Панаирец

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Панаирец

Post by Moridin » Thu Dec 03, 2009 10:33 am

Имам мейл, че почвал от вчера? Знам че Ян пускаше некви банери, ама тва сериозно ли е? И ше стигне ли до събота? Не вярвам да не включва поне един уикенд би било твърде уирд
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Dec 03, 2009 10:38 am

Еми те правят и невъзможното да го загробят, та може и да няма уикенд...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Dec 03, 2009 10:42 am

От 2 до 6 декември, ако правилно си спомням какво пишеше в сайта от линка на Ян.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Dec 03, 2009 11:50 am

От втори до шести е. И е доста безинтересен, както обикновено. Общо взето, доста по-смислено е да се купува от официалните сайтове на издателствата (когато имат такива) отколкото от панаира.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Dec 03, 2009 1:06 pm

За мен тотално се обезмисли след възникването на въпросните сайтове....

User avatar
Anomandaris
Commoner
Posts: 44
Joined: Sat Jul 29, 2006 6:48 pm
Location: Sofia

Post by Anomandaris » Thu Dec 03, 2009 2:38 pm

Нито ще има интересни нови заглавия,няма да пуснат Prince of Nothing -това издание за първи път ще се се въздържа от посещение.
Единствената полза, която мога да имам е да си напазарувам на едро поредицата на Глен Кук,но сега съм зле с парите и затова пропускам.
Отделно наистина от година на година този панаир все по-тъп става.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon Dec 07, 2009 10:49 am

Аз ходих и бях потресен от наглоста на част от издателствата - Плеяда, Колибри и други, да не ги изброявам всичките. Гадовете тръбяха цяла седмица как книгите на панаира щели да са с 20% отстъпка в знак на протест срещу ДДСто върху книгите което им загробвало бизнеса - а всъщност си позволиха да продават книгите си там с лев, два под коричната цена което не е в никой случай обявеното. При мой въпрос как точно 2 лева върху 21 корична се явяват въпросната отстъпка ме посрешна само един гузен поглед и пълно мълчание. Платих и си тръгнах, а трябваше просто да и я върна.
Върха на сладоледа беше една от книжарниците на партера в която намалените книги бяха на някаква масичка по средата, а всички останали неща си бяха на редовни цени?!?
Просто това ми е последния път когато ще посетя това събитие, нищо че до сега не съм го изпускал. :?

Бобсън
Arcanist
Posts: 779
Joined: Fri Feb 08, 2008 11:34 pm

Post by Бобсън » Tue Dec 08, 2009 12:49 am

Пък аз в Съботата си намерих "The Liord of the Rings" в един том с меки корици, червената книжка, която преди година си купих в София за 37.95лв... Продаваше се за 15лв...
не съм зяпал подробно, но видях интересни неща...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Wed Dec 09, 2009 1:59 pm

Аз съм доволен. Купих си 2 книги на Кундера, които не се намират на книжарниците за по 5 лв. при положение, че иначе стуват по 7-8. Взех си и 2 от томовете на Фионавар за по 4 кинта и купих някаква книга за подарък в общи линии с 30 лв. далавера щото беше много намлена... :)
Пък и ми беше интересно да се разходя...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Dec 11, 2009 1:22 am

Това май е по на място тук, а и е показателно за отношението на някои издателства към читателите, които все още посещават Панаира на книгата. (Нали за там става дума? А и да не е за там, принципът е същият.)
penzata wrote:Това не беше толкова смешно за мен, колкото ме накара да се ядосам и разгневя. Действието се развива на тазгодишната книгомания. Отивам си аз на щанда на Бард, да ги питам няма ли най-накрая аджеба да преиздадът Коралайн на Геймън въпреки, че знаех отговора предварително.
– Добър ден, Нийл Геймън? - реших направо да изтрелям името, за да не започнат да ми предлагат книги, които вече имам и си помислих, че по този начин ще ме питат какво търся. Изобщо не познах.
Значи на целия щанд се бяха наредили всички с тениски на новият Дан Браун и направо ми идеше да се издрайфам. И пича към който се обърнах ми вика.
– Ааа, Нил...Гам...Ааа, ако искате изчакайте да дойде "еди кой си"(забравих му името), че той е по усведоменият по тези неща.
– Добре - отговорих му и зачаках. И вместо да дойде "еди кой си", дойде някаква женка, която беше още по-неусведомена от пича. И той я пита.
– А, Нил някакъв си... да знаеш нещо?
–Кой? - попита жената така, все едно я питаха дали знае кой е написал последната научна дисертация по многомулекулярна химия.
Ядосах се, но се сдържах.
- Нийл Геймън... И ме интересува най-вече новелата му "Коралайн"? - им казах, все още спокойно.
- Ооо, това не сме го издавали отдавна. - отговори ми жената.
- Знам - и казах аз, - исках да ви питам дали ще преиздавате книгата, евентуално догодина?
– Нямам никаква представа - ми отговори жената най-невъзмутимо и си тръгна.
Аз гледах като гръмнат. Но след това пича срещу мен направо ми стъжни живота.
– Ако беше някаква популярна книга щяхме да я преиздадем до сега. - ми каза той.
Целия кипнах.
– Еми книгата е доста популярна и известна - му казах троснато, - дори скоро изкараха филм по нея.
А тоя пич с прословутата Дан Брауновска тениска ме гледаше толкова тъпо в този момент, че реших директно да отмина щанда, защото можеше и да направя някакъв излишен скандал.

Просто ако не им зададеш на тия "лайнори" въпрос за новият им Дан Браун, никой нищо няма да ти отговори и да ти обърне внимание.
Тъжна работа. Недоумявам защо така зорлем отблъскват хората. Поне ако имаше добронамерени и осведомени представители на издателствата по щандовете... Все пак идеята на такива прояви е и контакт с читателите, пък и обратна връзка.

А някои издателства сякаш се надпреварват да слагат на щандовете си хора, които са най-малко наясно защо са там и дори нямат елементарна обща култура за книги и автори. Даже не и за тези, които публикува самото издателство, чиито представители се явяват.

За мен това е признак на възмутително безхаберие и неуважение към читателите, които все още си дават парите за българските преводи, а не са минали на оригиналните издания.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Fri Dec 11, 2009 2:20 am

Прав си passer-by, мястото на този пост е точно тук. Тази тема ми беше убягнала. Това, че описвам само Бард, не означава че не съм афектиран също и от други издателства (говоря за таз годишния Панаир на книгата). На този панаир, според мен, изобщо никой не се опитваше да ти обърне внимание, а единствено гледаше да ти пробута книгите си. Не се опитваха да "създадът" никакъв досег с чиателя. (Преди 2-3 седмици с един продавач от Славейков си поговорихме доста удовлетворително, а и мога да кажа, че разговорът беше също и много задълбочен. Та човека ми разказа всичко, което знаеше до момента за Геймън и за това което предстоеше от него, всъщност, с което направо ми напълни душата. Отдавна не бях имал такъв богат и изчерпателен отговор на въпрос, който бях задал.) Еми не ми трябва някой да ми пробутва каквото и да е. Ако искам, сам ще го закупя, да не съм 5-годишен хлапак та да ми залъгват очите с небивалици. Въпроса е че, никой не искаше да ти обърне внимание на зададените от теб въпроси и най-вече повече от хората, които стоята зад щандовете на най-различните издателства си нямаха ни най-малка представа за книгите свързани с тяхното издателство. (Е, естествено "любимият" ни Дан Браун прави изключение.) Вярно, че похарчих около 60 кинта на този панаир, но това не прави изпълнението и съдържанието му по-добро и подобаващо. Целият панаир беше пълна пародия, просто не могех да не си закупя някоя книга при положение, че са изложени толкова много. Зависим съм. Задължително трябва да си взема нещо.
Не искам и да споменавам въпроса за преиздаването. Всяко издателство, което чуеше тази дума, зпадаше в шаш и паника. Едва ли не си изтръгнал сърцето им. Много по-лесно щеше да бъде, ако кажат че дадените творби не за по "джоба" им, за да бъдат преиздадени, но нали всички се правят на майка Тереза.

Ще продължа да си купувам книги, нищо не може да ме спре, но поне издателствата да се постараят парите ни да са дадени за нещо смислено преведено и оправдано!
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Dec 11, 2009 2:28 am

По въпроса с преиздаването - едно пояснение от предишен подобен разговор.

passer-by wrote:Колкото до преиздаването - те от Бард биха могли да преиздадат поне 20-30 доста качествени заглавия от ИСФ, ама в повечето случаи правата са изтекли и не им се занимава. Предпочитат да издават нови неща.

Така че - скъпо и на български или евтино и на английски, кой както може. :)
Roland wrote:Не е само до права. Макар и много търсени от феновете, повечето от тия допечатки ще продадат максимум 1/10 от минималния тираж, който Бард трябва да пуснат...
passer-by wrote:Чакай малко, минималният тираж не е ли от порядъка на 500 бройки?

Един вид, само 50-ина души биха си ги взели? Егати...
Roland wrote:Фантастиката е много тясна ниша всъщност...
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
VenomPlague
E'lir
Posts: 165
Joined: Fri Jun 20, 2008 10:07 pm

Post by VenomPlague » Fri Dec 11, 2009 10:04 am

Явно не само аз съм ги занимавал с Геймън :D
При мен разговорът беше горе-долу следният:

Аз: - Добър вечер, искам да ви попитам за малко информация за един автор, който издавате - Нийл Геймън.
Пичът: - Да. Кажете?
Аз: - Ами, смятате ли да преиздадете "Коралайн" и да очакваме ли да изкарате нещо ново от него?
Пичът: - Много е вероятно в близко бъдеще да изкараме нещо ново, но Коралайн - не.
Аз: - Близко бъдеще? Да разбирам, че в момента работите по превод на някоя и ще я изкарате някъде през новата година?
Пичът: - Хах, не. По-далечно бъдеще.

И факт е, че ходих да разпитвам още поне 4-5 други издателства за други автори и всички ми отговаряха нещо в този дух - "Много вероятно е през следващата година".

Така че съгласен за безпредметността от ходене на панаира. Аз лично отидох с надеждата да намеря някоя друга стара книжка, която на времето съм изпуснал, което не се случи и да получа малко повече информация за предстоящи книги на любими автори, което също не се случи.

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Fri Dec 11, 2009 11:18 am

Не знам защо, но на този панаир се издразних СУПЕР много - имаше твърде много нагли хорица, които се бутаха и блъскаха по щандовете - ще каже човек, че ще им избяга книгата, дето искат да я пипнат (в редки случаи да прочетат какво пише на задната корица).
Отдавна се отказах и да си говоря с хората зад щандовете - тая година си говорихме само с Пепата и човека от щанда на Алтера.
Тръшнахме много пари при Жанет 45 - за Хрониките на Стефан Цанев, и на щанда на Инфодар, за да наваксаме с каквото ни липсва на 30% отстъпка. Бяхме си планирали всичко - Бард, Труд и Колибри дават по-добри отстъпки през интернет и нищо не взехме от тях.
Щастливо се сдобих с неща извън фантастиката:
1) Фамилията на Асеневци. Генеалогия и просопография - за 3.40 лв. :shock: :shock: - това е безумна цена за академично издание
2) "Българските ханове и царе" от Андреев и Лалков - много приятна и стегната книга, която четох за кандидатстуденските си изпити
3) Немски сказания от братя Грим - първото издание на български на тоя труд. Засега е само първи том, втори очакваме през февруари-март догодина. Вътре има много странни истории... Много ми е смешно и такова едно умиляващо, че доста от тях завършват с изречение от рода на "Нищо особено повече не му се случило." или "Там имало много врати, но акушерката не посмяла да ги отвори".

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 55 guests