WoT 12 - The Gathering Storm

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed May 26, 2010 7:30 pm

Не.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed May 26, 2010 9:08 pm

RRSunknown wrote:Много нелеп въпрос като се вижда от сто километра че Сандерсън пише по-добре от Джордан.
б.т.в. Аз бих го запитал дали бързото му писане се дължи на факта че всичко важно в сюжета му е зададено и няма нужда да измисля какво ще стане.
Не знам какво имаш предвид под "пише по-добре от Джордан". The Gathering Storm е много далеч от The Eye of the World. А Сандерсън поема една създадена вече фентъзи вселена. Може би една от най-добрите такива изобщо. И тя е създадена от Джордън. Не казвам, че Джордън пише по-добре, не съм чел нищо на Сандерсън и не мога да сравня, но определено тия приказки как Сандерсън ще завърши по-добре Колелото са просто абсурдни.

Иначе доста кофти формулиран въпрос. То е ясно, че няма как да я напише толкова добре, колкото Боби, но пък това прозвуча доста грубо. Ама пък и Сандерсън си реагира на ниво. Ще ми се да го познавам. Наистина невероятен човек. Нямам търпение да прочета нещо негово.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 26, 2010 9:10 pm

Имам предвид че ако напишат една и съща история двамата тази на Сандерсън ще се чете по леко и ще е с по-добър стил.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed May 26, 2010 9:38 pm

RRSunknown wrote:Имам предвид че ако напишат една и съща история двамата тази на Сандерсън ще се чете по леко и ще е с по-добър стил.
Спекулираш, може и да си прав, но Джордън е мъртъв и никога няма да разберем. В конкретният случай обаче Сандерсън не може да напише по-добре от Джордън завършека на Колелото, както и сам казва поне на няколко места и без да са му задавани такива въпроси.

А що се отнася до голямата картинка, Джордън е създал едно от най-великите фентъзита в историята. И с това ще се запомни. Макар и силно да се разводни, Колелото си е все така велико фентъзи, а великите фентъзита не се раждат от умовете на... lesser authors. И мен ми става много неприятно, като чета как се омаловажават способностите на Джордън. Той е доказал, че може да пише, а разводняването на поредицата може би си има и други, странични, причини. :wink: Айде мен не ми се е налагало да чакам маса време том на Колелото и на края да чета за неволите на Файле в готвенето. Може би, ако съм преживявал нещо такова и аз сега щях да гледам толкова негативно на Джордън, но за щастие не ми се е случвала такава гадост. :D

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 26, 2010 9:42 pm

Пак бъркаш понятията - умението за интересно писане не е едно и също с това да създадеш огромен фентъзи свят и да го населиш с герои. Приеми че щом аз ти го казвам ,( аз аз сигурно съм най- големия маниак на тема Колелото във форума и съм чел серията 5-6 пъти) значи има резон.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed May 26, 2010 9:45 pm

RRSunknown wrote:Пак бъркаш понятията - умението за интересно писане не е едно и също с това да създадеш огромен фентъзи свят и да го населиш с герои. Приеми че щом аз ти го казвам ,( аз аз сигурно съм най- големия маниак на тема Колелото във форума и съм чел серията 5-6 пъти) значи има резон.
Оф... Глупости. Ако Джордън не умееше да пише интересно, сега никой нямаше да е чувал за Колелото на времето. Без значение колко сложен и обемен свят е.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 26, 2010 9:56 pm

Е да - в сравнение с другите бездарници като Едингс и Брукс наистина сигурно е бил добър.
Окото на света б.т.в. е най-тъпата книга от цялата поредица ако изключим прелюдията.

П.С. И дядо Толкин б.т.в. е абсолютно скучен като писател ама всички го знаят нали? :wink:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed May 26, 2010 10:02 pm

RRSunknown wrote:Окото на света б.т.в. е най-тъпата книга от цялата поредица ако изключим прелюдията.
Мне, най-добрата е. Айде сега, кой е прав? :P

Всъщност на кое в Колелото си фен? Очевидно не си на Джордън, не се кефиш на The Eye of the World...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 26, 2010 10:04 pm

Ако ти се чете - има цяла тема в която обяснявам
http://www.forplay.bg/forums/index.php/topic,133.0.html

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed May 26, 2010 10:04 pm

Каквото и да ви е мнението за качествата на Джордан като писател, той не е перфектен и си е обидно за Сандерсън да му се казва в прав текст, че няма начин да достигне нивото на Джордан, колкото и да се мъчи. А и това не е Шекспир или Фокнър все пак, а авторът на една фентъзи поредица, в която една четвърт от томовете са в най-добрия случай посредствени.

БТВ, и аз не съм особен фен на Окото на света, твърде generic и напомнящ LOTR ми идва.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 26, 2010 10:06 pm

БТВ, и аз не съм особен фен на Окото на света, твърде generic и напомнящ LOTR ми идва
Именно - а после като почнаха интригите на едро тогава стана интересно.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Wed May 26, 2010 10:15 pm

При мен пък изобщо не ми напомняше на LOTR. Още от началото усещах света доста по-различно от LOTR.

Иначе съм съгласен, че въпроса е крайно отвратителен и изобщо не е в тон с останалата част на това чудесно интервю, пък и изобщо не беше редно да се задава, като имаме предвид колко чудесно(очевидно) се беше отнесъл Сандерсън към интервюиращия. Особено как сам вмъкна в края частта за Мат. Наистина много искрен човек.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Wed May 26, 2010 11:15 pm

От Окото на Света до Корона от Мечове, всички са еднакво добри. После Джордан ги разводни, написа и Нова Пролет и не му остана време да довърши поредицата. Велик писател. Велик изобретател на литературни светове.
Ще бъде снизходителен към Сандерсън, и ще кажа, че той явно също е интересен автор но стила му е различен и лично за мен воденето на събитията не му се отдава особено(едит-поне за свят измислен от някой друг). Какво и най вече КАК се случи с Егвийн е един голяма .... "Как" е ключовата дума.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 26, 2010 11:41 pm

Пълни глупости -последната книга води събитията в пъти по-добре от предходните и персонажите най -сетне не действат като ретарди състезаващи се по малоумни действия и поведение. И това в най-голяма тепен важи за Егвийн която беше един от дразнещите, темерутски, Алогични и скучни персонажи в поредицата а в последната книга мисли, расъждава логично и действа решително.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu May 27, 2010 9:32 am

Аз не мисля, че човек с минимална степен на обективност може да погледне последните пет книги от Колелото и да каже с чиста съвест, че Джордан е щял да напише финала по-добре от Сандерсън. С риск да прозвучи цинично (то си е), най-доброто, което човекът направи конкретно за кариерата си, беше да умре. При все трагедията, сега поне поредицата му ще свърши достойно...

Брандън Сандърсън е нахъсан и енергичен млад човек с огромен талант и далеч от изчерпване. Робърт Джордан, лека му пръст, беше изчерпан ДО ДУПКА. Всякакво друго мнение по тоя въпрос за мен е проява на сляп фенбоизъм и затова оня въпрос е супер грозен. И ебати малоумното оправдание бтв - "Ма той и Сандерсън си го е казвал". А не бе! Какво друго да каже? "Аз между другото съм по-добър от него, добре, че се гътна, че да му я допиша като хората"?
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 75 guests