Нора Робъртс...ъъъ, сериозно

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
hellside
E'lir
Posts: 174
Joined: Mon May 14, 2007 2:51 pm
Location: Sofia
Contact:

Нора Робъртс...ъъъ, сериозно

Post by hellside » Wed Jan 06, 2010 11:08 am

Тъй като в описанието на така любимата ми секция за обсъждане на книги във форума още по-така-любимото ми списание Шадоуденс, пише, що- годе дословно,: "Ако искате да знай'те нещинко за Нора Робъртс, те тука му е мястото", реших да се възползвам от ироничното, но все пак легално подканящо подобни дискусии призивче, да питам дали фентъзито на Нора Робъртс става за нещинко, или си е шитав любовен романс с малко магийки, тъй както само една любовна романистка може и си ги разбира? Сериозно, жената си претендира от няколко години, че пише И фентъзи - говорим за трилогията и The Circle и трилогията The keys, и двете издадени на български между другото...
Някой има ли прежалил се да ги поразлисти?

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Wed Jan 06, 2010 2:22 pm

Мда, има такива.

Историите са предоминантно любовни, а фентъзи елементът в тях е второстепенен. Предупреждавам, за съжаление светът е като цяло постен, много силно базиран на нашия и с някоя магийка, която обаче не дава богатство на вселената, а просто е там, ей така, за да има. И все пак се четат много леко, все едно четеш нещо като Twilight, който също е бозава любовна история с фентъзи елемент.

Откровено казано, въпреки всичко което написах по-нагоре, ти препоръчвам да тестваш някоя нейна история - може би все пак The Circle е по-фентъзи от The Keys. А и има вампир :)
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Wed Jan 06, 2010 5:27 pm

всъщност романите й за Далас са сред най-хубавите и увлекателни неща, които съм чел при все, че мразя полицейски трилъри. 40+ книги за две седмици и нещо още ми е рекорд :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 07, 2010 1:12 pm

прочел си 40 книги на нора робъртс за 2 седмици? :shock:

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6920
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Thu Jan 07, 2010 1:28 pm

Божествено зло е доста прилична. Не е фентъзи, а трилър с романтични елементи. Но съм я чел в крехка детска възраст, та е напълно възможно сега да ми е друго мнението.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Thu Jan 07, 2010 2:22 pm

ахах, там някъде беше :) (айде, може да са били три седмици, по 2 на ден ми се вижда реалистично за поредица, която ми е харесала :) )

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 07, 2010 2:24 pm

...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 07, 2010 2:36 pm

Аз съм чела един неин фантастичен роман (точно от тези за Ив Далас) и според мен беше малко твърде манджа с грозде. В смисъл, идваха ми много едновременно елементите на трилър, любовен роман и научна фантастика. Споменатото от Ян Божествено зло ми беше доста по на място. Но и аз бях малка... :D
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Fri Jan 08, 2010 12:16 pm

Трилогиите Sign of Seven (борят демон) и Irish Jewels (тука малко ирландска митология) са също такова каквото описа Алексис. Общо взето повечето й книги са дъвка за мозъка - отвлича те от ежедневието, без да се налага да се напъваш да запомниш имената на главните герои. Все пак има повече въображение от авторките в романс жанра. Ама, ако искаш фентъзи, не се захващай.

PS За мен специално най-добрата й книга е "Публични тайни" - много ме кефи шейсетарско-седемдесетарската нарко-рок атмосфера, герои много - всичките навързани на кучи кръст в сексуално отношение, и съспенса си го бива.

User avatar
deadface
Merchant
Posts: 96
Joined: Fri Mar 31, 2006 10:15 am
Location: 6 feet under

Post by deadface » Fri Jan 08, 2010 2:50 pm

Yan wrote:Божествено зло е доста прилична. Не е фентъзи, а трилър с романтични елементи.
+1
Даже избива на хорър - сатанински култове, доста детайлни описания на смърт и насилие... Определено останах силно изненадан, имах по-различни представи за творчеството на НР. След това пробвах да прочета още две нейни книги, които се водят свръхестествен трилър, но имаше много бла-бла (примерно няколкостранично описание как главната героиня прави незнам си какви сладки) и ги зарязах. Въпреки това не изключвам да има и други прилични книги - не можеш да напишеш над 170 романа и да не се научиш да пишеш сносно.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Jan 08, 2010 5:26 pm

ysn wrote:ахах, там някъде беше :) (айде, може да са били три седмици, по 2 на ден ми се вижда реалистично за поредица, която ми е харесала :) )
Как четеш ти ве? :o :shock: :?
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Fri Jan 08, 2010 5:40 pm

Че те полицейските трилъри се четат доста бързо.
Случвало ми се е да прочета 400-500 страничен такъв за 5-6 часа. Не е като да има много за осмисляне, описания и други подобни - бърз диалог и екшън главно. :wink:
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Jan 08, 2010 7:06 pm

Аз чета книга с такъв обем за около седмица, понякога и повече. Чувствам се гол охлюв, честно.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

ysn
Merchant
Posts: 77
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:08 am
Location: тук-там

Post by ysn » Sat Jan 09, 2010 3:47 pm

лошо няма, важното е да ти е кеф.

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Jan 15, 2010 12:21 pm

500 страници за 5 часа = 100 страници за 60 минути = 60 секудни на страница ? (едъв шрифт ще да е било), равно на- по дяволите ти до тоалетна не ходиш ли? :П
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests