долу знае какво чете даден купувач, може да даде добри ориентири.


Така че корицата я възприемам като твърде незначителен фактор за решение за покупка. Но целият процес обикновено тръгва от нея - когато не търся конкретен автор/заглавие, а просто разглеждам, разбира се.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 07, 2010 7:21 am

Еми твоята опция значи е "Рядко". Щото аз имам случаи, когато при равни условия на ниво автор, информация, синопсис и т.н. кориците са ми определяли какво да си купя.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Mar 07, 2010 8:18 am

Е, при мен няма такива "равни условия" между различните компоненти - те са ми с различна тежест при всяко положение.

А книгата я купувам за текста вътре, не за картинката отвън. :wink:

Освен в евентуалния случай, когато бих избирал между различни издания на една книга, но това вече е почти само теоретично.

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sun Mar 07, 2010 8:37 am

Защо няма опция "никога"?

Как да е аз гласувах за "рядко". Корица не може да ме накара да дам 10-15 лв. сама по себе си. Това, което обаче е способна да направи е да привлче вниманието ми и да ме накара да разгледам книгата по обстойно.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Sun Mar 07, 2010 2:26 pm

Mindcrime, това *е* влияние върху решението. Въпросът не е "колко често корицата сама по себе си предизвиква купуването на книга", а колко често *влияе* - това, което си описал, си е дори сравнително силно влияние :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Sun Mar 07, 2010 2:35 pm

На мен може да ми повлияе в отрицателна посока. Т.е. корица с определени характеристики да ме откаже дори да погледна за какво става дума в книгата. Не бих се учудил, ако и с повечето хора е така :)
И не става дума само за очевидно грозните творения, макар че в момента не се сещам за примери. Стандартните примамки като име на автора с ГОЛЕМИ букви - по-големи от заглавието - или елементи със златисто мастило (и евентуално преге) за мен са автоматични черни точки, които рязко намаляват шанса да взема книгата, за да прочета какво пише на задната корица.
И като споменах "задна корица", там пък ме дразнят псевдорецензиите. "Псевдо" са онези, които са откъси от рецензии на съвсем други книги на автора. Когато имаш корица с пет рецензии, от които само една е за текущото произведение, при това е от някакъв абсолютно неизвестен вестник, това никак не ми вдъхва доверие. По-добре изобщо да си бяха спестили печатането на отзиви.
От друга страна, не си спомням кога за последен път съм си купувал книга - художествена литература :) Така че със сигурност представите ми са изкривени.

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Sun Mar 07, 2010 2:42 pm

Преди няколко години го правех много често, но вече почти никога не си купувам книга без да съм я проучил предварително. Все пак четенето отнема време, което не бих искал да губя за нещо което не си струва. Някоя изумителна корица най-много може да ме накара да потърся ревюта за книгата, но директно да си я купя - не.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Sun Mar 07, 2010 2:48 pm

Много малко. В редки случаи някоя корица ми хваща окото, проучвам я, и ако мненията за нея са добри, я взимам. Но не помня някога да съм купувал основно заради корицата.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Lazy
E'lir
Posts: 185
Joined: Sat Apr 24, 2004 10:27 am
Contact:

Post by Lazy » Sun Mar 07, 2010 4:48 pm

Гласувах с "рядко", но всъщност е изключително рядко. Винаги знам кои книги искам да имам, преди да съм видял кориците им. Но когато имам избор между различни издания на една книга - тогава да, корицата играе роля.

Edit: Сега видях, че и passer-by е написал почти същото, което ме подсети за поговорката за великите мозъци... :mrgreen:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Mar 07, 2010 4:56 pm

Корицата не може сама по себе си да ме накара да си купя книгата, но може да ме откаже. Такъв пример е, да речем, сборникът "Магьонически свят", чиято корица е самата отврат. Не знам колко пъти съм го подминавал по сергиите, без дори да се загледам и в имената на авторите на корицата. Добре, че майка ми не е съвсем като мен, та взе, че го купи. Много хубав сборник се оказа.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Mindcrime
Arcanist
Posts: 827
Joined: Sat Mar 29, 2008 5:31 pm
Location: Shadow Earth

Post by Mindcrime » Sun Mar 07, 2010 5:36 pm

Roamer wrote:Mindcrime, това *е* влияние върху решението. Въпросът не е "колко често корицата сама по себе си предизвиква купуването на книга", а колко често *влияе* - това, което си описал, си е дори сравнително силно влияние :)
Чакай да се изразя по ясно. Корицата не играе никаква роля при мен когато купувам книга. Ако въпросът беше "Колко често ви се случва да си купите книга след кат сте се загледали по корицата" тогава и отговора ще е друг.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Mar 07, 2010 5:54 pm

При мене влияе точно никога. Аз си купувам книги само за които знам предварително.
Плюс това корицата не се вижда като си наредя книгата на рафта така че няма и дизайнерска стойност за мен.

thorn
Sorcerer
Posts: 488
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:45 am

Post by thorn » Sun Mar 07, 2010 6:25 pm

Случвало ми се е да купувам по корица. Красивата корица е сигурен начин да ми привлече окото и да ме накара да купя книгата, дори и да не знам нищо за автора. Така открих Пратчет и Удхаус. Лично аз обожавам книги с добро и интересно оформление, а книгите с илюстрации са ми слабост (друг е въпросът, че в България рядко се появяват или пък са с отврат качество – като илюстрациите на Баркър в Абарат, но поне ги има).

User avatar
Anomandaris
Commoner
Posts: 44
Joined: Sat Jul 29, 2006 6:48 pm
Location: Sofia

Post by Anomandaris » Sun Mar 07, 2010 8:27 pm

Аз си спомням ,че бг изданията на "Джонатан Стрейндж и мистър Норел' както и " Лъжите на Локи Ламора" имаха такива отвратително грозни корици,че ако не бях чел възторжените отзиви в списанието ви никога нямаше да си купя тези книги .Сега и двете книги са ми между любимите и зарибих и мои приятели да ги четат.
За обратния случай-корица да ме накара да се загледам в книга на непознат автор- не мога да се сетя.
Може би когато БАРД издадоха първи том от Сага за войната на разлома на Фийст корицата ми направи добро впечатление,но тогава бях в казармата,годината беше 2000 и чак такова разнообразие от фентъзита нямаше.
Иначе при непознат автор-чета отзиви и резюмета-корицата слабо ми въздейства на избора.
Има го и този момент,че в България и не съм срещал книги с някаква невероятна корица,освен може би 'Децата на Хурин" ,но аз харесвам Толкин и щях да си я купя и без това.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests